Mogłoby się wydawać, że moskiewski pies stróżujący, zwany również owczarkiem moskiewskim, w dużej mierze przypomina znanego i lubianego bernardyna. Jednak pomimo zbliżonych rozmiarów i ubarwienia, rasy te różnią się od siebie pod wieloma bardzo istotnymi względami. Dowiedz się więcej o tych psach i ich potrzebach.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Moskiewski pies stróżujący – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla moskiewskiego psa stróżującego
- Moskiewski pies stróżujący – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 45–68 kg wzrost: 64–69 cm |
maść | czerwono-biała |
długość życia | ok. 10 lat |
główne cechy | inteligentne, opiekuńcze, niezależne |
Wygląd i wzorzec rasy
Moskiewski pies stróżujący to zwierzę w typie molosa, którego wysokość w kłębie sięga nawet 69 cm. Dobrze zbudowane samce ważą nawet 68 kg, samice natomiast około 45 kg. Można więc zauważyć, że suczki cechują się znacznie mniejszym rozmiarem, przez co sprawiają wrażenie drobniejszych.
Przez to, że rasa posiada długą, gęstą sierść, wydaje się ona jeszcze bardziej masywna, niż jest w rzeczywistości. Włos zewnętrzny jest prosty i gruby, natomiast podszerstek niezwykle gęsty. Idealny wzorzec umaszczenia nie został sprecyzowany, jednak obowiązkowymi elementami są odcienie rudości i perfekcyjnie biała pierś. Białe powinny być również kończyny i końcówka ogona. Pożądane są także ciemne uszy oraz czarna obwódka oczu.
Szczeniaki i hodowla
Moskiewski owczarek to pies uznawany w Polsce za agresywnego. Faktem jest jego trudny charakter, nieraz będący przeszkodą na drodze do prawidłowego szkolenia. Co więcej, rasa nie została jeszcze uznana przez FCI, dlatego też przy jej opisie stosowane są jedynie wytyczne Rosyjskiej Federacji Kynologicznej. Historia psów jest stosunkowo krótka, a także budząca kontrowersje i spory wśród wielu osób. Dlatego też decyzja o zakupie psa moskiewskiego powinna być dobrze przemyślana.
Szczeniaki tej rasy kosztują zwykle około 2500 zł.
Historia rasy
Moskiewski owczarek jest uznawany za młodą rasę, powstałą w wyniku prac kynologicznych wykonywanych przez rosyjskich naukowców. W związku z tym owczarek moskiewski jest mieszanką wielu różnych ras użytkowych, takich jak bernardyn, owczarek kaukaski, dog moskiewski czy też czarny terier rosyjski.
Celem naukowców było wykreowanie idealnego osobnika, który będzie podążał ramię w ramię za żołnierzami. Co ciekawe, zajęło im to prawie 40 lat, ponieważ pierwszy oficjalny wzorzec ogłoszono dopiero w 1985 roku. Począwszy od tego momentu zaprzestano krzyżowania rasy z innymi, a Rosyjska Federacja Kynologiczna uznała ją za samodzielną.
Kwestią budzącą kontrowersje jest etyka przeprowadzanych prac, które cechowały się niezwykle rygorystyczną selekcją. Naukowcy starali się bowiem wyeliminować cechy niepożądane, takie jak opadające powieki bernardyna czy agresja owczarka kaukaskiego, a wydobyć te, które mogłyby być użyteczne.
Moskiewski pies stróżujący – charakter i usposobienie
Stworzenie precyzyjnej charakterystyki rasy jest w dużym stopniu utrudnione – głównie ze względu na to, że wciąż nie jest ona zatwierdzona przez FCI, a hodowle funkcjonujące w Polsce i innych krajach przeważnie są rejestrowane w rosyjskich związkach. Ponadto historia rasy jest bardzo krótka, przez co ustalenie jednego, spójnego profilu nie należy do zadań łatwych, szczególnie biorąc pod uwagę opinie zarówno hodowców, jak i właścicieli, które pozostawiają wiele wątpliwości i często są bardzo sprzeczne.
Wiemy jednak, że owczarek moskiewski cechuje się niezwykle terytorialnym usposobieniem oraz ogromną odwagą. Mogłoby się wydawać, że są to kwestie niezwykle pożądane u psów stróżujących, jednak w rzeczywistości przyczyniają się one do problemów w szkoleniu. Co więcej, źle socjalizowane osobniki mogą wykazywać skłonności do agresji. To właśnie nieumiejętne wychowanie zwierzęcia przyczyniło się do uznania go za niebezpiecznego.
Pomimo masywnego wyglądu wiążącego się z pozorną ociężałością, jest to rasa o wyjątkowym refleksie, a także zadziwiającej szybkości. Czworonogi są również uznawane za niezwykle inteligentne, przez co są w stanie sprostać nawet trudnym zadaniom.
Pies ten jest w stanie wytworzyć niesamowicie silną więź ze swoim opiekunem, będąc przy tym lojalnym i skłonnym do obrony przed każdym zagrożeniem.
Wychowanie i tresura
Pies ten jest uznawany za stosunkowo przyjaznego, choć niezależnego czworonoga, dlatego też jego szkolenie powinno być przeprowadzone profesjonalnie i możliwie najwcześniej, ponieważ z czasem silny temperament zwierzęcia będzie ulegał znacznemu uwydatnieniu.
