Co to jest tauryna i dlaczego jest ważna dla kota?

Co to jest tauryna i dlaczego jest ważna dla kota?

Koty, psy i ludzie mają wbrew pozorom zbliżone potrzeby żywieniowe. Kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminy i minerały, które dla nas, ludzi, są niezbędne, często są niezbędne także dla naszych pupili. Jednak nie jest to zasadą, a najlepszym na to przykładem jest synteza tauryny. Podczas gdy organizmy ludzkie i psie potrafią wytwarzać taurynę we własnym zakresie, koty muszą pobierać ją z codziennego pożywienia.

Dlaczego tauryna dla kota jest tak istotna? W jakich produktach ją znaleźć i jak upewnić się, że nasz ulubieniec nie będzie cierpiał na jej niedobory? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Tauryna - dlaczego jest ważna?

Co to jest tauryna?

Tauryna jest aminokwasem, który w przypadku wszystkożerców, takich jak my, jest syntezowana z innych aminokwasów. Mimo faktu, że koty wytwarzają pewne ilości tauryny, bez odpowiedniej podaży tego składnika w codziennej diecie, jego niedobór staje się poważnym zagrożeniem. Innymi słowy, tauryna dla kota jest aminokwasem egzogennym (niezbędnym).

Aminokwas ten występuje głównie w białkach pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięsie i rybach. Koci organizm nie potrafi przechowywać większych ilości tauryny, dlatego jeśli planujesz karmienie produktami domowymi, plan żywienia powinien zostać opracowany przez dietetyka weterynaryjnego. Codzienna dawka pożywienia powinna zawierać odpowiednie ilości pełnowartościowego białka.

Dlaczego tauryna jest ważna dla kota?

W wyniku niedoboru tauryny u kota w pierwszej kolejności zaczyna zawodzić wzrok. Zanik siatkówki oka następuje stopniowo i jest nieodwracalny, jednak jeśli zmiany zostaną zauważone na wczesnym etapie, uratowanie wzroku jest możliwe dzięki suplementacji.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) to kolejna choroba, z którą wiąże się niedobór tauryny u kota. To choroba mięśnia sercowego, w której dochodzi do postępującego powiększenia odśrodkowego komór serca, a także utraty kurczliwości mięśnia sercowego. Stanowi szczególne zagrożenie dla życia zwierzęcia, ze względu na bezobjawową, utajoną fazę rozwoju, którą ciężko jest zdiagnozować. W zaawansowanym stadium DCM może spowodować nagłą śmierć. Jeśli występuje podejrzenie poważnego niedoboru tauryny u kota, ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych układu krążenia.

Tauryna dla kota jest szczególnie ważna także w okresie rozrodu. Kocięta urodzone przez matkę cierpiącą na niedobory tego aminokwasu nie rosną poprawnie (rozwój może być opóźniony lub mogą wystąpić deformacje rozwojowe), cierpią na zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub też problemy z układem nerwowym.

Zapoznaj się z poradnikiem żywienia kota dla początkujących.

Niedobór tauryny u kota – co go powoduje?

Choć nie zawsze tak było, obecnie wszystkie komercyjne karmy dla kotów zawierają wystarczającą dawkę tauryny. Można zatem przyjąć, że zagrożenie niedoboru tauryny występuje tylko w przypadku nieodpowiedzialnego żywienia domowego, prowadzonego bez konsultacji z dietetykiem weterynaryjnym. Przyczyną może być zarówno niska zawartość pokarmów bogatych w taurynę lub zbyt mała ilość jedzenia, która uniemożliwia kotu uzyskanie potrzebnej ilości aminokwasu.

Jako że ten konkretny aminokwas występuje prawie wyłącznie w źródłach białka zwierzęcego (mięsie i rybach), na niedobory najbardziej narażone są koty na dietach wegańskich i wegetariańskich. Szczególną ostrożność warto zachować także karmiąc pupila gotowanym mięsem, ponieważ obróbka może zredukować zawartość tauryny do 50% lub nawet 75%.

Kiedy należy rozważyć suplementację tauryny? Niedobór tauryny u kota może być spowodowany określoną chorobą. W naturalnych warunkach koty same dbają o swoje zapotrzebowanie na taurynę polując na przykład na myszy. Bywa jednak, że z powodów chorobowych należy wdrożyć suplementację. Takiego leczenia nie należy podejmować na własną rękę – suplementacja zawsze powinna odbywać się w konsultacji z lekarzem weterynarii.

