Kiedyś pełnił rolę psa pasterskiego, natomiast dziś równie często można go spotkać jako psa stróżującego. Pochodzący ze Słowenii owczarek kraski jest niezależny, ale wobec swojego właściciela niezwykle oddany. Jego natura sprawia, że czworonóg nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. Dowiedz się więcej o potrzebach rasy.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Owczarek kraski – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla owczarka kraskiego
- Owczarek kraski – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Popularne imiona dla owczarka kraskiego
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 25-42 kg wzrost: 54-63 cm |
maść | szara, jasnoszara, piaskowa, z ciemną maską |
długość życia | od 12 do 13 lat |
główne cechy | inteligentne, nieufne wobec obcych, czułe |
Wygląd i wzorzec rasy
Owczarek kraski to średniej wielkości pies w typie owczarka. Suka tej rasy osiąga wysokość od 54 do 60 centymetrów przy wadze 25-37 kg, natomiast pies osiąga 57-63 cm przy wadze 30-42 kg. Sierść czworonoga jest długa i przybiera kolor żelazno-szary, a także piaskowy, z ciemną maską na pysku.
Sylwetka psa jest postawna i umięśniona, co sprawia, że idealnie sprawdzi się on w roli psa stróżującego. Głowa psa jest duża, o migdałowych oszach i oklapniętych uszach o trójkątnym kształcie. Kończyny psa są długie i silne, natomiast jego ogon jest szeroki u podstawy.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na adopcję szczeniaka rozważ dobrze wybór hodowli – rasa ta jest raczej rzadko spotykana i mało popularna, jednak można znaleźć zarejestrowane, renomowane hodowle. Postaw na hodowlę, która chowa szczeniaki w sposób etyczny i zapewnia im odpowiednią socjalizację, a także udostępnia komplet informacji na temat stanu zdrowia rodziców psa.
Ceny szczeniaków tej rasy zwykle wynoszą około 3000 zł – zależą od renomy hodowli, a także od stanu zdrowia i ewentualnych osiągnięć rodziców psiaka, a także od jego maści.
Historia rasy
Psy te wywodzą się z terenów dzisiejszej Słowenii, gdzie występowały od wielu wieków – jest to stara, naturalna rasa, która powstała bez ingerencji człowieka. Mają one wspólne korzenie z rasą sarplaninac. Obie rasy wywodzą się od owczarków występujących w danych czasach na Bałkanach. Rasa początkowo była znana jako owczarek iliryski, gdyż prawdopodobnie przybyła do tych ziem z plemionami Ilirów przez Istrię i Dalmację.
Wzorzec rasy został oficjalnie zatwierdzony w 1939 roku po tym, jak Związek Kynologiczny Jugosławii uznał rasę oraz owczarki z Szar Płaniny za dwie osobne rasy. Od tamtej pory te dwie rasy są hodowane osobno.
Owczarek kraski – charakter i usposobienie
Psy te są lojalne i cenią sobie bliskość i czułość wobec swojej rodziny, jednak w stosunku do obcych są nieufne i zdystansowane. Są z natury niezależne, a przy tym spokojne – stanowią doskonałych towarzyszy rodzin, jednak z uwagi na rozmiary psa dzieci powinny przebywać w ich towarzystwie pod opieką.
Owczarki kraskie są cierpliwe i opanowane, jednak cenią sobie zabawę i są aktywne z natury. Należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, by uniknąć problemów behawioralnych, do jakich może dojść, jeśli pies nie znajdzie ujścia dla swoich pokładów energii. Psy te nie mają jednak mocnego instynktu łowczego, dlatego nie należy się obawiać, że będzie od nadmiernie brać górę nad opanowaniem psa.
Wychowanie i tresura
Czworonogi tej rasy są bardzo inteligentne, dzięki czemu szybko się uczą i dostosowują do poleceń i sytuacji, w których się znajdują. Jednak w czasie tresury szybko się nudzą, dlatego podczas szkolenia i nauki nowych poleceń warto uczyć psa poprzez zabawę i urozmaicać jego lekcje. Postaw na asertywne, stanowcze i konsekwentne podejście, a także stosowanie pozytywnych wzmocień. Chwal psa za dobre sprawowanie i nagradzaj smakołykami, aby łatwiej utrwalił sobie pożądane zachowania.
Właściciel musi cechować się systematycznością i cierpliwością, jeśli chodzi o wychowanie psa. Umiejętnie przeprowadzona tresura pozwoli na zminimalizowanie wad czworonoga, do których zalicza się jego upór i nieufność wobec obcych. Zadbaj o odpowiednią socjalizację już od najmłodszego, by psiak wiedział, jak reagować na obecność innych ludzi czy też zwierząt.
