Przez opowieści o gryzoniach przenoszących choroby i mieszkających w najbardziej nieprzyjemnych miejscach, szczury zdecydowanie zdobyły złą sławę. Przeciętny człowiek raczej nie uśmiechnie się na wieść o szczurze przebywającym w pobliżu. Jeśli jednak pozbędziemy się stereotypowego myślenia okaże się, że szczury to inteligentne, przyjazne i bardzo wdzięczne zwierzęta. Szczur domowy jest zwierzątkiem o niewielkich rozmiarach, które cieszy się coraz większą popularnością jako pupil. Gryzonie te będą jednak wymagały odpowiedniego zaangażowania ze strony opiekunów, a także poświęcenia czasu oraz troski. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o szczurach domowych.
Spis treści
- Jak wygląda szczur? Rasy szczurów
- Szczur domowy cena
- Charakter szczura domowego
- Jak uszczęśliwić szczura?
- Warunki dla szczura domowego
- Jak długo żyje szczur domowy?
- Co może jeść szczur domowy?
- Szczur domowy – zabawki i akcesoria
- O czym warto pamiętać?
- Szczur domowy – ciekawostki
- Popularne imiona dla szczurów
- Najczęściej zadawane pytania
Jak wygląda szczur domowy? Rasy szczurów
Jak wygląda szczur? Szczur domowy to niewielki gryzoń, który wyglądem przypomina mysz, jednak osiąga wyraźnie większą wielkość. Szczury domowe osiągają od 16 do 23 cm długości, natomiast ogon szczura może mierzyć do 25 cm. Niejeden duży szczur domowy znacznie wykracza poza ten zakres – największy szczur domowy może mierzyć do 50 cm. Ile waży szczur? Waga, którą może osiągnąć szczur przeważnie wynosi około 175-300 g. Wyróżniają je okrągłe uszka oraz niewielkie, paciorkowate oczy. Ciało szczura jest podłużne, o drobnych i zwinnych łapkach. Ich pocieszny wygląd wywołuje zachwyt wielu miłośników gryzoni. Szczur domowy wywodzi się od szczura wędrownego. Spośród aż 65 gatunków szczurów żyjących na świecie jedynie te dwie odmiany występują w Europie.
Szczur domowy może występować w wielu maściach, w przeciwieństwie do swojego dziko żyjącego kuzyna. Spotykany jest zarówno czarny szczur domowy, jak i biały, szary, brązowy oraz rudy. Biały szczur albinos będzie miał nie tylko białe futerko, ale również czerwone oczy.
Szczur domowy – rasy, gatunki szczurów
Choć często mówi się o rasach szczurów, tak naprawdę w obrębie tego gatunku rozróżniamy odmiany szczurów. Pod względem typu futerka oprócz standardowej odmiany wyróżniamy też szczury:
- sphinx – inaczej szczur bez włosów, łysy szczur,
- rex – odmiana o falistym futrze i lekko kręconych wąsach,
- velveteen – szczury o gładkiej sierści,
- fuzz – osobniki z lekkim, krótkim meszkiem zamiast futra,
- satin – odmiana o gładkim, miękkim włosiu z wyraźnym połyskiem.
Zobacz też: Bezwłosy szczur — wszystko, co chcesz wiedzieć
Szczur domowy cena
Cena, jaką może osiągnąć szczur domowy nie jest wysoka – w większości sklepów zoologicznych kupisz szczurka za 20-30 zł, jednak niektóre odmiany mogą być droższe. Jeśli interesuje Cię szczur domowy konkretnej odmiany, dobrym rozwiązaniem będzie stosowna hodowla. Szczur hodowlany może osiągnąć cenę około 100-120 zł, jednak jest to uzależnione od odmiany – cena może być niższa lub wyższa.
Charakter szczura domowego
W naszej części świata szczurom przypisuje się wiele nieszczęść nękających ludzkość, natomiast na Dalekim Wschodzie są one postrzegane jako stworzenia przynoszące szczęście. Wierzy się tam także w to, że są one wcieleniami przodków. Na całym świecie żyje wiele gatunków szczurów – osobniki, które możemy hodować w domu pochodzą od tych przetrzymywanych na potrzeby badań w laboratoriach.
