Decyzja już została podjęta: będziemy mieć czworonoga! Jednak tuż potem pojawia się kolejny problem czy lepiej kupić kota lub psa z rasowej hodowli czy adoptować ze schroniska? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ oba rozwiązania mają swoje niewątpliwe zalety, ale również można doszukać się w nich minusów. Jakie zatem będzie najlepsze wyjście?
Daj szansę schroniskom!
Nadal najpopularniejszym miejscem nabywania czworonogów są hodowle. Jest to stosunkowo bezpieczne rozwiązanie i dosyć szybkie: decydujemy się na konkretną rasę, szukamy hodowcy i możemy wrócić do domu razem z maleńkim pupilem. Jednak podczas poszukiwań czworonożnego podopiecznego warto zwrócić swoją uwagę także w stronę schronisk. Znajduje się tam wiele zwierząt, które doświadczyły w swoim życiu nieżyczliwej postawy ze strony ludzi i czekają na szansę na znalezienie szczęścia w naszych domach.
Pies ze schroniska czy z hodowli?
Oba podane wyżej rozwiązania mają swoje zalety. Dlatego jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy zdecydować czy chcemy wziąć małego psa i go wychować, czy może bardziej odpowiadałby nam już dorosły czworonóg. Warto przed rozpoczęciem poszukiwań wypisać na kartce swoje oczekiwania względem nowego domownika to pozwoli nam uściślić kryteria poszukiwań, a także uniknąć rozczarowań w późniejszym okresie.
Adoptując psa lub kota ze schroniska musimy liczyć się z tym, że ma on za sobą pewne doświadczenia życiowe, często nieprzyjemne i zazwyczaj nie jest już szczenięciem, co sprawia, że wychowywanie go będzie przebiegało nieco inaczej. W trudniejszych przypadkach warto wybrać się wspólnie na kurs szkoleniowy lub skorzystać z pomocy behawiorysty. Może jednak zdarzyć się tak, że czworonóg, którego adoptujemy jest świetnie ułożony i nie jest potrzebne żadne szkolenie. Zwierzaki ze schronisk bardzo przywiązują się do swoich nowych właścicieli, więc po adopcji możemy liczyć na bezgraniczną miłość pupila.
Jeśli decydujemy się na wzięcie zwierzaka z hodowli zyskujemy możliwość wychowania go od najmłodszych dni i nauki pożądanych przez nas zachowań. W większości przypadków mamy też pewność kim są rodzice psa lub kota, znamy rasę, posiadamy dokumenty. Jednak biorąc młodego czworonoga ciężko jest nam przewidzieć jego charakter, co może skutkować tym, że po jakimś czasie ukażą się nieprzewidziane zachowania.
Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś…
…albo dopiero będziesz oswajał. Zwierzaki adoptowane ze schroniska mogły mieć wcześniej trudne przeżycia, co będzie miało wpływ na ich zachowanie w przyszłości. Niektóre z nich mogą wymagać szczególnej opieki i troski. Wśród zwierząt mieszkających w schroniskach spotyka się różne zachowania, np. lęk przed obcymi ludźmi czy zwierzętami, agresję wobec innych. Warto o tym pamiętać i jeszcze przed adopcją dobrze poznać czworonoga, porozmawiać z opiekunami i zebrać jak najwięcej informacji na jego temat.
Z drugiej strony, nie należy również demonizować schronisk znajduje się tam wiele ufnych i wesołych zwierząt, które swoim zachowaniem rozweselą każdy nasz dzień. Nie każde zwierzę, które wylądowało w schronisku doświadczyło wcześniej traumy, więc adopcja nie zawsze oznacza problemy wychowawcze.
Jak wygląda proces adopcyjny?
Procedury adopcyjne w schroniskach nie są skomplikowane i czas, który upływa od decyzji o adopcji do wzięcia czworonoga do naszego domu jest krótki. Z tego powodu ważne jest, abyśmy jeszcze przed tą ostateczną decyzją dobrze ją rozważyli. Warto kilka razy odwiedzić schronisko, porozmawiać z pracownikami i wolontariuszami, wybrać się na wspólny spacer i spróbować lepiej poznać pupila, którego chcemy przygarnąć.
Sam proces wymaga podpisania umowy pomiędzy schroniskiem a nowymi właścicielami oraz uiszczenia opłaty dobrowolnej lub obowiązkowej. Niekiedy nowi właściciele są proszeni o wypełnienie ankiety, która pozwoli pracownikom ocenić czy nadajemy się na opiekunów. Warto również pamiętać o tym, że adoptować mogą osoby pełnoletnie, niepełnoletni powinni przyjść z rodzicami. Schroniska często praktykują wizyty po adopcyjne, które mają na celu sprawdzenie warunków, w jakich teraz znajduje się kot lub pies.
Miłość zwierzęca jest bezgraniczna aż bez względu na pochodzenie
Każda decyzja o wzięciu pod swoją opiekę psa lub kota musi być dobrze przemyślana. Nie można traktować zwierząt jako prezenty czy rozrywkę na chwilę, a później pozbywać się jej i, w najlepszym przypadku, oddawać do schroniska.
Jeżeli jesteśmy zdecydowani na nowego czworonożnego przyjaciela domu rozważmy adopcję zamiast kupna w hodowli. Jednak nie zapominajmy o tym, że obie strony powinny być zadowolone z naszej relacji: przecież szczęśliwy właściciel to szczęśliwy pies (lub kot), a czworonogi ze schroniska, jak i z hodowli będą kochać równie mocno.