Koty dla alergików – co warto wiedzieć?

Koty dla alergików – co warto wiedzieć?

Mimo, że koty mają swój niezaprzeczalny urok, dla alergików ich obecność może stać się bardzo uciążliwa. Wiele osób jest uczulonych na koty, więc wizyta w domu, w którym przebywa mruczek jest przez nich okupiona dokuczliwymi dolegliwościami. Czy istnieje sposób na poradzenie sobie z alergią na koty i skąd się ona bierze? Jakie koty są odpowiednie dla alergików? Poznaj hipoalergiczne rasy kotów.

Przyczyny występowania alergii

Wielu miłośników zwierząt, mimo szczerych chęci, nie może przygarnąć kota do swojego domu. Nie pozwalają im na to gwałtowne alergiczne reakcje organizmu, spowodowane kontaktem z kotem. Wbrew powszechnej opinii uczulenie na kota to nie uczulenie na sierść kota. Głównym czynnikiem wywołującym reakcje alergiczne u ludzi jest białko Fel d1, które znajduje się w złuszczonym naskórku, mieszkach włosowych, a także innych wydzielinach ciała kota. Alergeny są przenoszone na sierść w czasie czesania i wylizywania futerka. Następnie utrzymują się na dywanach czy zasłonach oraz w miejscach, w których pupil przebywa.

Objawy alergii na kota

Kot bengalski a dzieci

Objawy mogą występować w trakcie bezpośredniego kontaktu z kotem, ale także wówczas, gdy nie przebywa on w danym pomieszczeniu. Wystarczy, że kot był w nim wcześniej i zostawił alergizujący naskórek na powierzchniach i tkaninach. Alergia u każdego może objawiać się inaczej, natomiast nasilenie reakcji alergicznej związane jest z odpornością na kocie białko. Najlżejsze objawy to podrażnienie oczu, łzawienie, katar, a także kaszel. Poważniejsze objawy mogą obejmować swędzenie skóry i ataki astmy. Natomiast najmocniejsza reakcja to występowanie pokrzywki, obrzęku, trudności w oddychaniu, a także bardzo uporczywe kichanie.

Jak radzić sobie z alergią na kota?

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie objawy alergii na kota, nie oznacza to, że od teraz nie możesz przebywać w kocim otoczeniu. Nie jest to również wyrok na nieposiadanie kota w mieszkaniu. Kilka nawyków przedstawionych poniżej pozwoli Ci na prowadzenie normalnego życia, nawet jeśli jednym z Twoich współlokatorów jest kot.

Najważniejszą zasadą, jaką należy wprowadzić w domu alergika, jest częste sprzątanie. Odkurzanie i wietrzenie pomieszczeń, a także częste pranie pościeli  to najprostsze, ale zarazem najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się alergenów. Jeśli nasze uczulenie wywołuje silne reakcje, warto pomyśleć o pozbyciu się dywanów, zasłon, ciężkich firanek czy też materiałowych obić, w których mogą zalegać uczulające cząstki białka kota. Ograniczmy również przebywanie kota w sypialni oraz w miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu. To w efekcie pozwoli nam to na lepszy i spokojniejszy odpoczynek.

Bardzo istotne jest również zachowanie czystości samego kota. Regularne szczotkowanie sierści powinno pomóc w pozbywaniu się nadmiaru alergenów, jednakże warto, by pomógł w tym nieuczulony na kota domownik. W razie problemów zabiegi pielęgnacyjne można zlecić groomerowi.

Dużą skutecznością charakteryzują się również terapie odczulające. Jeśli cierpisz na alergię lub podejrzewasz, że mogła u Ciebie wystąpić, warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Alergolog zleci badania diagnostyczne w postaci testów skórnych lub badań z krwi, a następnie zaleci odpowiednie leczenie. Może się ono opierać właśnie na odczulaniu lub też podawaniu leków antyhistaminowych.

Pamiętajmy, że oddanie kota powinno być ostatecznym krokiem w walce z alergią. Na początku wypróbujmy podane wyżej sposoby, gdyż ich stosowanie może sprawić, że życie pod jednym dachem z czworonogiem może być pozbawione nadmiernego dyskomfortu, nawet pomimo alergii.

Jakie koty są odpowiednie dla alergików?

Kot sfinks

Jeżeli wiemy, że mamy alergię na koty i mimo to decydujemy się na przyjęcie pod swój dach kota, możemy rozważyć tak zwane hipoalergiczne rasy kotów. Poszczególne rasy kotów różnią się pomiędzy sobą ilością wytwarzanego białka z alergenem. Koty uznawane za hipoalergiczne produkują go najmniej w porównaniu do innych ras.

Nie jest to jednak równoznaczne z całkowitym brakiem alergenu. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają, z góry informujemy, że rasy zupełnie nieuczulające nie istnieją. Niektóre koty jednak uczulają bardzo rzadko lub w bardzo małym stopniu, dlatego jeśli zależy Ci na posiadaniu mruczka pomimo alergii, warto zapoznać się z ich wymaganiami i rozważyć ich wybór.

Dobrą praktyką przed ostateczną decyzją o zakupie kota może być spędzenie kilku godzin w towarzystwie mruczka, najlepiej potencjalnego pupila lub ewentualnie innego osobnika tej samej rasy. U znajomych czy też w schronisku możesz spędzić nieco czasu z kotem i sprawdzić, w jakim stopniu będziesz reagować na kocie alergeny.

Hipoalergiczne rasy kotów

Żadna rasa kotów nie gwarantuje całkowitego braku alergenów, jednak istnieje kilka ras szczególnie popularnych wśród alergików. Koty syberyjskie i abisyńskie są powszechnie uważane za mniej alergizujące ze względu na niską zawartość alergizującego  enzymu w ślinie. Koty syberyjskie charakteryzują się jednak wyjątkowo długą sierścią, która jest zrzucana po zimie, dlatego nie będzie to dobry wybór dla osób, którym przeszkadza kurz przenoszony na kocich włosach. Dużym zainteresowaniem cieszą się także koty bengalskie oraz koty orientalne krótkowłose.

Wśród alergików popularne są również kocie rasy bezwłose, jak Cornish Rex, Devon Rex czy sfinks kanadyjski. Koty te będą idealne dla osób, które mają problemy z pozostawianą przez zwierzęta sierścią. Należy jednak pamiętać, że alergizujące białko znajduje się w ślinie i pozostałych wydzielinach kota, więc brak sierści nie jest równoznaczny z uniknięciem czynnika alergizującego. Ich skóra szybko robi się tłusta, co sprawia, że alergeny pozostają na niej na dłużej.

Warto pamiętać, że każdy kot do pewnego stopnia uczula, dlatego jeśli decydujemy się na przygarnięcie zwierzaka pomimo alergii, powinna być to dobrze przemyślana decyzja.

Sprawdź infografikę z podsumowaniem informacji!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 12.12.2016

Udostępnij