Wąż – co warto wiedzieć przed zakupem węża?

Wąż – co warto wiedzieć przed zakupem węża?

Choć słowo pupil wypowiedziane w kontekście domowego zwierzątka kojarzy nam się z puchatym kotem lub psem, coraz bardziej popularne stają się domowe hodowle innych gatunków. Wąż to nieoczywisty wybór, ale idealny dla tych, których bardziej pociąga obserwacja życia drugiego stworzenia, niż codzienne zabawy, głaskanie i przytulanie. Jak przygotować się na zakup węża?

Mój pupil wąż

Jeżeli szukając swojego domowego zwierzaka zwróciliśmy się w stronę gadów, powinniśmy dobrze przygotować się do przyjęcia ich pod swój dach. Należy pamiętać, że węże, tak jak inne gatunki terrarystyczne, nie służą do przytulania i głaskania. Będą natomiast świetnym wyborem dla tych, którzy decydują się na hodowlę ze względu na chęć obserwacji ich sposobu życia. Wybór węża powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, czy hodowla gada nie będzie przeszkadzała pozostałym domownikom.

Hodowla węża dla początkujących

Wąż zielony

Opieka nad wężem nie jest bardzo skomplikowana i poza długimi przygotowaniami nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Dorosłe węże jedzą co 1-2 tygodnie, co kilka dni należy wymienić wodę i posprzątać terrarium. Są to idealne zwierzęta, jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować codziennie godziny na spacer lub zabawę z pupilem. Jeżeli jednak podejmujemy się hodowli węży, powinniśmy na samym początku zgłębić podstawowe informacje dotyczące ich życia.

Pierwszy krok to wybór gatunku – jeśli jesteś zupełnie początkującym, najlepiej wybrać gatunki łagodne, osiągające średnie rozmiary i niewymagające szczególnych warunków życia. Sprawdzą się np. popularne wśród hodowców węże zbożowe – są łatwo dostępne, nie wymagają specjalnych pozwoleń na hodowlę, a informacje o ich hodowli można znaleźć w internecie. Na początek nie poleca się gatunków nadrzewnych, które z natury są bardziej agresywne.

Terrarium i odpowiednie warunki do życia

Zapewnienie właściwego miejsca do życia to podstawa udanej hodowli. W przypadku węży kluczowy jest dobór terrarium. Dla niewielkich osobników sprawdzą się terraria o minimalnej wielkości 80x40x50 cm. Dla większych węży wielkość oblicza się na podstawie ich długości: terrarium powinno mieć szerokość o co najmniej 3/4 tej wartości, głębokość 1/3 oraz wysokość 1/2 lub, w wypadku węży nadrzewnych całej długości ciała gada. Terrarium należy postawić w miejscu nie narażonym na częste zmiany temperatur, ponieważ nie służy to wężom. Nie można ustawiać go w okolicach okien, grzejników lub w miejscach przeciągów.

Odpowiednie terraria można wykonać samemu ze szkła, z płyty OSB czy z PCV. Istotną kwestią jest urządzenie go w sposób, który będzie przypominał naturalne środowisko lokatora. Gałązki, liście, groty oraz inne atrakcje dla węża są obowiązkowe. Dobrze jest przygotować kilka kryjówek, w których wąż będzie mógł spędzać czas. Wyściółka do terrarium powinna być niejadalna dla węża, ale jednocześnie łatwa do wymiany i posprzątania dla nas. Nie należy w tej roli stosować piasku, ponieważ może on powodować problemy trawienne.

Odżywianie węży

Jak już wcześniej wspomniano, dorosłe węże wystarczy karmić raz na 1-2 tygodnie. Ich pożywieniem są młode myszki i chomiki, dlatego odradzamy hodowlę węży wszystkim wrażliwym osobom. Pokarm powinien ważyć mniej więcej tyle ile wąż. Młodsze osobniki jedzą częściej. Przed hodowlą warto zapoznać się ze sposobem odżywiania gatunku, którym chcemy się opiekować.

Elementem, którego nie może zabraknąć w każdym terrarium jest zbiornik na wodę. Miseczka lub inny przedmiot, z którego wąż będzie pił powinien być na tyle duży, aby zwierzę mogło się w nim zmieścić. Węże w naturalnym środowisku lubią wilgoć i kąpiele, dlatego musimy zapewnić im taką możliwość również w terrarium. Dobrze jest również przygotować wilgotną kryjówkę, np. wyłożoną mokrym ręcznikiem – wąż będzie szukał takiego miejsca przed zrzuceniem skóry.

Ile kosztuje hodowla węża?

