American bully – specyfika i wymagania rasy

American bully – specyfika i wymagania rasy

American bully to stosunkowo młoda rasa, która powstała w Stanach Zjednoczonych. Na chwilę obecną nie jest ona uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a jej popularność poza swoją ojczyzną okazuje się nieco ograniczona.

Specyficzny wygląd rasy sprawia, że czworonogi te nieraz wydają się niebezpieczne, tym samym wzbudzając obawy. W rzeczywistości jednak rasę cechuje przyjazne usposobienie oraz spokojny charakter, który odróżnia ją od innych czworonogów o podobnej budowie. Wykazuje ona przy tym indywidualne potrzeby i wymagania, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać.

Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 20-60 kg w zależności od odmiany

wzrost: 33-57 cm w zależności od odmiany

 maść czarna, biała, pręgowana, płowa, brązowa, szara, niebieska
długość życia  od 8 do 15 lat
główne cechy  inteligentne, uparte, odważne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec american bully

Ze względu na fakt, że american bully to rasa, która nie jest oficjalnie uznawana przez FCI, w jej obrębie spotykane są różnorodne odmiany. Nie istnieje bowiem ujednolicony wzorzec, który zawierałby wszystkie pożądane oraz niewskazane cechy wyglądu i charakteru, dlatego też w hodowlach spotykane są psiaki o rozmaitym umaszczeniu, a także różnorodnych rozmiarach.

Zasadniczo rzecz biorąc, w obrębie rasy dokonuje się rozróżnienia na poszczególne typy, między którymi obserwowane są znaczące różnice. Wśród odmian uznawanych przez American Bully Kennel Club (ABKC) widnieją czworonogi typu:

  • Pocket – to najmniejsza z odmian, przy której czworonogi osiągają od 33 do 40 cm wysokości w kłębie. Pocket bully jest przy tym najkrócej żyjącym typem rasy.
  • Classic – czyli prawdopodobnie najbardziej oryginalna odmiana rasy, która cechuje się wysokością w kłębie od 40 do 51 cm, a także łagodniejszą budową i mniejszą masą ciała niż pozostałe typy.
  • Standard – zasadniczo standard bully jest bardzo podobny do odmiany classic, jednak wyróżnia się on o wiele bardziej umięśnioną i masywną sylwetką.
  • Bully XL – to największa i najwyższa odmiana american bully, osiągająca wysokość od 48 do 57 cm w kłębie. Tego typu czworonogi okazują się również znacznie masywniejsze niż pozostałe odmiany.

Nieoficjalnie wyróżnia się jednocześnie również typ extreme bully, często określany jako „egzotyczny bully”. Ze względu na fakt, iż ABCK wykluczył odmianę extreme, nie posiada ona oficjalnego wzorca, przez co określenie cech charakterystycznych jest znacznie utrudnione. Tego typu czworonogi cechują się jednak niskim wzrostem oraz bardzo masywną budową.

Niezależnie od swojej odmiany, jest to pies o wyraźnej muskulaturze oraz unikalnym kształcie głowy. Jest ona bowiem szeroka i duża, choć zachowuje odpowiednie proporcje względem ciała zwierzęcia.

Rasę cechuje gładka, błyszcząca i przylegająca sierść. W dotyku może ona jednak przyjmować nieco sztywną postać. American Bully Kennel Club dopuszcza niemal wszystkie odmiany kolorystyczne czworonogów, choć wyjątkiem okazuje się umaszczenie typu merle.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla american bully

Na chwilę obecną american bully wciąż pozostaje rasą, której nie uznaje Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI). Dlatego też w Polsce nie ma możliwości zakupu czworonoga z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju nie znajdują się profesjonalne hodowle tej rasy – a wręcz przeciwnie. Istniejące placówki działają pod patronatem American Bully Kennel Club (ABKC), jednocześnie ciesząc się sporym uznaniem.

Ceny szczeniąt

Ze względu na fakt, iż american bully to wciąż stosunkowo młoda rasa, ceny szczeniąt mogą sięgać od około 5000 do nawet 12000 zł. Wynika to głównie z ograniczonej ilości hodowli, a także stale wzrastającego zainteresowania przedstawicielami tej rasy.

