Kiedy w domu pojawia się nowy kot, lista artykułów, w które musisz się zaopatrzyć, wydaje się być bardzo długa. Jedzenie, zabawki, legowisko, obcinacz do pazurów, szczotka do pielęgnacji… a to dopiero początek. Już samo kupowanie drapaka dla kotów oznacza konfrontację z dziesiątkami produktów o różnych rozmiarach, kształtach i materiałach. Jaki drapak dla kota wybrać? W tym artykule podpowiemy Ci więc, czym się kierować przy zakupie.
Spis treści
Dlaczego warto kupić kotu drapak?
Koty to stworzenia, które najzwyczajniej muszą drapać. Dzięki temu zyskują one bowiem możliwość rozciągnięcia mięśni łap, ale również naturalnego ścierania zrogowaciałej warstwy pazurków, co jest im absolutnie niezbędne i sprzyja regeneracji. Co więcej, podczas drapania mruczki zaznaczają również swoje terytorium, co odbywa się poprzez pozostawianie na danym obszarze feromonów, które wydzielane są przez gruczoły znajdujące się między opuszkami łapek. Niejednokrotnie drapanie może także przyczyniać się do wzbudzenia w zwierzęciu poczucia komfortu i bezpieczeństwa.
Z łatwością można więc zauważyć, że drapanie jest niezwykle istotnym elementem życia każdego kota. W niektórych sytuacjach pełni ono jednak wyłącznie funkcję rozładowania nagromadzonej energii, czy też zabicia nudy podczas nieobecności opiekunów.
W momencie, gdy pupil nie będzie miał dostępu do drapaka, może on zaspokajać swoje potrzeby na meblach, dywanach, a także wszelkich domowych akcesoriach, jak chociażby poduszki lub koce. Tego typu zachowania często nie są jednak pożądane, gdyż mogą skutkować kosztownymi stratami. Drapak stanowi więc niemal całkowicie niezbędny element kociej wyprawki, tym samym niosąc za sobą szereg różnego rodzaju korzyści zarówno dla samego czworonoga, jak i jego opiekunów.
Czym kierować się przy zakupie drapaka dla kota?
Na chwilę obecną rynek drapaków dla kotów stale się rozrasta, przez co opiekunowie mruczków nieraz mogą doświadczać pewnych wątpliwości pod względem tego, jaki wariant najlepiej spełni swoje zadanie. Przed zakupem konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak chociażby:
Stabilność
Wysokiej jakości drapak dla kota powinien utrzymać wszystkie dodatkowe elementy znajdujące się w zestawie, a także samego pupila. Stabilność danego wariantu będzie również gwarancją pełnego bezpieczeństwa i komfortu mruczka, gdyż chwiejne akcesoria niejednokrotnie sprawiają, że czworonogi najzwyczajniej nie chcą z nich korzystać. Przy wyborze drapaka należy więc szukać takich modeli, które będą cechowały się dużą i ciężką podstawą, gdyż to właśnie ona w głównej mierze odpowiada za stabilizację całej konstrukcji.
Rozmiar
Wymiary drapaka powinny być dostosowane do wielkości kota. W przypadku kociąt nie warto jednak inwestować w mniejszy wariant, gdyż zwierzątko szybko urośnie, tym samym wymuszając zakup większego drapaka. Niezwykle istotne są także wymiary poszczególnych elementów konstrukcji, w tym słupków. Powinny one bowiem być na tyle długie, aby pupil mógł drapać je w pozycji pionowej, czyli stojąc na tylnych łapach. Słup musi również cechować się odpowiednią grubością tak, aby kot był w stanie objąć go przednimi kończynami. Wszelkie udogodnienia w postaci tuneli, hamaków czy też budek powinny przy tym być na tyle duże, aby dorosłe zwierzę swobodnie się w nich mieściło lub też przemieszczało.
