Wszystkie czworonogi zasługują na pożywne, zdrowe i smaczne jedzenie. Byle jaka „karma dla psa” najczęściej nie spełnia podstawowych psich potrzeb. Codzienne pożywienie powinno zawierać wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania składniki. Dodatkowo należy uwzględnić fakt, że każda rasa ma nieco inne, specyficzne potrzeby żywieniowe.
Owczarek niemiecki to wdzięczna i zadziwiająco inteligentna rasa psów. Mimo dostojnej i pełnej wdzięku postawy, owczarki są bardzo żywiołowe i wymagają dużej ilości aktywności. Dlatego wybierając sposób karmienia dla swojego pupila, warto zadbać przede wszystkim o to, by zapewnić mu karmę odpowiednio energetyczną i zbilansowaną. W tym artykule omawiamy specyficzne potrzeby żywieniowe rasy oraz podpowiadamy jak dobrać karmę, którazapewni psu prawidłowy rozwój i zdrowe funkcjonowanie na co dzień. Udowadniamy, że wysokiej jakości pożywienie wcale nie musi kosztować krocie!
Spis treści
Żywienie owczarka niemieckiego – na co zwracać uwagę?
Wybierając karmę dla owczarka niemieckiego powinniśmy mieć pewność, że dostarczy mu odpowiedniej ilości energii na cały dzień. Ciężko jednak określić stałe i dokładne wytyczne kaloryczne, ponieważ każdy pies ma nieco inny tryb życia i inne potrzeby. To codzienna obserwacja pupila powinna dostarczać nam informacji czy karma zapewnia psu odpowiednią dawkę energii. Jeśli pies ma okresowo mało codziennej aktywności, można pomyśleć o ograniczeniu ilości karmy.
Gotowa karma mokra czy sucha? Może żywienie domowe? Wybór formy karmienia pozostawiamy właścicielom. Zarówno karma dla owczarka niemieckiego, jak i karma dla poczciwego kundelka, musi być przede wszystkim pełnowartościowa. Tylko odpowiednia ilość pożywnych składników pokarmowych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i odpornościowego oraz utrzymuje psa w zdrowiu.
Co powinna zawierać pełnowartościowa karma dla owczarka niemieckiego? | Czego nie znajdziesz w składzie karmy dobrej jakości? |
Mięso np. świeżo przygotowana jelenina | Mięso oddzielane mechanicznie, produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodne np. mączka rybna |
Węglowodany np. ryż, soczewica, bataty, pszenica | produkty pochodzenia roślinnego (bez identyfikacji) |
Dodatki: witaminy, minerały, aminokwasy | Dodatki sensoryczne i technologiczne np. barwniki i aromaty, emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze |
Naturalne antyoksydanty np. tokoferol, kwas cytrynowy, kwas askorbinowy | Syntetyczne przeciwutleniacze np. etoksychina (EQ, E324), butylohydroksyanizol (BHA, E320), butylohydroksytoluen (BHT, E321) |
Tłuszcze bogate w omega-3, omega-6 i omega-9 np. olej z łososia | tłuszcze zwierzęce (jako produkt pochodny) |
Błonnik roślinny np. pulpa buraczana, marchew, jabłka i lucerna lub włókna prebiotyczne (skróty: FOS i MOS) |
Czytaj więcej: Poradnik żywienia psów dla początkujących
Owczarek niemiecki – etapy rozwoju, a żywienie
Żywienie owczarka niemieckiego będzie w dużej mierze zależne od jego wieku. Szczenięta pochłaniają ogromne ilości kalorii, bo bardzo szybko rosną i pożytkują dużo energii na poznawanie nowych rzeczy. W tym okresie szczególnie ważnym jest, żeby zadbać o właściwą wartość wapnia i fosforu, ponieważ te składniki stanowią podstawowy budulec rosnących kości i gwarantują prawidłowy rozwój.
