Dzieci lubią spędzać czas w towarzystwie zwierząt, zwłaszcza psów. Uwielbiają się z nimi bawić, przytulać i biegać. Prawidłowo wyszkolony pies może stać się najlepszym przyjacielem dziecka. Niestety nie wszystkie zwierzęta są przystosowane do kontaktów z najmłodszymi.Agresywne rasy psów powinny towarzyszyć dzieciom, zwłaszcza najmłodszym.
Dziecko i pies – korzystne skutki
Badania naukowe potwierdzają, że dzieci, którym od pierwszych dni towarzyszy pies rzadziej i łagodniej przechodzą infekcje. Psie drobnoustroje wzmacniają młody układ odpornościowy oraz zwiększają jego skuteczność.
Co więcej, spędzanie czasu ze zwierzęciem wymaga odpowiedzialności. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom, dzieci stają się bardziej odważne i pewne siebie. Opieka, którą dziecko musi pełnić nad psem, a także obowiązki jakie wiążą się z wychowaniem psa, sprawiają, że młody opiekun nabiera empatii oraz wspomaga swój rozwój emocjonalny.
Agresywne rasy psów – tresura
Tresura agresywnych ras psów powinna być prowadzona w sposób odpowiedzialny i sumienny. Właściciel musi poświęcić swojemu podopiecznemu odpowiednią ilość czasu, aby oduczyć szczeniaka z negatywnych i niepożądanych zachowań. Co więcej nieumiejętnie prowadzone szkolenia mogą spowodować, że zwierzęta zaczną zachowywać się agresywnie lub, próbując rozładować zalegające pokłady energii, będą niszczyć przedmioty w najbliższym otoczeniu.
Agresywne rasy psów – badania naukowe
Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z The Ohio State University College of Medicine i The Ohio State University Wexner Medical Center możemy poznać rasy, które najczęściej gryzą dzieci. Analiza naukowa została oparta na rasie, budowie psa oraz rodzaju obrażeń odniesionych przez dzieci. Przeprowadzone badania pokazują, że najczęściej zachowania agresywne można zaobserwować u zwierząt rasy nieznanej. Natomiast na drugim miejscu znalazły się pitbulle, a na trzecim – owczarki niemieckie.
Ofiarami psów najczęściej stają się młodzi opiekunowie (między 5. a 9. rokiem życia). Należy pamiętać, że agresywne zachowania psów zawsze mają przyczynę. Nieodpowiednie działania, zaczepianie psa lub dokuczanie mu powodują u zwierzęcia stres, co z kolei może prowadzić do reakcji agresywnych.
Zachowania dziecka i kontrola rodzica
Dzieci nie powinny zostawać same w towarzystwie agresywnych ras psów. Wywołuje to u zwierząt zdenerwowanie i może powodować wybuchy agresji. Co więcej, należy pamiętać, że każdy kontakt dziecka z agresywnymi zwierzętami powinien odbywać się pod kontrolą dorosłych.