Przygarnięcie pod swój dach czworonoga to nie lada wyzwanie. Opiekowanie się dwójką to już prawdziwa próba siły! Jednak wiele osób zaleca adopcję lub przygarnięcie dwóch kotów. Dla nowych opiekunów może to wydawać się zbyt trudne zadanie, jednak po kilku miesiącach posiadania jednego kota dostrzega się zasadność tej decyzji. Dlaczego zatem warto mieć więcej niż jednego kota?
We dwójkę raźniej
Mimo, że koty lubią i potrafią spędzać czas samotnie, to towarzystwo drugiego osobnika tego samego gatunku jest dla nich dużą przyjemnością i ma wiele zalet. Właściciele kotów mogą potwierdzić, że jeśli adoptujemy parę zwierząt, znacznie szybciej zaaklimatyzują się one w nowym miejscu. Szybciej także zaprzyjaźnią się z człowiekiem. Przygarniając dwa koty, dajemy każdemu z nich większe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu zyskujemy bardziej ufne i towarzyskie zwierzęta. Ponadto, mruczki, które mają towarzyszy rzadziej borykają się z problemami behawioralnymi.
Korzyści dla zdrowia
Towarzystwo drugiego czworonoga likwiduje także problem nudy i daje możliwość większej ilości zabawy. Dzięki temu kot jest częściej w ruchu, co pozwala uniknąć nadwagi i jej wszystkich niekorzystnych konsekwencji. Wszelkie gonitwy, przepychanki i wspólne zabawy zapewniają utrzymanie dobrej kondycji, a to daje pozytywne efekty w pracy całego organizmu. M.in. wzmacnia układ immunologiczny i zmniejsza ilość zachorowań oraz zapewni właściwą pracę narządów wewnętrznych i układu ruchu. Te czynniki skutkują długim i zdrowym życiem naszych czworonogów.
Możliwości kociego rozwoju
Właściwy rozwój dziecka gwarantuje kontakt z innymi ludźmi. Umiejętności społeczne u zwierząt także kształtują się w pierwszych tygodniach życia, ale kontakt z innymi czworonogami wpływa na ich rozwój przez całe życie. Przeprowadzono badania, które dowiodły, że mózgi samotnych kotów ważą mniej niż tych, które żyją w towarzystwie. Relacje z innymi osobnikami obfitują w różnorodne bodźce, co daje możliwości rozwoju w wielu aspektach. Dlatego koty będące w stałym kontakcie z innymi zwierzętami mają także lepsze relacje z ludźmi.
Lekarstwo na domowe zniszczenia
Najlepszym sposobem na nudę jest zabawa. A najlepszą zabawą dla kota jest drapanie, więc co rusz na meblach w mieszkaniu pojawiają się charakterystyczne ryski… Można sobie z tym radzić, kupując drapaki lub wyszukując inne sposoby, ale tym najskuteczniejszym będzie wykorzystanie energii na igraszki z innymi przedstawicielami gatunku. Zabawa z kolegą zawsze jest atrakcyjniejszym źródłem rozrywki niż skakanie po meblach, rozrzucanie zabawek lub zaczepianie właściciela. Dwa koty wymagają mniej uwagi więc łatwiej o wolny czas dla właściciela. Pamiętajmy jednak, aby całkowicie nie rezygnować ze wspólnych zabaw z czworonogami.
Ile to będzie kosztowało?
Zastanawiając się nad adopcją kolejnego zwierzaka mogą przerazić nas podwójne koszty utrzymania czworonogów.Wydatki, co prawda, zwiększą się, ale nie podwójnie. U dwóch kotów zmarnuje się mniej jedzenia, kupowanie żwirku będzie bardziej ekonomiczne, a wiele akcesoriów będzie służyło obu pupilom. Dodatkowe koszty to jedynie druga wyprawka (miski, legowisko) oraz wydatki w trakcie wizyt u weterynarza.
Kot kotu nierówny…
Kluczową kwestią w trakcie opieki nad dwoma kotami jest ich sympatia wobec siebie. Niestety, możemy trafić tak, że zwierzaki nie polubią się, a wspólne mieszkanie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jak temu zapobiec? Adoptując zwierzę ze schroniska, można od razu wybrać mu towarzysza, z którym najlepiej się bawił. W takim wypadku skorzystamy na takiej transakcji zarówno my, jak i koty, które przywiązały się do siebie podczas pobytu w schronisku.
Posiadanie dwóch i więcej kotów powinni rozważyć zwłaszcza ci, którzy spędzają całe dnie poza domem. Towarzystwo innego przedstawiciela danego gatunku ma dobroczynne działanie dla wszystkich i daje nieocenione korzyści. Zawsze warto rozważyć przygarnięcie kolejnego czworonoga bo przecież miłość, która się dzieli, w rzeczywistości się pomnaża.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq