Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Agresywne zachowania czworonogów, jak chociażby częste warczenie, gryzienie lub całkowity brak tolerancji względem innych zwierząt oraz ludzi, mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia zwierzęcia. Z tego względu właściciele, którzy nie są w stanie poradzić sobie z agresją pupila, szukają pomocy u behawiorystów, a nieraz całkowicie rezygnują z opieki nad psem i „pozbywają się problemu”, tym samym oddając go do schroniska oraz potęgując problem bezdomności.

Należy jednak zaznaczyć, że przyczyny agresji u czworonoga są bardzo zróżnicowane. Często może być ona również wynikiem złego traktowania zwierzęcia przez jego opiekunów. Ponadto kluczowym okazuje się także zrozumienie, iż każdy pies, niezależnie od swojej rasy, wielkości lub budowy, może przejawiać agresję. Jest to bowiem zachowanie, które nie występuje wyłącznie u konkretnych ras, nawet pomimo utartych i rozpowszechnianych przekonań, które funkcjonują w społeczeństwie. 

Zobacz: Jak oduczyć psa gryzienia?

Najczęstsze przyczyny agresji u psa

Najczęstsze przyczyny agresji u psa

Choć agresji nie da się pozbyć z dnia na dzień, zdiagnozowanie jej przyczyny pozwala na podjęcie dalszych kroków, mających pomóc zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż czynniki lub bodźce, które wywołują agresywne zachowania, mogą być niezwykle zróżnicowane. Poniżej opisane zostały więc najczęstsze z nich.

Choroba lub uraz

Choroba lub uraz

Ból i cierpienie jest szczególnie często występującym bodźcem wywołującym agresywne zachowania. Niektóre dolegliwości przyczyniają się bowiem do nasilenia dyskomfortu oraz stresu, z którymi pies nie jest w stanie sobie poradzić. Do tego typu chorób zalicza się na przykład wszelkie zapalenia stawów, złamania, a także urazy wewnętrzne.

Co więcej, poszczególne dolegliwości mogą oddziaływać na mózg czworonoga, tym samym powodując nagłą i całkowicie nieuzasadnioną agresję. Zalicza się do nich różnego rodzaju nowotwory, dysfunkcje poznawcze oraz szereg innych chorób.

Jeśli więc pupil zmienił swoje zachowanie na przestrzeni ostatnich dni lub tygodni, konsultacja z lekarzem weterynarii powinna być pierwszym krokiem każdego opiekuna.

Strach

Strach u psa - przyczyna agresji

Strach jest jednym z głównych bodźców przyczyniających się do rozwijania agresywnych zachowań. Nawet, jeśli pies na ogół jest spokojny i opanowany, posiada on zakodowany mechanizm „walcz albo uciekaj”, charakterystyczny dla istot żyjących. W związku z tym, wszelkie niebezpieczne sytuacje, z których zwierzę nie ma drogi ucieczki i czuje się zagrożone, mogą skutkować potrzebą obrony samego siebie. Do takich momentów można zaliczyć chociażby szybkie uniesienie ręki w pobliżu czworonoga, czy też wykonywanie gwałtownych ruchów.

Reakcje wywołane strachem są szczególnie widoczne u psów, które w przeszłości były zaniedbywane, maltretowane, błędnie socjalizowane lub mają za sobą traumatyczne wydarzenia. Należy jednak zaznaczyć, że reakcja psa następuje wówczas podświadomie i nie jest wynikiem jego złych zamiarów, a raczej konsekwencją krzywd wyrządzonych przez człowieka.

Zaborczość

Przyczyny agresji u psa - zaborczość

 W momencie, gdy pies okazuje się być wyjątkowo zaborczy, może on wykazywać agresywne zachowania w celu ochrony swojego terytorium lub zasobów takich, jak pokarm, a nawet ulubione zabawki. Wśród charakterystycznych reakcji na tego typu sytuacje wyróżnia się chociażby warczenie w momencie, gdy ktoś podchodzi do miski zwierzęcia lub głośne szczekanie na listonosza i inne nieznajome osoby, które znajdują się na terytorium czworonoga.

Stopień nasilenia poszczególnych zachowań jest uzależniony od wartości, jaką zwierzę przypisuje danym obiektom, miejscom lub domownikom.

Frustracja

Frustracja

Agresja wywoływana frustracją nieraz jest również określana mianem agresji przekierowanej lub frustracji barierowej. Zjawisko to polega na wyładowywaniu negatywnych emocji w sposób agresywny, a dotyczy najczęściej czworonogów, które spędzają dużo czasu na uwięzi lub za kratami kojca.

Nieraz psy są również sfrustrowane wówczas, gdy nie mają możliwości osiągnięcia własnych celów. Co więcej, zalicza się do nich także uwagę i zainteresowanie ze strony opiekuna.

