Agresja u psa skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Agresja u psa skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Co jakiś czas w mediach słyszymy doniesienia o agresywnych psach i nieszczęśliwych wypadkach przez nich spowodowanych.  Niektórym rasom przypięto już łatkę agresywnych, przez co wybierają je jedynie zdecydowane osoby. Skąd bierze się agresja u psa? Jak poradzić sobie w przypadku, gdy sami posiadamy takiego czworonoga?

Agresja u psa problem psa i właściciela

Agresywny pies to duży problem dla właściciela. Można zapomnieć o spokojnych spacerach i wyjściach na zewnątrz. Z drugiej strony spędzanie czasu w domu również jest uciążliwe, choćby ze względu na ciągłe szczekanie i akty agresji. Dodatkowe akcesoria, które mają unieszkodliwić pupila, przestają działać, a my sami z biegiem czasu zaczynamy się martwić o swoje bezpieczeństwo. To najczarniejszy scenariusz, ale czy nie realistyczny? Warto jednak pamiętać, że agresja u psa nie bierze się znikąd, a tak silne emocje stanowią problem także dla samego zwierzaka.

Agresywne rasy psów?

Niektóre rasy psów zostały okrzyknięte agresywnymi. Ten przydomek najczęściej dodaje się tzw. wilczurom, rottweilerom, amstaffom oraz kilku innym rasom. Trzeba jednak pamiętać, że doniesienia o agresywnych psach dotyczą pojedynczych przypadków, a nie każdego osobnika. Uogólnienia zwykle szkodzą większym społecznościom i tak jest też w tym wypadku. Każdy pies jest inny i jego charakter oraz  sposób zachowania w dużej mierze zależą od wychowania. Ponadto warto pamiętać, że agresja równie często występuje u psów mniejszych ras. Jest to jednak mniej zauważane i komentowane, ponieważ konsekwencje np. pogryzienia przez yorka mają znacznie inną skalę.

Agresywny pies

Przyczyny agresji u psów

Według badań, agresywne zachowanie u psa jest wrodzone tylko u 1 na 100 przypadków, ale również u tych czworonogów odpowiednie wychowanie może zdziałać bardzo wiele. U pozostałych 99% psów agresja jest nabyta i może wynikać z różnych przyczyn.

Podłoże hormonalne zwykle występuje u osobników męskich, choć nie jest to regułą. Wiąże się z nadprodukcją hormonów, które wzmagają agresywne zachowania, skłonności do walki z członkami stada, w tym także z domownikami.

Ustalenie hierarchii est to naturalne zachowanie u wszystkich zwierząt stadnych. Czworonóg, czując, że może uzyskać przewagę nad którymś z członków rodziny, będzie próbował to zrobić. Ustalanie, kto jest ważniejszy, może odbywać się przez warczenie, szczekanie, a nawet osobiste ataki na daną osobę.

Samoobrona lub obrona właściciela silny instynkt obronny psów może niekiedy działać niekorzystnie z naszego punktu widzenia. Czworonogi mogą odczytywać pozornie niewinne zachowania, jako niebezpieczne w stosunku do nich samych lub do swojego pana. Często ten problem pojawia się, gdy w domu są małe dzieci, które w ramach zabawy zaczepiają psa albo przepychają się z innymi.

Reakcja na przemoc wobec psa  agresywne zachowania mogą być efektem takiego traktowania czworonoga. Jeśli w swoim życiu pupil doświadczył przemocy fizycznej, będzie odreagowywał i bronił się tym samym. Agresja będzie w tym wypadku związana z konkretnymi doświadczeniami, miejscami i przedmiotami.

Nie można także zapomnieć o instynktownych zachowaniach agresywnych wynikają z poczucia zagrożenia i pojawiają się, gdy trzeba obronić siebie, najmłodszych osobników stada albo wobec innych zwierząt, kiedy pojawia się instynkt łowcy. Są skierowane również wobec ludzi, wobec których pies czuje zagrożenie.

Jak radzić sobie z agresywnym psem?
Wymienione wyżej przyczyny mają różne podłoże, więc sposób walki z nimi będzie różny. Dlatego naszym pierwszym zadaniem jest zidentyfikowanie, dlaczego czworonóg stał się agresywny. W przypadku agresji wywołanej hormonami skuteczna może okazać się kastracja. W pozostałych zaburzeniach oczekiwane efekty przyniesie właściwe zachowanie właściciela i odpowiedni trening. Psa należy obserwować od najmłodszych lat, ponieważ wraz z wiekiem zachowania agresywne się nasilają. Wczesne wychwycenie takich tendencji oraz przeciwdziałanie im pozwoli na uniknięcie problemu z agresywnym zwierzęciem.

Pomoc u behawiorysty i profesjonalny trener

Zwykle pierwsze objawy agresywnych zachowań jesteśmy w stanie skutecznie zniwelować i nauczyć psa właściwego reagowania. Zdarza się jednak, że mamy do czynienia z ciężkim przypadkiem, nasz pies ma za sobą trudne sytuacje lub dane zachowanie jest wpojone bardzo mocno w naturę naszego pupila. Wówczas najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnego trenera pieskich zachowań behawiorysty. Taka osoba, opierając się na wiedzy oraz doświadczeniu będzie w stanie lepiej ocenić, jak powinien wyglądać trening z psem oraz jakie zachowania wdrożyć, aby pozbyć się niechcianych nawyków.

Zamiast odrzucać pomóż!

Przebywając z agresywnym psem, przeżywamy wiele trudnych sytuacji. Część z nich może nas nawet skłaniać do pozbycia się problemu. Jednak zamiast narażać psa na kolejne traumatyczne przeżycia, pomóżmy mu. Zastanówmy się, co może leżeć u podstaw jego zachowania być może to my, świadomie lub nie, przyczyniliśmy się do wywołania agresji. Jako opiekunowie zobowiązujemy się do pieczy nad pupilem w dobrych i złych chwilach, dlatego należy poszukać sposobu na odpowiednią pomoc czworonogowi.

Udostępnij