Czarny Kot – przez wielu uznawany za symbol pecha, do dzisiaj jest bohaterem rozmaitych zabobonów. 17 listopada obchodzimy jego święto. Celem organizowanych w Dzień Czarnego Kota działań jest walka z przesądami związanymi z kotami, ale także próba wykorzenienia uprzedzeń dotyczących tych zwierząt, które niesłusznie postrzega się w negatywnym świetle. Dlatego dzisiaj pod lupę bierzemy wierzenia i zabobony na temat czworonogów.
Spis treści
Czarny kot – czy przynosi pecha?
Przesądy funkcjonują praktycznie w każdej społeczności. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, pomimo, że nie mają oparcia w rzeczywistości potrafią skutecznie rzutować na postrzeganie otaczającego nas świata. Mogą zwiastować nam sukces lub wręcz odwrotnie – przynieść pecha. Zazwyczaj są naznaczone nieprzychylnie i przypisują rzeczom, sytuacjom, zwierzętom, czy ludziom negatywne cechy. Niektóre uprzedzenia są bardzo mocno ugruntowane w naszej kulturze. Zazwyczaj odrzucamy ich słuszność, lecz podświadomie wykonujemy pewne czynności mające im zapobiec np. nie witamy się przez próg, odpukujemy w niemalowane drewno lub nadmiernie uważamy na siebie w piątek trzynastego. Zatem skąd wzięły się przesądy? Dawniej pomagały ludziom zrozumieć sprawy, których racjonalne wytłumaczenie byłoby bardzo trudne. Dziś stanowią niejako przyzwyczajenie oraz wiarę w absurdalne związki przyczynowo-skutkowe. Czarny kot jest przedmiotem wielu takich przesądów.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Czarny kot w wierzeniach
Już w starożytności kota uważano za zwierzę niezwykle tajemnicze i wyjątkowe. Egipcjanie czcili koty, upatrując w nich boskie stworzenia. Uosabiały one boginię Bastet – opiekunkę miłości, radości, muzyki oraz tańca.
Z kolei od czasów chrześcijańskiego średniowiecza koty zaczęto postrzegać jako symbole zła. Wcześni Europejczycy byli do nich bardzo wrogo nastawieni. Czarny kot był uważany za pupila wiedźm i samego diabła. W tym czasie wykształciło się wiele przesądów związanych ze zwierzętami o ciemnym jak smoła umaszczeniu. Przebiegający drogę, zwłaszcza o poranku, symbolizował złe moce i przynosił pecha. Samo przecięcie drogi przez to zwierzę już wtedy miało personifikować szatana, który w ten sposób pragnie przeciąć więź człowieka z Bogiem. Żeby zapobiec ewentualnemu nieszczęściu należało zmienić trasę lub splunąć przez lewe ramię.
To, jak czarny kot jest postrzegany jest inne w zależności od kraju. W Wielkiej Brytanii i Irlandii oznaczają one szczęście, podobnie w Japonii. Także Szkoci sądzą, że wejście tego zwierzaka do domu oznacza dobrobyt. Niestety w historii Zachodu czarne koty były często odbierane jako zwiastun nieprzychylnych wróżb i czarnej magii. To dlatego w znacznej części Europy uważano te zwierzęta za symbol pecha. Niemcy wierzą w dobrą i złą passę związaną z czarnym kotem – jeśli czarny kot przejdzie on komuś drogę z prawej na lewą stronę, jest to niedobry omen, ale już w przecięcie drogi przez zwierzaka w odwrotną stronę oznacza nadejście szczęśliwych czasów. W USA czarny kot również kojarzy się ze strachem. Stał się on symbolem Halloween, a także stanowi jeden z głównych elementów dekoracji domów podczas tego święta.
Zobacz: Jak widzi kot? Świat oczami kota
Pozytywne przesądy o kotach
Faktem jest, że złowrogich zabobonów, których bohaterem jest czarny kot jest bardzo wiele. Istnieją jednak przekonania, które rzucają inne, bardziej życzliwe światło na te zwierzęta. We wspomnianej wcześniej Japonii koty posiadają kilka wcieleń. Rozmaite wierzenia przedstawiają je jako postacie przynoszące szczęście lub też jako zwiastuny niepowodzeń i nieszczęść. Koty przedstawia się tam w trzech postaciach: Maneki Neko, Bakeneko i Nekomata. Pierwszy ma za zadanie sprowadzić na nas dobrą passę. Znany jest zazwyczaj jako Kot Zapraszający lub Wabiący i występuje w formie porcelanowej figurki z uniesiona lewą łapką. Często talizman Maneki Neko stawia się w oknach lokali użytkowych aby przyciągnąć klientów i zapewnić firmie powodzenie. Natomiast Bakeneko to kot, który nie wróży nic dobrego. Może przybierać różne nadprzyrodzone zdolności, niebezpieczne dla ludzi. Tymczasem Nekomata ma moc wskrzeszania zmarłych.
Inne szczęśliwe mity występują w Stanach Zjednoczonych. Dobrą wróżba jest spotkanie białego, a także zielonookiego kota. Miejscem, w którym kotom przypisuje się szczególne właściwości są kraje islamskie. Już sam prorok Mahomet miał kota o imieniu Muezza, który był jego ulubieńcem.
Nie taki czarny kot straszny, jak go malują
Zabobony potrafią być bardzo krzywdzące dla zwierząt. Czarny kot nadal bardzo często niesłusznie postrzegany jest jako stworzenie zwiastujące pecha. Na szczęście są też miejsca, w których zwierzęta te są oznaką pomyślności. Warto pamiętać, że to nie kolor sierści czy inne cechy anatomiczne decydują o charakterze mruczka. To, jaki jest nasz pupil określa przede wszystkim genetyka, ale też sposób wychowania i życia.
Data publikacji: 20.11.2017
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków dla kota