Hovawart charakteryzuje się gęstym i długim włosiem, a jego szlachetna głowa dodaje mu uroku i dostojności. Doskonale sprawdzi się w pracy przy użyciu węchu. Jego umiejętności sprawiają, że hovawart odnajdzie się zarówno w roli psa obronnego, jak i tropiącego. Poznaj lepiej tę interesującą rasę i jej potrzeby.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 25-40 kg wzrost: 58-70 cm |
maść | czarna, czarna podpalana, blond |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | aktywne, powściągliwe, wierne |
Wygląd i wzorzec rasy
Dorosła suka osiąga od 58 do 65 centymetrów, a jej waga wynosi od 25 do 40 kilogramów, natomiast pies mierzy od 63 do 70 centymetrów, a jego waga waha się od 25 do 40 kilogramów. Psy te mogą posiadać sierść w trzech kolorach: czarnym, czarnym ze znaczeniami lub też blond. Sierść jest lekko falowana i przylegająca.
Psy te mają silną, ale smukłą budowę, przy czym warto zaznaczyć, że samice są zwykle smuklejsze od samców, na przykład pod względem kształtu głowy. Uszy psów są trójkątne i zwisające, a także wysoko osadzone. Sierść jest bardzo gęsta w okolicach szyi. Kończyny psa są smukłe i umięśnione. Tułów psa jest mocny i prosty, natomiast klatka piersiowa jest głęboka.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na adopcję psiaka należy dokładnie rozważyć wybór hodowli – zaleca się wybór wyłącznie zarejestrowanych, legalnych i renomowanych hodowli, aby uniknąć w przyszłości nieprzewidzianych problemów ze zdrowiem lub zachowaniem psa. Decydując się na sprawdzoną hodowlę masz pewność, że szczeniaki mają dobre warunki do życia, są etycznie hodowane oraz odpowiednio socjalizowane, a także poznasz informacje na temat stanu zdrowia psiaka i jego rodziców. Ze względu na tendencję rasy do dysplazji stawów od hodowców wymagane są prześwietlenia pod tym kątem.
Szczenięta tej rasy kosztują zwykle ok. 4000-5000 zł. Cena psiaka może być uzależniona od hodowli i jej renomy, od stanu zdrowia i ewentualnych osiągnięć jego rodziców, a także od maści szczeniaka.
Historia rasy
Psy te wywodzą się z Niemiec – można doszukać się korzeni rasy w psach stróżujących, które mieszkały w chłopskich siedzibach w rejonie Saksonii. Wzmianki o tych psach stróżujących pochodzą z XIII wieku. Dziś znany wzorzec rasy nie jest jednak oparty o bezpośrednich potomków tych psów.
Na początku XX wieku Kurt König, uznawany za twórcę rasy, oraz jego ojciec Bertram König rozpoczęli dążenia mające na celu odtworzenie dawnych psów stróżujących znanych z podań i zapisków. W tym celu psy z trzech wiejskich regionów Niemiec były parowane z rasami takimi, jak kuwasze, owczarki, a także nowofundlandy. Niestety II Wojna Światowa doprowadziła do niemal zupełnego wyginięcia rasy, jednak w zaledwie 10 lat udało się ją odtworzyć z ocalałych osobników.
Rasa została uznana w 1972 roku. Obecnie rasa zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, lecz w Polsce nadal nie jest szeroko znana. Do naszego kraju pierwszy pies tej rasy trafił w 1985 roku.
Hovawart – charakter i usposobienie
Hovawart jest bardzo oddany swojemu właścicielowi, a także uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną. Doskonale czuje się w towarzystwie dzieci, jednak mimo wszystko należy zachować ostrożność i każdy kontakt dziecka z psem powinien odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Czworonóg dojrzewa dość późno – między trzecim a czwartym rokiem życia.
Pies tej rasy potrzebuje dużo ruchu, dlatego doskonale będzie się czuł mieszkając w domu z ogrodem. Codzienne spacery są natomiast obowiązkiem właściciela. Oprócz stymulacji ruchowej, musimy zapewnić psu również aktywność umysłową, jak na przykład tropienie czy mantrailing.
Długotrwała samotność może denerwować i frustrować psa, a pozostawiony na dłuższy czas sam może zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu, dlatego nie jest dobrym wyborem dla zapracowanego właściciela.
Wychowanie i tresura
Pies jest bardzo inteligentny, więc jego szkolenie i wychowanie nie należy do skomplikowanych. Konsekwencja, a także przyjazne metody nauki sprawią, że czworonóg szybko nauczy się, czego od niego wymagamy. Socjalizacja i jego tresura powinny rozpocząć się jak najwcześniej, aby pies odnajdywał się w towarzystwie innych zwierząt, gdyż rasa wykazuje skłonności do dominacji. Wszystkie błędy wychowawcze (jak na przykład zbyt duże pobłażanie) mogą być wykorzystywane przez psa.
Psy tej rasy mają skłonności do dominacji, dlatego właściciel powinien od samego początku wyznaczyć wyraźne granice w wychowaniu psa. Warto postawić na stanowcze podejście oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia – na przykład nagradzanie psa pochwałami lub też przysmakami, by utrwalić mu pożądane zachowania.
Zabawki dla hovawarta
Psy tej rasy są energiczne i aktywne, dlatego warto zaopatrzyć pupila w zabawki i akcesoria do zabaw na świeżym powietrzu, takie jak frisbee i piłki. Natomiast kości do gryzienia lub też gryzaki Kong, które zaspokoją naturalny instynkt gryzienia i żucia psa. Do zabawy z właścicielem idealnym wyborem będą mocne zabawki sznurowe, natomiast zabawki interaktywne zapewnią pupilowi nie lada frajdę i dodatkową dawkę ruchu, a także zaktywizują go, skłonią do myślenia i zajmą go pod nieobecność właściciela. To idealne rozwiązanie, by stymulować wrodzone zdolności psa.
Hovawart – pielęgnacja
Choć pies posiada długą i gęstą sierść, jego codzienna pielęgnacja nie należy do skomplikowanych – wystarczy wyczesywać go systematycznie, raz lub dwa razy w tygodniu. Włosie psa ma cechy samooczyszczające, dlatego z łatwością można usunąć z niego wszelkie zabrudzenia.
Właściciel powinien również kontrolować stan uzębienia i uszy. Regularne kontrole pozwolą uniknąć nieprzyjemnych powikłań, jak na przykład zapalenie uszu. Ponadto opiekun musi regularnie obcinać czworonogowi pazury, ponieważ pies sam ich nie ściera.
Dieta i żywienie
Pies ten ma raczej duży apetyt, dlatego jego opiekun musi kontrolować wagę i ilość oraz wielkość posiłków. Karma powinna dostarczać całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne, ponadto powinna zawierać substancje i witaminy wspierające kości i stawy czworonoga. Najlepiej dzielić dzienną porcję karmy na dwa mniejsze posiłki – w ten sposób łatwiej będzie uniknąć nadwagi.
Dla psów tej rasy jest polecana wysokiej jakości karma komercyjna dla psów dużych ras. W przypadku nadwagi można sięgnąć po karmy typu light. Właściciele mogą też zdecydować się na dietę BARF opartą na samodzielnie przygotowywanych posiłkach, lecz wymaga to dobrej znajomości wymogów żywieniowych oraz odpowiedniej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla hovawartów
Zdrowie i długość życia
Psy tej rasy uważane są za zdrowe i wytrzymałe. Wykazują dobrą odporność na niskie temperatury, jednak w czasie upałów pies będzie bez wątpienia wymagał zacienionego kąta, w którym będzie się mógł schronić, oraz stałego dostępu do świeżej wody. Aby zapewnić mu dodatkową ochłodę, przyda się mu mata chłodząca.
Pomimo reputacji generalnie zdrowej rasy nie jest ona pozbawiona predyspozycji do chorób. Hovawarty mają tendencję do problemów, z którymi często borykają się duże rasy – są to dysplazja stawów i skręt żołądka. Z tego względu należy zadbać o stawy psa poprzez odpowiednią dietę i tryb życia, a także zapewnić mu odpowiednio dużo odpoczynku po jedzeniu.
U psów tej rasy wystąpić może także postępujące schorzenie rdzenia kręgowego, czyli mielopatia zwyrodnieniowa, a także schorzenia takie, jak niedoczynność tarczycy czy też wrotne krążenie wątroby oraz problemy z oczami.
Psy tej rasy żyją przeważnie od 12 do 15 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Pies tej rasy będzie idealnym towarzyszem dla aktywnego opiekuna lub też dla rodzin z dziećmi. Wymaga odpowiedniej dawki ruchu, jednak warto mieć na uwadze predyspozycje do problemów ze stawami, także nie powinno się forsować pupila przed zakończeniem okresu dojrzewania. Przy odpowiedniej ilości spacerów pies będzie czuł się dobrze nie tylko w domu z ogrodem, ale także w bloku – powinien jednak unikać schodów.
Psy te mają niebanalny temperament, dlatego są dobrym wyborem dla asertywnych i doświadczonych opiekunów. Nie warto od nich oczekiwać absolutnego posłuszeństwa. Warto też mieć na uwadze, że psy źle znoszą samotność, a pod dłuższą nieobecność właściciela mogą rozładowywać nadmiar energii lub frustrację na przedmiotach w ich otoczeniu.
Zalety:
- oddany rodzinie,
- lubi przebywać z dziećmi,
- inteligentny,
- szybko się uczy,
- sprawdzi się w roli psa stróżującego,
- łatwy w pielęgnacji.
Wady:
- późno dojrzewa,
- może mieć skłonności do dominacji,
- źle znosi dłuższą samotność,
- obficie linieje.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Charlie, Rocky, Leo, Toto, Ares, Cosmo, Otis, Hermes, Figiel, Dyzio. | Lola, Regina, Tola, Saba, Zira, Coco, Beza, Nuka, Hera, Kora, Nela, Siri. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy żyją 12 do 15 lat.
Wybierz sprawdzoną, renomowaną hodowlę. Uzyskaj od hodowcy kompletne informacje na temat zdrowia szczeniaka oraz zdrowia jego rodziców.
Kosztują one ok. 4000-5000 zł.
Psy te ważą 25 do 40 kg.
Polecamy wysokiej jakości karmę dla psów dużych ras dostosowaną do wieku psa i jego trybu życia.
Rasa zalicza się do zdrowych i odpornych, jednak występują u niej czasem dość poważne choroby. Rasa jest narażona na dysplazję, skręt żołądka, choroby oczu i układu krążenia oraz wady serca i choroby układu kostnego.
Psy tej rasy są aktywne, czujne i zrównoważone. Są bardzo wierne właścicielowi.
Data publikacji: 27.11.2020