Karma dla owczarka niemieckiego, który nie wszedł jeszcze w etap dorosłości(18-24 miesięcy) powinna zapewniać odpowiednią wartość energii. Zapotrzebowanie kaloryczne szczeniaka, który osiągnął 50% swoich rozmiarów jest trzykrotnie większe niż w przypadku dorosłego psa. Z kolei młody owczarek, który osiągnął już około 80% swojej masy będzie potrzebował dwa razy tyle ile dorosły pies. Jednak nadmiar energii w karmie może powodować przyspieszenie wzrostu, a to z kolei może prowadzić do zaburzeń budowy szkieletu. Warto uważać, by nie przesadzić także w drugą stronę. Pamiętajmy, że podawanie psu pożywienia dopasowanego pod względem energetycznym pozwala wydłużyć mu życie nawet o 15%!
Jeśli chodzi o zawartość białka w karmie, przyjmuje się, że pies do 14 tygodnia życia powinien mieć zapewnione co najmniej 25% białka w suchej masie. W drugiej fazie wzrostu (powyżej 14 tygodnia) zawartość białka powinna zostać zmniejszona do 20%.
Karma dla owczarka w podeszłym wieku
Starsze psy mają znacznie dłuższą przemianę materii. Wziąwszy pod uwagę, że większą część dnia przesypiają, mają też zdecydowanie mniejszą aktywność fizyczną. Ich codzienny pokarm nie powinien być zanadto energetyczny – przyjmuje się, że starszy pies powinien spożywać około 20-30% kalorii mniej niż dorosły.
Warte rozważenia są na pewno karmy dla starszych psów, które uwzględniają zmiany w budowie naszego pupila (zanik tkanki mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej). Tego typu karmy, wraz z karmami light, mogą jednak nie być najlepszym rozwiązaniem jeśli nasz senior wciąż pozostaje psem aktywnym. Niezależnie od energetyczności codziennych posiłków, powinniśmy zapewnić psu wysokiej jakości białko, o łatwej przyswajalności. Mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne nie jest bowiem jednoznaczne z zmniejszeniem zapotrzebowania na białko.
Szczególnie ważne w diecie psiego seniora są witaminy i składniki mineralne. Wapń, fosfor i witamina D ograniczają utratę masy kostnej. Stosunek wapnia i fosforu powinien wynosić od 1,1:1 do 1,5:1 (nadmiar fosforu może prowadzić do schorzeń nerek). Z kolei zawartość witaminy D powinna wynosić 400-2000 IU na kilogram karmy. Dodatkowo, można uwzględnić suplementację witaminą C. Badania dowodzą, że antyoksydanty, takie jak witamina D, E, L-karnityna i flawonoidy korzystnie wpływają na pracę mózgu psów w podeszłym wieku, a także pomagają w utrzymaniu ich dobrobytu.
Owczarek niemiecki nie może ustać na tylnych łapach
„Owczarek niemiecki nie może ustać na tylnych łapach” – to hasło, które przerażeni właściciele wyszukują w momencie, gdy jest już za późno. Jako że ta rasa jest bardzo popularna w Polsce, psiaki często są pacjentami gabinetów weterynaryjnych. Trafiają do nich z problemami ortopedycznymi, których powodem są zapalenia stawów, dysplazje i zwyrodnienia stawowe.
Nie wszyscy właściciele owczarków niemieckich zdają sobie sprawę, że wśród najczęściej występujących u tej rasy chorób wymienia się dysplazję stawów łokciowych (prawie 20% psów tej rasy wg OFA) i dysplazję stawów biodrowych (20% psów tej rasy). Czy jest coś, co można zrobić, by tego uniknąć? Decydując się na zakup psa rasowego, należy go kupić w sprawdzonej, certyfikowanej hodowli (FCI lub UCI) i przeprowadzać regularne badania profilaktyczne pod kątem chorób ortopedycznych.
