Sznaucer olbrzym – duży czarny pies

Sznaucer olbrzym – duży czarny pies

Sznaucer olbrzym to zwierzę, które mocno przywiązuje się do swojej rodziny i stale potrzebuje z nią kontaktu. Wobec członków swojej rodziny jest czuły, ale cechuje się nieufnością zwłaszcza w stosunku do obcych, dlatego sprawdzi się w roli psa stróżującego. Dowiedz się więcej o tej interesującej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 27–48 kg

wzrost:  65–70 cm

 maść czarna, pieprz i sól
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  silne, uparte, lojalne

Wygląd i wzorzec rasy

Jest to duży pies o maści najczęściej występującej w kolorze czarnym lub pieprzu i soli. Dorosły pies osiąga od 65 do 70 centymetrów, natomiast suka mierzy od 60 do 65 centymetrów. Waga psów waha się między 27 a 48 kilogramami. Ich sierść jest szorstka, twarda i gęsta. Włos okrywowy jest nieco bardziej miękki na kończynach niż na tułowiu. Sierść na głowie psa jest krótka i tworzy na kufie psa bardzo charakterystyczną brodę oraz krzaczaste brwi nad oczami.

Sznaucer olbrzym ma muskularną, prostokątną sylwetkę o proporcjonalnej głowie, silnych łapach i zwisających uszach o trójkątnym kształcie. Ogon jest mocny i sierpowaty lub szablasty.

Szczeniaki i hodowla

Zanim podejmiesz decyzję o adopcji psa, zalecamy dokładne rozważenie wyboru hodowli. Zaleca się adopcję wyłącznie z renomowanych, zarejestrowanych hodowli. Dzięki temu masz pewność, że hodowla odbywa się w sposób etyczny i hodowca właściwie dba o psy i ich socjalizację we wczesnym wieku. Poznasz również dzięki temu informacje na temat stanu zdrowia rodziców szczeniaka.

Cena szczeniaka z renomowanej hodowli może wynieść około 4000-6000 zł lub więcej. Cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także stanu zdrowia rodziców psiaka. Często o cenie decyduje również umaszczenie psa.

Historia rasy

Rasa wywodzi się z dzisiejszych terenów Niemiec i Szwajcarii. Pochodzi od żyjących tam psów, które początkowo były wykorzystywane na terenach wiejskich głównie do pilnowania gospodarstw, w tym wozów browarskich – stąd pochodzi również druga nazwa rasy: sznaucer piwny. Przodkowie psów byli nazywani pinczerami stajennymi i różniły się pomiędzy sobą zarówno budową, jak i umaszczeniem.

Sznaucer olbrzym znany jest od XV wieku, jednak rozwój hodowli datuje się na połowę XIX wieku. Wizerunki podobnych psów można zobaczyć już na rycinach Albrechta Dürera. Początkowo osobniki były krzyżowane na drodze losowej, jednak w roku 1836 dr Ludwik Reichenbach dokonał podziału pinczerów na krótkowłose i szorstkowłose. Drugą z odmian zaczęto nazywać sznaucerami od niemieckiego słowa oznaczającego brodę. Określenia tego pierwszy użył pastor Jeremias Gotthelf, szwajcarski pisarz i eseista opisujący XIX-wieczną wieś.

W 1895 roku w Kolonii powstało pierwsze zrzeszenie hodowców tej rasy. Od tamtej pory hodowla osobników przebiegała w bardziej celowy sposób. Krzyżowano je z dogami niemieckimi, a także z dużymi czarnymi pudlami. W 1909 roku rasa po raz pierwszy została zaprezentowana na wystawie w Monachium, stąd też przyjęła się nazwa sznaucera monachijskiego.

Rasa pojawiła się w Polsce jeszcze przed II Wojną Światową, jednak rozwój jej hodowli przypadł dopiero na lata 50.-70.

Sznaucer olbrzym – charakter i usposobienie

Pies charakteryzuje się ciekawością świata, jest silny, odważny, ale równocześnie wrażliwy. Olbrzym potrzebuje rozwijać więź ze swoją rodziną, a także stale pozostawać z nią w kontakcie. Mimo swoich rozmiarów i energicznej natury dobrze czuje się zarówno w towarzystwie dzieci, jak i osób starszych. Psy tej rasy bywają dominujące i uparte, jednak są bardzo lojalne wobec swoich bliskich. Mają zrównoważone i spokojne usposobienie.

Wychowanie i tresura

Rasa ta bardzo szybko się uczy i jest inteligentna – od dawna pełnią rolę nie tylko psów służbowych i pracujących, ale też psich sportowców. Są bardzo sprawne, a przy tym potrzebują dużej dawki ruchu, którą właściciel powinien im zapewnić. Mimo to są to psiaki bardzo uparte, przez co wymagają bardzo konsekwentnego i asertywnego, ale cierpliwego i sprawiedliwego opiekuna.

Psy te są bardzo wrażliwe na podniesiony głos albo oznaki agresji, dlatego metody awersyjne nie przyniosą w ich przypadku nic dobrego. Postaw raczej na metody pozytywnego wzmocnienia i nagradzaj pupila przysmakami i pochwałami za dobre sprawowanie.

Nauka posłuszeństwa powinna się rozpocząć już od szczenięcego wieku. Zadbaj także o odpowiednią socjalizację psa.

