Jak wybrać legowisko dla psa?

Jak wybrać legowisko dla psa?

Wybór odpowiedniego legowiska dla psa to kwestia niezwykle istotna, z której stosunkowo niewielka ilość osób zdaje sobie sprawę. To, jakie posłanie dostanie pupil, wpływa nie tylko na jego komfort, ale i nasz.

Pies przesypia średnio 12 godzin dziennie. Skoro więc sen stanowi tak naprawdę połowę jego życia, zapewnienie mu wygody staje się obowiązkiem właściciela. Jednak wybór odpowiedniego legowiska nie jest tak łatwy, jak się wydaje. Na ostateczną decyzję wpływa bowiem szereg indywidualnych czynników, takich jak wiek, rozmiar, a nawet charakter pupila!

Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniższy materiał zawiera przydatne wskazówki, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jakie korzyści niesie za sobą zakup legowiska?

Niezaprzeczalne jest stwierdzenie, że zakup posłania dla psa daje korzyści zarówno zwierzęciu, jak i jego właścicielowi. Dlaczego?

Komfort snu pupila ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Odpowiednio dobrane legowisko stanowić będzie jego „bezpiecznie miejsce”, w którym nikt, ani nic, nie powinno mu przeszkadzać. Jeśli pies zaakceptuje swoje nowe posłanie, uczenie go różnorodnych komend z tym związanych, może okazać się o wiele łatwiejsze.

Co więcej, wygodna leżanka znacznie zmniejsza potrzebę zasypiania na łóżku lub kanapie właściciela. I choć niektórzy uwielbiają dzielić się powierzchnią łóżka z czworonogiem, z czasem taka sytuacja może stać się uciążliwa – szczególnie gdy mamy do czynienia z dużym lub ciągle rosnącym psem.

Jak wybrać odpowiednie legowisko?

Duża część świeżo upieczonych właścicieli popełnia dokładnie ten sam błąd, stawiając na śliczne, a jednocześnie dość kosztowne posłanie. Taki wybór może jednak okazać się całkowicie zbędny, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze szczeniakiem. Młode psy często wykorzystują swoje legowisko jako przedmiot zabawy, a czasem nawet „miękką toaletę”, załatwiając w nim swoje potrzeby fizjologiczne.

W związku z tym, pierwsze posłanie pupila powinno być całkowicie podstawową wersją, którą bez żalu wyrzucimy w momencie, gdy szczenię całkowicie je zniszczy. Gdy pies dorośnie i oduczy się takich zachowań – warto wybrać nieco droższą opcję, która posłuży mu przez długie lata.

Dobra leżanka powinna zapewniać nie tylko wygodę, ale także utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała oraz dawać poczucie bezpieczeństwa.

Należy jednak zaznaczyć, że idealnie legowisko, z którego wszystkie psy będą zadowolone, po prostu nie istnieje. Jest to kwestia niezwykle indywidualna, ponieważ każdy pupil jest na swój sposób wyjątkowy. Istnieją jednak pewne kryteria, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze legowiska. Należą do nich:

  • Rozmiar psa – wygodne posłanie to takie, w którym pies ma zagwarantowaną pełną swobodę ruchów. Mówi się, że w celu wyboru odpowiedniego rozmiaru legowiska, należy zmierzyć pupila od czubka głowy, do nasady jego ogona. W momencie otrzymania wyniku, dobrze jest dodać do niego około 20-30 centymetrów. Końcowa wartość świadczy o optymalnej długości legowiska. Warto zaznaczyć, że jest to sposób dotyczący także szczeniąt. Zakup leżanki na wyrost może sprawić, że zwierzę nie będzie czuło się w niej komfortowo i bezpiecznie. Legowisko dla szczeniaka powinno więc być wymieniane wraz z jego wzrostem.
  • Preferowane miejsce odpoczynku pupila – jeśli pies uwielbia przebywać na miękkich posłaniach, wskakiwać na łóżko i rozciągać się na wszystkich możliwych poduszkach – dokładnie takie legowisko powinien dostać. Każdy czworonóg ma bowiem swoje preferencje. Jeśli o wiele chętniej korzysta on z podłogi lub dywanu, jego posłanie powinno być nieco twardsze. Pomimo tego, że pies nie jest w stanie powiedzieć nam o swoich potrzebach i wymaganiach, dość wyraźnie widać je po wyborach, których dokonuje. Jeśli więc twarde powierzchnie są tym, co pasuje mu bardziej niż łóżko lub kanapa – zakup miękkiego, puchatego posłania będzie całkowicie zbędny.
  • Wiek zwierzęcia – niektóre psy (szczególnie starsze) mogą wykazywać pewne problemy związane z podnoszeniem się lub układaniem na legowisku. Wówczas warto zastanowić się nad nieco wyższą opcją, która ułatwi pupilowi te procesy, a także odciąży jego stawy. Takie posłanie nie może jednak być zbyt miękkie, aby zwierzę nie „zapadało się” w nim.

