Ciekawostki o psach – 10 faktów o życiu psa

Ciekawostki o psach – 10 faktów o życiu psa

Zwierzęta, a szczególnie psy, są w towarzystwie ludzi od bardzo dawna. Mimo że żyjemy z nimi na co dzień, to nie wiemy o nich wszystkiego. Przedstawiamy interesujące ciekawostki o psach, które powinien znać każdy miłośnik czworonogów.

Psy a pogoda

Czy wiedziałeś, że psy potrafią wyczuwać zmianę pogody? Na przykład zbliżającą się burzę przewidują znacznie szybciej niż meteorolodzy.

Dobry piesek. Ale czy na pewno?

Pies boi się burzy co robić

Psy nie rozróżniają dobra i zła. Oceniają życiowe sytuacje na podstawie tego, czy są dla nich bezpieczne, czy nie. Ponadto te sympatyczne zwierzęta są w stanie odróżnić po twarzy człowieka czy jest on przyjaźnie, czy też negatywnie do nich nastawiony. Większość psów interpretuje ludzki uśmiech jako szczerzenie zębów i jest to dla nich akt agresji.

Kiedy może okazać się przydatny kojec dla psa? Sprawdź.

Ale ma nosa…

Od dawna wiadomo, że najbardziej rozwiniętym zmysłem psów jest węch. Ten narząd psy mają od 10 000 do 100 000 razy bardziej rozwinięty niż my. Co ciekawe, nosy psów są bardzo wyjątkowe. Występują na nich bruzdy, które można porównać do ludzkiego odcisku palca. Nos jest również najwrażliwszym miejscem psiego ciała.

A jak wyglądają inne zmysły? Psy mają sześć razy mniej kubeczków smakowych niż ludzie. Te zwierzęta rozróżniają, co prawda smak gorzki, słodki, słony i kwaśny, ale bardziej interesuje je zapach potraw. Te wyjątkowe pupile mają również bardzo dobry słuch. Mogą w ułamku sekundy zlokalizować źródło dźwięku. Umożliwia to wilgotność psich nosów. Kolejne ciekawostki o psach, które zaskakują to fakt, że najmniej używanym zmysłem psa jest wzrok. Teraz pewnie zastanawiasz się jak widzi pies? Psy rozpoznają jedynie stonowane kolory, w odcienie szarości. Natomiast dzięki specjalnej błonie odblaskowej psy widzą w ciemności.

walczące psy

Pies czy wilk?

Zaskakujący może być fakt, że pierwsze psy, które zostały udomowione to w rzeczywistości… wilki. Istnieją dowody, że miało to miejsce 15 tysięcy lat temu. Niektóre źródła podają wręcz, że mogło to nastąpić aż 135 tysięcy lat temu. Gdy ludzie zaczęli tworzyć osady i osiedlać się na stałe, praprzodkowie psów zaczęli interesować się ludzkimi siedzibami.

Co ciekawe, pies jest pierwszym udomowionym zwierzęciem domowym. W dawnych czasach zwierzęta były udomawiane, by służyć człowiekowi oraz pomagać mu w polowaniach oraz w pilnowaniu posiadłości. Badania archeologiczne dowodzą, że psy dotrzymywały również człowiekowi towarzystwa oprócz służenia pomocą.

Historia udomowienia psa została obszerniej opisana w raporcie „Dieta zwierząt domowych a stan zdrowia: raport o chorobach dietozależnych”, który wkrótce będzie dostępny do wglądu. Z uwagi na zaobserwowany wzrost w występowaniu chorób dietozależnych zachęcamy każdego właściciela psa do zapoznania się z raportem.

Oprócz historii domestykacji psów i kotów raport zawiera informacje na temat dostępnych metod żywienia, niezbędnych składników diety i ich funkcji, wpływu na organizm i zachowanie oraz bezpośrednich przyczyn niektórych chorób.

On Cię rozumie!

Psy są w stanie zrozumieć aż 250 słów i gestów. Te czworonogi potrafią wydać z siebie 10 dźwięków. To bardzo mało. Dla porównania koty wydają 10 razy więcej dźwięków.

Czy rok życia psa to siedem lat ludzkich?

Od dawna mówi się, że jeden rok życia psa to w przybliżeniu siedem lat życia człowieka. W rzeczywistości wygląda to trochę inaczej. Badacze twierdzą, że pierwsze 8 miesięcy życia czworonoga to… aż 13 lat życia człowieka. Roczny zwierzak odpowiada człowiekowi, który ma 16 lat. W dorosłej fazie życia psów jeden rok to w przybliżeniu 5 lat ludzkich.

Psie rekordy

Najdłużej żyjącym psem był Bluey, Australian cattle dog. Ten pies żył przez 29 lat i 5 miesięcy. Z kolei najwyższym psem na świecie był dog niemiecki, Zeus, który mierzył 1,1 m. Zeus przeżył zaledwie sześć lat. Najniższy okaz to chihuahua Boo Boo. Ten miniaturowy piesek ma nieco ponad 10 cm. Innym, dość nietypowym rekordem jest długość języka. Rekordzistą w tej dziedzinie był bokser Randy. Jego jęzor mierzył aż 43 cm. Najcięższy pies na świecie pochodził z Londynu i ważył aż 145 kg.

Merdanie ogonem

Karma dla szczeniaka

Dla wielu ludzi to, że pies merda ogonem jest równoznaczne z tym, że jest szczęśliwy. Nie do końca tak jest. Ta psia czynność ma za zadanie roznosić zapach zwierzęcia. Dopiero w połączeniu z całą mową psiego ciała możemy poznać, czy jest on zadowolony, czy nie.

Co może oznaczać szczekanie psa? Poznaj kolejne ciekawostki o psach.

Psy a używki

Ludzkie nałogi mają wpływ na życie czworonogów. Psom szkodzi między innymi dym papierosowy. Przy podaniu zwierzętom alkoholu mogą mieć zawroty głowy i problemy z układem nerwowym.

Psy lekarze

Psy potrafią wykryć zbliżający się atak padaczki, niewłaściwy poziom cukru we krwi, a nawet raka! Kto wie, może w przyszłości przyczynią się do ratowania ludzkiego życia na większą skalę? Nie przez przypadek mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Żyjąc z tymi czworonogami, warto wiedzieć o nich więcej niż tylko to, że mają cztery łapy, merdają ogonem i szczekają. Z pewnością jest jeszcze wiele faktów dotyczących tych zwierząt, o których nie wiemy.

Czy można odchudzać psa? Przeczytaj więcej.

Sprawdź ofertę przysmaków dla psa w sklepie KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór przysmaków dla psów

Data publikacji wpisu: 16.10.2017 r.

Udostępnij