Beagle to niezwykle popularna rasa małych psów, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Często towarzyszy rodzinom. Psiaki te są towarzyskie, łagodne i sympatyczne. Dowiedz się więcej o potrzebach rasy i poznaj jej historię.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 10-11 kg wzrost: 33-41 cm |
maść | trójbarwna, biała w łaty, płowa, czarna, biała |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | przyjazne, łagodne, uparte |
Beagle – wygląd i wzorzec rasy
Beagle to psy, których dorosłe osobniki ważą około 10-11 kg, podczas gdy suczki ważą 9-10 kg. Wysokość w kłębie wynosi 33-41 cm.
Głowa psa rasy Beagle jest mocna, natomiast kufa nie może być spiczasta. Raczej niepożądane są zmarszczki oraz fałdy skórne. Wzorzec rasy określa także grzbiet jako prosty, a brzuch lekko podciągnięty. Psy tej rasy charakteryzują się dodatkowo głęboką klatką piersiową oraz mocnymi lędźwiami. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie, jakie posiadają inne psy gończe, jest jednakże jeden wyjątek – nie dopuszcza się odcienia wątrobianego. Uszy powinny być długie, z zaokrąglonymi końcami. Dodatkowo mają być nisko osadzone i powinny delikatnie opadać na bok czaszki. Psy tej rasy posiadają mocny ogon, który jest jednocześnie wysoko osadzony. Wzorzec rasy nie dopuszcza zakręconego ogona. Sierść powinna być krótka oraz gęsta.
Szczeniaki i hodowla
Hodowla Beagle powinna przebiegać w domowych warunkach. Psy te są bardzo inteligentne i niezwykle szybko przywiązują się do ludzi. Warto więc, aby już od najmłodszych lat miały styczność z ludźmi oraz znajdowały się w domu pełnym miłości. Hodowla na większą skalę często nie potrafi zaspokoić ich wszystkich potrzeb, szczególnie tych psychicznych. Zastanawiając się, jaka hodowla będzie najlepsza, szukaj raczej tych mniejszych, które prowadzą ludzie pełni pasji i w pełni oddani zwierzętom.
Ceny szczeniąt rasy Beagle wahają się od 3000 do 7000 zł, jednak zdarza się, że szczenięta są sprzedawane w niższych cenach. Cena uzależniona jest od renomy hodowli oraz rodowodu. Zalecamy adopcję szczeniaka wyłącznie z renomowanej hodowli aby mieć pewność, że hodowla odbywa się w etycznych warunkach, a także aby uzyskać informację o zdrowiu rodziców szczeniaka.
Beagle – historia rasy
Historia rasy nie jest dokładnie znana, jednak rasa zalicza się do starych. Podejrzewa się, że psy te wywodzą się ze starożytnej Grecji. Zapiski Ksenofonta mówią o podobnych psach gończych, ponadto te psy zostały uwiecznione na greckiej ceramice. Niektórzy twierdzą, że rasa dotarła do Wielkiej Brytanii z Normanami albo z rzymskimi legionami. Z pewnością da się stwierdzić, że rasa była znana już w średniowieczu.
Dzisiejszy wzorzec rasy psy te zawdzięczają krzyżówką z wymarłymi już rasami Southern Hound i Northern Hound.
Po raz pierwszy nazwa tej rasy pojawiła się w księgach pochodzących z dworu króla Anglii Fryderyka VIII. Do dzisiaj badacze nie wiedzą dokładnie, skąd wzięło się słowo beagle i co właściwie miało oznaczać. Może pochodzić od celtyckiego słowa oznaczającego przymiotnik „mały”. Elżbieta I uwielbiała psy tej rasy, toteż okres jej panowania przyczynił się do wzrostu popularności tych psów. Co więcej, wyhodowała ona także własną miniaturkę beagle’a.
Rasa została oficjalnie uznana przez Brytyjski Związek Kynologiczny pod koniec XIX wieku. Rasa trafiła do Polski dopiero pod koniec lat 80., kiedy to pierwszą suczkę tej rasy sprowadzili z Holandii dwaj myśliwi.
Beagle – charakter i usposobienie
Beagle przez stulecia wykorzystywany był jako pies myśliwski. Instynkty, jakie przydawały się w tej roli mogą się objawiać w jego zachowaniu. Charakter tego psa jest niezwykle przyjazny, jego zachowanie może sprawić wiele radości u właścicieli. Beagle są psami niezwykle wesołymi, pełnymi energii i bardzo żywotnymi. Instynkt myśliwski decyduje również o tym, że są one niezmiernie odważne, a jednocześnie zdolne do racjonalnego zachowania podczas różnorodnych sytuacji. Z pewnością jednak nie jest to pies dla miłośników kanapy, ponieważ ich zawadiacki charakter nie pozwala im usiedzieć w jednym miejscu zbyt długo.
