Zanurzyć się w miękkich długich włosach lub przytulić do puszystego boku pupila to prawdziwa rozkosz! Jednak utrzymanie dobrej kondycji sierści naszego psa to długotrwała i niekończąca się praca, rozpoczynająca się już na etapie żywienia i obejmująca różne czynności pielęgnacyjne. Jak najlepiej dbać o psią sierść?
Zobacz też: 🛒 Karma dla psa na sierść i skórę – ranking [Top 10]
Spis treści
- Sierść – warstwa ochronna skóry
- Przez żołądek do… pięknej sierści
- Regularne szczotkowanie
- Jaką szczotkę wybrać?
- Furminator – pomoc w dbaniu o stan skóry
- Czy mój pies potrzebuje kosmetyków?
- Jak wybrać odpowiedni szampon dla psa?
- Jaki olej dla psa na sierść?
- Okresy wypadania sierści – jak sobie radzić?
- Kondycja sierści odbiciem kondycji psa
Sierść – warstwa ochronna skóry
Sierść chroni psa przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. W wyniku wielu lat ewolucji u wilków i psów wykształciły się dwie warstwy: podszerstek oraz włosy okrywowe. W takiej postaci stanowią one nieprzemakalną barierę chroniącą przed ujemnymi temperaturami. U różnych ras psów włosy mogą być krótkie lub długie, część psów nie posiada podszerstka albo jest pozbawiona sierści w ogóle (tzw. psy nagie).
Przez żołądek do… pięknej sierści
Duży wpływ na wygląd sierści naszego psa ma zbilansowana dieta. Właściwe odżywianie, a także odpowiednia ilość składników odżywczych zapewniają wzrost zdrowego i mocnego włosia. Gotowe karmy dla psów zawierają optymalną ilość składników, dlatego nie ma potrzeby dodawania preparatów witaminowych. Jeśli borykamy się z problemami skórnymi, a co za tym idzie sierść psa nie wygląda najlepiej, warto sięgnąć po 🛒 diety weterynaryjne dostosowane do alergii i stanów zapalnych skóry. Taka dieta powinna zostać przepisana przez weterynarza albo skonsultowana z nim.
Regularne szczotkowanie
Czesanie sierści psa jest kluczowym elementem pielęgnacji. W czasie regularnego szczotkowania usuwany jest martwy naskórek i wypadające włosy, ale również poprawia się ukrwienie skóry. Włosy stają się miłe w dotyku i lśniące, nie plączą się i lepiej chronią przed warunkami atmosferycznymi. Aby pies nie bronił się przed szczotkowaniem, należy skojarzyć mu tę czynność z czymś przyjemnym, np. głaskaniem lub przytulaniem.
Jaką szczotkę wybrać?
Dla psów o krótkiej sierści najlepszym wyborem będzie szczotka gumowa oraz 🛒 rękawica o szorstkiej powierzchni, np. frotte. Ponieważ krótka sierść nie sprawia wiele problemów, szczotkowanie można wykonać raz na 2-3 tygodnie.
Dla psów o sierści średniej długości poleca się standardowe 🛒 szczotki do czesania. W zależności od tego czy sierść jest miękka czy szorstka można wybrać twardość grzebienia.
Psy długowłose są najbardziej wymagające ich sierść trzeba czesać co 1 lub 2 dni. Należy się także wyposażyć w odpowiedniej grubości 🛒 grzebień lub szczotkę, najlepiej metalowe, które poradzą sobie z rozczesaniem długiego włosia.
Furminator – pomoc w dbaniu o stan skóry
Niektóre rasy psów zostały przez naturę wyposażone w warstwę podszerstka, który, jak sama nazwa mówi rośnie pod sierścią. Do jego regulacji służy 🛒 furminator. Jest on polecany zwłaszcza dla psów ostro- i szorstkowłosych. Dzięki temu narzędziu utrzymamy piękny wygląd sierści, ograniczymy przyrost podszerstka i uniemożliwimy powstawanie kołtunów. Trymowanie za pomocą furminatora powinno odbywać się co 2-3 miesiące.
Czy mój pies potrzebuje kosmetyków?
🛒 Kosmetyki pielęgnacyjne do sierści psa ułatwiają dbanie o kondycję jego włosów. 🛒 Szampon to niezbędne minimum, jakie powinien posiadać każdy właściciel psa. Na rynku znajduje się wiele rodzajów szamponów dedykowanych konkretnym rasom psów, ubarwieniu sierści lub problemom skórnym, na jakie cierpią nasi pupile. Szampon będzie nie tylko ułatwiał pozbywanie się brudu, ale wspomoże również wygląd i kondycję włosa.
Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o włosy swojego psa, wybierz dobrą 🛒odżywkę. W komplecie z szamponem lub osobno dokupisz kosmetyk pielęgnacyjny, który zapewni odżywienie i wzmocnienie sierści.
Dla psów z trudną do rozczesywania sierścią poleca się odżywki w spray lub specjalne preparaty ułatwiające rozczesywanie. Wpływają one na nawilżenie włosa, dzięki czemu staje się on bardziej podatny na układanie i czesanie. Regularne używanie tego typu kosmetyku zapobiega powstawaniu kołtunów.
Jak wybrać odpowiedni szampon dla psa?
