Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Opinii o kociej diecie można znaleźć tyle, ilu jest właścicieli kotów. Informacje o tym, jak naprawdę powinno wyglądać kocie odżywianie, są nieco trudniejsze do znalezienia. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zdrowo żywić swojego kota, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci wybrać najlepszą dietę i zadbać o zdrowie swojego czworonoga. Jak wybrać najlepszą karmę dla kota i co sprawia, że dany wariant karmy jest dla kota wartościowy?

Zdrowe kocie odżywianie

Decydując się na przygarnięcie kota, jednocześnie bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego samopoczucie, komfort i zdrowie. Aby utrzymać naszego pupila w dobrej kondycji, musimy przede wszystkim dobrze go odżywiać. Ale tu pojawia się pytanie: dobrze, czyli jak? Z pewnością nie karmiąc go resztkami z naszego stołu! Choć w naszym przekonaniu ludzkie jedzenie będzie najlepsze dla czworonoga, w rzeczywistości może mu ono zaszkodzić. Przyprawy, wiele składników, a także stopień przetworzenia pokarmu sprawiają, że nasze jedzenie będzie nieodpowiednie dla kota.

Na szczęście na rynku zoologicznym można obecnie znaleźć szeroką gamę karm dla kotów – zarówno pełnoporcjowych, czyli zawierających wszystkie niezbędne w codziennej diecie składniki, oraz uzupełniających, które będą stanowiły zdrowy, wartościowy dodatek w codziennej diecie kota.

Rytm posiłków w ciągu dnia

Koty to naturalni zdobywcy, również jedzenia, dlatego stały dostęp do miski z karmą nie będzie im służył. Częste podjadanie sprawi, że kot przestanie czuć głód i będzie zbytnio się najadał, co w konsekwencji prowadzi do nadwagi, otyłości i wielu schorzeń wywołanych tym stanem organizmu. Z tego względu w przypadku dorosłych kotów zalecane jest podawanie posiłków 2-4 razy w ciągu dnia, mniej więcej w takich samych porach. Dzienna porcja karmy dla kociąt powinna być podzielona na więcej porcji – nawet do 6-8, natomiast karmę dla kociego seniora należy podawać często, ale w małych porcjach, by kot nie przybierał na wadze, ale jednocześnie nie tracił apetytu. Smakołyki i przekąski także powinny być stosowane z umiarem.

Oczywiście w przypadku kotów o bardziej specyficznych potrzebach, na przykład wynikających ze stanu zdrowia, należy dostosować częstotliwość karmienia i wielkość porcji do potrzeb ulubieńca.

Indywidualne preferencje czy zaspokajanie potrzeb

Jeśli dzielisz dom z kotem, z pewnością zauważyłeś, że niektóre składniki diety są pochłaniane w ciągu minuty, a inne potrafią długo leżeć w misce. Koty mają swoje smakowe preferencje i sugerowanie się nimi nie jest złe. Należy jednak zadbać o to, aby karmy dla kota o konkretnym smaku zaspokajały zapotrzebowanie organizmu na wartości odżywcze. W przypadku problemów ze zdrowiem, w tym także ze skórą czy sierścią, warto zastosować konkretne składniki wspomagające działanie organizmu.

Co powinna zawierać karma dobrej jakości i jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Jak zatem wybrać najlepszą karmę dla swojego kota? Wybierając karmę musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nie bez znaczenia są opisane wyżej preferencje naszego pupila oraz jego indywidualne potrzeby, jednak karmy powinny zaspokajać głód i dostarczać określone składniki odżywcze. Przede wszystkim muszą być to karmy mięsne – koty to mięsożercy, spożywają w naturze więcej mięsa niż psy i tak powinny być też karmione w domach. Białko pochodzące z mięsa powinno stanowić ponad połowę karmy, następne 25-30% powinny stanowić tłuszcze, a węglowodany nie powinny przekraczać 8%. W praktyce najlepiej wybierać karmy mięsne z niewielkim dodatkiem warzyw i owoców. Pamiętajmy też, aby czytać etykiety i rzeczywisty skład karmy, a nie sugerować się wyłącznie jej nazwą.

