Koty rasowe – najbardziej popularne rasy kotów w Polsce

Koty rasowe – najbardziej popularne rasy kotów w Polsce

Nie sposób zaprzeczyć stwierdzeniu, że najpopularniejszą rasą kotów w Polsce (i nie tylko) są powszechnie znane „dachowce” oraz czworonogi należące do rasy europejskiej. Ich obecność w wielu miejscach nikogo już nie dziwi, co nie oznacza jednak, że nie są zwierzętami uwielbianymi przez całą masę ludzi.

Na koty rodowodowe decydują się przeważnie osoby, którym zależy na konkretnych cechach wyglądu oraz charakteru. Każda rasa jest bowiem na swój sposób wyjątkowa, przez co często zrzeszają one wokół siebie wielkie grona miłośników. Należy jednak wspomnieć, że nie każdy kot z rodowodem sprawdzi się w danym domu, a wygląd nie powinien być jedyną kategorią, której poświęcana jest uwaga potencjalnego nabywcy. Dlatego też w dalszej części artykułu zostały przedstawione najpopularniejsze rasy kotów w Polsce, wraz z kluczowymi informacjami na ich temat.

Kot brytyjski

Kot brytyjski, zwany też angielskim lub brytyjskim niebieskim, to zdecydowanie jedna z najlepiej rozpoznawalnych ras. Nie sposób przejść obojętnie obok jego aksamitnej, puchatej sierści oraz wyglądu pluszaka. Uwagę przyciągają także niezwykłe, szeroko rozstawione oczy, których kolorystyka oscyluje pomiędzy odcieniami żółtego, pomarańczowego, a nawet przejrzyście bursztynowego.

Rasa charakteryzuje się silną i muskularną budową, a ich waga znajduje się w przedziale od 3 aż do 8 kg. Zdecydowanie warto jest mieć to na uwadze, ponieważ kot brytyjski nie będzie miniaturką, a raczej osobnikiem całkiem sporych rozmiarów, przez co jego towarzystwo w mieszkaniu o małym metrażu z pewnością będzie zauważalne.

Koty angielskie są uznawane za rasę długowieczną, ponieważ zdrowe i silne osobniki są w stanie dożyć nawet 18 lat. Fakt ten świadczy o bardzo niskim obciążeniu chorobami genetycznymi oraz wysokiej odporności.

Brytyjczyki są znane z niesamowicie zrównoważonego usposobienia, a także raczej średniego poziomu energii. Nie oznacza to jednak, że pupil nie będzie domagał się zabawy i wspólnego spędzania czasu, ponieważ rasa uwielbia towarzystwo człowieka, a także jego dotyk i uwagę.

Kwestią niezwykle istotną w przypadku kota brytyjskiego jest jego żywienie. Ze względu na specyficzną budowę i masę ciała, a także zamiłowanie do podjadania, czworonogi mają skłonności do szybkiego przybierania na wadze. Dlatego też warto postawić na karmę, która odpowiednio zbilansuje kocią dietę i przyczyni się do prawidłowego rozwoju pupila. Dobrą opcją będzie więc wybór dedykowanego dla rasy pokarmu, na przykład Royal Canin FBN British Shorthair dla kotów dorosłych lub Royal Canin FBN British Shorthair dla kociąt.

Sprawdź naszą ofertę karm dla kotów rasowych:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla kotów rasowych

Maine Coon

Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z rasą Maine Coon mogą postrzegać ją jako niezwykle humorzastą, a nawet budzącą niepokój. W rzeczywistości jednak sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Pomimo bardzo dużych rozmiarów, wyglądu przypominającego lwa, a także majestatycznej budowy, Maine Coon to kot niezwykle towarzyski, lojalny i łagodny.

