Mimo, że kocie wymiociny nie należą do najprzyjemniejszych tematów, każdy właściciel kota zapewne mógłby długo o nich opowiadać. To naturalna kocia przypadłość, która nie zawsze musi oznaczać chorobę. Kiedy jednak powinniśmy się zacząć martwić i skierować naszego pupila na badania? Dlaczego kot wymiotuje i jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się, jak zadbać o mruczka.
Spis treści
Czyste futerko a wymioty
Koty to wyjątkowo czyste zwierzęta. Codziennością jest dla nich rytuał wylizywania futerka i dbania o higienę własnego ciała. Natura wyposażyła koty w swego rodzaju grzebień na języku, który pomaga im zachować czystą sierść. Niestety, część z niej zalega później w żołądku czworonoga. Badania wykazały, że nawet do 2/3 z ilości włosów, które wypadają podczas wylizywania ląduje w układzie pokarmowym kota. Z oczywistych względów większe problemy z sierścią w żołądku mają koty ras długowłosych.
Sprawdź też: Czy mleko jest dobre dla kota? Odpowiadamy!
Dlaczego kot wymiotuje i czy się tym martwić?
Dlaczego kot często wymiotuje? Aby pozbyć się zalegającej sierści, koty wymiotują. Jest to naturalny proces, który odbywa się jeden lub dwa razy, co kilkanaście dni. Wówczas kot pozbywa się niechcianej zawartości żołądka, która jest wydalana w postaci zbitej kulki o wielkości 1-2 cm. Ponieważ jest to naturalny odruch, nie powinniśmy się martwić. Obecność włosów w żołądku prowokuje lekki stan zapalny, przez co organizm je wydala. Często koty same prowokują wymioty zjadając trawę lub liście innych roślin.
Zobacz: Czy karma wpływa na samopoczucie kota?
Kiedy wymioty oznaczają chorobę?
Jeśli wymioty występują częściej niż co tydzień lub dwa, nasilają się i dodatkowo występują inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Powinniśmy zacząć obserwować naszego kota. Jeżeli dostrzeżemy, że coś go boli, jest apatyczny, przestaje jeść lub ma zmienny apetyt i chudnie, wówczas wymioty będą spowodowane rozwijającym się stanem chorobowym i mogą doprowadzić do odwodnienia.
Przyczyną kocich wymiotów, poza zbierającą się w żołądku treścią, mogą być:
- lęk i silny stres,
- problemy pokarmowe, np. po spożyciu nieodpowiedniego pokarmu,
- choroba lokomocyjna,
- zbyt szybkie spożywanie pokarmów,
- spożycie silnych leków,
- inne choroby przewodu pokarmowego lub choroby zakaźne.
Przeczytaj też: Białko w karmie dla kota – niezbędny składnik diety mięsożercy
Jak zapobiegać wymiotom?
Wyjaśniliśmy już, dlaczego kot wymiotuje, jak natomiast temu zapobiec? Jeżeli chcemy zmniejszyć częstotliwość wymiotów u naszego kota, a wyeliminowaliśmy inne możliwe przyczyny, zwróćmy uwagę na dietę kota. Zwłaszcza na to, co czworonóg je poza tym, co sami mu podajemy. Często koty spożywają nieświadomie rośliny, które im nie służą, co powoduje podrażnienie układu pokarmowego. Aby temu zapobiec, możemy kupić w sklepie weterynaryjnym specjalną trawę, która ułatwi trawienie i być może zastąpi kotu inne zjadane rośliny. Warto też dodać do diety karmę, która ma właściwości rozpuszczające włosy lub podawać pupilowi regularnie przysmaki o podobnych cechach. Zadbaj również o to, by codzienna dieta kota była zdrowa, odżywcza i wysoce przyswajalna.
Zobacz: Dieta kota niewychodzącego a wychodzącego – potrzeby i różnice
Zadbaj o dietę kota
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kot wymiotuje i podejrzewasz, że przyczyną może być nieodpowiednia karma, może najwyższy czas na zmianę diety na zdrowszą. Suche karmy dla kota z serii Brit Care Cat to doskonały wybór na codzienną dietę Twojego kociego ulubieńca. Seria obejmuje szeroki wybór doskonale zbilansowanych, zdrowych karm o hipoalergicznych recepturach, które są idealne dla kotów wrażliwych. Powstają one z szerokiej gamy naturalnych składników, od uwielbianych przez koty mięs i ryb po smakowite i odżywcze warzywa, owoce i zioła.
Znajdziesz wśród nich bezzbożowe formuły dla kociąt, kotów dorosłych oraz seniorów. Oferta obejmuje także karmy opracowane dla kotów o bardziej specyficznych potrzebach żywieniowych. Formuły te wspierają określone funkcje organizmu, zapewniając kotu nie tylko niezbędne wartości odżywcze, ale także dodatkowe odżywienie, które zaspokoi szczególne potrzeby Twojego kota.
Znajdziesz wśród nich receptury takie, jak:
- Sterilised Sensitive – dla wrażliwych kotów wysterylizowanych,
- Indoor Anti-Stress – dla kotów niewychodzących,
- Adult Activity Support – dla aktywnych pupili,
- Sensitive Turkey&Salmon – karma z indykiem i łososiem dla wrażliwych kotów,
- Sterilized Immunity – dla kotów wysterylizowanych na odporność,
- Adult Power&Vitality Large Cats – dla kotów dużych ras,
- Haircare – na sierść i skórę,
- Sterilized Weight Control – dla kotów po sterylizacji na utrzymanie odpowiedniej wagi,
- Sterilized Urinary – dla kotów po sterylizacji na wsparcie układu moczowego.
Sprawdź ofertę karm dla kota Brit Care Cat w KrakVet!
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit dla kotów
Data publikacji: 2.01.2017