Angora turecka – najstarszy kot na świecie

Angora turecka – najstarszy kot na świecie

Badania prowadzone nad rasą angora turecka pokazują, że te koty są najstarszymi przedstawicielami kociego gatunku na świecie. Co więcej, ich średniej długości futro nie jest wynikiem działań człowieka, a naturalnego procesu mutacji. Dowiedz się więcej na temat tej fascynującej rasy.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 2,5-5 kg

wzrost: 30-33 cm

 maść dopuszczalna niemal każda; niedopuszczalna płowa, liliowa, czekoladowa, point
długość życia  od 12 do 18 lat
główne cechy  inteligentne, ciekawskie, radosne

Wygląd i wzorzec rasy

Kot jest masywny, ale równocześnie dostojny i elegancki. Maksymalna waga, jaką angora może osiągnąć to 5 kg, natomiast wielkość kota nie różni się w zależności od płci – zarówno kot, jak i kotka osiągają od 30 do 33 centymetrów wysokości. Smukła sylwetka sprawia, że kot porusza się z gracją. Efekt potęgują delikatnie zbudowane kończyny, na których osadzone jest muskularne ciało.

Znakiem rozpoznawczym rasy jest półdługa, a także wyjątkowo miękka sierść bez podszerstka. Początkowo jedynym dopuszczalnym umaszczeniem sierści był kolor biały – od 1978 roku amerykański związek hodowców uznał także inne kolory, niedopuszczalna jest jednak maść płowa, liliowa, czekoladowa, a także point.

Kocięta i hodowla

Rasa nadal nie jest zbyt popularna w Polsce, jednak istnieją jej zarejestrowane hodowle. Decydując się na adopcję kociaka tej rasy należy dobrze przemyśleć wybór hodowli. Postaw na legalną, zarejestrowaną hodowlę cieszącą się dobrą renomą – dzięki temu będziesz mieć pewność, że koty są hodowane w sposób etyczny, a także poznasz stan zdrowia rodziców kociaka. Zachowaj ostrożność w przypadku białych kociąt – często dotyka je głuchota, więc hodowca powinien wykluczyć z rozrodu osobniki nią dotknięte.

Rasowe kocięta mogą kosztować ok. 1500-3000 zł – cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od maści kociaka czy też od stanu zdrowia jego rodziców.

Historia rasy

Angora turecka jest uznawana za najstarszą rasę kotów na świecie – pochodzi z Turcji, a dokładniej z Wyżyny Anatolijskiej. Uważana jest za przodka kotów perskich. W Europie popularność rasy zaczęła wzrastać od XVI wieku, kiedy to pojawiła się na dworach francuskich i angielskich. Już dwa wieki później angora turecka stała się symbolem bogactwa i statusu – dużą popularnością cieszyły się osobniki w kolorze białym.

Wraz z upływem czasu popularność rasy jednak zaczęła maleć, a jej miejsce powoli zaczął zajmował kot perski – już w XIX wieku ilość żyjących angor spadła do ryzykownie niskich liczb. Aby utrzymać istnienie rasy podjęto decyzję o hodowaniu jej w tureckich ogrodach zoologicznych – w 1917 roku rozpoczęto program hodowlany mający na celu zachowanie czystości tej rasy.

Rasa została uznana przez FIFe w 1982 roku, natomiast w 1993 roku wzór rasy został rozszerzony – zaczęto dopuszczać inne umaszczenia niż biały.

Angora turecka – charakter i usposobienie

Angora turecka jest towarzyska i przyjacielska. Duże pokłady energii, a także ciekawska natura wymagają od właściciela odpowiedniej codziennej dawki ruchu. Mimo, że kot ceni sobie wolność i niezależność, jest oddany i lojalny swoim właścicielom i chętnie towarzyszy im w codziennych czynnościach. Koty te są wyjątkowo radosne, a także skore do zabawy.

Angora jest ponadto wyjątkowo ciekawska – chętnie poznaje nowe miejsca, a także interesuje się wszystkimi przedmiotami, które znajdują się w zasięgu wzroku. Uwielbiają się także wspinać.

Wychowanie i tresura

Kot jest inteligentny, dlatego z łatwością się uczy, a nowe sztuczki i komendy nie są dla angory trudne. Koty te nie sprawiają większych problemów wychowawczych, jednak ich wrodzona ciekawość może czasem brać górę nad rozsądkiem, dlatego też warto wpoić kotu zasady panujące w domu jak najwcześniej. Zapewnij kotu także odpowiednią socjalizację, by wiedział, jak reagować na obecność obcych ludzi oraz zwierząt.

Naucz także kotka korzystania z kuwety już od jego pierwszych dni w nowym domu, by później uniknąć problemów z utrzymaniem czytości. Za dobre sprawowanie możesz nagrodzić pupila pochwałami lub też przysmakiem, który sprawi mu radość.

