Akita inu to rasa psów, która wyhodowana została w Japonii. Pierwotnie miała być wykorzystywana do walk psów, jednak z czasem rasa sprawdziła się także podczas polowań, głównie na dużą zwierzynę. Są to piękne psy, dlatego często bywają wybierane jako przyjaciel domu.
Jednak decydując się na przygarnięcie akity należy mieć świadomość, że jest to zwierzę o szczególnych wymaganiach. Dowiedz się o nich więcej.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 32-40 kg wzrost: 64-70 cm |
maść | biała, sezam, pręgowana, red fawn |
długość życia | od 10 do 14 lat |
główne cechy | opanowane, lojalne, odważne |
Wygląd i wzorzec rasy
Akita inu to masywne, duże psy w typie szpica – dorosłe samce osiągają wzrost 64-70 cm i wagę 32-40 kg, natomiast suczki zwykle mierzą w kłębie około 61–66 cm przy wadze w granicach 25–35 kg. Mają muskularną i krępą budowę ciała. Ich czoło jest szerokie, a uszy mają trójkątny kształt. Ogon akity jest mocno zwinięty, noszony na plecach.
Włos okrywowy akity jest szorstki i prosty, natomiast podszerstek jest miękki. Sierść jest dłuższa na kłębie, zadzie i ogonie niż na reszcie ciała. Akity występują w różnych maściach, takich jak biała, czerwonopłowa, sezamowa i pręgowana. Przy każdym umaszczeniu są wymagane tzw. urajiro, czyli białe znaczenia na bokach kufy, policzkach, szyi, klatki piersiowej i wewnętrznej stronie kończyn.
Szczeniaki i hodowla
Zdarza się, że brak odpowiedniej wiedzy i podejmowanie decyzji o adopcji psa pod wpływem impulsu przysparza ludziom wiele kłopotów i jest niekorzystne dla prawidłowego rozwoju psa. Niektóre rasy wymagają bowiem wiele uwagi ze strony właściciela, długich spacerów, wysiłku, dużej przestrzeni. Nie każdy pies zaadaptuje się do mieszkania w niewielkiej przestrzeni mieszkania w bloku. Tak jest w przypadku akity – to niezależne, uparte i wymagające psy, które lubią aktywność fizyczną.
Jeśli dobrze przemyślałeś opiekę nad psem i jesteś zdecydowany na adopcję akity, postaw wyłącznie na psy z zarejestrowanych hodowli prowadzonej zgodnie z zasadami FCI. Dzięki temu zyskasz pewność, że hodowla jest prowadzona etycznie, a rodzice szczeniaka nie są obciążeni chorobami.
Cena szczeniaka z zarejestrowanej hodowli wynosi około 2500-3500 zł, jednak zdarzają się droższe. Cena jest uzależniona od renomy hodowli, stanu zdrowia i sukcesu rodziców szczeniaka, a także umaszczenia psa.
Historia rasy
Rasa wywodzi się z prefektury Akita leżącej na wyspie Honsiu w Japonii, jak wskazuje jej nazwa – akita inu oznacza po prostu psa z Akity. Podobizny rasy przypominającej akity widnieją już na glinianych naczyniach pochodzących sprzed 5 tysięcy lat, co czyni rasę jedną z najstarszych na świecie. Przypuszcza się, że jej przodkowie przybyli do rejonu nawet 15 tysięcy lat temu z pierwszymi osadnikami Aine. Rasa początkowo znajdowała zastosowanie głównie jako asysta w polowaniach – po dziś dzień cechuje ją silnie rozwinięty instynkt łowczy. Akity używano do polowania na ptactwo, dziki, a także i niedźwiedzie.
Przodek tej rasy, akita matagi, rozwijał się bez ingerencji człowieka w rasę aż do XVII wieku. Wraz ze wzrostem popularności walk psów w 1603 roku zaczęto pracować nad wyhodowaniem podobnej, większej rasy. Krzyżowano je z mastifami oraz psami tosa. W XVIII wieku zdobyły uznanie wśród wyższych klas i były uważane za symbol szczęścia. Walki psów zostały zakazane dopiero w 1908 roku, natomiast rok 1931 przyniósł uznanie akit za japoński pomnik przyrody.
Niestety II Wojna Światowa przyniosła czarny rodział w historii rasy. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na futro do mundurów psy te były wybijane i rasa niemal zupełnie wyginęła. Psy odbierano nawet właścicielom, lecz nie krzywdzono psów wojskowych ze względu na ich potencjał. Hodowcy dostrzegli w tym szansę na ocalenie rasy i zaczęli krzyżować akity z owczarkami, dzięki czemu rasa przetrwała. Wykształciły się trzy odmiany rasy – walcząca akita, akita matagi oraz akita-owczarek. Hodowcy postawili na powrót do korzeni rasy i jej poprzedniego wzorca, krzyżując nowe osobniki z psami akita matagi, natomiast osobniki z dużą domieszką krwi owczarka trafiły do Stanów Zjednoczonych, dając początek nowej rasie – jest to akita amerykańska, minimalnie większa od akita inu.