Mokra karma dla kota

Karmy mokre to posiłki, które mają wilgotność na poziomie ok. 80%. Mogą stanowić podstawowy pokarm naszego zwierzaka. Mokre karmy dla kotów dobrej jakości zawierają od 70 do 80% mięsa, a więc zapewniają odpowiednią ilość białka, dostarczając także właściwe nawodnienie. Są smakowite i aromatyczne, a nieco podgrzane będą stanowiły prawdziwy przysmak dla naszego kota. Poleca się podawanie tak zwanych karm bytowych, a nie filetowych, ponieważ te pierwsze zawierają w sobie również składniki z podrobów niezbędne do właściwego rozwoju czworonoga. Karmy filetowe stanowią natomiast doskonały dodatek w kociej diecie.

Doskonałym rozwiązaniem są pełnoporcjowe karmy w saszetkach Brit Care. Dostępne są w szerokiej gamie wyśmienitych smaków – zarówno rybnych, jak i mięsnych, które koty wprost uwielbiają. Mają proste, naturalne składy bogate w białko. Pyszne, soczyste mięso zatopione jest w aromatycznym sosie lub kuszącej galaretce. Nie oprze się nim nawet najbardziej wybredny kot! Karmy są dostępne w wariantach zarówno dla kociąt, jak i dla kotów dorosłych – są także dostępne posiłki dla kotów po sterylizacji.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór mokrych karm bezzbożowych dla kotów Brit

Sucha karma dla kota

Jest to tańszy rodzaj diety dla kotów, jednak podawanie koty jedynie karmy suchej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Koty z natury spożywają mało wody, więc jedzenie suchego pokarmu może zbytnio obciążyć układ moczowy. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie zarówno karmy mokrej, jak i suchej. W wyborze suchych karm warto kierować się jak najmniejszą (najlepiej zerową) zawartością zboża oraz wysokim procentem mięsa w składzie. Pamiętajmy także o systematycznym uzupełnianiu miski z wodą.

Na uwagę bez wątpienia zasługują bezzbożowe suche karmy dla kota Brit z serii Brit Care Grain-Free. Są to zdrowe, pełnoporcjowe posiłki doskonałe w stałej diecie kota. Oprócz karm dla kociąt znajdziesz wśród nich szeroką gamę karm funkcjonalnych dla dorosłych kotów o rozmaitych potrzebach, od przebytej sterylizacji po wrażliwy żołądek czy też wsparcie sierści i skóry. Dostępne są także formuły dla kotów dużych ras, dla kotów z nadwagą czy też kotów niewychodzących. Karmy powstają z uwielbianych przez koty mięs i ryb, z dodatkiem zdrowych i smakowitych warzyw, owoców i ziół.

Przeczytaj też: Bezzbożowa karma dla kota

Inne rodzaje karm

Karmy specjalistyczne są zazwyczaj przepisywane przez weterynarza, który zdiagnozuje konkretny problem, z jakim zmaga się nasz kot. Wówczas karma stanowi część procesu leczniczego i dostarcza organizmowi składników wspomagających walkę z chorobą. Stosowanie takich karm zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Karmy holistyczne, coraz bardziej popularne, to pokarmy, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla wsparcia całego organizmu naszego zwierzęcia. Produkowane są one z najwyższej jakości składników naturalnych. Są droższe od zwykłych karm, ale lepiej odżywiają koci organizm.

Sprawdź również: Dlaczego mój kot często wymiotuje?

Jak w naturze, czyli dieta BARF

Jedną z tendencji popularnych wśród właścicieli psów i kotów jest dieta BARF. Polega ona na żywieniu zwierzaka wyłącznie pokarmami, które może on zjeść w naturalnym środowisku. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie takiej diety, odrzucamy gotowe karmy i przygotowywanie ciepłych posiłków dla pupili, a karmimy je jedynie surowym mięsem i roślinami. Stosowanie diety BARF wymaga jednak doskonałej wiedzy na temat odżywiania kotów oraz poświęcenia czasu na właściwą kompozycję posiłków, a także regularnej suplementacji. Z tego względu wygodniejszym rozwiązaniem jest poleganie na wysokiej jakości, pełnoporcjowej karmie dla kotów. Używanie dobrej jakościowo karmy zapewni Twojemu kotu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Wybierając karmę dla kota zawsze zwracajmy uwagę na jej skład. Odpowiednio wysoka zawartość mięsa i innych niezbędnych dodatków zapewni mu zdrowy rozwój i wysoką odporność, a nam pozwoli czuć się odpowiedzialnymi opiekunami.

Przeczytaj więcej: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm bezzbożowych dla kotów Brit

Data publikacji: 3.07.2017 r.

Udostępnij