Zabawki dla sznaucera olbrzyma

Psy te wykazują duże pokłady energii i są energiczne z natury, dlatego warto wyposażyć pupila w wytrzymałe zabawki wysokiej jakości, które umilą mu czas. Polecamy dla nich szczególnie zabawki sznurkowegryzakipiłki, a także frisbee, które pozwolą im rozładować nadmiar energii i bawić się z właścicielem. Doskonałym rozwiązaniem są też zabawki interaktywne, które aktywizują psa i skłaniają do myślenia przy zabawie, stymulując jego zdolności. Natomiast gryzaki i zabawki takie, jak produkty Kong zapewniają psu zajęcie na długo. Są także doskonałym sposobem na rozładowanie emocji.

Sznaucer olbrzym – pielęgnacja

Pies posiada gęsty podszerstek i twardą, przylegającą do ciała sierść, dlatego właściciel musi być konsekwentny w jego pielęgnacji – regularne szczotkowanie (najlepiej co 2-3 dni) pozwoli utrzymać w odpowiedniej kondycji włosy i skórę czworonoga.

Prawidłowa troska o wygląd psa sprawi, że w okresie linienia nie straci on dużej ilości sierści. Do szczotkowania najlepiej używać metalowego grzebienia i szczotki pudlówki. Co więcej, sznaucer olbrzym wymaga regularnego strzyżenia i trymowania. Właściciel może się tym zająć samodzielnie lub też skorzystać z pomocy profesjonalisty – groomera.

Właściciel powinien również kontrolować stan uszu pupila, a także dbać o higienę jego jamy ustnej.

Sprawdź: Dlaczego warto skorzystać z usług groomera?

Dieta i żywienie

Psa tej rasy należy karmić wysokiej jakości pokarmami opracowanymi dla ras dużych i olbrzymich. Warto zwracać uwagę na dodatki mineralne w składzie karmy dla psów i wybierać produkty, które będą wspierać i chronić stawy i kości psa. Dla psów aktywnych lub też pracujących poleca się karmę dostosowaną do ich potrzeb energetycznych.

Właściciel może również zdecydować się na samodzielne przygotowanie posiłków w ramach diety typu BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych psów i odpowiedniej ilości wolnego czasu. Tego typu dieta wymaga także regularnej suplementacji.

Sznaucer olbrzym ma tendencję do skrętów żołądka, dlatego dzienną porcję pokarmu należy dzielić na dwie lub więcej mniejsze dawki.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla sznaucerów olbrzymich

Zdrowie i długość życia

Rasa zalicza się do zdrowych, wytrzymałych i odpornych na wysokie i niskie temperatury, pamiętaj jednak, by latem zapewnić pupilowi spokojny i zacieniony kąt, w którym schroni się przed upałem.

Rasa ma tendencje do problemów zdrowotnych charakterystycznych dla dużych ras – jedną z nich jest wspomniany już wcześniej skręt żołądka, dlatego pamiętaj, by dzienną dawkę karmy dzielić na mniejsze porcje i zapewnić psu odpoczynek po jedzeniu.

Ponadto występują u nich problemy z układem ruchu – najczęściej występuje dysplazja stawu biodrowego, rzadziej natomiast stanu łokciowego. Zarejestrowane, legalne hodowle mają obowiązek przeprowadzania badań pod tym kątem. W starszym wieku występują również choroby nowotworowe. Problemy takie, jak alergie, stany zapalne uszu czy schorzenia skóry zdarzają się w konsekwencji niewłaściwej pielęgnacji i diety. Co ciekawe, suki tej rasy mają tendencję do urojonych ciąż.

Psy tej rasy żyją 12 do 15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Sznaucer olbrzym jest odpowiednim psem dla osób aktywnych, mieszkających zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi. Codziennie potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, dlatego ważne jest, aby wychodzić z nim na długie spacery i zapewnić dostęp do ćwiczeń umysłowych. Co więcej, pies tej rasy jest inteligentny i szybko się uczy, dlatego należy stawiać mu ciągle nowe wyzwania i uczyć nowych rzeczy. Dobrze znosi zmieniające się warunki i podróże, jednak należy go stopniowo przyzwyczajać do podróżowania zanim właściciel zabierze go na dłuższy wyjazd lub wycieczkę.

Zalety:

  • oddany swojemu właścicielowi,
  • sprawdza się w roli psa rodzinnego i stróżującego,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi,
  • inteligentny i szybko się uczy.

Wady:

  • trudny i czasochłonny w pielęgnacji,
  • może być hałaśliwy.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Ares, Zeus, Atos, Hektor, Barry, Leo, Rocky, Dino, Baxter, Łobuz, Fido, Dyzio. Regina, Hera, Astra, Luna, Kora, Ida, Zara, Zoja, Tosia, Saba, Nela, Siri.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje sznaucer olbrzym

Żyją one 12-15 lat.

Ile kosztuje sznaucer olbrzym

Cena wynosi 4000-6000 zł.

Sznaucer olbrzym jaka karma

Postaw na wysokiej jakości karmę dla psów dużych ras, która wspiera kości i stawy.

Sznaucer olbrzym charakter

Psy te są lojalne, wierne i towarzyskie, ale też uparte i wykazują skłonność do dominacji.

Sznaucer olbrzym waga

Ważą one 27–48 kg.

Czy sznaucer olbrzym jest agresywny

Psy tej rasy na ogół nie są agresywne jeśli są dobrze prowadzone. Są uparte i mają skłonność do dominacji, ale są raczej zrównoważone.

Czy sznaucer olbrzym gubi sierść

Prawidłowo pielęgnowany pies tej rasy nie gubi dużych ilości sierści.

Data publikacji: 28.08.2020

Udostępnij