Te gryzonie mają wiele cech, które mogą nas zaskoczyć. Szczury domowe są bardzo inteligentne, a niektórzy twierdzą, że pod względem tej cechy przewyższają nawet psy! Cechuje je wyjątkowo czuły węch, a także mocno rozwinięte zmysły słuchu i dotyku. Ponadto mają one wysokie zdolności adaptacyjne, reagują na swoje imiona, a także uwielbiają zabawę. Wszystko to sprawia, że szczurki są idealne do domowej hodowli.
Szczury domowe to zwierzątka stadne, dlatego najlepiej zdecydować się na adopcję duetu szczurków. W grupie czy rodzinie szczury komunikują się między sobą i przekazują sobie informacje, wspierając się nawzajem swoim doświadczeniem i wspomnieniami. Dzięki temu pomagają sobie nawzajem w przetrwaniu.
Szczur domowy to sprytne i żywiołowe zwierzątko, które uwielbia zabawę i potrzebuje spędzać czas w urozmaicony sposób. Z uwagi na to, szczur domowy powinien spędzać odpowiednio dużo czasu poza klatką, natomiast w klatce mieć dużo przestrzeni do zabawy. Szczur domowy jest najbardziej aktywny wieczorami oraz o poranku, dlatego stanowi doskonały wybór dla osób pracujących, które po powrocie do domu mogą spędzić czas z pupilem.
Jak uszczęśliwić szczura?
Każdy opiekun szczura domowego powinien zadbać nie tylko o to, aby zwierzę miało bezpieczne miejsce do spania, czy też odpowiedni pokarm, ale również dobre samopoczucie i szczęśliwe życie. W tym celu należy jednak zapoznać się ze specyfiką tego gatunku, a także jego potrzebami i wymaganiami.
Pomimo powszechnie przyjętych założeń mówiących o tym, że szczury domowe należą do samowystarczalnych i wytrzymałych stworzeń, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Choć faktycznie gatunek ten zaliczany jest do gryzoni wszystkożernych, tak jego dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, a także zdrowa. Odgrywa ona bowiem ważną rolę w utrzymaniu zwierzęcia w dobrej kondycji i samopoczuciu, wpływając na długość jego życia.
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących szczurów domowych jest to, że są one gatunkiem niezwykle stadnym. Decydując się na zakup szczura należy więc pomyśleć o zapewnieniu mu towarzystwa w postaci drugiego szczurka. W przeciwnym razie szczur może stać się nieszczęśliwy, wycofany, a nieraz również ponury lub osowiały.
Warto jednak pamiętać, że szczury domowe są bardzo płodne. Dlatego też jeśli nie planujemy powiększać hodowli, kupmy szczurki domowe tej samej płci lub zaraz po nabyciu wykastrujmy szczura płci męskiej u doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w opiece nad gryzoniami.
Przeczytaj więcej: Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania?
Warunki dla szczura domowego
Każdy szczur domowy będzie potrzebował odpowiednich warunków, które umożliwią mu prawidłowe funkcjonowanie i zapewnią mu komfortowe warunki bytu – podstawę wyposażenia dla szczura domowego stanowi klatka. Należy jednak zaznaczyć, że szczurek domowy nie powinien przebywać w szklanym lub plastikowym akwarium, gdyż nie zapewni ono odpowiedniej wentylacji, co z kolei może prowadzić do rozwoju dolegliwości układu oddechowego szczura.
Klatka dla szczura domowego musi być odpowiednio duża, by zapewnić mu przestrzeń do zabawy, dlatego też przyjmuje się, że jej minimalne wymiary powinny wynosić 80 x 50 x 80 cm. Optymalnym rozwiązaniem są modele wykonane z metalu, które dodatkowo posiadają plastikową podstawę, zwaną również kuwetą. Unikać należy natomiast klatek o dnie wykonanym z metalowych prętów, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla szczura.
Do absolutnie niezbędnego wyposażenia klatki zaliczane są akcesoria takie, jak poidełko lub miska na wodę, a także miseczka na pokarm. Szczurki domowe uwielbiają również wspinanie się po rozmaitych drabinkach, przesiadywanie na hamakach oraz ukrywanie się w odpowiednio dużych domkach lub tunelach. Z pewnością warto więc zapewnić pupilowi tego rodzaju zabawki, a także zróżnicowane formy rozrywki.