Kluczową rolę przy zakupie szczeniaka odgrywa przynależność wybranej hodowli do organizacji, jaką jest ABKC. Specyfika rasy sprawia bowiem, że nieodpowiednie warunki hodowlane mogą przyczyniać się do występowania poważnych wad i chorób genetycznych, co z kolei znacząco obniża jakość życia czworonogów. Zdecydowanie warto więc dokładnie zapoznać się z napotkanymi ofertami, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady u miłośników rasy, którzy będą w stanie doradzić początkującym opiekunom.

Historia rasy

Historia rasy

American bully to rasa, której początki datowane są na lata 90. XX wieku. Wówczas amerykańscy hodowcy postanowili wykreować psy, które będą cechowały się spokojnym i łagodnym usposobieniem. Celem stało się również wyeliminowanie lub możliwie największe ograniczenie skłonności do zachowań agresywnych, które obserwowano między innymi w przypadku pitbulli. Z założenia nowa rasa miała jednak cechować się specyficznym wyglądem.

Aby osiągnąć postawione założenia, hodowcy krzyżowali ze sobą takie rasy, jak chociażby American Pitbull Terrier oraz American Staffordshire Terrier. Ponadto łączono je również z buldogami angielskimi i amerykańskimi, bulterierami, rottweilerami, czy też bulmastifami.

Początkowo rasę hodowano głównie na terenach Południowej Kalifornii oraz Wirginii. Z czasem popularność american bully rozrosła się jednak na pozostałe stany w Ameryce, a następnie również na rozmaite obszary świata.

W 2004 roku nastąpiło oficjalne uznanie rasy przez American Bully Kennel Club, a w 2013 została zaakceptowana również przez United Kennel Club (UKC). Na chwilę obecną rasa nie jest jednak uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), przez co jej popularność w takich krajach, jak chociażby Polska, okazuje się stosunkowo niska.

American bully – charakter i usposobienie

American bully - charakter i usposobienie

Pomimo swojego wyglądu, który nieraz może budzić postrach, jest to niezwykle oddany, wierny i lojalny przyjaciel swoich opiekunów. Rasa wykazuje przy tym niezwykle radosny i czuły temperament, jednocześnie zawierając z właścicielami silną więź.

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż psy tej rasy cechuje się znaczącą tolerancją, jednak niektóre osobniki mogą podchodzić do całkowicie obcych ludzi w nieufny i ostrożny sposób. Rasę charakteryzuje również duża inteligencja, która nieraz może iść w parze z uporem.

Jest to stonowany, zrównoważony i cierpliwy pies, który nie wykazuje większych problemów z adaptacją do nowych warunków, czy też zmiany otoczenia. Ponadto rasa bardzo chętnie podejmuje się rozmaitych zabaw i aktywności, tym samym czerpiąc z nich ogromną radość. Nie będzie to jednak pupil dla całkowicie niedoświadczonych i początkujących opiekunów, gdyż wymaga on jasnego określenia reguł panujących w domu oraz konsekwentnego podejścia, które jednak nie powinno być mylone ze stosowaniem metod awersyjnych.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura czworonoga

Duża inteligencja rasy american bully sprawia, że czworonogi te chętnie nabywają nowe umiejętności, tym samym ceniąc sobie uwagę i czas opiekunów. Podstawą treningu jest jednak przyjazna i spokojna atmosfera, a także wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot lub ulubionych smakołyków. Całkowicie niewskazanym jest natomiast karanie czworonoga, czy też stosowanie wobec niego przemocy w fizycznej lub psychicznej formie. Wówczas pupil stanie się bowiem całkowicie nieufny, a przy tym także wycofany i bojaźliwy.

Szkolenie warto rozpocząć już od okresu szczenięcego, tym samym ucząc czworonoga podstawowych umiejętności oraz przydatnych komend. Co więcej, rasa wymaga również prawidłowej socjalizacji, która obejmuje zapoznawanie psiaka z innymi zwierzętami, ludźmi, bodźcami, a także miejscami. W przeciwnym razie bully może wykazywać nadmierny strach w obliczu nieznanych sytuacji, co z kolei nieraz staje się utrapieniem dla opiekunów.