Zabawki dla angory tureckiej

Koty tej rasy mają ciekawską naturę, którą czasem trudno poskromić. Są przy tym towarzyskie, skore do zabawy i aktywne, dlatego warto zaopatrzyć pupila w zabawki dla kota takie, jak piłeczkimyszki i wędki. Natomiast zabawki interaktywne zaabsorbują uwagę pupila na długi czas, co może być szczególnie przydatne pod Twoją nieobecność, gdyż angory źle znoszą samotność. Warto także zaopatrzyć kota w solidny, wysokiej jakości drapak – najlepiej wysoki i wielopiętrowy, aby kot mógł się po nim wspinać.

Angora turecka – pielęgnacja

Brak podszerstka sprawia, że pielęgnacja należy do wyjątkowo łatwych. Gęstość oraz grubość sierści od początku istnienia rasy zależała od warunków zewnętrznych, dlatego kot będzie odpowiednim wyborem w miejscach, gdzie latem panują wysokie temperatury, a zimą niskie. Wypracowana w procesie ewolucji umiejętność dostosowania się do czynników zewnętrznych sprawia, że kot poradzi sobie w każdych warunkach.

W okresach linienia należy szczotkować kota częściej, aby usunąć martwą sierść i utrzymać futro w dobrej kondycji. Pamiętaj także o kontrolowaniu stanu jamy ustnej kota, a także sprawdzaniu stanu jego oczu i uszu. Jeśli kot nie ściera pazurków sam, należy również je przycinać.

Dieta i żywienie

Kot jest aktywny i potrzebuje dużej dawki ruchu, dlatego karma, którą mu podajemy musi pokrywać całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Ważne, aby karma, która wybierzemy w dużej mierze składała się z wysokiej jakości mięsa. Ponadto wzbogacona o błonnik i kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 karma wspomoże funkcjonowanie układu trawiennego, a także zadba o utrzymanie skóry i sierści w dobrej kondycji. Dla kotów będzie odpowiednia zarówno sucha, jak i mokra karma dobrana do wieku, stylu życia, a także indywidualnych potrzeb.

Angora nie ma tendencji do nadwagi, jednak nieprawidłowo prowadzone karmienie oraz źle dobrana karma mogą w konsekwencji prowadzić do otyłości.

Kota można również karmić surową dietą BARF, jednak wymaga to regularnej suplementacji, a także doskonałej znajomości kocich wymogów żywieniowych.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla angor tureckich

Zdrowie i długość życia

Rasa powstała w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka, dlatego zalicza się do zdrowych i wytrzymałych, a także odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Nie jest jednak zupełnie wolna od predyspozycji do pewnych chorób. Jedną z nich jest na przykład głuchota dotykająca często białe kocięta. Co więcej, angory mogą cierpieć na schorzenia takie, jak przepuklina pępkowa i niezborność ruchow, a także ataksja – jest to zaburzenie równowagi objawiające się brakiem kontroli nad mięśniami.

Koty tej rasy żyją około 12do 18 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Koty te są towarzyskie i radosne, a także silnie się przywiązują. Źle znoszą samotność, dlatego będą najlepszym wyborem dla osób, które nie spędzają większości dnia poza domem. Wymagają uwagi ze strony właściciela i są bardzo żywiołowe, dlatego należy zapewnić im odpowiednie rozrywki, a także kontrolować, czym zajmuje się pupil, by jego wrodzona ciekawość nie doprowadziła do domowego wypadku. Warto mieć na uwadze, że koty te najlepiej czują się jako jedyne zwierzę domowe, jednak doskonale odnajdą się jako towarzysz rodziny z dziećmi.

Zalety

  • inteligentny i łatwo się uczy,
  • czuły i oddany właścicielowi,
  • łatwy w pielęgnacji.

Wady

  • bardzo ciekawska,
  • rasa mało popularna w Polsce.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Felix, Śnieżek, Puszek, Mochi, Fluffy, Leo, Budyń, Kleks, Psotek, Krecik, Lotos, Heban. Elsa, Beza, Nutka, Luna, Fryga, Pestka, Śnieżka, Tina, Iskra, Roxy, Pchełka.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje angora turecka

Kosztują ok. 1500-3000 zł.

Angora turecka hodowla

W Polsce rasa ta nie jest bardzo popularna, jednak istnieją jej zarejestrowane hodowle. Decydując się na adopcję kota należy wybrać renomowaną, sprawdzoną hodowlę.

Angora turecka charakter

Koty te są towarzystkie, przyjazne, radosne i skore do zabawy. Uwielbiają pieszczoty. Są ciekawskie i lubią się wspinać.

Angora turecka długość życia

Koty te żyją 12-18 lat.

Angora turecka umaszczenie

Dopuszczalna jest niemal każda maść – niedopuszczalna jest sierść płowa, liliowa, czekoladowa, a także point.

Turecka angora oczy

Koty te mają migdałowe, lekko skośne oczy, które mogą występować w każdej barwie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 21.07.2020

Udostępnij