Jak długo żyje szczur domowy?
Ile lat żyje szczur domowy? Zdrowy oraz odpowiednio pielęgnowany szczur domowy może przeżyć nawet 3 lata. Przeciętna długość życia jest jednak zwykle krótsza – szczur domowy może żyć około 1-2 lat. Choć dla wielu opiekunów czas ten jest zdecydowanie niewystarczający, tak warto zaznaczyć, że dzikie szczury żyją średnio jedynie 18 miesięcy.
Niestety szczury domowe często bywają chorowite, a przy tym sprawnie ukrywają wszelkie dolegliwości. Uważna obserwacja zachowania szczura, a także wychwytywanie wszelkich zmian oraz objawów stanowią więc jeden z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna. Szybka reakcja oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą bowiem uratować życie pupila. Przed zakupem szczura domowego zdecydowanie warto więc poszukać informacji o pobliskich gabinetach weterynaryjnych specjalizujących się w chorobach gryzoni.
Należy zwrócić szczególną uwagę na zmiany w zachowaniu pupila takie, jak:
- brak apetytu,
- spadek wagi,
- apatia,
- brak chęci do zabawy,
- zrosty na pośladkach,
- problemy ze skórą i sierścią.
Co może jeść szczur domowy?
Znaczącą rolę dla zdrowia szczura odgrywa dieta, dlatego jego posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, a także dopasowane do jego potrzeb. Podstawę żywienia może stanowić gotowa mieszkanka dedykowana szczurom, jednak stworzenia te będą również potrzebowały świeżych warzyw, owoców oraz ziół. Szczurki mogą jeść warzywa takie, jak cukinia, burak, kalafior, marchew, ziemniaki i papryka. a także owoce takie, jak banan, arbuz, pomidor, gruszka, jabłko czy maliny.
Dietę szczura warto także urozmaicać białkiem zwierzęcym, jako że szczury żyjące na wolności jadają także niektóre owady oraz jaja ptaków. Jaja, niektóre larwy lub twaróg mogą stanowić cenne uzupełnienie diety. Szczurki uwielbiają także orzechy i nasiona, na przykład migdały, orzechy włoskie czy słonecznik, jednak należy zachować umiar gdyż są one kaloryczne. Należy jednocześnie pamiętać, aby nie przekarmiać pupila – szczególnie pokarmami, które charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu, gdyż jego nadmiar może prowadzić do otyłości. Nadwaga u szczurów może bowiem doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Szczur domowy – zabawki i akcesoria
Szczury domowe są ruchliwe i ciekawe otaczającego ich świata. Ponadto lubią się bawić, a najlepszą rozrywką jest dla nich gonienie się. Dobrymi towarzyszami rozrywki są nie tylko inne szczury, ale również ich opiekunowie.
Aby szczur domowy był szczęśliwy i zadowolony, należy zapewnić mu jak najwięcej możliwości ruchu poza klatką i zabawy w klatce. Polecane są wszelkiego rodzaju półki, domki, tunele oraz dodatkowe akcesoria, które sprawdzają się również w hodowli innych gryzoni. Huśtawki i hamaki możemy zakupić w sklepie zoologicznym lub wykonać samodzielnie przy użyciu materiałów dostępnych w domu. Ważne jest, aby szczur domowy miał gdzie spożytkować dużą ilość energii.
O czym warto pamiętać?
Szczur domowy nie powinien spędzać całego czasu w klatce. Aby zapewnić szczurom właściwą ilość ruchu powinniśmy często umożliwiać im opuszczenie klatki. Takie spacery można zamienić w zabawę i zacieśnianie więzi z właścicielem.
