Jak wybrać szczotkę dla kota?

Jak wybrać szczotkę dla kota?

Mimo, że koty poświęcają sporo czasu na codzienną pielęgnację to nadal potrzebują regularnego szczotkowania sierści. Takie zabiegi mają wiele zalet, nie wymagają wyjątkowych umiejętności i mogą być źródłem przyjemności zarówno dla właściciela, jak i dla kota.

Dlaczego warto regularnie czesać kota?

Koty przykładają wiele uwagi do higieny, ale potrzebna jest im pomoc. Regularne czesanie pupila zapobiega wielu problemom związanym z wypadaniem i plątaniem się sierści. Jeśli postaramy się o dokładne wyczesywanie sierści, pozytywne efekty zauważymy bardzo szybko. Często szczotkowana sierść stanie się gładka i błyszcząca, nie będą się na niej tworzyć kołtuny oraz zmniejszy się linienie.

Szczotkowanie może być niebezpieczne

Czy tak prosta czynność jak szczotkowanie sierści może być niebezpieczna dla naszego czworonoga? Wbrew pozorom tak ale tylko w wypadku, gdy źle dobierzemy grzebień lub szczotkę lub zbyt często będziemy używać furminatora. Szczotka nie powinna być zbyt szorstka ani zbyt twarda. Jeśli poświęcimy czas na dobór odpowiedniej szczotki do długości sierści zwierzaka, z pewnością czesanie będzie bardziej przyjemne.

Jak czesać kota?

Nie każdy kot od początku polubi się ze szczotką i samym zabiegiem czesania. Z tego powodu warto zadbać o to, aby cały proces był dla czworonoga możliwością spędzenia miłego czasu z właścicielem. Aby przyzwyczaić kota do czesania możemy zacząć od głaskania, a następnie przejść do szczotkowania miękkim włosiem. W ten sposób przyzwyczaimy zwierzę do samej czynności, dzięki czemu skojarzy ono czesanie z przyjemnym dotykiem właściciela.

Jeśli tę trudniejszą część mamy już za sobą, można przejść dalej i zastanowić się nad swoją techniką czesania. Aby było ono skuteczne i dawało najlepsze rezultaty, należy czesać zarówno pod włos, jak i z włosem dzięki temu pozbywamy się największej ilości wypadającej sierści i podszerstka.

Jak często szczotkować kocią sierść?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wiele zależy od indywidualnych cech naszego kota. Koty długowłose należy czesać częściej, ponieważ ryzyko plątania się sierści jest znacznie wyższe. Częstszego szczotkowania wymagać będą także koty spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu  w tym wypadku czesanie pomoże pozbyć się wielu zanieczyszczeń. To, jak często będziemy używać szczotki jest zależne także od tego, czy kot lubi tę czynność, czy nie. Można czesać swojego pupila nawet co 2-3 dni, ale jeśli sytuacja tego nie wymaga, wystarczające będzie też szczotkowanie raz na tydzień, a w niektórych przypadkach nawet raz na dwa tygodnie.

Jak wybrać szczotkę dla kota?

  • Rękawica do czesania najczęściej gumowa, nadaje się tylko dla kotów o bardzo krótkiej sierści. Szczotkowanie sierści rękawicą bardziej przypomina masaż, ale przy okazji skutecznie pomaga pozbyć się martwych włosów. Będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nasz kot unika szczotkowania sierści.
  • Pudlówkajest to nazwa szczotki z krótkim i miękkim włosiem. Jest polecana do wszystkich typów sierści. Dobra szczotka pudlówka będzie wykonana z miękkiego włosia. Szczotkując, nie można dociskać ani szarpać delikatne czesanie da równie dobre efekty i będzie przyjemniejsze dla kota. Sierść po takim zabiegu będzie dobrze wyczyszczona, gładka i puszysta.
  • Grzebień najlepszy przyrząd do czesania kota długowłosego. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa grzebienie z różnym rozstawem zębów (np. 1 mm oraz 3 mm). Taki zestaw zapewni nam możliwość delikatnego rozplątania kołtunów i dobrego wyczesania całej sierści. Warto zainwestować w metalowy lub drewniany grzebień, który posłuży znacznie dłużej niż plastikowy.
  • Furminator  urządzenie służące do usuwania podszerstka. Jest to najgrubsza warstwa sierści znajdująca się przy samej skórze. Dzięki furminatorowi możemy pozbyć się martwych włosów i zapewnić sierści kota skuteczną ochronę oraz dobry wygląd. Z używaniem furminatora można przesadzić, dlatego trzeba uważać, aby nie dociskać go do skóry zbyt mocno.Szczotka dla kota

Na co zwrócić uwagę wybierając szczotkę lub grzebień?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybór konkretnej szczotki lub grzebienia pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego egzemplarza. Najlepiej, aby był wykonany z solidnego materiału, który nie zepsuje się po kilku szczotkowaniach. Ząbki w grzebieniach nie powinny być zbyt ostre, ale zaokrąglone, aby nie drapały. Równie ważne jest, aby szczotka była dostosowana do dłoni właściciela. Dzięki temu szczotkowanie będzie przyjemną czynnością dla właściciela i dla czworonoga.

Udostępnij