Na co zwrócić uwagę kupując legowisko?

Mając na względzie wszystkie kwestie, o których wspomnieliśmy powyżej, warto dodać jeszcze kilka niemniej istotnych szczegółów. Wpłyną one bowiem na użytkowanie posłania przez zwierzę, a także ułatwią właścicielowi utrzymanie go w dobrym stanie. Na co więc zwrócić uwagę?

  • Materiał wykonania – dobre legowisko powinno oferować możliwość zdjęcia materiału wierzchniego, w celu oczyszczenia go z sierści lub całkowitego wyprania. Umieszczenie całego posłania w pralce może skutkować niechcianymi odkształceniami, a nawet uszkodzeniem wnętrza. Jeśli mamy do czynienia ze szczeniakiem – dobrym wyborem może okazać się materiał wodoodporny, który zapobiega ewentualnemu przesiąkaniu substancji fizjologicznych.
  • Wypełnienie – najlepiej sprawdzającymi się rozwiązaniami są kulki silikonowe, będące doskonałą opcją w przypadku alergików. Co więcej, taki wybór niesie za sobą niezwykłą łatwość w utrzymaniu czystości, ponieważ umożliwia szybkie wypranie w pralce bez obaw o uszkodzenie wnętrza. Ciekawą alternatywą okazuje się wypełnienie gąbką poliuretanową. Jest to pewnego rodzaju pianka, która dostosowuje się do aktualnej pozycji zwierzęcia, zwiększając komfort jego wypoczynku.
  • Funkcjonalność – odpowiednio dobrane posłanie powinno umożliwiać pupilowi łatwe przedostawanie się do jego wnętrza. O ile duże psy nie powinny doświadczać w tej kwestii żadnych trudności, mniejsze rasy często nie są w stanie podnieść swoich krótkich łapek na tyle wysoko, aby dostać się do legowiska z podwyższonymi brzegami.

Jakie legowisko kupić?

Propozycją dla psów mniejszych ras jest model WIKO Doro Łapka. Powyższy model to nie tylko komfort i wygoda snu pupila, ale również łatwość czyszczenia – produkt można bowiem prać w pralce. Zarówno dno, jak i obrzeża legowiska są bardzo miękkie. Wypełnione zostały poliuretanową gabką, która dopasowuje się do kształtu ciała psa tak, aby zapewnić mu możliwie najwyższy komfort.

Opcją dla większych psów jest natomiast model marki Wiko, będący legowiskiem typu ponton. Będzie to gwarancja utrzymania prawidłowej temperatury ciała zwierzęcia, a także swobodnej obserwacji otoczenia. Dno oraz obrzeża legowiska wypełniono gąbką poliuretanową, która z łatwością dopasuje się do kształtu ciała pupila, zwiększając tym samym komfort jego wypoczynku. Miękkie boki doskonale nadają się do oparcia głowy i łatwej obserwacji tego, co dzieje się wokół. Posłanie pokryto wodoodpornym i wytrzymałym materiałem PCV, dlatego też powyższy produkt sprawdzi się również na tarasie, a nawet w ogrodzie. Do plusów modelu należy zaliczyć również łatwy w demontażu pokrowiec, który można wyprać w pralce. Dostępna jest także mniejsza wersja w szarej kolorystyce oraz niebieska opcja, występująca w dwóch rozmiarach.

Legowiska dla psa w KrakVet.pl

Sprawdź najnowszą ofertę wysokiej jakości legowisk dla psa produkowanych przez KrakVet.pl

Gdzie umieścić legowisko?

Wybierając odpowiednie miejsce na zakupione już posłanie, należy mieć na uwadze fakt, że psy uwielbiają być w towarzystwie swoich właścicieli. Jednocześnie potrzebują one swojej przestrzeni, do której mogą się udać w momencie, gdy nie mają ochoty na zabawy. W związku z tym legowisko powinno znajdować się w miejscu, z którego pupil będzie widział domowników. Jednocześnie jego pozycja nie może być zbyt często odwiedzana – unikajmy więc przedpokoju oraz centralnego miejsca w salonie.

Ważne jest, aby położenie posłania nie graniczyło z urządzeniami takimi jak kaloryfery, głośniki lub często używane telewizory. Zimna posadzka również nie będzie dobrą opcją – szczególnie, jeśli wybrane legowisko nie posiada zbyt grubego wnętrza. Taka sytuacja może bowiem niekorzystnie wpływać na zdrowie zwierzęcia.

Przydatnym rozwiązaniem może okazać się mata antypoślizgowa, która zapobiegnie przypadkowemu przesuwaniu posłania.

Udostępnij