Utrzymanie właściwej wagi psa to kolejna kluczowa kwestia w prewencji schorzeń. W przypadku psa starszego, warto podawać pupilowi składniki odżywiające chrząstkę stawową. Glukozamina, siarczan chondroityny czy – coraz częściej spotykana – nowozelandzka małża zielona to substancje, które naturalnie występują w chrząstce. Odpowiadają za jej regenerację, utrzymują stawy w dobrym stanie i mogą pomóc zmniejszyć ból w przypadku aktywnych problemów stawowych. Dodatkowo to doskonałe antyoksydanty, które pomogą w walce ze starzeniem się organizmu.
3 proste zasady wyboru karmy
Mając świadomość istnienia dosłownie trzech prostych zasad możesz łatwo i mądrze wybrać zdrową i pełnowartościową karmę dla swojego pupila.
1. Wielu właścicieli psów nie wie, że składy karm mogą być opisane dwojako – kategoriami surowców lub ich nazwami. Pierwszy sposób jest chętniej wykorzystywany przez producentów kiepskich jakości karm ponieważ pozwala na umieszczenie w składzie nieprecyzyjnych haseł np. „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”. Godny zaufania producent skorzysta z drugiego sposobu i wyodrębni wszystkie poszczególne rodzaje zastosowanych składników (np. mięso mięśniowe z jelenia, łosoś min 45%).
2. Składniki karm są podane według ich objętości. Dlatego szczególną uwagę warto zwracać przede wszystkim na pięć pierwszych pozycji. Mięso powinno znajdować się na pierwszym, a najlepiej także drugim i trzecim miejscu. Jest ono bowiem źródłem białka, niezbędnego do funkcjonowania. Jeśli będzie kiepskiej jakości (np. z pozostałości produkcyjnych) nie będzie posiadało odpowiedniej wartości odżywczej i z czasem będzie przyczyniało się do pogarszania stanu zdrowia psa. Monitorując skład trzeba pamiętać, że podana zawartość składników jest mierzona przed produkcją.
3. Wbrew pozorom pies nie powinien spożywać wyłącznie mięsa. Równie ważne są m.in. węglowodany, ponieważ to one dostarczają psu energii na co dzień. Psie posiłki powinny zatem zawierać zboża, pseudozboża lub rośliny strączkowe, warzywa oraz owoce. Jeśli planujesz wykluczyć zboża z psiej diety z przyczyn zdrowotnych – zadbaj, by miały swój zamiennik.
Karma dla owczarka niemieckiego – jaką wybrać?
Jeśli zastanawiasz się czy żywienie owczarka niemieckiego można bezpiecznie oprzeć na gotowych karmach, spieszymy z zapewnieniem, że tak. Wśród godnych polecenia karm dla psów warto wymienić na przykład markę Acana. W asortymencie tej marki znajdziesz karmę pełnowartościową, z wysokiej jakości składników, która jest dostosowana do potrzeb ras dużych w starszym wieku (np. Heritage Senior), szczeniaków (Heritage Puppy Large Breed) i psów dorosłych (Heritage Adult Large Breed). Równie dobry skład i jakość prezentuje siostrzana marka Orijen – sprawdź na przykład ORIJEN Puppy Large oraz ORIJEN Senior.
Karmy Farmina N&D przeznaczone dla psów ras średnich i dużych to kolejna godna zaufania propozycja. Prime Wild Boar & Apple to tylko jedna z kilku dostępnych serii karm dla psów dużych, która jest wzbogacona dodatkiem glukozaminy i siarczanu chondroityny. Lamb & Pumpkin dla szczeniąt to z kolei dobra propozycja dla najmłodszych.
Nieco taniej kupisz dobrej jakości karmę marki Brit. Seria Salmon & Potato dla ras dużych dostępna jest w wersji dla szczeniąt i psów dorosłych. Z myślą o seniorach i psiakach na diecie powstała wersja Senior & Light Salmon & Potato. Warto rzucić okiem także na wersję Beef & Pumpkin wspierającą prawidłowy wzrost szczeniąt.
Zobacz: Karma dla owczarka niemieckiego – ranking [Top 10]
Sprawdź ofertę karm odpowiednich dla owczarków niemieckich w sklepie KrakVet.pl:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów dużych ras