Większość ssaków, z wyjątkiem niektórych naczelnych, ma trzecią powiekę. Zdarza się ona także u ryb. Jest to błona zbudowana z tkanki chrzęstnej, która wysuwa się, kiedy zwierzę mruga. Migotka przesuwa się po rogówce, działając jak wycieraczka do przedniej szyby, usuwając zanieczyszczenia, pyłki, kurz itp. Jednocześnie nawilża ona oko i chroni je przed uszkodzeniami. U podstawy trzeciej powieki znajduje się również gruczoł łzowy. Łzy są następnie rozprowadzane po całym oku, dzięki czemu jest ono stale nawilżone.
Dlaczego nie widzisz trzeciej powieki kota?
Zwykle tak naprawdę nie widać trzeciej powieki kota, ponieważ jest schowana w kąciku oka i wysuwa się tylko, gdy kot mruga. Jednak, to normalne, że część trzeciej powieki pojawia się, gdy kot jest bardzo zrelaksowany lub zmęczony. Na przykład, kiedy właśnie obudził się z głębokiego snu, mruga powoli, lub dochodzi do siebie po sedacji do zabiegu weterynaryjnego. Taka ujawniająca się co jakiś czas migotka nie jest powodem do niepokoju. Powinna się ona cofnąć, gdy tylko kot się obudzi i stanie się czujny. Jeśli trzecia powieka pozostaje uniesiona dłużej niż kilka godzin, powinieneś skontaktować się z weterynarzem.
Kiedy trzecia powieka twojego kota wskazuje na problem?
Jeśli jednak widzisz trzecią powiekę twojego kota stale, oznacza to, że coś jest nie tak z okiem lub z samą migotką. Czasem, jest to ciało obce w oku. Zdarza się, że jej uwidocznienie zwiastuje ogólnoustrojowy problem zdrowotny. Niedożywienie czy też ogólne osłabienie organizmu, to problem, któremu można zapobiec poprzez odpowiedni dobór karmy dla kota, ale jeśli zwierzę ma już zaawansowane objawy, niezbędne będą preparaty witaminowe.
Co powinieneś zrobić, jeśli widzisz trzecią powiekę swojego kota?
Kiedy jedna trzecia powieka jest widoczna, a druga nie, to oko może mieć problem. Jeśli widoczne są obie trzecie powieki i jeśli twój kot zachowuje się inaczej, niż zwykle, może to wskazywać, że twój kot cierpi na chorobę ogólnoustrojową, niekoniecznie związaną z okiem. Ważne jest, aby nie zwlekać z szukaniem pomocy weterynaryjnej, ponieważ kot, który ma widoczną trzecią powiekę, prawdopodobnie odczuwa ból lub dyskomfort. Poniżej znajdziesz listę chorób, które mogą być przyczyną uwydatnienia się migotki.
Zapalenie spojówek
Spojówka to cienka, przezroczysta błona śluzowa, która wyściela wnętrze powiek i pokrywa przednią część oka. Zapalenie spojówek może być spowodowane infekcją, alergią, urazem lub podrażnieniem oczu. Koty z zapaleniem spojówek będą zazwyczaj leczone kroplami do oczu lub maścią zawierającą antybiotyki i/lub sterydy. Pamiętaj jednak, by nigdy nie decydować się na samodzielne aplikowanie płukanek ziołowych czy leków przeznaczonych dla ludzi.
Wrzody rogówki
Rogówka jest przezroczysta i zakrywa przednią część oka, w tym tęczówkę i źrenicę. Owrzodzenia rogówki są zwykle spowodowane urazem oka, takim jak zadrapanie czy drażniące ciało obce. Koty z owrzodzeniem rogówki często potrzebują jednego lub więcej rodzajów leków na oczy i ewentualnie leków doustnych.
Jaskra
Jaskra jest bolesnym stanem chorobowym, który powoduje wzrost ciśnienia w oku i w konsekwencji nacisk na nerw wzrokowy, mogąc prowadzić do ślepoty. Zapalenie trzeciej powieki może czasem towarzyszyć jaskrze.
Zobacz artykuły do pielęgnacji oczu dla kotów.
Guzy oczu
Narośla, guzy i torbiele w oku i wokół niego mogą prowadzić do zapaleniai trzeciej powieki. Skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz nienormalny wzrost lub obrzęk wokół oka kota, zanim spowoduje to więcej problemów.
Zespół Hornera
Zespół Hornera to zaburzenie neurologiczne wpływające na mięśnie twarzy, sprawiając, że oczy wydają się asymetryczne. Trzecia powieka jest często bardzo dobrze widoczna w jednym oku.
Choroby ogólnoustrojowe
Infekcje wirusowe, niedożywienie, osłabienie organizmu, choroby pasożytnicze, takie jak nicienie i tasiemce, i zaburzenia neurologiczne, a także odwodnienie organizmu – to tylko niektóre z licznych przyczyn uwidaczniania się trzeciej powieki.
Jak zapobiegać chorobom związanym z trzecią powieką?
Podstawą zdrowia zwierzęcia jest właściwa dieta. Karma dla kota musi być odpowiednio zbilansowana, w taki sposób, by proporcje składników odpowiadały tym, jakie znajdują się w naturalnej diecie dzikich kotów. Niezbędnym elementem prawidłowego odżywiania jest zadbanie o to, by kot wraz z karmą przyjmował odpowiednio dużo wody, ponieważ przewlekłe odwodnienie również jest przyczyną problemów z trzecią powieką.
Zobacz też: 4 skuteczne sposoby na nawodnienie mruczka.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq