Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to inteligentny pies, wierny i przywiązany do swojego właściciela. Jest z charakteru łagodniejszy niż jego kuzyn – owczarek niemiecki, dlatego że wychowywany był od początku do roli psa rodzinnego. Jest bardzo oddany swojej rodzinie oraz charakteryzuje się łagodnym i spokojnym stosunkiem wobec jej członków, jednak w konfrontacji z nieznajomymi staje się nieufny i utrzymuje dystans. Dowiedz się więcej o tej przepięknej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 30–40 kg

wzrost: 60-66 cm

 maść biała
długość życia  od 10 do 14 lat
główne cechy  spokojne, towarzyskie, czujne

Wygląd i wzorzec rasy

To duży owczarek o niezwykle charakterystycznej białej sierści, który występuje w odmianie długowłosej i krótkowłosej. Ich sierść składa się z podszerstka oraz włosa okrywowego. Rasa zalicza się do dużych – samce osiągają wagę 30–40 kg i wzrost 60–66 cm, natomiast samice ważą 25–35 kg i mierzą w kłębie około 55–61 cm.

Sylwetka psa jest smukła i elegancka, lecz jednocześnie umięśniona. Pies ma wydłużony tułów, którego stosunek do wysokości w kłębie powinien wynosić 12:10. Długość kufy powinna być nieco większa od długości mózgoczaszki. Uszy tych psów są stojące, spiczaste i wysoko osadzone. Ogon jest nisko osadzony, ma kształt kity i zwęża się ku końcowi. Kończyny są szeroko rozstawione i umięśnione.

Szczeniaki i hodowla

Adopcja szczeniaka jest zawsze zalecana z zarejestrowanej, renomowanej hodowli. Dzięki temu masz pewność, że psy hodowane są w odpowiednich warunkach, a także uzyskasz informacje na temat stanu zdrowia rodziców psiaka. Jednak warto mieć na uwadze, że rasa nie należy do popularnych i nie wszystkie hodowle są zarejestrowane w FCI. Mimo wszystko dla dobra pupila warto dołożyć starań, by znaleźć odpowiednią hodowlę.

Ceny szczeniąt tej rasy zaczynają się od 3000 zł. Są uzależnione od hodowli i jej renomy, a także rodowodu psa.

Historia rasy

Co ciekawe, psy te pomimo swej nazwy nie wywodzą się ze Szwajcarii. Pochodzą one od owczarków niemieckich, wśród których dawniej występowały również białe osobniki. Cecha ta jednak była niepożądana u psów, gdyż panowało przekonanie, że wiąże się ona z głuchotą. Białe owczarki zdobyły jednak sympatię na dworze Habsburgów. Dążono do celowego wyhodowania białych osobników ze względu na ich wdzięczny, pełen gracji wygląd, który komponował się z eleganckimi strojami i maścią siwych koni.

Rasa początkowo zdobyła największą popularność w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie, skąd trafiła do Szwajcarii. Tam rasa spodobała się mieszkańcom na tyle, że oficjalnie wystąpiono do FCI o uznanie rasy, która dzięki temu otrzymała przydomek „szwajcarski”. Występuje jednak nadal pod nazwą biały owczarek amerykańsko-kanadyjski, a niektórzy hodowcy określają je jako białe owczarki niemieckie.

Pierwszy psiak tej rasy został zarejestrowany w Polsce w 2003 roku.

Biały owczarek szwajcarski – charakter i usposobienie

Owczarki szwajcarskie są przyjazne i towarzyskie, a także lojalne i czujne. To wierni towarzysze mocno przywiązujący się do właściciela. Są przy tym bardzo wrażliwe, a niektóre osobniki bywają lękliwe, dlatego też wymagają cierpliwego, łagodnego podejścia i odpowiedniej socjalizacji. Jeśli nie zostaną odpowiednio wychowane, mogą reagować agresją motywowaną lękiem lub ucieczką w sytuacjach, w których odczują niepokój.