Trwałość
Wytrzymałość drapaków nieraz jest powiązana z ich cenami. Tanie modele bardzo często cechują się niską jakością wykonania, a także zastosowaniem nietrwałych materiałów podatnych na rozmaite uszkodzenia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w nieco droższy model, który będzie jednocześnie gwarantował dużą wytrzymałość i solidne wykonanie. W przeciwnym razie koniecznym może okazać się ponowny zakup drapaka, ponieważ poprzedni uległ szybkiemu zniszczeniu.
Preferencje kota
Nie od dziś wiadomo, że mruczki mogą być zaskakująco humorzaste, a przy tym również wybredne. Opiekunowie nieraz decydują się przy tym na zakup rozbudowanego drapaka, przypominającego wręcz koci park rozrywki. Wówczas prawdopodobnym jest, że zwierzę wybierze raczej kartonowe pudełko, w którym wybrany model został dostarczony.
W celu dopasowania odpowiedniego wariantu należy więc poświęcić odrobinę czasu, aby zapoznać się z preferencjami, potrzebami oraz zainteresowaniami czworonoga. Jeśli więc kot uwielbia przesiadywać na wysokościach, rozwiązaniem może okazać się wysoki drapak wyposażony w dodatkowe półki lub drabinki. W momencie, gdy mruczek preferuje drapanie płaskich powierzchni, jak chociażby dywany lub tapicerkę na fotelu, drapak powinien przyjmować poziomą formę.
Sprawdź: Wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy
Jaki drapak dla dużego kota?
Duże koty cechują się nie tylko zwiększonymi rozmiarami, ale często również całkiem sporą wagą. Z tego względu dopasowanie odpowiedniego drapaka może okazać się nieco problematyczne, gdyż powinien on cechować się dużą stabilnością, wytrzymałością, a także dostosowaną wysokością i szerokością.
Wśród popularnych rozwiązań wyróżniane są między innymi klasyczne drapaki płaskie, które występują w postaci desek oklejonych sizalem. Tego typu akcesoria najczęściej montowane są na meblach lub ścianach. Do pozostałych opcji warto zaliczyć standardowy słupek o dostosowanej wysokości i szerokości, umożliwiający zwierzęciu swobodne drapanie. Jeśli jednak drapak ma spełniać nieco więcej funkcji, rozwiązaniem może okazać się wariant z budką, która jest jednocześnie podstawą. Wówczas zwierzę zyska możliwość komfortowego wypoczynku, a także zaspokajania swoich potrzeb.
Jaki drapak do domu z kilkoma kotami?
W związku z tym, że poprzez drapanie koty mogą również zaznaczać swoje terytorium, w domach z kilkoma mruczkami niejednokrotnie koniecznym może okazać się zakup osobnych wariantów dla każdego czworonoga. Jeśli jednak pomiędzy kotami panuje zgoda, przez co chętnie śpią one w tych samych legowiskach, a nawet jedzą ze wspólnych misek, warto zaopatrzyć się w nieco bardziej rozbudowany drapak. Wówczas zwierzaki zyskają możliwość nie tylko swobodnego zaspokajania potrzeby drapania, ale również zabawy lub wypoczynku. Dobrym rozwiązaniem okazują się drapaki w typie wieży, które najczęściej składają się z kilku poziomów, w tym wygodnej budki, słupków, a także półek lub hamaków.
Inną propozycję stanowią drapaki sufitowe, czyli znaczących rozmiarów konstrukcje, które montowane są do sufitu w celu zagwarantowania możliwie największej stabilności. Wówczas opiekunowie zyskują pewność, że nawet w przypadku dużej ilości kotów, drapak się nie przewróci.
Jaki drapak dla kota wybrać?
Producenci drapaków dla kotów dokładają wszelkich starań, aby mruczki otrzymywały dokładnie to, czego potrzebują. Z tego względu wyróżniane są rozmaite rodzaje tego typu akcesoriów, przy czym każdy z nich posiada zarówno szereg zalet, jak i kilka wad.