Przyjmując do domu pupila, musimy liczyć się z kosztami jego utrzymania. Wliczamy w to jednorazowe koszty ponoszone na początek: budowa lub zakup terrarium, wyposażenie oraz zakup samego zwierzątka. Pozostałe regularne wydatki to pokarm, wyściółka, wymiana akcesoriów, ale także koszty prądu węże wymagają ogrzewania i naświetlania terrarium. Ponieważ każdy gatunek ma inne preferencje, przed zakupem powinniśmy sprawdzić idealną temperaturę dla naszego pupila oraz czas i rodzaj naświetlania.

Zobacz: Jakie akcesoria wybrać do terrarium?

Jakiego węża hodowlanego wybrać?

Boa dusiciel

Wybór węża do domowej hodowli nieraz może okazać się skomplikowany. Dlatego też poniżej opisane zostały najpopularniejsze gatunki węży, które z powodzeniem odnajdują się nawet wśród początkujących opiekunów.

Wąż zbożowy

Wąż zbożowy

Wąż zbożowy, zwany również zbożówką, to prawdopodobnie najlepszy wybór dla niedoświadczonych hodowców. Gatunek ten nie jest jadowity, a przy tym z łatwością jest w stanie dostosować się do całkowicie nowych warunków. Tego typu zwierzęta osiągają średnie (jak na węże) rozmiary, gdyż przeciętna długość zbożówki wynosi około 1,5 m.

Zbożówki to zwierzęta dzienne, dlatego też ich hodowla może sprawiać wiele radości. Jego dieta składa się głównie z drobnych gryzoni, jednak w domowych warunkach należy zadbać o to, aby pokarm dla węża pochodził ze sprawdzonych źródeł. Jeśli natomiast chodzi o częstotliwość podawania posiłków zaleca się, aby odbywało się to co 8-10 dni.

Węże zbożowe wykazują łagodne i stonowane usposobienie, a uwagę przyciągają ich wyjątkowe barwy. Hodowcy zaznaczają przy tym, że każdy osobnik jest na swój sposób wyjątkowy. Spotykane są bowiem klasyczne odmiany w odcieniach brązu, ale również nieco bardziej zjawiskowe, w tym chociażby pomarańczowe, a nawet całkowicie białe.

Minimalne wymiary terrarium dla węża z tego gatunku powinny wynosić 120x50x50 cm. Warto jednak zaznaczyć, że im większe będzie jego lokum, tym lepiej. Niektóre zbożówki mogą bowiem osiągać znaczące rozmiary, tym samym wymagając stosunkowo dużych przestrzeni. Co więcej, węże zbożowe żyją nawet 20 lat, dlatego też zagwarantowanie im komfortowego lokum jest bardzo ważne.

Temperatura w terrarium węża nie powinna mieścić się w przedziale od 23 do około 32°C. Zarówno niższe, jak i wyższe wartości mogą bowiem wywierać negatywny wpływ na samopoczucie oraz dobrostan zwierzęcia. Wilgotność musi natomiast mieścić się w granicach 65-75%.

Niezwykle istotnym okazuje się fakt, iż węże zbożowe wykazują stosunkowo duże skłonności do ucieczek. Z tego względu terrarium powinno posiadać odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym zwierzę nie wydostanie się na wolność. Ponadto otwierając terrarium należy zachować szczególną ostrożność, gdyż chwila nieuwagi może skutkować ucieczką węża.

Pyton królewski

Pyton królewski

Pyton królewski zaliczany jest do najmniejszych przedstawicieli rodziny pytonów. To właśnie dlatego w domowych hodowlach cieszy się on tak dużą popularnością, jednocześnie będąc najchętniej wybieranym wężem na świecie. Dorosłe osobniki mierzą średnio 1,5 m, a ich waga najczęściej waha się w granicach 2 kg. Samice okazują się jednak o wiele bardziej masywniejsze, przez co mogą osiągać wagę nawet od 4 do 5 kg.

Węże z tego gatunku zdecydowanie zasługują na miano długowiecznych. W niewoli dożywają bowiem nawet 25 lat, tym samym stanowiąc zobowiązanie na bardzo długi czas. Zakup pytona królewskiego powinien więc zostać szczegółowo i dokładnie przemyślany.

Hodowcy zaznaczają, że pytony królewskie cechują się przyjaznym nastawieniem, a w obliczu zagrożenia, zamiast przystępować do ataku, zwijają się w kulkę i chowają głowę pomiędzy zwojami własnego ciała. Warto jednak uważnie obserwować mowę ciała zwierzęcia, a także jego reakcje i zachowania, gdyż nieraz mogą one świadczyć o tym, że wąż nie ma chęci do interakcji z człowiekiem, a przymus spędzania wspólnie czasu może poskutkować nawet ugryzieniem.

