Wyżeł węgierski jest psem myśliwskim. Cechuje się doskonałym węchem, wysoką wytrzymałością fizyczną, a równocześnie dużą potrzebą kontaktu ze swoim opiekunem. Jego znakiem rozpoznawczym są oklapnięte uszy, które dodają mu wdzięku i gracji. Złoto-rude umaszczenie czworonoga bezsprzecznie przyciąga wzrok. Dowiedz się więcej o tej przyjaznej rasie.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 20–29 kg wzrost: 56–64 cm |
maść | rdzawo-żółta, złota |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | lojalne, energiczne, czujne |
Wygląd i wzorzec rasy
Jest to smukły pies myśliwski z grupy wyżłów. Dorosły pies osiąga od 56 do 64 centymetrów wysokości, natomiast jego waga wynosi od 20 do 29 kilogramów, a suka mierzy od 53 do 61 centymetrów, a jej waga waha się od 18 do 25 kilogramów.
Rasę wyróżnia bardzo jednolity wygląd. Są to psy o proporcjonalnej, smukłej sylwetce i długich łapach. Ich uszy mają charakterystyczny trójkątny kształt i są zwisające. Maść tych psów jest rdzawo-żółta, piaskowo-żółta lub też złota, a nos jest w kolorze szaty. Ogon jest długi i nisko osadzony. Mają lekko wygięty kark i umięśniony grzbiet oraz klatkę piersiową.
Wyróżniamy dwie odmiany rasy, krótkowłosą i szorstkowłosą. Szata krótkowłosych wyżłów jest krótka, twarda i gęsta. Psy te nie mają podszerstka. Szorstkowłose osobniki natomiast mają przylegającą sierść długości do 3 cm i gęsty, wodoodporny podszerstek.
Szczeniaki i hodowla
Jeśli rozważasz adopcję psa, zalecamy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej hodowli i zakupić szczeniaka wyłącznie w renomowanej, zarejestrowanej w ZKwP hodowli. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że psy hodowane są w sposób etyczny i jest im zapewniana odpowiednia socjalizacja. Jest to kluczowe, aby uniknąć później nieprzewidzianych problemów behawioralnych lud zdrowotnych.
Cena psów tej rasy wynosi około 4000-6000 zł. Jest ona uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od stanu zdrowia i zgodności ze wzorcem rasy rodziców szczeniaka. Wpływ na cenę mogą mieć również ewentualne osiągnięcia rodziców psiaka.
Historia rasy
Jest to jedna z najstarszych ras, która znana była już w X wieku. Pochodzi ona z terenów dzisiejszych Węgier. Jej historia jest związana z ludem Madziarów, ludu łowiecko-pasterskiego, który pozostawił po sobie naskalne ryty przedstawiające myśliwych, którzy polowali z wyżłami u boku. O rasie wspominają również średniowieczne manuskrypty. Początki rasy sięgają jednak aż do najazdów azjatyckich plemion, których psy łowcze są najprawdopodobniej przodkami wyżłów węgierskich. Te zręczne, lojalne psy żyły i polowały u boku swoich właścicielu na terenach węgierskich stepów.
Niestety obie wojny światowe doprowadziły do niemal całkowitego wyginięcia rasy. Została ona jednak odtworzona w latach 40. w Austrii, dokąd zostało wysłanych kilka osobników. Starannie prowadzona hodowla szybko przyniosła oczekiwanie skutki – rasa cieszy się dziś dużą popularnością. Wyżły węgierskie trafiły do Polski stosunkowo późno, jednak zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju.
Wyżeł węgierski – charakter i usposobienie
Wyżła węgierskiego możemy spotkać w dwóch odmianach – szorstkowłosej i krótkowłosej. Choć traktuje się je jako osobne rasy, posiadają te same cechy charakteru i zachowania.
Według posiadaczy rasy, psy są mało problematyczne – ich pozytywne i przyjazne nastawienie sprawia, że doskonale odnajdują się w roli psa rodzinnego. Pies ten przywiązuje się do swojej rodziny i jest jej oddany. Odpowiednia nauka i szkolenia sprawią, że wyżeł z radością (i delikatnością) będzie przebywał w towarzystwie dzieci, kotów czy też innych psów. Wyżeł węgierski cechuje się wysoką inteligencją, dlatego z łatwością przyswoi sobie nowe zadania, jak i dostosuje się do trybu życia domowników.
Już od pierwszych miesięcy u wyżła można zaobserwować silnie rozwijający się instynkt łowczy. Choć często jest on nie do opanowania, właściciele rasy nie muszą się obawiać. Pies nie ma skłonności do ucieczek, dlatego pozostawiony sam nie wymknie się z terenu posesji.
Wychowanie i tresura
Psy te zaliczają się do bardzo podatnych na szkolenie, inteligentnych i posłusznych, dlatego szybko się uczą i nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Należy jednak mieć na uwadze, że są to psy myśliwskie, więc trzeba do nich odpowiednio podejść – wymagają stanowczego, lecz cierpliwego właściciela. Należy zadbać o to, by pies już od małego uczył się posłuszeństwa i wpajać mu komendy, by potrafił chodzić przy nodze, a także zrezygnować z pogoni za zwierzyną. Postaw na metody pozytywnego wzmocnienia i nagradzaj psa za dobre sprawowanie pochwałami czy smakołykami.
Zadbaj także o odpowiednią socjalizację psiaka i przyzwyczaj go od małego do obecności innych zwierząt oraz ludzi. Zapewnij mu także odpowiednią dawkę ruchu, gdyż psy te zaliczają się do bardzo aktywnych.
