Lato to dla zwierząt czas trudny do wytrzymania, dlatego potrzebują naszej pomocy. Bez odpowiedniej opieki łatwo o przegrzanie, udar, a nawet poważniejsze konsekwencje letnich wycieczek. Jak zatem zadbać o psa w lecie?
Uwaga na upały!
W trakcie największych upałów zadbajmy o to, aby czworonogi miały miejsce, w którym mogą się ochłodzić. Zacieniony i przewiewny kąt w domu, buda umieszczona w chłodnym miejscu ogrodu, możliwość przemieszczania się: te warunki muszą zostać spełnione, aby zwierzę mogło samodzielnie wybrać najlepsze miejsce do odpoczynku i schłodzenia się. Pamiętajmy także o tym, aby ograniczyć w tym czasie podróże samochodem i pod żadnym pozorem nie zamykać psa w aucie w gorący, słoneczny dzień grozi to nawet śmiercią z przegrzania!
Więcej wody, mniej jedzenia
W lecie nasze organizmy potrzebują więcej wody, aby sprawnie odprowadzać ciepło. Dlatego zadbajmy o to, aby nasz pupil miał stały dostęp do miski z chłodną (ale nie lodowatą) wodą. Pamiętajmy, że w czasie największych upałów będzie to od nas wymagało wymiany wody w ciągu dnia. W trakcie gorących miesięcy nasze zapotrzebowanie na energię z tłustego i ciężkiego jedzenia zmniejsza się. Podobnie działają organizmy zwierząt, dlatego w lecie można zmniejszyć ilość i kaloryczność posiłków. Jednak nie można rezygnować z nich całkowicie. Wystarczy zamienić dwa posiłki dziennie na jeden albo pełną miskę karmy ograniczyć do połowy.
Najlepszy sposób na upał
Kąpiele i polewanie wodą to najlepszy i chyba najbardziej lubiany przez wszystkich sposób na upalne dni. Także zwierzaki powinny mieć możliwość schłodzenia się w wodzie, jednak należy pamiętać o tym, aby temperatura wody nie była zbyt niska. Wówczas zamiast pomóc, kąpiel albo polewanie wodą może zaszkodzić. Najlepsza woda na upały to nie lodowata, ale chłodna bądź letnia. W połączeniu z lekkim wiatrem będzie to wspaniała metoda na ochłodzenie rozgrzanego organizmu.
Zadbana i przystrzyżona sierść
Sierść jest dla psów naturalną ochroną przed ekstremalnymi temperaturami. Chroni przed zimnem, ale osłania także przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi. Zadbane włosy, odpowiednio wyczesane i wytrymowane będą stanowić świetną ochronę przed upałem. Niektóre rasy psów można także ostrzyc wówczas chłodzenie skóry będzie łatwiejsze. Jednak nie wszystkie rasy potrzebują strzyżenia, aby właściwie ochronić się przed gorącem. Jeżeli nie wiesz, jakie są wskazania dla Twojego psa, zapytaj o to na najbliższej wizycie u weterynarza.
Aktywność fizyczna tak, ale w umiarkowanym stopniu
Duża ilość ruchu, regularne spacery, biegi i zabawy na świeżym powietrzu powinny być naszym codziennym nawykiem. W ciepłe, letnie dni warto spędzić czas na aktywnej rozrywce w parku, pod osłoną drzew i w zieleni, gdzie często jest chłodniej niż w mieszkaniu. Jednak w czasie największych upałów nie wolno przemęczać czworonogów. Na spacery najlepiej przeznaczyć czas, kiedy jest jeszcze względnie chłodno, a intensywne biegi lub zabawy można przełożyć na mniej gorące dni.
Lato, choć wymaga od nas większej uwagi i zdyscyplinowania, jest cudownym czasem w roku. Długie dni dają możliwość spędzenia większej ilości czasu na zewnątrz na zabawach z czworonogiem. Kilkudniowe fale upałów mogą być ciężkie, ale wszystkie pozostałe dni można wykorzystać w atrakcyjny sposób.