Bolończyk jest miniaturowym psem o białej sierści. Jego przyjazne nastawienie sprawia, że określany jest jednym z najbardziej czarujących psów. Uroczy wygląd, filigranowe rozmiary, a także łagodny charakter sprawiają, że pies jest idealnym towarzyszem rodzin oraz osób starszych. Poznaj bliżej tę zachwycającą rasę.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 2,5–4 kg wzrost: 25-30 cm |
maść | biała |
długość życia | od 12 do 14 lat |
główne cechy | inteligentne, łagodne, lojalne |
Wygląd i wzorzec rasy
Bolończyki to miniaturowe pieski w typie biszonów. Dorosły pies osiąga od 27 do 30 centymetrów, natomiast suka mierzy od 25 do 28 centymetrów. Waga psów tej rasy nie różni się natomiast w zależności od płci – ważą między 2,5 a 4 kg. Psy te mają faliste, długie i gęste włosie. Wzorzec rasy wymaga, by sierść była wyłącznie białej maści. Jest ona długa na całym ciele, przy czym na kufie może być nieco krótsza.
Sylwetka psa jest wpisana w kwadrat. Głowa ma lekko owalny kształt, o dużych oczach, a także wysoko osadzonych, zwisających uszach. Łapy tych piesków są proporcjonalne, średniej długości w stosunku do reszty ciała.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na adopcję psa należy zawsze dobrze rozważyć wybór odpowiedniej hodowli, gdyż pomoże to uniknąć w przyszłości problemów zdrowotnych i behawioralnych. Postaw na zarejestrowaną, renomonwaną hodowlę, a także upewnij się, że pieski hodowane są w sposób etyczny i przebywają w dobrych warunkach oraz są odpowiednio socjalizowane. Od hodowcy otrzymasz komplet informacji na temat stanu zdrowia szczeniaka, a także stanu zdrowia jego rodziców.
Ceny piesków z rodowodem tej rasy zwykle wynoszą od 2500 do 3500 zł. Cena jest uzależniona od hodowli oraz jej renomy, a także od stanu zdrowia i ewentualnych osiągnięć rodziców szczeniaka.
Historia rasy
Choć nazwa rasy pochodzi od włoskiego miasta Bolonia, to pierwszych reprezentantów tej rasy należy szukać w historii Malty i Wysp Kanaryjskich, skąd pieski zostały przywiezione do Włoch. Ze względu na swój uroczy, elegancki wygląd bolończyk był popularny na dworach królewskich i wśród szlachty oraz arystokracji. Psy te były uważane za wyjątkową rasę, godną królów i cesarzy. Czworonogi te trafiły także do Rosji – pies ten stał się ulubieńcem carycy Katarzyny II, która panowała w latach 1729-1796.
Rasa pozostała niezwykle popularna przez długi czas, jednak z czasem pojawiło się znacznie więcej ras psów do towarzystwa, które w XIX i XX wieku zyskały jeszcze większe uznanie. Bolończykom zaczęło grozić wymarcie, jednak rasa nadal cieszyła się wystarczającym zainteresowaniem, by została od tego uchroniona. W Polsce rasa ta była hodowana już przed wiekami.
Bolończyk – charakter i usposobienie
Pies tej rasy jest przede wszystkim wrażliwy i urokliwy. Potrafi okazywać uczucia i jest bardzo oddany swojemu właścicielowi, ponadto potrzebuje stałego kontaktu ze swoją rodziną. Z tego powodu doskonale sprawdzi się w roli psa do towarzystwa. Potrafi także ostrzec przed zbliżającym się zagrożeniem – jest czujny, a każde ewentualne niebezpieczeństwo sygnalizuje głośnym szczekaniem. Piesek ten jest umiarkowanie aktywny, lecz jego dobry humor i inteligencja sprawiają, że każda zabawa jest dla niego atrakcyjna. Dodatkowo łatwo się uczy i z łatwością przyswoi nowe sztuczki i komendy.
Psy te źle znoszą samotność i najchętniej nie odstępowałyby właściciela na krok. Dogadują się z innymi zwierzętami, ale wymaga to odpowiedniej socjalizacji.
Wychowanie i tresura
Szkolenie psa należy rozpocząć już od pierwszych miesięcy życia. Bolończyk będzie chętnie uczestniczył w treningu z właścicielem, pod warunkiem, że trening będzie oparty na pozytywnym wzmacnianiu. Psy te są wrażliwe i silnie się przywiązują, dlatego warto postawić na asertywne, ale łagodne i czułe podejście. Nagradzaj pupila przysmakami i pochwałami za dobre sprawowanie, a szybko utrwali sobie pożądane zachowania.
Jeżeli spędzamy kilka godzin dziennie poza domem, dobrze przyzwyczajać psa do samotnego przebywania w domu już od samego początku, gdyż dzięki takim praktykom nauczymy go radzić sobie z samotnością. Należy również zadbać o odpowiednią socjalizację psiaka, aby odnalazł się w każdej sytuacji i wiedział, jak reagować na obecność obcych ludzi lub też innych zwierząt.