Wielu hodowców i opiekunów owczarków moskiewskich twierdzi, że opowieści o agresji i niepohamowaniu psów są przesadzone. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy pies jest inny, a charakter rasy nie został jeszcze odpowiednio ujednolicony. Ogromny wpływ na usposobienie zwierzęcia ma także wspomniane już szkolenie i socjalizacja. W związku z tym nieumiejętnie przeprowadzony trening w połączeniu z ogromnym instynktem stróżującym, siłą i poczuciem obowiązku ochrony właściciela, mogą skutkować agresją wobec obcych ludzi, a także zwierząt. W szkoleniu psa warto postawić na metody pozytywnego wzmocnienia i nagradzać pożądane zachowania przysmakami i pochwałami.
Zdecydowanie nie będzie to odpowiednia rasa na pierwszego psa, gdyż wymaga ona umiejętności oraz doświadczenia w obchodzeniu się z silnym i stanowczym zwierzęciem, ponieważ właściciel-amator może ulec czworonogowi pod wieloma względami, co zdecydowanie nie poniesie za sobą pozytywnych skutków.
Zabawki dla moskiewskiego psa stróżującego
Psy tej rasy są aktywne i lubią zabawę, dlatego warto zaopatrzyć pupila w zabawki takie, jak frisbee i piłki, a także kości i gryzaki oraz zabawki sznurowe, które pozwolą mu rozładować nadmiar energii. Natomiast zabawki interaktywne i gryzaki takie, jak Kong zaspokoją naturalny instynkt gryzienia i żucia u psa oraz odwrócą jego uwagę od wyposażenia domu. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy właściciel przebywa poza domem i pies szuka sobie zajęcia.
Moskiewski pies stróżujący – pielęgnacja
Pielęgnacja owczarków moskiewskich nie należy do zadań trudnych. Do utrzymania sierści w dobrej kondycji wystarczające jest regularne wyczesywanie. W okresach linienia należy zwiększyć częstotliwość czesania. Kąpiele powinny odbywać się w razie potrzeby, z użyciem odpowiedniego szamponu. Należy również dbać o higienę jamy ustnej psa, a także kontrolować stan jego pazurów oraz oczu i uszu.
Dieta i żywienie
Kluczowa dla zdrowia psa jest prawidłowa dieta, bogata w dużą ilość składników odżywczych, a także witamin i minerałów. Polecana jest w szczególności wysokiej jakości karma komercyjna dla psa, najlepiej karma dla psów olbrzymich. Warto również pamiętać, że w wieku szczenięcym powinna być podawana karma dla szczeniąt ras olbrzymich, gdyż mają one inne potrzeby niż mniejsze rasy. Dieta psa powinna zapewniać odpowiednią ochronę stawów.
Często stosowanym rozwiązaniem jest żywienie BARF, opierające się na własnoręcznym przygotowywaniu posiłków przez właściciela. Wymaga jednak ono precyzyjnej znajomości wymogów żywieniowych psa oraz odpowiedniej i regularnej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla moskiewskiego psa stróżującego
Zdrowie i długość życia
W związku z młodym wiekiem rasy danych o skłonności do chorób genetycznych wciąż brakuje. Wiadomym jest jednak to, że owczarki moskiewskie uchodzą za zwierzęta zdrowe i wysoce odporne. Niestety, tak jak większość dużych psów, mają one wysoką tendencję do dysplazji stawów biodrowych i skrętu żołądka. Warto więc mieć na uwadze to, że wszelkie posiłki powinny być podzielone na mniejsze porcje, podawane w odstępach czasowych. Wszelką aktywność należy dostosować do wieku oraz kondycji psa, a wysiłek fizyczny zaraz po zjedzeniu absolutnie nie wchodzi w grę.
Psy tej rasy żyją około 10 lat.
Sprawdź: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie
U kogo sprawdzi się rasa?
Przed podjęciem decyzji o zakupie moskiewskiego psa stróżującego warto zadać sobie pytanie, czy rasa, której istnienie budzi wiele kontrowersji, a charakter nie został jeszcze precyzyjnie ukształtowany rzeczywiście okaże się dobrą opcją. Szczególnie, jeśli przyszłemu właścicielowi zależy na zwierzęciu w typie bernardyna, czyli flegmatycznym i perfekcyjnym do głaskania. Pies rasy moskiewskiej doskonale sprawdza się w roli stróża, jednak ze względu na możliwe wybuchy agresji i dużą masę pilnowana posesja musi posiadać solidne ogrodzenie.
W związku z tym, że opinie o owczarkach moskiewskich są bardzo zróżnicowane, brakuje wiarygodnych źródeł mówiących o tym, czy pies dogada się z innymi zwierzętami domowymi. Niektórzy twierdzą, że ich pupil cechuje się dużą łagodnością względem wszystkich domowników, a inni – wręcz przeciwnie. Zanim więc właściciel będzie w stanie stwierdzić, jakie usposobienie i charakter ma jego pies, warto zrobić z niego jedynaka.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Bruno, Gigant, Czołg, Ares, Leo, Rocky, Goliat, Zeus, Odyn, Cywil, Szarik. | Regina, Lola, Dama, Hera, Kora, Saba, Tosia, Zara, Shira, Nela, Siri. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy te żyją ok. 10 lat.
Kosztują one około 2500 zł.
Psy te są uważane za podatne na szkolenie i opiekuńcze. Są też silne i inteligentne, ale przy tym niezależne.
Pies potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni – nie jest to odpowiednia rasa do mieszkania.
Psy te są opiekuńcze i z odpowiednią socjalizacją nie powinny sprawiać problemów. Rasa jest jednak uznawana za agresywną, więc pies nie powinien przebywać z dzieckiem bez opieki.
Ważą one ok. 45–68 kg.
Jest to dość nowa rasa, więc niewiele wiadomo o jej predyspozycjach do chorób. Są to psy uznawane za raczej zdrowe i odporne, jednak tak jak większość dużych ras mają predyspozycje do skrętu żołądka i dysplazji stawów.
Data publikacji: 25.10.2021