Zabawki dla american bully

Zabawki dla american bully

American bully to radosny i żywiołowy psiak, który chętnie oddaje się rozmaitym zabawom – szczególnie, jeśli może dzięki temu spędzić czas z ukochanymi opiekunami. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dopasowane zabawki w postaci piłek, frisbee, zabawek sznurkowych oraz gryzaków. Ponadto doskonałym rozwiązaniem okazują się również produkty interaktywne i zabawki typu Kong. Dzięki nim możliwe jest bowiem nie tylko zaktywizowanie pupila i zachęcenie go do podjęcia wysiłku, ale również rozwijanie jego zmysłów i umiejętności.

American bully – pielęgnacja

Pielęgnacja rasy

Specyfika sierści american bully sprawia, że nie wymaga ona nadmiernie skomplikowanej pielęgnacji. Zaleca się, aby regularnie wyczesywać okrywę czworonoga przy użyciu gumowej rękawicy. Kąpiele powinny być uzależnione od indywidualnych potrzeb, jednak w tym celu warto zaopatrzyć się w hipoalergiczny szampon o możliwie najbardziej naturalnym składzie. Rasa wykazuje bowiem znaczące skłonności do alergii skórnych, które wywierają bezpośredni wpływ na samopoczucie i komfort zwierzęcia. Zdecydowanie nie należy więc eksperymentować z zapachowymi szamponami lub wyjątkowymi odżywkami.

Bieżącej kontroli wymagają przede wszystkim uszy czworonoga, gdyż w obrębie rasy niejednokrotnie spotykane są bolesne infekcje. Ponadto warto także monitorować długość pazurów pupila oraz stan jego jamy ustnej.

Dieta i żywienie

American bully - dieta i żywienie

Rasa american bully zdecydowanie nie należy do wybrednych, przez co wymaga ona nie tylko odpowiednio zbilansowanej diety, ale również stosunkowo dużych ilości ruchu i aktywności fizycznej. W przeciwnym razie pupil może przybierać na wadze w zaskakującym tempie, co z kolei przyczynia się do występowania otyłości.

Gotowa karma dla czworonoga powinna cechować się wysoką jakością, a także zawartością wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto pokarmy muszą być dopasowane do wieku, wagi, stanu zdrowia oraz ogólnej kondycji czworonoga. W celu dopasowania możliwie najbardziej odpowiedniej karmy zdecydowanie warto zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki.

Drugą możliwością żywienia american bully, która z dnia na dzień cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila zgodnie z zasadami diety BARF. Wówczas koniecznym okazuje się jednak szczegółowe zapoznanie się z podstawowymi wymaganiami żywieniowymi czworonogów, gdyż błędnie dopasowana dieta może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla american bully

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia rasy

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż średnia długość życia american bully wynosi od 8 do 12 lat. Wiadomym jest również, że odmiana Pocket żyje najkrócej, natomiast przedstawiciele takich odmian, jak classic, bully XL lub standard mogą żyć nawet ponad 20 lat. Niestety, czworonogi te są podatne na rozmaite dolegliwości – zarówno wrodzone, jak i nabyte. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • Dysplazję stawów biodrowych i łokciowych,
  • Postępujący zanik siatkówki (PRA),
  • Zaćmę,
  • Atrofię,
  • Rozszczep wargi,
  • Niedoczynność tarczycy,
  • Choroby skóry,
  • Zwichnięcia rzepki,
  • Wrodzoną niewydolność serca,
  • Abiotrofię móżdżkową.

Ze względu na fakt, iż american bully jest podatny na wiele dolegliwości, kluczową rolę w opiece nad pupilem odgrywają przede wszystkim regularne wizyty kontrolne u specjalisty w dziedzinie weterynarii. Ponadto nie należy przy tym ignorować wszelkich, nawet najmniejszych objawów. Wczesne zdiagnozowanie choroby oraz wdrożenie leczenia może bowiem przyczyniać się do szybszego powrotu do zdrowia, a nieraz również uratowania życia zwierzęcia.

Co więcej, rasa bardzo źle znosi zbyt wysokie temperatury, przez co w trakcie upałów opiekunowie powinni dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić czworonogowi możliwość schronienia się w chłodnym i zacienionym miejscu.

Sprawdź: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

American bully to czuły i sympatyczny pies, który wykazuje niezwykłe przywiązanie do swoich opiekunów. Nie będzie to jednak rasa dla każdego, a w szczególności całkowicie niedoświadczonych opiekunów. Bully ma bowiem silny charakter, tym samym wymagając konsekwencji w działaniach oraz jasnego ustalenia podstawowych reguł, jakie mają panować w domu.

Właściciel czworonoga powinien być osobą aktywną oraz odpowiedzialną. Nieodpowiednio poprowadzony pies może wykazywać skłonności do dominacji, tym samym podporządkowując sobie nie tylko opiekunów, ale i pozostałe zwierzęta znajdujące się w jego otoczeniu.

American bully a dzieci

American bully a dzieci

Bully niejednokrotnie określany jest mianem idealnego psa rodzinnego. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż rasa, w zależności od swojej odmiany, cechuje się stosunkowo dużą masą i siłą, przez co wszelkie zabawy z dziećmi powinny odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych. Ponadto zaznacza się również, że american bully o wiele lepiej odnajduje się w towarzystwie nieco starszych dzieci, które wykazują zrozumienie dla jego charakteru oraz potrzeb.

American bully a inne zwierzęta domowe

American bully a inne zwierzęta domowe

Z reguły rasa wykazuje przyjazne usposobienie w stosunku do innych zwierząt domowych, tym samym ceniąc sobie ich towarzystwo. Kluczową rolę odgrywa jednak prawidłowa socjalizacja czworonoga, która powinna mieć miejsce już od okresu szczenięcego. Każdy przedstawiciel rasy american bully jest bowiem nieco inny, przez co w towarzystwie całkowicie obcych zwierząt pies może wykazywać zupełnie odmienne reakcje.

Popularne imiona

Popularne imiona dla czworonoga
Imiona dla psa Imiona dla suczki
Atos, Apollo, Bronx, Brutus, Darcy, Hugo, Hektor, Nico, Toro, Ragnar, Thor, Otto, Cezar, Chili, Cookie, Kimchi, Pepper, Sushi, Tofu. Daisy, Dixie, Aurora, Dora, Skylar, Luna, Molly, Narnia, Prada, Coco, Zuri, Zena, Mochi, Nori, Soda, Miami, Lima, Morelia, Jakarta.

Najczęściej zadawane pytania

American bully co jedzą

Zaleca się podawanie psu wysokiej jakości karmy komercyjnej dostosowanej do jego wieku i wagi. Psy tej rasy bywają łakome, więc uważaj, by nie przekarmić pupila. Jeśli pies jest bardzo aktywny, polecana jest karma dla psów aktywnych.

American bully ile żyje

W zależności od odmiany psy te żyją 8-15 lat.

American bully ile kosztuje

Ceny wynoszą od 5000 do 12000 zł.

American bully jak wychować

Postaw na stanowcze i konsekwentne, ale cierpliwe i ciepłe podejście do psa oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia. Nie stosuj metod awersyjnych. Zadbaj o odpowiednią socjalizację psa od wczesnego wieku.

American bully co to za rasa

To rasa powstała z krzyżówki kilku ras, między innymi American Staffordshire Terrier i pitbulterriera. Występuje w kilku odmianach różniących się wielkością, od pocket po XL.

American bully charakter

Psy te są towarzyskie, lojalne, przyjazne i inteligentne, lecz bywają przy tym uparte.

American bully opinie

Rasa cieszy się dobrymi opiniami psów spokojnych i przyjaznych, a także wiernych. Pies tej rasy stanowi dobrego towarzysza rodziny.

Udostępnij