Akity trafiły do Polski w 1993 roku z Holandii.
Akita inu – charakter i usposobienie
Akita inu to psy myśliwskie, o bardzo silnym instynkcie, silnej osobowości i dominującym charakterze, dlatego bardzo ważna jest postawa i podejście właściciela. Decydując się na akitę inu należy pamiętać, że to rasa, z którą należy dużo pracować. Psy wręcz nie znoszą bezczynności. Są jednocześnie towarzyskie i uwielbiają kontakt z człowiekiem, jak i niezależne oraz uparte. Są przy tym bardzo ciekawe świata i aktywne. W zaciszu domowym są spokojne, jednak na spacerze mogą się wyrywać i rzucać w pościg.
Akity to psy wrażliwe. Pomimo tego, że są dość powściągliwe w okazywaniu uczuć, to jednocześnie lubią kontakt z człowiekiem. Niewątpliwą zaletą rasy jest jej wierność i lojalność wobec właściciela, a także nieufność wobec obcych osób. W tej kwestii dokładnie obserwują właściciela. Jeśli ten odnosi się do danej osoby pozytywnie, wówczas akita także będzie taką osobę tolerować. Nie przepadają one również za obcymi zwierzętami.
Wychowanie i tresura
Podstawą w wychowaniu psa jest konsekwencja. Jest to rasa bardzo inteligentna, a jednocześnie dość uparta i niezależna, dlatego bardzo ważne jest zbudowanie odpowiedniej więzi między właścicielem i psem. Przedstawiciele rasy wykazują się dużym sprytem i uporem niezbędnym podczas polowań, co sprawia, że niełatwo poddają się szkoleniu. Więź z właścicielem oraz konsekwencja są najważniejszymi filarami skutecznego wychowania psa.
Dodatkowo szkolenie wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania. Pies nie może się nudzić, dlatego wszelkie ćwiczenia muszą być odpowiednio urozmaicone. Ważny jest też czas treningu. W przypadku akita inu świetnym sposobem na zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu może być uprawianie sportów, takich jak: agility, bikejoring czy wyścigi zaprzęgów. Jednak w tym ostatnim przypadku, ze względu na indywidualizm czworonoga lepsze okażą się kategorie, w których startuje się z jednym psem. Za dobre sprawowanie warto nagradzać pupila przysmakami i pochwałami.
W wychowaniu akity bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie socjalizacji, co jest istotne w kontekście hodowcy, który jak najszybciej powinien uczyć psa respektowania granic. Psy te potrzebują bodźców, dlatego ważne jest ich dostarczanie – warto zabierać psa w nowe miejsca i zapewnić mu kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami. Akita uwielbia obserwować otoczenie i należy tę potrzebę respektować. Odcięcie psa od świata zewnętrznego może doprowadzić do agresji wobec nieznanych bodźców. Co ważne, brak socjalizacji na etapie szczenięctwa może w przyszłości skutkować aktami agresji wobec innych psów.
Zabawki dla akity
Akity zaliczają się do psów bardzo aktywnych i ciekawskich. Lubią eksploracje na świeżym powietrzu i doskonale radzą sobie w sportach. Lubią urozmaicone zabawy, dlatego też warto postawić na zabawki takie, jak frisbee czy piłki. W domu nadmiar energii pomogą rozładować odpowiednie kości i gryzaki oraz zabawki sznurowe, natomiast zabawki interaktywne i gryzaki typu Kong zaktywizują psa i skłonią do myślenia przy zabawie, a także zaabsorbują go na długi czas. Jeśli Twoja akita uprawia sport, warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria treningowe.
Pielęgnacja akita inu
Akita nie zalicza się do psów szczególnie wymagających w pielęgnacji. Szczotkowanie krótkiej sierści akity powinno się odbywać raz w tygodniu. Wyjątkiem są okresy wzmożonego linienia, które następują wiosną i jesienią. W tym czasie akitę warto dokładnie wyczesać co dwa dni.
Po spacerze wystarczy wyczyścić psa z zabrudzeń przyniesionych do domu. Akit nie powinno się zbyt często kąpać – kąpiele powinny się odbywać jedynie w razie potrzeby. Stosuj wyłącznie szampon przeznaczony dla psów w przypadku kąpieli. Dbaj również o higienę oczu i uszu pupila oraz regularnie sprawdzaj ich stan.
Dieta i żywienie
Dieta psa powinna być dostosowana do jego wieku i wagi, a także trybu życia i indywidualnych potrzeb. Najlepsza karma dla akity to dieta przeznaczona dla psów dużych ras. Akity są podatne na problemy ze stawami, dieta powinna zatem być bogata w glukozaminę i chondroitynę. Warto sięgnąć po karmy z jagnięciny, wołowiny oraz ryb. W przypadku psiaków uprawiających sport oraz bardzo aktywnych sięgnij po stosowną dietę. Uważaj, by nie przekarmiać psa i nie doprowadzić do nadwagi.