Psy te są bardzo oddane właścicielowi i szybko przywiązują się do swoich ludzkich towarzyszy. Są to zwierzęta przyjazne, a także delikatne wobec członków rodziny. Dodatkowo nie przejawiają agresji wobec obcych ludzi, jeżeli nie zachodzi taka potrzeba. Ogromna masa energii musi znaleźć gdzieś swoje ujście, dlatego psy te zawsze są skórę do zabawy. Dodatkowo uwielbiają różnego rodzaju psoty oraz pieszczoty. Są doskonałymi przyjaciółmi nieco starszych dzieci. Pies tej rasy jest nastawiony na relacje z domownikami, źle znosi samotność. Potrafi narobić wiele problemów podczas długich godzin, kiedy właściciele decydują się pozostawić go samemu sobie.
Beagle znakomicie odnajduje się w gromadzie innych psów, szczególnie w gromadzie złożonej przedstawicieli tej samej rasy. Beagle jest psotny, jednak nie przejawia agresji do innych psów podczas spaceru. Jego żywiołowość wymaga bardzo intensywnych i długich spacerów. Z pewnością nie będzie on szczęśliwy, jeżeli większość dnia będzie przebywać w zamkniętym mieszkaniu, mogąc korzystać jedynie z krótkich przerw na spacer.
Niesforny i skłonny do psot
Nie wystarczy mu także mały ogródek – pies ten potrzebuje ogromnej przestrzeni, aby mógł się dokładnie wybiegać oraz wybawić. Instynkt myśliwski często nakazuje mu gonić za różnymi zwierzętami oraz rzeczami w ruchu. Zaleca się więc krótko trzymać go na smyczy, tak aby nie pociągnął właściciela i nie wywrócił go w najmniej odpowiednim momencie. Jeżeli pies tej rasy będzie regularnie wyprowadzany na długie spacery, w domu powinien być bardzo spokojny i zrównoważony. W przeciwnym razie jego energia będziesz szukała ujścia w psotach.
Sprawdź: Jakie rasy psów są najbardziej towarzyskie?
Umiejętności
Jest to doskonały myśliwski, który nie zazna odpoczynku, dopóki nie dogoni zwierzyny. Do jego talentów należy także doskonała umiejętność aportowania z lądu oraz z wody. Umiejętności beagle’a dostrzegają również służby celne oraz policja. Jest to pies wykorzystywany do poszukiwania narkotyków oraz przemycanej żywności. Istotną umiejętnością beagle’a jest także jego towarzyskość oraz zdolność do uspokajania osób w jego towarzystwie. Z tego powodu te psy często pracują w dogoterapii.
Wychowanie i tresura
Odpowiednie wychowanie psa tej rasy wymaga dużych pokładów cierpliwości, a także asertywności i konsekwentnego podejścia do zasad panujących w domu. Psy te nie są łatwe do ułożenia ze względu na ich wrodzone instynkty – bywają bardzo uparte. Jednocześnie są to psy wyjątkowo wrażliwe – stosowanie wobec nich awersyjnych metod może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Źle potraktowany psiak może zamknąć się w sobie. Postaw zamiast tego na metodę pozytywnego wzmocnienia i nagradzaj psiaka pochwałami, głaskaniem lub ulubionymi smakołykami. Psy te są bardzo towarzyskie, inteligentne i szybko się uczą.
Szczeniaka należy uczyć od małego podstawowych komend i wdrażać zasady panujące w domu, nie warto jednak oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa. Zapewnij psu także dużą dawkę ruchu, aby wybiegał się i uspokoił. Miej też na uwadze, że psy bardzo szybko się nudzą. Postaw na krótki i urozmaicony trening.
Zabawki
Psom tak aktywnym i skorym do zabawy z pewnością najbardziej przypadną do gustu zabawki takie, jak piłki, frisbee, zabawki sznurkowe, a także gryzaki. Rozważ również zakup zabawek interaktywnych oraz gryzaków typu Kong, które zaktywizują psa i skłonią go nie tylko do zabawy, ale również myślenia. Zabawki tego typu zapewnią mu rozrywkę na długo, a szybko nudzący się psiak tej rasy z pewnością doceni urozmaicenie, które oferują.
Sprawdź: Zabawki interaktywne dla psa – jakie wybrać?
Pielęgnacja
Pielęgnacja psów tej rasy nie jest bardzo czasochłonna i nie należy do skomplikowanych. Psy te nie gubią dużo sierści poza okresem intensywnego linienia, który występuje dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Krótkie, twarde włosy mogą być niełatwe do usunięcia z mebli i dywanów, dlatego warto regularnie wyczesywać psa. W okresie linienia wyczesuj go codziennie, natomiast poza tym okresem raz lub dwa razy na tydzień w zupełności wystarczy.
Kąpiele powinny się odbywać raz na dwa miesiące lub według potrzeby. Postaw na odpowiedni szampon dla psów krótkowłosych. Dbaj również regularnie o oczy i uszy psa – sprawdzaj ich stan, a także przemywaj uszy aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Pamiętaj także o pielęgnacji jamy ustnej psa i przycinaniu pazurków.