Naturalny drapak dla kotów z drzewa
Koty żyjące na zewnątrz zwykle używają do zdzierania wierzchnich warstw pazurów pni drzew. Jeśli Twój kot spędził trochę czasu na dworze, z pewnością ucieszy go więc drapak z drewna. Niektórzy przedsiębiorczy miłośnicy kotów przynoszą do domu małe pieńki, by sprawić futrzakowi przyjemność, podczas gdy inni kupują duże, rozbudowane drapaki wykonane z naturalnych kłód. Odznaczają się one bardzo ciekawym designem i wkomponowują się w różnego rodzaju wnętrza, od rustykalnych po nowoczesne, jednocześnie umożliwiając zwierzęciu zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb.
Tektura falista i karton – niedrogie drapaki w różnych kształtach
Kolejnym często wybieranym materiałem jest tektura falista. Do wyboru mamy leżące płasko na ziemi maty do drapania, różnego rodzaju słupki oraz specjalne kartonowe meble, które kot może drapać, podgryzać (czyszcząc w ten sposób zęby), a jednocześnie się na nich wylegiwać. Ekonomiczne drapaki kartonowe są łatwe do wymiany i bardzo lubiane przez koty. Często nowi właściciele kotów zaczynają od tej opcji, zanim przejdą do tych bardziej wyszukanych i droższych.
Warto pamiętać, że drapaki z kartonu muszą być często wymieniane. Drobiny papieru dość łatwo się odrywają, a podłoga koło drapaka wymaga więc regularnego sprzątania. Kluczową rolę odgrywa także bieżące monitorowanie, czy zwierzę nie zjada tektury.
Drapaki z sizalu
Popularną opcją jest słupek pokryty szorstką liną sizalową. Sizal spełnia to samo zadanie, co kora drzewa. Przednie pazury zaczepiają się o szorstki materiał, a ciągnąc w dół kot może zedrzeć zrogowaciałą warstwę pazurka. Sizalowe słupki kosztują nieco więcej, niż drapaki kartonowe, ale są trwałe i wytrzymują nawet długie lata, zanim będą wymagały wymiany. Często takie drapaki są połączone z legowiskami, półkami i budkami.
Oprócz słupków czy drzewek, wśród drapaków z sizalu znajdziemy też oryginalne kształty skłaniające kota do zabawy, na przykład wieże, w które można wejść i przemieszczać się między pięterkami, a także fale, hamaki lub tunele.
Niektóre drapaki dla kotów sprzedawane w sklepach są pokryte wykładziną dywanową. Chociaż spełniają one swoje zadanie tak samo, jak sizal, ich używanie niesie za sobą pewne ryzyko – koty mogą bowiem nie rozróżniać drapaka od wykładzin i dywanów w pozostałej części domu, co z kolei nieraz przyczynia się do ich niszczenia.
Sprawdź: Jak zrobić drapak dla kota? Inspiracje
Drapak dla kota – podsumowanie
Dla większości kotów wytrzymałość i stabilność drapaka ma większe znaczenie niż materiał, z którego został on wykonany. Koty wkładają dużo energii w ostrzenie pazurów i jeśli słupek nie będzie wystarczająco stabilny, stracą one swój zapał. Drewniany lub sizalowy słupek musi być przymocowany do solidnej podstawy, która nie będzie się chwiać. Maty kartonowe leżące płasko na podłodze powinny natomiast być wystarczająco duże, aby kot mógł na nich stanąć i jednocześnie drapać.
Innym czynnikiem wartym rozważenia, jest wysokość drapaka. Zwierzęta opierają się o słupek, jednocześnie wyciągając się w górę. Powinien więc być on co najmniej o połowę wyższy od długości kota mierzonej wraz z tylnymi i przednimi łapami. Im wyższy i mocniejszy słupek, tym większa szansa, że kot będzie preferował go zamiast kanapy lub fotela.
Jeśli Twój kot drapie dany mebel, rozważ umieszczenie drapaka bezpośrednio przed lub obok niego. Powinno to zachęcić zwierzę do zmiany preferencji. Wybierając miejsce na drapak pamiętaj też o charakterze swojego podopiecznego – jeśli lubi przebywać blisko domowników, drapak powinien znajdować się w salonie. Jeśli natomiast woli samotność – wybierz sypialnię lub mniej uczęszczane pomieszczenie.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości drapaków dla kota
Data publikacji: 28.01.2021