Konieczne jest częste sprzątanie klatki. Należy wymieniać nie tylko ściółkę, ale i zabrudzone elementy wyposażenia, jak chociażby miseczki, poidła, czy też legowisko. Pielęgnacja szczura nie jest skomplikowana, gdyż są to czyste z natury zwierzątka, jednak kąpiele mogą być konieczne w przypadku problemów dermatologicznych. Należy dbać o stan jego uzębienia poprzez podawanie mu pokarmu, który ściera zęby. Pazurki szczura mogą wymagać przycinania – jeśli nie jesteś pewien, czy uda Ci się to zrobić wystarczająco bezpiecznie i precyzyjnie, pomóc może weterynarz.
Zwróćmy również uwagę na właściwe odżywianie szczura, oparte na ziarnach zbóż, uzupełnione świeżymi warzywami i owocami oraz stały dostęp do świeżej wody. Pamiętaj także, by nie przekarmiać szczura domowego, gdyż mają one tendencję do nadwagi i dużego apetytu. Miej też na uwadze, że należy pupilowi zapewnić odpowiednią opiekę weterynaryjną i natychmiast reagować na zmiany w jego zachowaniu lub gorsze samopoczucie pupila.
Szczur domowy może być fantastycznym towarzyszem zabawy, mądrym przyjacielem, a także świetnym pupilem. Zapewniając mu zajęcia, przestrzeń i pożywienie damy mu szczęśliwe życie, a szczur na pewno odwdzięczy się wyjątkową przyjaźnią.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla szczura
Szczur domowy – ciekawostki
- Czy wiesz, że szczur domowy to wyjątkowo inteligentne zwierzę? Z tego względu wiele eksperymentów przeprowadza się właśnie na szczurach. Szczególnie popularne są białe szczury z uwagi na to, że poszczególne osobniki są do siebie zbliżone genetycznie, co ułatwia późniejsze odtworzenie danych badań na podobnym osobniku.
- Zęby szczura stale rosną, dlatego szczególnie istotne jest podawanie im odpowiednio twardej karmy i przysmaków, na których będą mogły sobie ścierać ząbki.
- Badania pokazują, że szczury potrafią się śmiać i mają poczucie humoru.
- Czy wiesz, że Twój szczur ma sny? Nie tylko ludzie śnią – są do tego zdolne także liczne zwierzęta, w tym psy lub właśnie szczury. Jak się okazuje, szczury najczęściej śnią o tym, co robiły w ciągu dnia.
Popularne imiona dla szczurów
Imiona dla samca | Imiona dla samiczki |
Toffi, Rogal, Frodo, Zorro, Olaf, Leo, Fievel, Łobuz, Psotek, Hermes, Taco, Felix. | Luna, Ciri, Tania, Mysza, Fiona, Beza, Cola, Figa, Leia, Tosia, Nutka, Atena, Lola, Coco. |
Najczęściej zadawane pytania
Szczur domowy może dożyć do 3 lat. Większość żyje 1-2 lata.
Szczur kosztuje około 20-30 zł.
Szczury domowe jedzą zboża, korzenie, owoce, warzywa, a także nawet niektóre owady czy jaja ptaków. Warto karmić pupila specjalną karmą dla szczurów.
Szczur to niewielki gryzoń, który wyglądem przypomina mysz, jest jednak większy i ma dłuższe ciało. Szczury domowe osiągają do 23 cm długości, a ich ogon może mierzyć do 25 centymetrów. Mają okrągłe uszy i oczy przypominające czarne paciorki.
Szczur osiąga do 23 cm długości i do 300 g wagi.
Szczur waży około 175-300 g.
Szczur powinien być pozostawiony w spokoju przez kilka dni w nowym domu. Pozwól mu zapoznać się z klatką, domkiem i zabawkami. Następnie można zacząć oswajać go z zapachem właściciela. Zacznij przebywać bliżej klatki i spróbuj karmić go z ręki, jednak nie narzucaj mu dotyku. Dopiero gdy szczur przyzwyczai się do jedzenia z ręki i głaskania spróbuj ostrożnie wyciągnąć go z klatki. Nie rób tego na siłę jeśli pupil się wystraszy.
Zadbany szczur domowy nie będzie przenosił chorób, jednak można się zarazić chorobą od dziko żyjącego szczura.
Samica szczura może zajść w ciążę nawet kilka razy w roku, a w jednym miocie może urodzić się nawet 12 małych szczurków.
Data publikacji: 08.12.2016