Pomimo łagodnego charakteru nadają się również do roli psa stróżującego. Biały owczarek szwajcarski z uwagi na swoje delikatne podejście i wysoką inteligencję doskonale sprawdza się w dogoterapii, w roli psa tropiącego i jako pies przewodnik dla osób niewidomych.

Biały owczarek szwajcarski z przyjemnością uczy się zarówno nowych komend i sztuczek, jak i uprawia psie sporty, jak na przykład tropienie czy dogtrekking. Warto jednak pamiętać, że reprezentanci rasy nie są przystosowani do wyczynowych sportów. Dlatego należy rozsądnie wybierać wspólne aktywności.

Wychowanie i tresura

Szkolenie i wychowanie powinno opierać się na metodach pozytywnych – nagrody i pochwały, na przykład poprzez nagrodzenie psa przysmakami treningowymi. Pies źle reaguje na krzyk i przymus, dlatego też pamiętaj o stanowczym, lecz cierpliwym podejściu. Odpowiednia nauka sprawi, że bardzo szybko zaznajomi się z nowymi komendami i będzie posłuszny.

Owczarek powinien być umiejętnie prowadzony już od pierwszych miesięcy życia. Konieczne jest, aby zaznajamiać go z nowymi sytuacjami i odpowiednio go socjalizować poprzez kontakty z innymi zwierzętami. Nieprawidłowo prowadzony może stać się nadmiernie lękliwy. Ponadto mogą rozwinąć się u niego skłonności do zachowań agresywnych lub ucieczek.

Zabawki dla owczarka szwajcarskiego

Psy te są aktywne i towarzyskie oraz skore do zabawy. Uwielbiają harce na świeżym powietrzu. Z tego względu warto wyposażyć pupila w zabawki takie, jak frisbee i piłki, za którymi będzie mógł gonić. Przydatne będą również kości i gryzaki oraz zabawki sznurowe, które zapewnią psu zajęcie i zaspokoją jego naturalną potrzebę gryzienia. Polecamy także zabawki interaktywne i zabawki typu Kong, które zaktywizują psa, skłaniając go do myślenia przy zabawie.

Pielęgnacja

Psy tej rasy występują zarówno z długą, jak i krótka sierścią. Krótkowłosy owczarek charakteryzuje się gęstą, przylegającą do ciała sierścią i obfitym podszerstkiem. Z kolei długowłosy ma lekko falujące, białe włosie z podszerstkiem.

Regularne szczotkowanie wystarczy, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Dwa razy do roku (wiosną i jesienią) pies traci jej większe ilości – wtedy należy zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas kąpieli powinien być stosowany szampon odpowiedni dla psów. Właściciel powinien również systematycznie sprawdzać stan uszu i oczy psa, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań, jak na przykład zapalenia uszu.

Dieta i żywienie

Owczarki szajcarskie nie są wybredne. Zadowolą się zarówno wysokiej jakości suchą, jak i mokrą karmą dla psa. Karma powinna być bogata w białko i kwasy tłuszczowe, a także odpowiednio zbilansowaną dawkę minerałów i witamin. Dla owczarków szwajcarskich szczególnie polecamy karmy dla psów dużych ras lub karmy dla psów aktywnych, jeśli Twój owczarek prowadzi bardzo aktywny tryb życia. W przypadku pożywienia przygotowywanego w domu, na przykład w ramach surowej diety BARF, należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji.

Z uwagi na ich umaszczenie, dieta owczarków szwajcarskich powinna mieć ograniczoną zawartość miedzi i beta-karotenu, aby sierść nie uległa przebarwieniu.