Rasa jest znana z bardzo przyjaznego usposobienia oraz ponadprzeciętnej inteligencji. Czworonogi źle znoszą samotność, a bycie w centrum uwagi to jedno z ich ulubionych zajęć. Spędzanie czasu z opiekunem cenią sobie ponad wszystko. Wspólne zabawy czy też spacery sprawiają im mnóstwo radości. Co więcej, koty bardzo dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, jednak jasno określają swoją pozycję – która (jak na kota przystało) jest oczywiście wyższa w hierarchii domowego stada.

Maine Coon to z pewnością jeden z największych kotów domowych. Waga kocurów sięga do 10 kg, a ich wysokość przekracza nawet 1 m (wraz z ogonem, który sam może mierzyć nawet 35 cm). Kotki przeważnie są znacznie mniejsze, a ich waga mieści się w granicy od 4 do 6 kg.

Rasa jest uznawana za niezwykle elegancką, na co wpływ ma jej bujna sierść i majestatyczny chód. Do ozdób kota zalicza się niezwykły, bujny ogon oraz „lwią grzywę” i pędzelki na uszach. To właśnie wspomniane pędzelki sprawiły, że zastanawiano się, czy Maine Coon na pewno nie ma nic wspólnego z rysiem.

Należy liczyć się z faktem, że pupil będzie wymagał regularnego wyczesywania, minimum dwa razy w tygodniu. Warto zadbać również o zbilansowaną dietę, która nie tylko dostarczy zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych, ale i zadba o odpowiedni wygląd jego sierści. Naszą propozycją jest więc Royal Canin FBN Maine Coon Adult, a dla kociąt – ROYAL CANIN Maine Coon Kitten.

Kot perski

Zaledwie kilka lat temu koty perskie były uznawane za bezwzględnie najpopularniejszą rasę. Na ten moment wciąż cieszy się ona sporym zainteresowaniem, szczególnie ze względu na swój charakterystyczny wygląd i niezwykle łagodne usposobienie.

Persy są powszechnie postrzegane jako masywne, jednak w rzeczywistości koty te charakteryzują się krępą budową ciała, a także krótkimi łapami. Tym, co przyczynia się do takiej, a nie innej oceny rasy jest jej gęsta, puszysta sierść, która w połączeniu ze znudzonym spojrzeniem i eleganckim chodem czyni z czworonoga prawdziwego arystokratę.

Kot perski będzie pupilem niebywale spokojnym i przyjaznym. Jego instynkt łowiecki rzadko daje o sobie znać, a od skakania po meblach woli wylegiwanie się na sofie, połączone z głaskaniem przez ukochanego opiekuna. Nie oznacza to jednak, że kot nie będzie potrzebował odpowiedniej dawki ruchu i zabawy.

W związku z obfitym podszerstkiem, a także długą i delikatną sierścią, persy potrzebują regularnej, a także bardzo precyzyjnej pielęgnacji, która często wiąże się z codziennym czesaniem.

Przyszły właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że koty perskie są podatne na szereg różnorodnych chorób, związanych głównie z ich fizjologią. Częstym przypadkiem okazuje się zatkanie kanalików łzowych, przez co pupil będzie wymagał codziennego czyszczenia oczu. Charakterystyczna dla rasy deformacja pyszczka może być źródłem problemów oddechowych, a specyficzna budowa ciała przyczynia się do nadmiernego tycia, dodatkowo pogłębianego przez zbyt niską aktywność fizyczną. Dlatego też warto dostarczać zwierzęciu tylko i wyłącznie karmy dobrej jakości, najlepiej dedykowane specyficznie dla rasy – na przykład ROYAL CANIN Persian Adult lub Royal Canin FBN Persian Kitten dla kociąt.

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski jest przez wielu uznawany za obraz elegancji i majestatu i nie ma w tym ani grama przesady. Jest to zwierzę o wydłużonej, smukłej sylwetce, długich łapach i ogonie wijącym się niczym wąż. Rasa jest zaliczana do średniej wielkościowo, ponieważ osobniki nie przekraczają wagi 4,5 kg.

