Alergia u kota – diagnostyka i żywienie

Alergia u kota – diagnostyka i żywienie

Różnego rodzaju alergie należą do chorób, z którymi borykają się nie tylko ludzie. Coraz więcej zwierząt zapada na problemy pokarmowe i dermatologiczne związane z nietolerancją określonych substancji. Schorzenie może być związane m.in. z czynnikami wziewnymi (reakcja na pyłki roślin), kontaktowymi (reakcja na środki czystości, żwirek czy ukąszenia owadów) lub pokarmowymi, które są najczęściej spotykane u zwierząt. Problem alergii nie może być w żadnym wypadku bagatelizowany, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do rozwoju poważniejszych powikłań. Przeczytaj, jak objawia się alergia u kota i jak sobie z nią radzić.

Alergia czy nietolerancja pokarmowa i ich objawy

Do negatywnych reakcji na pokarm możemy zaliczyć alergię i nietolerancję pokarmową. To całkowicie dwa różne schorzenia, dlatego najważniejsze jest postawienie odpowiedniej diagnozy. W przypadku alergii organizm reaguje negatywnie na określone substancje poprzez wytwarzanie przeciwciał. Natomiast przy nietolerancji pokarmowej występują zaburzenia trawienia po spożyciu wybranego składnika diety. Występowanie niepożądanych odpowiedzi skórnych czy pokarmowych dotyczy wszystkich zwierząt niezależnie od ich rasy, wieku czy płci. Warto wiedzieć, że reakcja zwykle pojawia się nagle i zwierzę przestaje tolerować karmę, która do tej pory mu służyła.

Alergia u kota najczęściej objawia się:

  • świądem,
  • wysypką,
  • zapaleniem skóry, uszu, poduszek łap i oczu,
  • wyłysieniem i utratą sierści.

Natomiast nietolerancji pokarmowej towarzyszą:

  • biegunka,
  • wymioty.

Chory kot może być także osowiały, niechętny do zabawy i podejmowania interakcji z opiekunem. W przypadku alergii zauważyć można nadmierną pielęgnację futra, wylizywanie i drapanie.

Diagnostyka niepożądanych reakcji na pokarm

Podstawą do stwierdzenia nietolerancji lub alergii u kota jest baczne obserwowanie pupila i zwracanie uwagi nawet na najmniejsze odchylenia od normy. Zauważenie, któregokolwiek z opisanych powyżej objawów powinno skłonić opiekuna do wizyty w lecznicy weterynaryjnej. Lekarz weterynarii przeprowadzi dokładny wywiad i dokona szczegółowego badania klinicznego. W przypadku podejrzenia alergii lekarz może zalecić dalsze badania diagnostyczne w postaci określenia miana przeciwciał z krwi, w celu określania rodzaju substancji uczulających. Testy alergiczne mogą być obarczone ryzykiem błędu, ale wykonanie ich może być pomocne w określeniu nadwrażliwości na wybrane alergeny w otoczeniu zwierzęcia. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, obserwowanie reakcji, a następnie stopniowe i powolne wprowadzanie do niej nowych produktów.

Żywienie kota z alergią

Kluczowym elementem terapii kota z alergią jest wyeliminowanie czynnika, który wywołuje nadwrażliwość. Wybór odpowiedniej diety  weterynaryjnej nie jest łatwym zadaniem. Istotne jest, aby składniki karmy działały na zasadzie synergizmu, czyli współdziałały ze sobą i odpowiednio minimalizowały negatywne reakcje na pokarm. Przy chorobach dermatologicznych najważniejszym aspektem jest tłumienie reakcji zapalnych skóry.

Kwasy omega-3 zawarte w karmie Brit Veterinary Diets Hypoallergenic z powodzeniem zmniejszają odpowiedź immunologiczną oraz poprawiają wygląd skóry i sierści. Receptura nie zawiera białka i tłuszczu z kurczaka. Bezzbożowa formuła stworzona jest na bazie dehydratyzowanego i hydrolizowanego białka z łososia, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej oraz obniża indeks glikemiczny posiłku. Suszone algi oraz rokitnik zwyczajny doskonale wspierają odporność. Natomiast dodatek pre- i probiotyków wspomaga florę bakteryjną i działanie układu pokarmowego, obniżając ryzyko pojawiania się biegunek. Bioaktywny kompleks cynku, biotyny, niacyny i witamin B pozytywnie wpływa na okrywę włosową, skórę i pazury. Karma dzięki dużej zawartości białka zwierzęcego jest wyjątkowo smaczna i trafia w gusta wybrednych kotów.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm hipoalergicznych Brit dla kotów

Jak można pomóc kotu z alergiami

Alergia u kota powinna być traktowana bardzo poważnie, ponieważ stanowi duży dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania zwierzęcia. Nieleczona może doprowadzić do poważniejszych chorób, takich jak zakażenia bakteryjne i grzybicze skóry, poważne rany oraz problemy behawioralne. Podstawą terapii niepożądanych reakcji na pokarm jest restrykcyjna dieta, która musi być ściśle nadzorowana przez opiekunów. Kot nie powinien dostawać przekąsek czy produktów, które mogą spowodować pogorszenie jego stanu i nawrót choroby. W otoczeniu zwierzęcia warto stosować ekologiczne środki czystości oraz nieperfumowany, naturalny żwirek, ponieważ drażniące substancje chemiczne mogą nasilać problemy.

Udostępnij