Kąpiele skutecznie usuwają zarówno brud, jak i wszelkie zapachy osadzające się na sierści i skórze czworonoga. Ponadto są one również w stanie złuszczyć martwy naskórek, przywrócić odpowiednie pH skóry, a także stymulować sierść do dalszego wzrostu. Niezbędnym okazuje się jednak 🛒 odpowiednio dopasowany szampon, który w możliwie najlepszy sposób spełni wszelkie wymagania.
W przypadku problemów skórnych oraz specyficznych dolegliwości, stosowny szampon powinien zostać dobrany przez specjalistę w dziedzinie weterynarii. Działanie na własną rękę może bowiem zaostrzyć objawy psa, a także przyczynić się do rozwoju choroby.
Jeśli jednak pupil nie wykazuje żadnych dolegliwości, a jego kąpiel ma na celu jedynie oczyszczenie skóry i sierści zwierzęcia, wyboru szamponu można dokonać samodzielnie. W tym celu zdecydowanie warto zwrócić uwagę na skład danego produktu, gdyż powinien on być naturalny, a jednocześnie w pełni bezpieczny dla czworonoga.
Do najważniejszych cech dobrego szamponu dla psa zaliczane są kwestie takie, jak:
- Wysoka zawartość składników naturalnego pochodzenia,
- Odpowiednie pH,
- Zadowalające właściwości czyszczące skórę i sierść oraz łatwość spłukiwania,
- Brak substancji zapachowych (lub delikatny zapach, który nie podrażnia psa),
- Brak parabenów, barwników, alkoholu, SLS lub SLES.
Przed wyborem szamponu zdecydowanie warto uważnie przyjrzeć się skórze oraz sierści czworonoga, a w razie potrzeby skorzystać z porady specjalisty. Poszczególne produkty są bowiem przeznaczone wyłącznie dla psów długowłosych, krótkowłosych, czy też konkretnych ras.
Jaki olej dla psa na sierść?
Oleje przeważnie stanowią jeden z komponentów karmy, którą spożywa pies. Wysokiej jakości produkty mogą cechować się zwiększoną ich zawartością, jednak nieraz opiekunowie decydują się na dodatkową suplementację tych składników, chociażby ze względu na wywieranie korzystnego wpływu na stan skóry i sierści.
Należy jednak zaznaczyć, że olej olejowi nierówny, przez co wiele z oferowanych na rynku produktów wykazuje ograniczoną przyswajalność, a co za tym idzie – znacząco obniżony wpływ na faktyczny wygląd sierści pupila.
Wśród olejów wyróżnia się zarówno warianty roślinne, jak i zwierzęce. Pierwsze z nich są wykorzystywane zdecydowanie rzadziej, ponieważ stanowią one mniej przyswajalną dla psa formę. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dostępne oleje zwierzęce będą lepszym wyborem. Doskonałym przykładem okazuje się olej z dorsza, który nieraz zawiera zbyt duże ilości witaminy D, przy czym jej nadmiar w organizmie czworonoga może skutkować poważnymi dolegliwościami.
Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych olejów okazuje się 🛒 olej z łososia. Stanowi on bowiem doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wykazują pozytywny wpływ na szereg procesów zachodzących w organizmie zwierzęcia. Olej z łososia wspiera prawidłową pracę układu nerwowego, działa przeciwzapalnie, a także wspiera układ odpornościowy pupila i łagodzi objawy alergii. Co więcej, kwasy EPA i DHA sprzyjają kondycji skóry oraz sierści zwierzęcia.
Popularne produkty wspomagające psią sierść
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów do pielęgnacji dla psa
Okresy wypadania sierści – jak sobie radzić?
Czas linienia sprawia wiele problemów właściwie wszystkim właścicielom psów. Jest to jednak niezbędny etap przejściowy między sezonami, a nasze działania mogą jedynie nieco przyspieszyć i ułatwić psu ten proces. Co robić?
– W okresie linienia warto wzbogacić dietę psa o nienasycone kwasy tłuszczowe i biotynę.
– Wskazane są częste kąpiele, w trakcie których pies pozbywa się dużej ilości włosów.
– Niezbędne jest regularne i częste szczotkowanie, które ułatwia pozbywanie się starych włosów i przyrost nowych. W miarę możliwości należy czesać psa delikatnie, aby nie uszkadzać nowej sierści.
– Na czas linienia można odstawić odżywki, które nie spełnią wówczas swojego zadania. Ich stosowanie warto wznowić tuż po wypadaniu włosów, aby wspomóc przyrost nowych.
– Spray ułatwiający rozczesywanie może pomóc w miejscach skołtunionych i w przypadku najbardziej poplątanych włosów. Ułatwi też wyczesywanie martwej sierści.
Kondycja sierści odbiciem kondycji psa
Tak jak piękna i zdrowa sierść jest wynikiem prowadzenia zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety, tak nagłe pogorszenie wyglądu sierści może wskazywać na chorobę. Jeśli włosy Twojego psa, mimo stosowania wszystkich powyższych wskazówek wyglądają źle, wypadają, kruszą się, skóra jest zaczerwieniona lub widoczny jest stan zapalny, należy udać się do lekarza weterynarii. Pogorszenie się stanu skóry i sierści może być objawem chorób tarczycy, nadnerczy, nerek, wątroby lub trzustki, infekcji pasożytniczych, grzybiczych lub bakteryjnych.
Data publikacji: 27.04.2017