Jak udzielić pierwszej pomocy zwierzętom?

Jak udzielić pierwszej pomocy zwierzętom?

Najlepiej jest, gdy nasze zwierzęta cieszą się zdrowiem, ale niestety wypadki drogowe z udziałem czworonogów zdarzają się bardzo często. Dlatego nie wolno bagatelizować tego problemu. Powinniśmy być gotowi na udzielenie pierwszej pomocy naszym podopiecznym. Czy udzielanie pomocy przedmedycznej zwierzętom różni się od ratowania ludzi w nagłych przypadkach?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas udzielania pomocy przedmedycznej zwierzętom, podobnie jak w przypadku ratowania ludzi, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie można narażać własnego życia lub zdrowia, by ratować innych. Zanim rozpoczniemy udzielanie pierwszej pomocy, powinniśmy się upewnić, że podczas wykonywanych czynności nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo np. nadjeżdżający samochód. Nie powinniśmy również podejmować działań zbyt impulsywnie na przykład ratowanie tonącego psa, podczas gdy sami nie potrafimy dobrze pływać. Należy również pamiętać, że zwierzęta uczestniczące w wypadku mogą być bardzo wystraszone i agresywne. Przy pomaganiu psom lub kotom ważne jest zadbanie o to, aby zwierzę nie było zagrożeniem dla innych. Na przykład pies powinien mieć założony, choćby prowizoryczny, kaganiec. Tak, aby nie stwarzał zagrożenia, a także nie lizał ran i nie zdejmował opatrunków. W przypadku zdarzeń z udziałem kotów należy zadbać o to, aby nie przeszkadzały w udzielaniu mu pomocy.

Jak postąpić w przypadku krwotoku?

Jeżeli dojdzie do krwotoku, bardzo ważne jest szybkie działanie. Przede wszystkim należy zdezynfekować ranę i założyć opatrunek uciskowy na krwawiące miejsce. Gdy nie mamy przy sobie opatrunku, możemy stworzyć go ze zwykłego materiału, który tamuje krwawienie. Jeśli ono jednak nie ustaje, należy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca zranienia. Taką opaską może być zabezpieczone wrażliwe miejsce do dwóch godzin. Późniejsze działania należy oddać w ręce lekarzy weterynarii. Pamiętajmy, aby zadbać o to, by nasz pupil najszybciej jak to możliwe trafił pod opiekę specjalistów.

Co zrobić, gdy zwierzę przestaje oddychać?

Gdy zauważymy, że pupil przestaje oddychać nie widzimy ruchów klatki piersiowej, a zwierzęciu sinieje język, należy błyskawicznie udrożnić drogi oddechowe i wyciągnąć jego język. Następnym krokiem jest złożenie dłoni w rurkę i wdmuchiwanie powietrza do otworów nosowych czworonoga. Wykonujemy dwa powtórzenia po około 2 sekundy. Jeśli po kilku sekundach zwierzę nie wykona wdechu, należy rozpocząć sztuczne oddychanie, wykonując 10-20 powtórzeń na minutę. Nie można zapominać o pilnym kontakcie z lekarzem weterynarii.

ranny pies

Pierwsza pomoc przy złamaniach

Występują dwa rodzaje złamań – otwarte i zamknięte. W obu przypadkach postępujemy inaczej. Jeśli dojdzie do złamania otwartego, należy najpierw zdezynfekować ranę i założyć opatrunek. Dopiero później trzeba usztywnić kończynę oraz dwa sąsiednie stawy. W przypadku złamania zamkniętego należy tylko unieruchomić kończynę. Z kolei w obu przypadkach należy niezwłocznie przewieźć zwierzę do lekarza weterynarii.

Mamy nadzieję, że nigdy nie będziecie świadkami wypadków z udziałem zwierząt. Jednak jeśli to się zdarzy, będziecie mogli skorzystać z naszych wskazówek, aby przez bierną postawę nie narażać zwierzęcia na utratę zdrowia lub życia.

Udostępnij