Tym, co zdecydowanie przykuwa uwagę w wyglądzie kota, są jego szmaragdowe, duże oczy, a także niespotykanie miękka, jedwabista i połyskująca sierść.

Oprócz niezwykłego wyglądu, rasa może pochwalić się również jedynym w swoim rodzaju charakterem. Są to bowiem zwierzęta o ogromnej inteligencji, która nieraz wiąże się także z zawziętością i uporem. Z domownikami tworzą nierozerwalną więź, a wspólne spędzanie czasu przynosi im ogrom radości. Należy jednak zaznaczyć, że kot rosyjski niebieski będzie wymagał sporej dawki ruchu, a bez niego zdecydowanie utraci swój zapał.

Nieraz usposobienie pupila sprawia, że przypomina on bardziej psa, niż kota. Jest bowiem lojalny i czuły, a miejsce zaraz przy ukochanym właścicielu to zawsze jeden z priorytetów. Uwielbia pieszczoty i bezwzględnie się ich domaga. Nie sposób zaprzeczyć więc stwierdzeniu, że kot rosyjski niebieski to doskonały towarzysz dla całej rodziny – szczególnie, że bardzo dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami, darząc je ogromną sympatią.

Rasa nie znosi jednak hałasu, braku zorganizowania i zaburzania jej codziennej rutyny. Przerwanie wieczornej toalety może skutkować więc humorkami, a opóźniona pora obiadowa – poważną awanturą.

Koty rosyjskie wykazują bardzo duże skłonności do spożywania jedzenia w nadmiernych ilościach, przez co odpowiednie zbilansowanie ich diety jest jedną z kluczowych kwestii. Nie powinna ona bowiem cechować się dużą zawartością węglowodanów, ponieważ to właśnie one przyczyniają się do kociej nadwagi.

Ragdoll

Pomimo tego, że historia ragdolli w swoim czasie wzbudziła masę kontrowersji – rasa wyrobiła sobie niezwykle wysoką pozycję w rankingach popularności. Jednak biorąc pod uwagę zarówno zachwycający wygląd, jak i niesamowity charakter, zdecydowanie nie ma się co dziwić.

Rasa należy do kotów o większych rozmiarach, a także masywnej i umięśnionej budowie. Niektóre samce osiągają wagę nawet 10 kg, jednak kotki są znacznie smuklejsze. Do cech wzbudzających zachwyt zalicza się piękne, szafirowe oczy oraz długą, puszystą sierść.

Dość niespotykaną, a zarazem zadziwiającą umiejętnością ragdolli, która przyczyniła się do nadania im takiej, a nie innej nazwy (ragdoll – ang. „szmaciana lalka”), jest automatyczne wiotczenie, następujące w momencie podnoszenia kota. Jednak pomimo tego, że rasa posiada ogromne złoża cierpliwości, nie należy jej nadwyrężać.

Ragdolle uwielbiają zabawy, szczególnie jeśli odbywają się one w towarzystwie opiekuna, któremu ochoczo towarzyszą również w innych czynnościach. Chętnie rozpakują zakupy czy przekopią całą szafkę w poszukiwaniu smakołyków, wymuszając tym samym gruntowne porządki. Rasa dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, a także domownikami w każdym wieku. Często wykazuje ona dużą potrzebę bliskości, która jednak nie objawia się poprzez natarczywość.

Kwestia żywienia ragdolla prezentuje się tak, jak w przypadku każdego innego kota rasowego. Niezbędną może okazać się więc specjalistyczna karma – na przykład ROYAL CANIN Ragdoll Adult, która dostarczy pupilowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, przyczyniających się do utrzymania zwierzęcia w dobrej kondycji i zdrowiu. W związku z tym, że rasa jest postrzegana w kategoriach dużych kotów, niektóre osobniki będą wymagały nieco zwiększonych porcji posiłków.

Sprawdź inne koty rasowe opisane na naszym blogu.

Sprawdź specjalną ofertę dla hodowców w sklepie zoologicznym KrakVet.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij