Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Właściciele cenią u swoich podopiecznych przede wszystkim ich ogromne przywiązanie oraz bezinteresowną miłość. Współcześnie pies pełni rolę głównie naszego pupila i członka rodziny. Pamiętajmy jednak, że czworonogi posiadają również wiele innych umiejętności, które są nie do przecenienia. Każdego dnia pomagają ludziom, wykonując często bardzo dużo niebezpiecznych i odpowiedzialnych zadań.
Psy pracujące
Psy podobnie jak ludzie różnią się między sobą charakterem. Jedne są spokojne i cierpliwe, inne z kolei cechuje nerwowość i nieprzewidywalność. Jednak każda rasa ma swoje charakterystyczne cechy odróżniające ją od innych przedstawicieli gatunku. Odpowiednie szkolenia i przygotowania rozwijają unikalne umiejętności psów, które mogą być pomocne w różnych pracach wykonywanych przez człowieka.
Które psy mogą aplikować o pracę?
Jeśli chodzi o cechy charakteru przede wszystkim liczy się cierpliwość i łagodne usposobienie. W znacznej większości psich profesji cechy te stanowią kluczowy wymóg. Zasadniczym obowiązkiem zwierzęcia jest praca z człowiekiem. Dlatego też, pies – pracownik nie może przejawiać agresji. Wyjątkami w tym przypadku mogą być psy stróżujące oraz psy wykonujące pracę w służbach mundurowych np. w policji. Podopieczny powinien budzić zaufanie oraz być posłusznym swojemu opiekunowi. Równie ważna jest psia wierność. Podopieczny bezinteresownie i sumiennie powinien wykonywać powierzone mu zadania. Jego nagrodą jest jedynie uznanie i zadowolenie właściciela.
Dlaczego psy tak często mają stanowiska w różnych zawodach?
Odpowiedź jest prosta. Ich znakomity węch jest bardzo przydatny dla służb mundurowych i ratowniczych. Psy bezbłędnie potrafią wykryć wiele niebezpiecznych substancji i używek. Psi węch jest też niezastąpiony podczas polowań. Ponadto panuje przekonanie, że czworonogi wyczuwają zbliżające się ataki padaczki, co jest niezmiernie przydatne w przypadku psich przewodników. Oprócz tego pies posiada wrodzoną skłonność do empatii. Radość życia oraz okazywanie uczuć przez zwierzę pozytywnie wpływa na człowieka.
Psie profesje
Psy niezaprzeczalnie mają nam wiele do zaoferowania. Ich zdolności pozwalają na objęcie stanowisk w różnych zawodach.. Nie bez znaczenia jest tu specyfika danej rasy, która pozwala wypracować określone kompetencje u psich pracowników.
Psy stróżujące
Jak sama nazwa wskazuje psy stróżujące mają za zadanie pilnować określonego terenu oraz obiektów, które znajdują się w jego zasięgu. Dlatego też, są idealne do pilnowania posesji. Ich przedstawicielami są rasy np.: doberman, rottweiler, a także niektóre teriery i owczarki.
Psy ratownicze
Psy ratujące życie innym cechuje inteligencja, spryt oraz duża doza energii. Do ich obowiązków należy odnajdywanie ludzi i udzielanie im pomocy. W tym zawodzie znakomicie odnajdują się labradory, golden retrievery, owczarek niemiecki i border collie.
Czworonogi do zadań specjalnych
Psy biorące udział w bardzo niebezpiecznych i odpowiedzialnych akcjach służb policyjnych, strażackich, czy wojskowych. Charakteryzuje je niezwykle mocno wyostrzony węch, inteligencja oraz karność. Psy jednostek mundurowych muszą być nauczone świadomego wywoływania agresji. W tym przypadku dobrze sprawdzają się rasy: owczarek niemiecki, wilczak czechosłowacki oraz owczarek belgijski malinois.
Psy asystujące niepełnosprawnym
Odpowiednimi kandydatami są przede wszystkim psy cierpliwe i silne. Zadaniem psiego opiekuna jest niesienie pomocy swojemu właścicielowi w wykonywaniu codziennych czynności na podstawie przesłanych przez niego znaków. Do prac tego typu pasują labradory, golden retrievery oraz berneńskie psy pasterskie.
Psy terapeuci
Dogoterapia to kuracja zorientowana przede wszystkim na ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane wraz psem. Ta forma pomocy często sprawdza się głównie w pracy z dziećmi. Psy szkolone w tym kierunku muszą odznaczać się cierpliwością oraz zrozumieniem. W dogoterapii mogą uczestniczyć psy rasowe m.in.: labradory retrievery, cavaliery king charles spaniele oraz łagodne kundelki wszystkich maści i wielkości.
Psy pasterskie
Obowiązkiem psów pasterskich jest opieka i obrona wypasanych stad przed drapieżnikami. Do tych zadań nadają się praktycznie wszystkie owczarki np. rodzimy owczarek podhalański oraz border collie. Rasy charakteryzują się inteligencją oraz siłą.
Psy myśliwskie
Do tej grupy należą wyżły, setery, posokowce, charty, jamniki, retrievery, spaniele oraz bassety. Powierza się im różnorodne zadania, które wynikają ze specyfikacji danych ras. Norowce płoszą zwierzynę z siedlisk. Natomiast rolą aportowców jest przenoszenie upolowanych martwych zwierząt. Z kolei cel posokowców stanowi tropienie rannych osobników. Gończe łapią zwierzęta, a płochacze naganiają zwierzęta w kierunku myśliwego.
Psy pociągowe
To silne i niezwykle wytrzymałe psy. Potrafią codziennie przebiec wielokilometrowe trasy ciągnąc ze sobą sanie lub wózek. Najpopularniejszymi rasami pociągowymi są husky syberyjskie, Alaskan malamuty oraz samojedy.
Wierny jak pies
Psy znakomicie odnajdują się powierzonych rolach dzięki niezwykłym umiejętnościom uczenia się oraz wrodzonemu posłuszeństwu. Inteligencja i karność czworonogów sprawia, że sumiennie wykonują swoje obowiązki. Każdy pies przechodzi profesjonalne i długie szkolenia, aby jak najlepiej przygotować się do swojej pracy.