Terrarium dla zwierzęcia musi być dostosowane do jego wieku. Młode osobniki mogą bowiem odczuwać znaczący dyskomfort na zbyt dużych powierzchniach, przez co zaleca się, aby wymiary lokum wynosiły wówczas 40x20x40 cm. Starsze pytony królewskie będą natomiast potrzebowały nieco więcej przestrzeni, dlatego też ich terrarium powinno mierzyć co najmniej 100x60x50 cm.

Istotną rolę odgrywa jednocześnie temperatura w terrarium pytona królewskiego. Za dnia powinna ona wynosić 28-30°C, a nocą około 26°C. Należy jednak zadbać o to, aby na powierzchni lokum zwierzęcia było przynajmniej jedno miejsce, w którym temperatura będzie utrzymywana na poziomie 30°C przez całą dobę. Zaleca się przy tym, aby wilgotność powietrza wynosiła 50-55%.

W terrarium powinien znaleźć się stosunkowo duży konar, który będzie stanowił kryjówkę dla węża, jednocześnie umożliwiając mu wspinanie się.

Dieta pytona królewskiego składa się głównie z niewielkich gryzoni.

Boa dusiciel

Boa dusiciel

Pomimo złej sławy oraz niepochlebnego wizerunku, jaki towarzyszy boa dusicielowi, węże z tego gatunku bardzo często odnajdują się w domowych hodowlach. Odpowiednie podejście opiekunów i szacunek do natury zwierzęcia sprawia bowiem, że jest ono łagodne i przyjazne dla człowieka. Nie będzie to jednak wąż dla całkowicie początkujących osób, gdyż wykazuje specyficzne wymagania oraz silny charakter.

Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 3-4 metry długości, a ich waga niejednokrotnie mieści się jednocześnie w granicach od 15 aż do 25 kg, w zależności od odmiany oraz płci. Samice są przy tym nieco większe, a także cięższe od samców. Ze względu na znaczące rozmiary, terrarium dla pojedynczego boa dusiciela powinno przyjmować wymiary co najmniej 150x80x80 cm.

Gatunek ten wywodzi się z obszarów Ameryki, tym samym zamieszkując tereny lasów tropikalnych. Dlatego też boa dusiciel będzie potrzebował specyficznych warunków bytowych. W dzień temperatura w terrarium musi być utrzymywana na poziomie 26-31°C, natomiast bezpośrednio pod źródłem ciepła powinna ona wynosić 33-34°C. Nocą należy jednak zadbać o to, aby temperatura nie była większa niż 24°C.

Kluczową rolę odgrywa również utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, która powinna wynosić 70-80%. Boa dusiciel bardzo ceni sobie także możliwość kąpieli, dlatego też w terrarium warto umieścić zbiornik z wodą lub wodospad.

W warunkach hodowlanych węże z tego gatunku żywią się gryzoniami, które połykają w całości. Następnie przez kilka dni odbywa się proces trawienia w ukryciu, dlatego też bardzo ważnym jest umieszczenie w terrarium odpowiednio dużych konarów lub innych akcesoriów mających służyć za miejsce schronienia. Co więcej, boa dusiciel prowadzi nocny tryb życia, przez co w ciągu dnia przesiaduje głównie w kryjówkach.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje wąż zbożowy

Kosztuje około 50-100 zł.

Ile kosztuje wąż

Jest to uzależnione od gatunku. Ceny węży domowych wahają się zwykle od 100 do 250 zł.

Ile żyje wąż zbożowy

Żyją one 6-8 lat.

Jak widzi wąż

Widzą w odcieniach szarości. Lepiej widzą obiekty poruszające się niż nieruchome. W czasie spoczynku ich pole widzenia jest zamazane, w czasie polowania natomiast wytężają wzrok.

Jak wygląda wąż

To gad o charakterystycznym podłużnym ciele pozbawionym kończyn. Węże mogą mieć łuski w szerokiej gamie kolorów. Osiągają rozmiary od kilkunastu do kilkuset centymetrów długości.

Co je wąż zbożowy

Żywią się one małymi gryzoniami i jaszczurkami.

Jak wygląda wąż koralowy

Ma długie, walcowate ciało, a jego łuski mają wzór czarno-czerwonych pierścieni oddzielonych żółtymi paskami.

Jaki jest największy wąż na świecie

Jest to pyton birmański, który mierzy do 574 cm.

Data publikacji: 24.11.2016

Udostępnij