Agresywny szczeniak

Agresywny szczeniak

Agresja u szczeniąt może przyjmować rozmaite formy. Zalicza się do nich chociażby bezustanne gryzienie, szczekanie, dominujące zachowania, czy też zaborcze traktowanie pokarmu i zabawek. Warto również pamiętać o tym, że zachowania tego typu nie występują wyłącznie u poszczególnych ras.

W celu dokładnego określenia przyczyn agresji u szczeniaka, zdecydowanie warto udać się na konsultację u sprawdzonego lekarza weterynarii. Nieraz zachowania te mogą bowiem świadczyć o poważnych dolegliwościach, które utrudniają zwierzęciu prawidłowe funkcjonowanie. W momencie, gdy specjalista wykluczy wszelkie możliwe choroby, pomocnym okazuje się zaczerpnięcie porady psiego behawiorysty. Należy jednocześnie zaznaczyć, że im młodszy jest szczeniak, tym łatwiej zmodyfikować wszelkie niepożądane zachowania.

Agresywny pies – jak sobie z nim radzić?

Agresywny pies - jak sobie z nim radzić?

Przezwyciężenie agresji u psa będzie wymagało zaangażowania zarówno ze strony czworonoga, jak i jego opiekuna. Co więcej, kluczowym aspektem tego procesu jest również współpraca z zaufanym lekarzem weterynarii oraz psim behawiorystą. Samodzielne stawianie czoła problemowi może nieraz okazać się niezwykle trudne, a nieraz wręcz przekraczające możliwości opiekuna. Z tego względu warto zadbać o wsparcie ze strony specjalistów, którzy udzielą przydatnych wskazówek i porad.

Opiekunowie, którzy zmagają się z agresją u psa, będą musieli cechować się odpowiednim nastawieniem, a także sporymi zasobami cierpliwości. Korekcja poszczególnych zachowań wymaga bowiem czasu, a zmiany nie pojawiają się z dnia na dzień. Kluczową rolę odgrywa również podejście do zwierzęcia, które nie może opierać się na stosowaniu metod awersyjnych, czy też rozmaitych kar.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że w niektórych przypadkach nawet idealnie dopasowany plan szkoleniowy okazuje się niewystarczający. Czworonogi, które zmagają się z silnymi lękami, stresem oraz niepokojem, nieraz mogą wymagać konkretnych leków. Decyzję o ich wprowadzeniu podejmuje jednak lekarz weterynarii. W tej kwestii z pewnością nie należy więc działać na własną rękę, gdyż może to przynieść całkowicie odwrotny skutek, tym samym nasilając objawy pupila.

Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec innych psów?

Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec innych psów?

Agresja wobec innych czworonogów może być wynikiem szeregu rozmaitych czynników, jednak najczęściej pojawia się ona w momencie, gdy pies czuje się zagrożony lub wykazuje silną potrzebę ochrony zarówno samego siebie, jak i własnego terytorium lub zasobów.

Agresywne zachowania względem innych psów stanowią niezwykłe utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu pupila. Z tego względu, oprócz szkolenia pod okiem profesjonalisty, warto podejmować również mniejsze kroki – nawet przy okazji spacerów. Jednym z nich jest tworzenie neutralnych doświadczeń ze spotkań w towarzystwie innych psów. Kluczowe okazuje się także zachowywanie odpowiedniego dystansu oraz bieżące kontrolowanie reakcji pupila. Wszelkie sygnały, jak chociażby warczenie, szczekanie, podkulanie ogona lub zmiana postawy, powinny stanowić ostrzeżenie dla opiekunów.

Bezpośredni wpływ na zachowanie zwierzęcia w dorosłym życiu ma również jego socjalizacja, która powinna odbywać się już od wczesnego okresu szczenięcego. Czworonogi mające kontakt z innymi stworzeniami okazują się bowiem o wiele lepiej przystosowane do życia w ich towarzystwie, co z kolei znacząco redukuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek agresywnych reakcji. Nie należy więc bagatelizować kwestii socjalizacji, a raczej uskuteczniać ją w możliwie największym stopniu.

Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec ludzi?

Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec ludzi?

Ustalenie, wobec jakich ludzi pies wykazuje agresję, jest całkowicie niezbędne do zrozumienia jego zachowania. Częstym zjawiskiem jest niechęć do obcych osób, które znajdują się na bezpiecznym dla zwierzęcia terytorium. Wówczas zwierzę może odczuwać potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a także pozostałych domowników.

Kluczowym działaniem okazuje się więc spokojne zapoznawanie czworonoga z innymi ludźmi, które nie będzie przyjmowało formy przymusowego spędzania z nimi czasu. Jeśli natomiast pupil jest całkowicie nieufny względem wszystkich napotykanych osób, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego szkolenia pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

Co zrobić gdy pies jest agresywny wobec właściciela?

Co zrobić gdy pies jest agresywny wobec właściciela?

Agresja względem domowników i opiekunów nie należy do częstych. Są oni bowiem traktowani jako członkowie stada, którzy dbają o dobro zwierzęcia. W większości przypadków wszelkie zachowania agresywne wobec domowników są więc spowodowane odczuwaniem silnego bólu, frustracji lub obawy. W zależności od tego, co jest przyczyną agresji u zwierzęcia, konieczne do podjęcia kroki będą się różniły.

Jeśli pies zachowuje się agresywne z powodu odczuwanego dyskomfortu, niezbędna okazuje się wizyta u lekarza weterynarii oraz zdiagnozowanie dolegliwości pupila. W przypadku frustracji rozwiązaniem może okazać się poświęcenie pupilowi większej ilości uwagi, a także odpowiednie zaspokajanie jego potrzeb. Jeśli natomiast bodźcem do zachowań agresywnych jest strach, obawa lub niepokój, prawdopodobnie zwierzę nie jest traktowane tak, jak powinno lub ma za sobą przykre doświadczenia.

Co robić, żeby pies nie był agresywny?

Co robić, żeby pies nie był agresywny?

Opiekunowie czworonogów nieraz zastanawiają się, czy agresja może zostać „wyleczona”. Biorąc pod uwagę stan obecnej wiedzy dotyczącej behawiorystyki czworonogów, a także stosowane przez specjalistów metody modyfikacji tego typu reakcji, występowanie oraz częstotliwość zachowań agresywnych mogą zostać zmniejszone, a nieraz również całkowicie wyeliminowane. Nie istnieje jednak idealnie skomponowany przepis na pozbycie się agresji z życia czworonoga. Często jest to bowiem czasochłonny proces, który będzie wymagał wiedzy, zaangażowania, a także wytrwałości w podejmowanych działaniach.

Wspomniana już współpraca z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą będą wówczas odgrywały znaczącą rolę. Nieraz okazuje się jednak, że poszczególne czworonogi wymagają od opiekunów działań takich, jak ograniczenie ekspozycji na sytuacje lub bodźce wywołujące agresję, czy też zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Niezwykle istotną okazuje się także socjalizacja, która powinna odbywać się już od momentu, w którym zwierzę trafia do nowego domu. Zapoznanie czworonoga z innymi ludźmi, zwierzętami oraz sytuacjami sprawia bowiem, że pupil cechuje się o wiele większym spokojem w rozmaitych kontaktach.

Kluczową rolę odgrywa także podejście samych opiekunów. Wychowanie psów powinno więc odbywać się w przyjaznej atmosferze, a wszelkie metody awersyjne oraz stosowanie kar muszą odejść w zapomnienie. Warto zastąpić je natomiast pozytywnymi wzmocnieniami, nagrodami za pożądane zachowania oraz ignorancją względem porażek lub pomyłek zwierzęcia.

Jakie rasy psów są uznawane za agresywne?

Jakie rasy psów są uznawane za agresywne?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, rasa psa niekoniecznie będzie czyniła go bardziej agresywnym. Dokładnie tak, jak w przypadku ludzi, każdy czworonożny pupil jest całkowicie inny. Ich zachowania będą więc różnorodne w zależności od tego, jak zostały wychowane oraz jakie doświadczenia towarzyszyły im na przestrzeni życia.

Prawdą jest natomiast, iż niektóre rasy mogą być bardziej skłonne do nabywania niepożądanych, a nieraz również agresywnych zachowań. Wynika to głównie z faktu wykorzystywania tych czworonogów do rozmaitych czynności, jak chociażby obrona ludzi przed drapieżnikami lub rozrywkowe walki psów.

Rasy psów uznawane za agresywne

Wśród ras, które na chwilę obecną stale są kategoryzowane jako agresywne, wyróżniane są:

  • Amerykański pitbullterrier,
  • Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
  • Buldog amerykański,
  • Dog kanaryjski (Perro de Presa Canario),
  • Dog argentyński,
  • Tosa inu,
  • Rottweiler,
  • Akbash dog,
  • Anatolian karabash,
  • Pies moskiewski stróżujący,
  • Owczarek kaukaski.

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż decydując się na zakup przedstawiciela każdej z wymienionych ras, koniecznym jest uzyskanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną. Wnioski tego typu najczęściej znajdują się na oficjalnych stronach urzędów gmin, a ich złożenie związane jest z koniecznością załączenia wszelkich niezbędnych dokumentów oraz uiszczenia należnej zapłaty skarbowej.

Sprawdź: Pitbull – idealny pies rodzinny?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów na stres dla psów

Udostępnij