Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Chodzenie przy nodze na smyczy to dla młodego psiaka nie lada sztuka. Szczeniaki, ciekawskie z natury, podczas każdego spaceru czują głęboką potrzebę pójścia w lewo, gdy chcesz iść prosto, w prawo, gdy masz zamiar skręcić w lewo, a potem między Twoimi nogami i do tyłu. Wynika to z faktu, że chciałyby one powąchać absolutnie wszystko, co znajdą po drodze.

Nauczenie psa właściwych manier podczas chodzenia na smyczy to odpowiedzialne zadanie. Na szczęście wyszkolenie szczeniaka tak, aby chodzenie przy nodze nie sprawiało mu problemu trwa stosunkowo krótko. Musisz jednak zachować żelazną konsekwencję – jeśli pies zauważy, że nie zawsze musi się słuchać, wykorzysta tę wiedzę przeciwko Tobie.

Jak zacząć naukę chodzenia przy nodze?

Każdy spacer powinien być traktowany jak sesja treningowa. Jeśli pozwolisz psu wychodzić bez smyczy lub też będziesz ignorował ciągnięcie na wszystkie strony, nauka potrwa znacznie dłużej. Pamiętaj, że pies ma umysł dwulatka i nie zdaje sobie sprawy z otaczających go niebezpieczeństw. Kiedyś przywołanie go do nogi może uratować mu życie. Dlatego nie daj się złamać spojrzeniu tych pięknych szczenięcych oczu i zachowaj konsekwencję.

Jednocześnie pamiętaj, aby początkowe wyjścia nie były zbyt długie. W ten sposób dasz psu czas na przyzwyczajenie się do nowych sytuacji. Ogranicz też spacery do spokojnej, niewielkiej przestrzeni, na przykład podwórka, kawałka trawnika itp. To ważne, bo każdy nowy bodziec – zapach innego zwierzęcia, krawężnik, kosz na śmieci – będzie psa rozpraszać. Bądź cierpliwy i miej pod ręką zapas jego ulubionych przysmaków dla psa, aby nagrodzić go za każdym razem, gdy zrobi coś dobrze. Jeśli Twój pies zupełnie się tobą nie interesuje, zabierz go do środka i spróbuj ponownie.

Chodzenie przy nodze, ale której?

Zanim zaczniesz, musisz zdecydować, po której stronie – lewej czy prawej – pies ma chodzić, i tego się trzymaj. Większość właścicieli psów decyduje się na lewą, ale nie jest to żelazna zasada. Nagradzaj psa, gdy podejdzie do ciebie z właściwej strony. Wkrótce zacznie sam z siebie przebywać w jej pobliżu, ponieważ tam pojawiają się pyszne smakołyki!

Oto krótka lista rzeczy, których potrzebujesz, zanim zaczniesz:

  1. Wygodna obroża, która dobrze pasuje do Twojego szczeniaka. Popularne są także szelki, dzięki którym szyja zwierzęcia nie będzie narażona na szarpnięcia.
  2. Smycz: Podczas tych sesji treningowych używaj smyczy o niewielkiej długości, aby mieć maksymalną kontrolę, a pies nie czuł się zdezorientowany zmieniającą się długością smyczy. Przyda się na przykład smycz Ferplast z mocnego nylonu (to ważne, gdy pies ciągnie) i nie zawija się.
  3. Przysmaki: miej pod ręką duży zapas, aby wynagrodzić szczeniaka za dobrą robotę. Jeśli Twój pies nie jest zbyt zainteresowany smakołykami, możesz zaproponować mu zabawkę.
  4. Woreczki na odchody i zbieracz, ewentualnie łopatka.

Prostym sposobem, aby pomóc psu nauczyć się chodzić bez ciągnięcia smyczy, jest zatrzymywanie się, gdy ciągnie, i nagradzanie go smakołykami, gdy idzie obok ciebie. Nacisk smyczy ma przypominać o twojej obecności i sprawiać, że ignorowanie cię będzie dla niego trochę nieprzyjemne, ale nie powinieneś zmuszać psa do powrotu do ciebie za pomocą ciągnięcia. Chwal go i zwolnij nacisk, gdy zacznie podchodzić. Następnie karm go smakołykiem co kilka kroków, jeśli nadal będzie z tobą chodził.

Jak utrwalać dobre nawyki?

Za każdym razem, gdy Twój pies zdecyduje się iść obok Ciebie, nagradzaj go pochwałą i smakołykiem. Pamiętaj, by zawsze obracać ciało i „wydawać” nagrody z tej strony, po której chodzić ma pies – nie reaguj, gdy skacze wokół ciebie. Następnym etapem jest zmiana sposobu nagradzania – pochwały i nagrody powinny zacząć pojawiać się nie, kiedy pies wraca, ale kiedy konsekwentnie idzie obok ciebie.

Poczekaj chwilę, gdy Twój pies odchodzi sam lub pozostaje w tyle, aby obwąchać lub pójść na nocnik. Powiedz „chodźmy” szybkim głosem, kilka razy uderz się w udo, aby upewnić się, że cię zauważy, odwróć się i odejdź od psa.

Nie zapomnij o głównym celu spacerów – pies chce się załatwić! Pozwól mu obwąchiwać napotkane po drodze miejsca i w spokoju skorzystać z toalety. Jednocześnie pamiętaj, że moment treningu jest najwłaściwszą porą do wyrobienia właściwych nawyków – nie siusiania na lampy uliczne czy elewacje budynku. Jeśli pies się przyzwyczai, oduczenie go będzie niezwykle trudne.

Początkowy etap treningu nie jest dobrym momentem na to, by psa wyprowadzały Twoje dzieci. Pies wykorzysta ich brak konsekwencji i mniejszą siłę fizyczną, a Ty będziesz musiał zaczynać pracę od początku. Jeśli psa wyprowadza więcej niż jedna osoba, dokładnie ustalcie zasady i trzymajcie się ich, by nie dezorientować szczeniaka. Początkowy nakład pracy szybko się zwróci – pies, który przyswoił wszystkie niezbędne zasady we wczesnym dzieciństwie, będzie wymagał znacznie mniejszego nakładu pracy, gdy dorośnie. Przed Wami perspektywa spokojnych, relaksujących spacerów przez długie lata!

Data publikacji: 5.05.2021 r.

Sprawdź akcesoria na spacer marki Ferplast w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów na spacer Ferplast

Udostępnij
Posted Under