Zabawki dla wyżła węgierskiego
Psy te są bardzo aktywne i uwielbiają zabawę, dlatego też warto zapewnić im odpowiednie zabawki i akcesoria, które zaktywizują je i skłonią do nauki przez zabawę. Na przykład zabawki typu Kong sprawiają, że pies może rozwijać swoje wrodzone zdolności szukania i wywęszenia zdobyczy przez „polowanie” na ukryty w Kongu przysmak. Pomocne są w tym także zabawki interaktywne, które zajmą uwagę psa na długi czas. Polecamy także zabawki przydatne do zabaw na świeżym powietrzu, jak na przykład piłki czy też frisbee.
Wyżeł węgierski – pielęgnacja
Sierść wyżła węgierskiego występuje w dwóch odmianach – krótkowłosej i szorstkowłosej. W przypadku tej pierwszej włosie przylega do ciała, ponadto nie występuje podszerstek, więc ta odmiana będzie bezpieczniejsza dla osób alergią. Wyżeł szorstkowłosy ma twardą, gęstą i matową sierść, dodatkowo posiada podszerstek, który dba o izolację termiczną ciała.
Pies posiada krótką i gładką sierść, dlatego pielęgnacja nie będzie trudna. Wystarczy, aby właściciel szczotkował czworonoga systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu. Ponadto w okresie linienia pies nie traci dużej ilości sierści, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób ceniących sobie czystość i porządek.
Pamiętaj także o regularnym sprawdzaniu stanu oczu i uszu pupila, gdyż rasa ma tendencje do zapalenia spojówek, a oklapnięte uszy sprzyjają stanom zapalnym. Dbaj także o higienę jego jamy ustnej.
Dieta i żywienie
Z uwagi na wysoką aktywność wyżła należy zadbać o to, aby żywienie dostarczało wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych i witamin. Karma dla psa, którą podajemy swojemu podopiecznemu musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne, powinna również zawierać substancje, które będą wzmacniać kości i stawy czworonoga. Polecane są w szczególności karmy opracowane specjalnie dla ras średnich lub karmy dla psów aktywnych.
Z uwagi na wysoką aktywność psa, należy dbać o odpowiednie warunki w trakcie spożywania posiłku – pies musi się uspokoić chwilę przed i po spożyciu karmy, gdyż ten sposób unikniemy wystąpienia nieprzyjemnego skrętu żołądka.
Dla psów odpowiednia jest również dieta BARF oparta na samodzielnym przygotowywaniu posiłków, jednak wymaga ona bardzo dobrej znajomości potrzeb żywieniowych psów, a także odpowiedniej i regularnej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla wyżłów węgierskich
Zdrowie i długość życia
Rasa ta zalicza się do zdrowych i odpornych na wysokie i niskie temperatury. Dobrze czują się przy każdej pogodzie, jednak odmiana szorstkowłosa jest nieco bardziej wrażliwa na upały i w lecie powinna mieć zapewniona zacienione miejsce do odpoczynku.
Rasa miewa tendencje do alergii skórnych i pokarmowych. Zdarzają się u nich również schorzenia i problemy zdrowotne charakterystyczne dla większych ras, takie jak skręt żołądka czy dysplazja stawów biodrowych. Występują u nich także czasem zapalenie spojówek czy epilepsja.
Psy tej rasy żyją około 12 do 15 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Wyżeł węgierski jest doskonałym wyborem dla osób aktywnych i lubiących sport. Psy tej rasy cenią sobie zarówno kontakt ze swoim opiekunem, jak i dostęp do aktywności fizycznej. Pies potrzebuje stałego kontaktu z opiekunem, dlatego nie powinien spędzać większości czasu w kojcu. Najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Nie jest odpowiednim wyborem dla osób mało aktywnych lub też dla osób starszych. Odnajdzie się natomiast doskonale jako towarzysz rodzin. Odpowiednio socjalizowany nie będzie miał problemów z dzieleniem domu z innymi zwierzakami.
Zalety:
- przywiązuje się do właściciela,
- oddany swojej rodzinie,
- odpowiedni do kontaktów z dziećmi,
- inteligentny,
- łatwy w pielęgnacji,
- mało hałaśliwy,
- lubi aktywność fizyczną.
Wady:
- nieodpowiedni dla osób mało aktywnych.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Wabik, Piorun, Watson, Atos, Ares, Hektor, Bryk, Maks, Bajkał, Szarik, Dunaj, Jaskier. | Astra, Strzała, Nela, Saba, Regina, Prima, Siri, Gaja, Tola, Lara, Zira, Jagoda. |
Najczęściej zadawane pytania
Żyją one 12 do 15 lat.
Kosztują one około 4000 do 6000 zł.
Są to psy łagodne, czułe i lojalne. Są aktywne i energiczne, ale niezbyt hałaśliwe.
Psy tej rasy cieszą się bardzo dobrymi opiniami jako psy dla aktywnych rodzin. Właściciele cenią je za towarzyskość i przywiązanie. Jest to jednak zdecydowanie pies dla osoby aktywnej.
Dorosłe psy ważą od 20 do 29 kg.
Są to psy posłuszne i lojalne, podatne na szkolenie, jednak wymagają stanowczego podejścia, urozmaiconego treningu i dużej dawki ruchu. Pamiętaj też o socjalizacji psa od najmłodszego.
Psy te cieszą się generalnie dobrym zdrowiem, jednak mają tendencje do alergii – skórnych i pokarmowych. Występuje też u nich często zapalenie spojówek. Bywają wrażliwe na narkozę. Zdarza się u nich dysplazja stawów biodrowych i epilepsja.
Data publikacji: 14.10.2020