Zabawki dla bolończyka
Wszystkie psiaki uwielbiają zabawę, dlatego też warto podarować pupilowi zabawki na urozmaicenie czasu. Pieski te docenią zarówno pluszaki i piłki, jak i frisbee czy też zabawki sznurkowe. Warto również wyposażyć pupila w zabawki typu Kong do gryzienia, a także zabawki interaktywne, które zaabsorbują uwagę pupila na długo i zaktywizują czworonoga. Pamiętaj, że pieski te to miniaturowe zwierzaki, więc zabawki powinny być dostosowane do ich rozmiarów.
Bolończyk – pielęgnacja
Sierść bolończyka wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji, gdyż szata psa jest długa i puszysta – systematyczne szczotkowanie pozwoli na utrzymanie jej w dobrej kondycji i sprawi, że nie będzie się kołtunić. Bolończyk musi być również regularnie kąpany (najlepiej raz lub dwa razy w miesiącu). Włos psa musi być równy, dlatego dobrze również odwiedzać psiego fryzjera lub nauczyć się strzyc pupila we własnym zakresie.
Czworonóg ma ponadto tendencję do łzawiących oczu. Wycieki z gałek ocznych brudzą sierść, dlatego właściciel powinien regularnie przemywać te okolice przy użyciu specjalnego preparatu. Należy również sprawdzać stanu uszu psa i dbać o ich higienę, gdyż rasa jest podatna na ich infekcje. Nie zapomnij również o pielęgnacji jamy ustnej pupila.
Dieta i żywienie
Psy tej rasy mają szybki metabolizm i spalają szybko energię, dlatego ich żywienie powinno polegać na małych, ale częstych posiłkach. Karma, którą podajemy pupilowi powinna zawierać wszystkie potrzebne składniki mineralne i witaminy, a także pokrywać całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto pokarmy, które wybieramy dla swojego czworonoga muszą być dostosowane do możliwości i potrzeb małych ras, a także do wieku pupila. Jeśli sierść psa jest szczególnie wymagająca, warto sięgnąć po karmy dla psa na sierść i skórę.
Można również zdecydować się na samodzielne przygotowanie posiłków w ramach surowej diety BARF, jednak wymaga to regularnej suplementacji i doskonałej znajomości żywieniowych potrzeb psów.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla bolończyków
Zdrowie i długość życia
Rasa ta uchodzi za zdrową, jednak nie jest wolna od predyspozycji do pewnych problemów zdrowotnych czy też schorzeń. U bolończyków są to najczęściej problemy z układem ruchu, takie jak zerwanie wiązadeł w wyniku aktywności fizycznej, zwichnięcie rzepki kolanowej czy też choroba Legga-Calvégo-Perthesa (LCP), czyli jałowa martwica głowy kości udowej. Zdarzają się także infekcje uszu, którym można zapobiec dbając o higienę i pielęgnację zwierzaka, a także napady drżenia, które jednak nie są groźne.
Psy tej rasy żyją 12 do 14 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Psy tej rasy są umiarkowanie aktywne, łagodne i lojalne, a także silnie się przywiązują. Będą one doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych, jednak warto mieć na uwadze, że te miniaturowe pieski są bardzo delikatne, więc sprawią się raczej w towarzystwie starszych dzieci, które wiedzą, jak obchodzić się z małym zwierzątkiem. Odpowiednio socjalizowany pies dogada się także z innymi zwierzętami domowymi.
Jeśli spędzasz dużo czasu poza domem lub też wolisz bardziej niezależne psy, ta rasa może nie być dobrym wyborem, gdyż pieski te bardzo silnie się przywiązują, nie odstępują właściciela na krok i bardzo tęsknią pod jego nieobecność.
Warto też mieć na uwadze, że pieski te są wymagające w pielęgnacji i potrzebują, byś poświęcił na to odpowiednio dużo czasu i uwagi.
Zalety:
- przywiązany do właściciela,
- okazuje czułość,
- inteligentny i szybko się uczy,
- lubi towarzystwo dzieci,
- odpowiedni do roli psa rodzinnego.
Wady:
- nie odstępuje właściciela,
- źle znosi samotność,
- potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.
Popularne imiona dla bolończyka
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Shiro, Bingo, Mochi, Fluffy, Śnieżek, Toto, Cosmo, Dyzio, Pluto, Puszek, Fafik. | Elsa, Shira, Lola, Beza, Coco, Siri, Minnie, Diana, Nutka, Śnieżka, Pysia. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy kosztują 2500-3500 zł.
Dorosły osobnik powinien ważyć 2,5-4 kg.
Psy te zwykle rosną do 9. miesiąca życia.
Psy tej rasy żyją 12-14 lat.
Polecamy wysokiej jakości karmę dla małych psów, która jest dostosowana do wieku i stopnia aktywności psa.
To miniaturowe białe pieski, które osiągają do 30 cm wysokości w kłębie. Mają długą, kręconą szatę.
Psy te są z natury łagodne i uległe, a jednocześnie poważne i zrównoważone. Są bardzo lojalne wobec właściciela.
Data publikacji: 19.10.2020