Dieta i żywienie
Psy tej rasy to niesamowite łakomczuchy. Nie posiadają żadnego umiaru, jeśli chodzi o jedzenie. To często może doprowadzić do nadwagi. Aby poskromić nieco ten apetyt, należy rozsądnie racjonować żywność, a także wybierać posiłki bogate w substancje odżywcze. Postaw na wysokiej jakości komercyjną karmę przeznaczoną dla małych psów.
Niektórzy decydują się na przygotowanie posiłków samodzielnie w ramach diety BARF opartej na surowych składnikach. Metoda ta jednak wymaga doskonałej znajomości wymogów żywieniowych psów oraz doświadczenia. W przypadku stosowania tej diety może być również konieczna suplementacja.
W okresie linienia bardzo pomocne będą wszelkie preparaty na skórę i sierść dla psa, które posiadają biotynę.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla beagle
Zdrowie i długość życia
Rasa ta cieszy się zwykle dobrym zdrowiem, jednak trudno o rasę, która nie wykazywałaby predyspozycji do pewnych schorzeń. U psów rasy beagle występują problemy z uszami – są źle wentylowane przez ich kształt, co sprzyja infekcjom. Jednak regularna kontrola stanu uszu pozwala zadbać o ich zdrowie. U psów tej rasy może występować również epilepsja. Sporadycznie pojawiają się też problemy z oczami – zbyt wąskie kanaliki łzowe, zaćma czy jaskra.
Rasa zalicza się do długowiecznych. Psy tej rasy zwykle żyją 12 do 15 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Beagle są doskonałymi psami dla wszystkich ludzi aktywnych, którzy dodatkowo uwielbiają wypoczynek na świeżym powietrzu lub też na łonie natury. Jest to zwierzę z bardzo wyostrzonym instynktem myśliwskim – pies ten uwielbia przebywanie w lesie oraz ruch. Beagle uwielbiają aportować i kochają wysiłek fizyczny. Zdecydowanie odradza się ich posiadanie wszystkim miłośnikom kanapy, którzy codziennie poświęcają masę czasu na oglądanie telewizji. Psy tej rasy uwielbiają góry i uwielbiają różnego rodzaju wyścigi. Z pewnością nie można się nudzić w jego towarzystwie, jednak posiadanie tak aktywnego psa wymaga także sporej dawki aktywności u właściciela.
Linienie beagle’a może być bardzo uciążliwe – jego włos jest sztywny oraz twardy i potrafi dostać się wszędzie. Z pewnością nie jest to pies dla ludzi, którzy nie wyobrażają sobie sprzątania włosa z kanapy lub też z ubrań. Jeżeli poszukujesz doskonałego przyjaciela, który jednocześnie wspaniale odnajdzie się w roli psa-stróża, to niestety nie będzie nim beagle. Psy te nie charakteryzują się agresją, są raczej łagodne i pogodne. Zdecydowanie nie sprawdzą się jako psy obronne.
Wady i zalety rasy
Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, zanim zdecydujesz się, aby pies zamieszkał z tobą. Jest to przede wszystkim znakomity pies myśliwski, niezwykle aktywny, który będzie doskonałym towarzyszem do długich spacerów oraz dalszych wypraw. Znakomicie odnajduje się w towarzystwie kilkuletnich dzieci. Jest to rasa psów stosunkowo łatwa w pielęgnacji, nieprzejawiająca agresji.
Dodatkowo jest to pies uparty, który zawsze ma swoje zdanie. Jest niezależny, nie każdemu miłośnikowi psów przypadnie do gustu. Instynkt myśliwski odpowiada za to, że beagle uwielbia pogoń za różnego rodzaju zwierzyną, a w środowisku miejskim głównie za kotami. Jeżeli twoim oczkiem w głowie jest zadbany ogródek, to może zniechęcić cię fakt, że beagle notorycznie kopie dziury w glebie. Dla niego w tym momencie po prostu liczy się polowanie na kreta i nic więcej. Właściciel powinien być wyrozumiały w tej kwestii.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Charlie, Bingo, Snoopy, Nemo, Gooffy, Fuks, Bambi, Otis, Dyzio, Tofik, Toto, Lucky, Biszkopt. | Daisy, Lola, Stella, Leia, Molly, Kora, Bajka, Beza, Nela, Nutka, Pola, Tosia, Kropka. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy żyją 12 do 15 lat.
Dojrzałość osiągają w wieku 1,5-2 lat.
Cena szczeniaka wynosi 3000-7000 zł w zależności od hodowli, jednak bywają tańsze.
Psy tej rasy ważą ok. 10-11 kg.
Pies tej rasy rośnie do ok. 1,5 roku życia.
To średniej wielkości krępe psy o krótkim pysku i przeważnie trójkolorowym umaszczeniu. Mają krótką sierść i średniej długości, mocny i prosty ogon.
Psy te są inteligentne i towarzyskie, lecz przy tym uparte i łatwo się nudzą. Są bardzo wrażliwe. Wymagają bardzo cierpliwego i konsekwentnego podejścia. Lekcje powinny być krótkie i urozmaicone.
Trudno oszacować liczbę szczeniąt w miocie tej rasy – mioty są bardzo różne. Przeważnie jest to 4 do 8 szczeniąt.
Data publikacji: 28.02.2018