Przelot samolotem z psem – jakie obowiązują przepisy?

Przelot samolotem z psem – jakie obowiązują przepisy?

Wybierając tanie linie lotnicze możemy oczekiwać, że przewiezienie psa będzie albo niemożliwe albo bardzo utrudnione. Przykładowo Ryanair nie oferuje przewożenia psów, można podróżować tylko z psem przewodnikiem, ale dostępność takiej opcji najlepiej potwierdzić tuż przed samym lotem na stronie przewoźnika. Podróż z psem przewodnikiem możliwa jest w większości przypadków, ale zwykle odbywa się też na specjalnych zasadach.

Lot z psem – zasady

Nasze zwierzę zawsze musi mieć aktualne szczepienie na wściekliznę (przelot musi odbywać się powyżej 21 dni od ostatniego szczepienia). Musimy pamiętać o zabraniu aktualnej książeczki szczepień, bo inaczej w ogóle nie wejdzie na pokład samolotu.

Kolejnym wymaganiem jest posiadanie wszczepionego mikrochipa niezbędnego, by można było potwierdzić, że to konkretne zwierzę jest nasze, co jest niezwykle istotne, kiedy pies się zgubi. Bardzo istotny jest też paszport weterynaryjny, który będzie zawierał numer mikrochipa i inne informacje na temat wagi, wyglądu i rasy naszego psa. Jego wystawienie to usługa dostępna w większości gabinetów.

Ostatnim niezbędnym dokumentem jest wystawione do czterdziestu ośmiu godzin przed podróżą zaświadczenie o stanie zdrowia psa. Różne kraje mają bardzo różne wymagania co do szczepień, musimy więc sprawdzić, jakie konkretnie warunki przewozu zwierząt stawia kraj, do którego się wybieramy (i ewentualne miejsca, w których będziemy się przesiadać). Zwykle potrzebne są szczepienia, potwierdzenie odrobaczenia, braku kleszczy i tego, że pies aktualnie jest zdrowy i nie ma chorób zakaźnych.

Różna waga – różny sposób przewożenia

Większe międzynarodowe linie, takie jak LOT czy Lufthansa mają w ofercie przeloty ze zwierzętami. Oczywiście spełnione muszą być wszystkie wymienione wyżej zasady. Od tego, jak duży jest nasz pupil, a konkretniej od jego wagi, zależy to, jak dokładnie możemy go przewozić. Zwykle są dostępne dwie lub trzy opcje: w luku bagażowym, jako cargo albo (tylko mniejsze zwierzęta) w specjalnie zabezpieczonym transporterze na pokładzie samolotu. Standardy dotyczące tego, jakie muszą być dokładne warunki przewożenia, – wyznaczają organizacje takie jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych. Starają się one o to, by wyznaczone zasady zapewniały jak najwyższy komfort zwierzęciu.

Pies w kabinie

Standardem jest to, że zwierzę musi być w specjalnie przygotowanym transporterze lub miękkiej torbie, z której nie będzie w stanie uciec. Warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu i zamknięciu. Standardowo tak lecieć mogą z nami tylko psy ważące do ośmiu kilogramów – takie wymagania mają na przykład Lot, Ryanair czy Norwegian.

Warto pamiętać, że pusty transporter jest niewygodny i nasze zwierzę będzie się dużo lepiej czuło jeżeli zapewnimy mu wygodne legowisko dla psa oraz ulubioną zabawkę. Przysmaki dla psa są dobrym pomysłem w małej ilości – możemy dać zwierzęciu kilka, żeby je uspokoić, ale podróż to nie jest odpowiednia pora na objadanie się. Warto też zaopatrzyć się w maty zbierające mocz – istotne jest to przy dłuższych podróżach i młodszych zwierzętach.

Co z większymi psami?

Większe psy mogą podróżować tylko i wyłącznie w luku bagażowym. Nie martwmy się o stan ich zdrowia: luki bagażowe, w których przebywają zwierzęta, są klimatyzowane, podobnie jak kabiny. Warto przyjrzeć się uważnie różnym ograniczeniom i upewnić czy na pewno dana linia przewozi również większe zwierzęta (niektóre przewożą tylko takie ważące do 14 kilogramów). Z biurem obsługi przewoźnika warto skontaktować się jeszcze raz przed zamówieniem biletu – pomogą dokonać zakupu i będą mieć dostęp do wszystkich aktualnych danych co do szczegółów przewozu obowiązujących w różnych krajach. Warto przy tej okazji sprawdzić też czy nasza karma dla psa może być przewieziona w większej ilości, czy nie lepiej będzie dokonać jej zakupu na miejscu. Szczególną uwagę zwróćmy na przysmaki dla psa zrobione z mięsa, bo jego przewóz ogranicza wiele krajów.

Co możemy zrobić, by przygotować siebie i psa na przelot?

Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o to, by pies oswoił się z podróżą i z samym transporterem. Warto zapytać psiego behawiorystę o różne sztuczki, które pozwolą nam psa przyzwyczaić do hałasu dookoła. Jeżeli psa bardzo łatwo motywuje jedzenie, warto by nagrodą za wejście do transportera była ulubiona karma dla psa albo przysmaki. Dobrze byłoby, żeby wszystkiemu przedmioty związane z podróżą stały już wcześniej w domu tak, by zwierzę mogło oswoić się z ich widokiem i zapachem.

Jeżeli mimo ćwiczeń nasz pies jest szczególnie nerwowy lub agresywny powinniśmy udać się do gabinetu weterynaryjnego po środki uspokajające, które umożliwią mu bezpieczną podróż. Weterynarz może też doradzić nam, jaka karma dla psa będzie najbardziej odpowiednia, jeżeli nasze zwierzę ma tendencję do problemów żołądkowych wywołanych stresem. Nie należy zapomnieć też o zabraniu z sobą przenośnej miski z wodą. Przed samym wejściem na lotnisko pozwólmy zwierzęciu się w spokoju załatwić – pozwoli to uniknąć niespodzianek w trakcie podróży.

Podróż przebiegnie sprawnie, jeżeli przygotujemy się do niej odpowiednio wcześniej i zadbamy zarówno o samopoczucie jak i wszystkie niezbędne do przewozu dokumenty.

Udostępnij
Posted Under