W grę wchodzi również samodzielnie przygotowywana dieta typu BARF z surowych składników, jednak należy mieć na uwadze, że wymaga ona doskonałej znajomości wymogów żywieniowych psów, a także wymaga suplementacji. W przeciwnym razie prowadzi do niedoborów.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla akita inu
Zdrowie i długość życia
Rasa ta miewa tendencje do problemów zdrowotnych związanych ze stawami, takich jak dysplazja stawów biodrowych. Z tego względu warto zapewnić psu odpowiednią dietę wspierającą jego stawy i w razie potrzeby zapewnić mu odpowiednią suplementację. Pomoże to złagodzić problemy, a nawet może zapobiec ich wystąpieniu.
Akity są również podatne na:
- choroby skóry,
- zaburzenia autoimmunologiczne,
- epilepsję,
- postępujący zanik siatkówki,
- choroby tarczycy.
Psy te żyją około 10 do 14 lat.
Sprawdź: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie
U kogo sprawdzi się rasa?
Akita inu to psy raczej mało hałaśliwe i mało pobudliwe, jednak cechuje je silny instynkt terytorialny i przywiązanie do rodziny. Rasa ta wymaga odpowiedzialnego właściciela, który będzie uwzględniał specyficzne potrzeby psa, jednocześnie rozwijając więź z pupilem, a także zadba o odpowiednią socjalizację czworonoga.
Akita inu jest psem wymagającym zrozumienia, specyficznym, a jego zachowanie w dużym stopniu zależy od postawy właściciela. Warto zwrócić uwagę na to, by unikać sytuacji stresowych. Ponadto pies lepiej będzie funkcjonował w domu z ogrodem niż w niewielkim metrażu blokowego mieszkania, gdzie nie ma wystarczających warunków do zapewnienia codziennej dawki ruchu.
Akity potrzebują ruchu i wysiłku fizycznego. To rasa bardzo aktywna, której trzeba zapewnić odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, i to każdego dnia. Jest to podstawowe zadanie właściciela. Należy mieć świadomość, że niewywiązywanie się z tego obowiązku może powodować duże problemy. Brak możliwości rozładowania energii prowadzi do frustracji, w efekcie czego zwierzak może stać się agresywny.
Akita ceni sobie spokój, dlatego też lepiej sprawi się w rodzinach ze starszymi dziećmi lub pod opieką osoby samotnej lub bezdzietnej rodziny.
Ciekawostki
Rasa jest uznawana w Japonii za dziedzictwo narodowe. Uważa się, że psy te przynoszą szczęście, zwłaszcza gdy zostaną podarowane najbliższym. Ich wizerunki mają chronić dzieci przed złymi snami.
Większość miłośników psów z pewnością słyszała o psie o imieniu Hachikō, który jest uważany za symbol psiej wierności. Zdobył on międzynarodową sławę dzięki amerykańskiemu filmowi „Mój przyjaciel Hachikō” z 2009 roku, który jest remakiem japońskiej produkcji z 1987 roku. Wyjątkowo wzruszająca historia jest oparta na faktach. Należał on do profesora z Tokio, który nieoczekiwanie zmarł. Hachikō przez dziesięć lat pojawiał się na dworcu w dzielnicy Shibuya w oczekiwaniu na swojego pana. Został dostrzeżony przez studenta zajmującego się akitami, który spopularyzował jego historię i sporządził spis żyjących akit w Japonii, których wówczas pozostało jedynie 30. Dzięki temu rasa odzyskała popularność. Hachikō zmarł w 1935 roku. Za swoją niezwykłą wierność stał się narodowym symbolem lojalności i doczekał się postawionego obok stacji pomnika.
Popularne imiona dla akita inu
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Hayate, Jin, Kenzo, Shiro, Mochi, Aki, Keiko, Aslan, Biszkopt, Elvis, Ozzy. | Mai, Kyoko, Mitsu, Hana, Śnieżka, Ichigo, Nela, Diana, Dama, Regina. |
Najczęściej zadawane pytania
Kosztują one 2500–3500 zł.
Rasa ta żyje 10 do 14 lat.
Polecamy karmy wysokiej jakości dla psów dużych ras. Powinny być bogate w glukozaminę i chondroitynę.
Psy te ważą ok. 32-40 kg.
To inteligentny i towarzyski pies, ale bywa uparty i czasami nieufny. Właściciel powinien podchodzić do psa stanowczo, ale cierpliwie i nagradzać psa za dobre sprawowanie. Zasady powinno się psu wpajać od pierwszych dni w nowym domu. Od najmłodszego należy też rozpocząć socjalizację psa.
Nazwa oznacza psa z prefektury Akita.
Są to duże psy, które osiągają do 70 cm w kłębie.
Akity są inteligentne i towarzyskie, ale bywają uparte i nieufne. Mają zdolność do adaptowania się do nowych warunków. Są aktywne i lubią ruch, jednocześnie są wrażliwe i nie lubią hałasu.
Data publikacji: 18.03.2021