Rasa, podobnie jak owczarki niemieckie, ma predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, dlatego warto podawać psu suplementy wzmacniające układ kostny i stawy. Ich karma powinna być bogata w glukozaminę i chondroitynę.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla białych owczarków szwajcarskich

Zdrowie i długość życia

Wbrew obawom co do możliwej głuchoty u białych psów, rasa ta nie jest nią obciążona genetycznie. Podobnie jak ich kuzyni, owczarki niemieckie, rasa cieszy się stosunkowo dobrym zdrowiem. Jednocześnie wykazuje pewne predyspozycje do tych samych problemów zdrowotnych, z którymi borykają się owczarki niemieckie. Są to problemy ze stawami powszechne u dużych ras, takie jak dysplazja stawów biodrowych, a także choroby trzustki, rozszerzenie przełyku czy mielopatię degeneracyjną.

Zdrowe i zadbane psy tej rasy żyją około 10 do 14 lat.

Sprawdź: Choroby stawów u psów i kotów – jak leczyć?

U kogo sprawdzi się rasa?

Rasa zalicza się do psów bardzo aktywnych, które potrzebują sporej dawki ruchu i zabaw na świeżym powietrzu, a także długich spacerów. Nie są one zatem dobrym wyborem dla domatorów, a zwłaszcza tych, którzy nie posiadają domu z dużym ogrodem. Jeśli jednak lubisz spacery i aktywność na świeżym powietrzu, to pies idealny dla Ciebie.

Należy pamiętać, że psy te są bardzo towarzyskie i łagodne, a przy tym wrażliwe. Wymagają cierpliwego i ciepłego opiekuna, który podejdzie do nich stanowczo bez reagowania nerwowo. Będą się dobrze czuły zarówno jako towarzysze osób samotnych, jak i rodzin ze starszymi dziećmi. Pies jest czujny, inteligentny i opiekuńczy, dlatego mimo łagodnego usposobienia stanowi idealnego stróża domu.

Miej na uwadze, że wśród nich zdarzają się osobniki lękliwe, dlatego w ich wychowaniu jest kluczowa odpowiednia socjalizacja. Od małego zapoznawaj psiaka z innymi zwierzętami i nowymi sytuacjami. W przeciwnym razie pies może zareagować na nieprzewidzianą sytuację lub niechciany kontakt ucieczką lub agresją o podłożu lękowym.

Zalety:

  • łagodniejszy od swojego kuzyna – owczarka niemieckiego,
  • przywiązany do swojego właściciela,
  • odpowiedni zarówno do roli psa rodzinnego, jak i stróżującego,
  • inteligentny i szybko się uczy,
  • dostosowuje się do rytmu dnia swojego opiekuna,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi i osobami starszymi.

Wady:

  • nieodpowiednio prowadzony może stać się nieufny i agresywny,
  • konieczne jest odpowiednie szkolenie i dokładna socjalizacja od pierwszych miesięcy.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Alto, Fantom, Oslo, Yeti, Zefir, Amor, Fiodor, Nero, Atos, Shiro, Snow. Angel, Astrid, Bajka, Beza, Diana, Daisy, Blanka, Gloria, Elza, Luna, Śnieżka.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje owczarek szwajcarski

Ceny zaczynają się od 3000 zł.

Ile żyje owczarek szwajcarski

Żyją ok. 10-14 lat.

Jak wygląda owczarek szwajcarski

To duży pies w typie owczarka o jednolicie białej sierści, która może występować krótka lub długa. Ma smukłe kończyny i stojące, spiczaste uszy.

Kiedy owczarek szwajcarski może zajść w ciążę?

Gdy osiągnie dojrzałość płciową – pomiędzy 6. a 15. miesiącem życia.

Ile owczarek szwajcarski rodzi szczeniąt?

W miocie jest zwykle od ośmiu do kilkunastu szczeniąt.

Owczarek szwajcarski jaka karma

Polecamy wysokiej jakości karmę dla psów dużych ras. Psy te mają tendencję do problemów z trawieniem, więc warto sięgnąć po karmę bezglutenową i lekkostrawną.

Jak długo rośnie owczarek szwajcarski?

Najbardziej intensywny okres wzrostu przypada na pierwszy rok życia, jednak biały owczarek szwajcarski może rosnąć nawet do półtora roku.

Data publikacji: 16.09.2020

Udostępnij