Czy karma może wpływać na samopoczucie kota? Dowiedz się więcej.

Czy możliwe jest przedawkowanie tauryny?

Koci organizm stale wytwarza dużą ilość enzymów trawiących białka w jelitach i rozkładających białka w wątrobie. To właśnie białko jest wykorzystywane jako główne źródło energii i dlatego kot potrzebuje go więcej niż pies. Jeśli codzienna karma nie dostarcza wystarczającej ilości tauryny dla kota, jego organizm może zacząć trawić własne białka.

Bakterie jelitowe rozkładają część dawki tauryny dostarczanej z codziennym pożywieniem. Część jest także wydalana z moczem i podczas wypróżniania. Teoretycznie łatwiej zatem o niedobór niż nadmiar tauryny w kocim organizmie.

Tauryna dla kota – przyswajalność

Warto mieć na uwadze badania weterynaryjne, które wskazują na wyższe stężenie tauryny w organizmie kotów karmionych dietą mrożoną, w porównaniu do kotów karmionych karmą poddaną obróbce cieplnej. Surowe mięso to najlepsze źródło tego aminokwasu, w przeciwieństwie do kiepskiej jakości karmy suchej lub mokrej.

Wybierając codzienną karmę dla kota warto zatem zwrócić szczególną uwagę nie tylko na wartość odżywczą, zawartość witamin i minerałów, ale także na rodzaj i jakość mięsa. Jeśli nie wiesz czy producent korzysta ze świeżego mięsa i w jaki sposób go obrabia, najlepiej jest kierować się jak największą zawartością tauryny w składzie.

Nie tylko przetwarzanie żywności wpływa na poziom tauryny w organizmie zwierzęcia. Na przyswajanie tego aminokwasu negatywnie wpływa także duża zawartość błonnika pokarmowego. Wybierając karmę dla swojego kota upewnij się czy zawiera wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, a także optymalną ilość błonnika. Jeśli kot spożywa karmę z dużą ilością zbóż, niezbędne jest monitorowanie jego stanu zdrowia u lekarza weterynarii.

W jakich produktach znajdziesz taurynę?

Poniższa tabela wskazuje na zawartość tauryny w różnych produktach surowych:

Produkt spożywczy Zawartość tauryny (mg/100g)
przegrzebki (małże) 830
omułek (małże) 655
ostrygi (małże) 396
mięso z indyka 200
tuszka mysia 150
łosoś 130
wątroba drobiowa 110
wątroba wieprzowa 89
wątroba wołowa 69
tuńczyk 68
mięso wołowe 49
krewetki 40
mleko kocie 36
mięso z kurczaka 34
dorsz 31

 Tab 1. Zawartość tauryny w surowych produktach spożywczych.

Spośród szerokiego wachlarza dostępnych na rynku karm z tauryną szczególnie polecamy zdrowe, a także bogate w substancje odżywcze karmy dla kota od marki Acana. Sprawdź ofertę w sklepie zoologicznym KrakVet.pl:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Acana dla kotów

Tauryna w żywieniu kota – podsumowanie

Tauryna jest jednym z najważniejszych aminokwasów w codziennym żywieniu kota. Przyczynia się do prawidłowego trawienia, wzmacnia naczynia krwionośne, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Odpowiada także za pracę układu odpornościowego i zapobiega cukrzycy, problemom z sercem i schorzeniom oczu. Kot, który otrzymuje odpowiednie dawki tauryny w codziennej diecie powinien mieć miękką i zdrową sierść.

Przez wzgląd na fakt, że organizm kota nie jest w stanie sam wyprodukować odpowiedniej dawki tauryny, ten aminokwas musi być dostarczany w pożywieniu. Niedobory, choć mogą zagrażać zdrowiu i życiu zwierzęcia, są stosunkowo rzadko spotykane, ponieważ dostępne na rynku karmy pokrywają dzienne zapotrzebowanie kotów na taurynę. Dużą ostrożność należy jednak zachować karmiąc pupila domowym jedzeniem lub gdy wiemy, że kot był w przeszłości karmiony resztkami lub niskiej jakości karmą sklepową.

Poznaj podstawowe zasady żywienia kota na blogu KrakVet.pl.

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Udostępnij