Pinczer miniaturowy, znany również jako ratlerek, wyglądem przypomina pinczera niemieckiego. Doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego. Pinczer miniaturowy jest bystry i bardzo aktywny, lubi wyzwania, a także aktywność fizyczną – dowiedz się więcej o tej sympatycznej rasie.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Pinczer miniaturowy – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura ratlerka
- Zabawki dla pinczera miniaturowego
- Pinczer miniaturowy – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Ciekawostki
- Popularne imiona dla ratlerka
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 4-5 kg wzrost: 25-30 cm |
maść | jednolita jasnoruda do ciemnorudej, czerwień jelenia, czarna podpalana |
długość życia | od 12 do 16 lat |
główne cechy | bystry, radosny, aktywny |
Wygląd i wzorzec rasy
Pinczer miniaturowy jest mniejszy o około 20 centymetrów od pinczera niemieckiego – osiąga od około 25 do 30 centymetrów wysokości, natomiast jego waga waha się między czterema a sześcioma kilogramami.
Pinczery miniaturowe mają kwadratową, zwartą budowę, a także smukłe łapy. Ich głowa jest wydłużona, o dużych uszach, które przeważnie są stojące, czasem również załamane. Ogon jest długi i prosty, a także skierowany ku górze.
Jest on najmniejszym istniejącym pinczerem. Występujące w miotach pinczerów średnich mniejsze niż zazwyczaj psy były oddzielane. W ten sposób dzięki rzetelnej selekcji wyhodowano czworonogi, które nie przekraczały w kłębie 30 centymetrów.
Sierść tego psa jest krótka i gęsta, o ładnym połysku. Pinczery występują w kilku umaszczeniach:
- czerwonorudym,
- ciemno rudym,
- jasno rudym,
- czarnym podpalanym.
Szczeniaki i hodowla
Psy te nie są szczególnie wymagające w hodowli, a przy tym popularne, dlatego też w Polsce istnieje wiele hodowli tych psiaków. Decydując się na adopcję pinczera postaw na renomowaną, zarejestrowaną hodowlę, gdyż dzięki temu masz pewność, że hodowla jest prowadzona w sposób etyczny, a także poznasz stan zdrowia psiaka i jego rodziców.
Szczenięta pinczerów miniaturowych kosztują zwykle od 2000 zł. Cena jest uzależniona od renomy hodowli, a także stanu zdrowia i osiągnięć rodziców szczeniaka.
Historia rasy
Rasa ta wywodzi się z Niemiec i pochodzi od pinczera średniego, który został zminiaturyzowany. Przodkiem rasy jest natomiast szpic torfowy występujący w neolicie w rejonach Morza Północnego.
Ratlerki mają długą i bogatą historię – przodka tego pieska można zobaczyć na obrazie „Chłopska rodzina” namalowanym w 1640 roku. Dawniej używane były do polowania na szczury ze względu na ich niewielkie rozmiary i zwinność, jednak oprócz tępienia gryzoni brylowały również na salonach. Urocze, a przy tym niewielkie pieski podbiły serca niemieckiej arystokracji.
Moda na ratlerki nie trwała jednak długo, gdyż większą popularność zdobyły miniaturki innych ras. Na szczęście próby zminiaturyzowania w przypadku tej rasy nie skutkowały zaawansowanymi wadami w budowie ciała psa. Od roku 1929 rasa zaczęła zyskiwać coraz większą popularność w Skandynawii i Ameryce, gdzie dziś zalicza się do najpopularniejszych.
W Polsce psy te zyskały popularność po II Wojnie Światowej, jednak szczyt popularności przypadł na lata 90.
Pinczer miniaturowy – charakter i usposobienie
Pinczer jest inteligentny, a przy tym bardzo szybko się uczy. Przywiązuje się do swojego właściciela, a także ceni sobie każdą wspólnie spędzoną chwilę. W trakcie zabaw szybko przyswaja komendy i zaznajamia się z nowymi sztuczkami.
Mimo swoich miniaturowych rozmiarów sprawdza się również w roli stróża. Sygnalizuje każde zagrożenie i niepewną sytuację. Jest czujny, odważny, a także nierzadko nieustępliwy. W kontakcie z nieznajomymi zaczyna głośno szczekać, zwłaszcza jeśli czuje się niepewnie.
Pies ten lubi zarówno zabawę, jak i pieszczoty. Niestety może nie odnaleźć się w kontaktach z dziećmi – jest ruchliwy i energiczny, ponadto czasem jego zachowania mogą być trudne do przewidzenia.
Opieka nad pinczerem miniaturowym nie jest skomplikowana, dlatego psiaki tej rasy doskonale sprawdzą się jako pierwszy pies. Ważne, aby właściciel był stanowczy i konsekwentny w szkoleniu. W codziennych wspólnie podejmowanych aktywnościach powinna przeważać łagodność i czułość.
Wychowanie i tresura ratlerka
Pieski te są bardzo inteligentne i szybko się uczą, jednak przy tym łatwo się nudzą i bywają bardzo uparte. W wychowaniu ratlerka trzeba postawić na stanowcze i konsekwentne podejście, lecz nie warto liczyć na absolutne posłuszeństwo w każdej sytuacji. Szkolenie psa rozpocznij już od jego pierwszych dni w nowym domu. Wszelkie metody awersyjne odniosą skutek odmiany od zamierzonego, dlatego też warto postawić na metody pozytywnego wzmocnienia polegające na chwaleniu pupila i nagradzanie za dobre sprawowanie, na przykład przysmakami. Pieski te łatwo się nudzą, więc zadbaj o to, by nauka odbywała się przez zabawę i lekcje były krótkie.