Zabawki dla owczarka kraskiego
Psy tej rasy są wyjątkowo aktywne z natury i wprost uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu oraz sporty, dlatego przydatne będą takie zabawki, jak frisbee i piłki. Warto wyposażyć pupila także w kości do gryzienia lub gryzaki typu Kong, które zaspokoją jego naturalny instynkt gryzienia i żucia, a także pomogą rozładować nadmiar energii. Zabawki sznurowe umilą psu zabawę z właścicielem i sprawią, że jego niebanalne pokłady energii znajdą kontrolowane ujście, natomiast zabawki interaktywne zapewnią psu solidną dawkę ruchu i skłonią do myślenia przy zabawie.
Owczarek kraski – pielęgnacja
Psy tej rasy wymagają systematycznej pielęgnacji. Długa sierść psa oraz gęsty podszerstek wymaga regularnego wyczesywania – owczarek ten traci dużo sierści, dlatego zabieg pielęgnacyjny należy wykonywać minimum raz w tygodniu. W okresach linienia szczotkowanie powinno obywać się natomiast znacznie częściej. Podczas kąpieli czworonoga istotne jest zastosowanie odpowiedniego dla psów szamponu.
Uszy czworonoga są oklapnięte, co ponadto sprzyja rozwijaniu się zapaleń. Właściciel powinien regularnie kontrolować ich stan oraz czyścić je, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań, a także sprawdzać stan oczu psa. Pamiętaj również o przycinaniu pazurów w razie potrzeby, a także sprawdzaniu stanu jamy ustnej psa.
Dieta i żywienie
Wybierając karmę dla czworonoga należy uwzględnić jego wysoką aktywność. Karma powinna pokrywać całkowite zapotrzebowanie energetyczne, a także dostarczać potrzebnych witamin i składników mineralnych. Pokarm powinien ponadto zawierać substancje, które będą wspierać stawy i kości psa. Zalecane są w szczególności wysokiej jakości karmy dla psów dużych ras lub też karmy dla psów aktywnych.
Dawkowanie karmy powinno być rozsądne. Czworonóg powinien dziennie dostać dwie porcje, tak aby uniknąć sytuacji zbyt łapczywego jedzenia i przejedzenia, gdyż jako duża rasa jest podatny na skręt żołądka. Istotne jest również, by odpowiednio długo odpoczywał po posiłkach.
Można także zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w ramach surowej diety BARF, jednak warto mieć na uwadze, że przy tej diecie konieczna jest regularna suplementacja. Jest to ponadto rozwiązanie dla osób o doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych psów.
Zobacz też: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla owczarków kraskich
Zdrowie i długość życia
Jest to rasa zaliczana do zdrowych i silnych, która nie jest obciążona genetycznie żadnymi specyficznymi dla niej schorzeniami. Warto jednak mieć na uwadze, że podobnie jak inne duże rasy jest ona podatna na takie problemy zdrowotne, jak skręt żołądla lub też dysplazję stawów, zwłaszcza stawu biodrowego. Z tego względu należy szczególnie dbać o to, by dieta pupila była zbilansowana. Zapewnij mu także odpowiednio dużo odpoczynku po każdym posiłku i podawaj suplementy na stawy w razie potrzeby.
Psy tej rasy żyją około 12-13 lat.
Zobacz: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie
U kogo sprawdzi się rasa?
Owczarek kraski potrzebuje przestrzeni, której będzie mógł pilnować. Dodatkowo pies potrzebuje właściciela, który zadba o jego aktywność fizyczną – codzienne długie spacery to minimum. Najlepiej, gdyby opiekun psa uprawiał regularnie sport, w którym pies może mu towarzyszyć, na przykład jogging czy też canicross. Brak ruchu może prowadzić do samowolnego szukania aktywności. Wtedy najczęściej pies zaczyna podgryzać i niszczyć przedmioty, aby uporać się z nadmiarem energii.
Z uwagi na potrzebę wysokiej aktywności czworonóg nie nadaje się dla osób starszych, natomiast pojawienie się dzieci w otoczeniu owczarka kraskiego nie powinno być problemem. Pies jest łagodny i opiekuńczy, jednak każdy kontakt psa z dzieckiem powinien być kontrolowany przez dorosłych. Mocny charakter i stanowczość psa wymagają doświadczenia ze strony właściciela. W związku z tym pies nie nadaje się dla osób rozpoczynających przygodę z czworonogami.
Zalety:
- oddany swojemu właścicielowi,
- lojalny,
- cechuje się doskonałym zdrowiem – rzadko zapada na choroby,
- nieufny wobec obcych,
- inteligentny.
Wady:
- szybko się nudzi,
- bywa uparty,
- nie nadaje się do życia w mieszkaniu.
Popularne imiona dla owczarka kraskiego
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Charlie, Bruno, Bingo, Leo, Rocky, Ares, Hermes, Atos, Aramis. | Kora, Regina, Saba, Zira, Nysa, Tola, Hera, Fiona, Łatka, Nela, Siri. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy kosztują około 3000 zł.
Rasa jest dość mało popularna, jednak w Polsce można zaleźć szczenięta z zarejestrowanej hodowli.
Psy te występują w szaro-piaskowej maści.
Psy te ważą od 25 do 42 kg w zależności od płci.
Psy te osiągają wzrost 54-63 cm.
Data publikacji: 07.07.2020