Zadbaj ponadto o socjalizację pieska już od najmłodszego wieku, by przyzwyczaił się do innych zwierząt.
Zabawki dla pinczera miniaturowego
Psy te są aktywne i wprost uwielbiają zabawę, w tym również harce na świeżym powietrzu. Idealnym pomysłem na zabawkę dla pinczera będą frisbee lub piłki, a także gryzaki, zabawki sznurowe i zabawki interaktywne, które zaabsorbują pupila na długi czas i jednocześnie zapewnią mu odpowiednią dawkę ruchu oraz skłonią do myślenia.
Pinczer miniaturowy – pielęgnacja
Pielęgnacja psów tej rasy nie należy do trudnych i skomplikowanych. Pinczer miniaturowy ma krótką i gęstą sierść, na której przy odpowiedniej pielęgnacji, pojawia się połysk. Wystarczy, by właściciel raz w tygodniu czesał sierść miękką szczotką lub wilgotną szmatką, aby usunąć zanieczyszczenia. Pinczery miniaturowe tracą bardzo małą ilość sierści, ponadto nie występuje u nich tradycyjne linienie. W przypadku kąpieli powinien być stosowany szampon dla psów.
Ponadto właściciel powinien regularnie obcinać pazury psa, które nie ścierają się same. Jeśli pupil marznie w zimie, warto wyposażyć go w odpowiednie ubranko.
Dieta i żywienie
Psiaki tej rasy wykazują tendencję do tycia, dlatego ich żywienie powinno być racjonalne i dostosowane do potrzeb, które determinuje wiek, waga i stopień aktywności psa, a także typ karmy. Polecamy karmę dla psów małych ras, a także w razie potrzeby karmy typu light. Przysmaki między posiłkami powinny być podawane bardzo rozsądnie i z umiarem, wyłącznie jako forma nagrody.
Właściciele mogą też zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa w ramach diety BARF opartej na surowych składnikach. Podejście to wymaga jednak doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych psów, a także stosownej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla sznaucerów
Zdrowie i długość życia
Pinczery miniaturowe cieszą się dobrym zdrowiem, jednak trudno o rasę bez predyspozycji do pewnych wad czy schorzeń. W przypadku ratlerków najczęściej występują choroby takie, jak cukrzyca, choroby stawów, problemy z zębami, zwichnięcia rzepki czy kamica pęcherza moczowego.
Często borykają się one także z przeziębieniami. Ratlerki są bardzo podatne na zmiany temperatur, dlatego w zimie zadbaj o to, by pies czuł się komfortowo i było mu ciepło podczas wyjść na zewnątrz. Warto wyposażyć ratlerka w ubranko i buty. Podczas upałów zadbaj natomiast o to, by pies miał stały dostęp do świeżej wody, matę chłodzącą oraz spokojne, chłodne i zacienione miejsce, w którym może się schronić.
Pieski tej rasy zwykle żyją 12 do 16 lat.
Sprawdź: Cukrzyca u psa – objawy i leczenie
U kogo sprawdzi się rasa?
Ratlerek to pies idealny dla rodzin ze starszymi dziećmi, osób mieszkających w małych mieszkaniach, a także samotnych i starszych osób. Nie są bardzo wymagające w pielęgnacji, ponadto nie potrzebują bardzo dużej przestrzeni. Są inteligentne i lojalne. Warto mieć na uwadze, że psy te bywają bardzo zazdrosne i generalnie nie czują się dobrze w towarzystwie małych dzieci, więc zdecyduj się na ratlerka wyłącznie gdy Twoja pociecha jest już odpowiednio starsza, by szanować potrzeby psa.
Zalety:
- inteligentny,
- przywiązany do właściciela,
- szybko się uczy,
- łatwy w pielęgnacji,
- nie linieje,
- czuły.
Wady:
- nie nadaje się do kontaktów z małymi dziećmi,
- bywa uparty,
- ma skłonności do tycia.
Popularne imiona dla ratlerka
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Micky, Tofik, Tajfun, Tango, Drops, Daktyl, Otis, Dyzio, Irys, Figiel, Promyk, Chico. | Daisy, Gigi, Fiona, Fifi, Lola, Kiki Minnie, Coco, Nutka, Pola, Spinka, Dafne. |
Najczęściej zadawane pytania
Rasa żyje 12 do 16 lat.
Cena wynosi od 2500 do 5500 zł.
Powinny stanąć do 6. miesiąca życia.
Pies ten rośnie do 12-18 miesiąca życia.
Dorosły pies powinien ważyć 4-5 kg.
To mały pies o mocnej, lecz szczupłej budowie i krótkiej sierści w kolorze czarnym podpalanym lub w odcieniach rudego. Ma charakterystyczne duże, stojące uszy.
Dzienna dawka jest uzależniona od wieku i wagi oraz karmy. Dorosły pies o wadze ok. 5 kg powinien jeść mniej więcej 70 g suchej karmy dziennie.
W miocie rodzi się 3-6 szczeniąt.
Data publikacji: 04.11.2020