Stosunkowo niewielka ilość osób zdaje sobie sprawę z tego, że Bichon frise, czyli rasa o wyglądzie puszystej maskotki, jest jedną z najstarszych ras psów do towarzystwa. Swoje początki miała bowiem już w średniowieczu, ciesząc się ogromną popularnością wśród szlachty. Obecnie rasa jest rozchwytywana głównie w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Dowiedz się więcej o tych sympatycznych psiakach.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 6-11 kg wzrost: 23-30 cm |
maść | biała, white & cream, white & apricot |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | wesołe, zadziorne, wrażliwe |
Wygląd i wzorzec rasy
Tym, co zdecydowanie przykuwa uwagę w wyglądzie biszonów, jest ich niezwykły urok osobisty. Są to pieski niewielkich rozmiarów, a ich wysokość w kłębie sięga maksymalnie 30 cm. Ich waga przeważnie nie przekracza granicy 6 kg, przez co idealnie wpasują się nawet w najmniejsze miejsce obok swojego właściciela.
Cechą charakterystyczną rasy jest jej sierść, występująca w kolorze białym. Włos jest delikatny, puszysty i miły w dotyku, a drobne loczki i kędziorki sprawiają, że pies przypomina małą owieczkę. Mogłoby się wydawać, że taka struktura sierści będzie powodowała nadmierne linienie, jednak w rzeczywistości pieski praktycznie nie gubią włosów.
Mały, czarny nosek oraz ciemne oczy, bezwzględnie zapatrzone w członków rodziny, idealnie kontrastują z białą sierścią. Rasa posiada drobne, zwisające uszy, również pokryte loczkami.
Bichon frise to proporcjonalnie zbudowane psy, poruszające się wesołym, optymistycznym krokiem. Co prawda małe łapki czasem mogą się zmęczyć, ale nawet to nie stanie na przeszkodzie w podążaniu za właścicielem.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na adopcję psa tej rasy należy koniecznie postawić na renomowaną, zarejestrowaną hodowlę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że hodowla odbywa się w sposób etyczny, a także poznasz informacje na temat zdrowia i osiągnięć rodziców szczeniaczka.
Cena szczeniaka tej rasy wynosi zwykle około 3000-5000 zł. Jest ona uzależniona od hodowli i jej renomy, a także ewentualnych osiągnięć rodziców szczeniaka oraz stanu ich zdrowia.
Historia rasy
Rasa wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego. Uważa się, że przodkiem rasy był barbet, średniej wielkości wodny pies wywodzący się z Francji. Sugerowałoby to, że biszonki mają z maltańczykami i pudlami wspólnego przodka. Niektórzy uważają, że przodkiem rasy był także spaniel wodny pochodzący z Persji. Uważa się także, że przodkowie bichonów zostali sprowadzeni z Teneryfy na Wyspach Kanaryjskich w rejon Morza Śródziemnego, prawdopodobnie w XIII wieku.
W XVI wieku zdobyły one ogromną popularność na francuskich dworach, a także w Belgii i Hiszpanii. Ich wizerunki widnieją na portretach rodzin królewskich. Do Polski prawdopodobnie sprowadził je król Henryk III Walezy.
W późniejszych wiekach bichony towarzyszyły nie tylko arystokracji. Z uwagi na ich zręczność, inteligencję i uroczy wygląd występowały także w cyrku. Wzorzec rasy został zatwierdzony w 1933 roku.
Bichon frise – charakter i usposobienie
Biszony to pieski cechujące się niezwykłą czułością, łagodnością, a także sporymi złożami pozytywnej energii. Uwielbiają spędzać czas wśród ludzi, ponieważ z każdym domownikiem nawiązują niezwykle silną więź. Dlatego też rasa bardzo źle znosi samotność, a pozostawianie pupila bez opieki na dłuższy czas mocno odbija się na jego zdrowiu i samopoczuciu psychicznym.
Bichon frise, czy też biszon kędzierzawy, doskonale odnajdzie się w domu z dziećmi, a także osobami starszymi, które z chęcią dotrzymają mu towarzystwa. Pies jest w stanie podążać za swoim właścicielem dosłownie wszędzie tam, gdzie ten pójdzie. W związku z tym posiadacz czworonoga może pożegnać się z jakąkolwiek prywatnością, jednak w tym przypadku absolutnie nie będzie to czymś złym.
Pieski wykazują ogromną cierpliwość, a także serdeczność względem zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Niezwykle przyjazny charakter wyklucza rasę z pełnienia obowiązku psów stróżujących, ponieważ nawet obcy ludzie przeważnie są entuzjastycznie i ciepło witani, a wręcz zapraszani do wspólnej zabawy.
Pomimo tego, że małe rasy kojarzą się z uciążliwym, często nieuzasadnionym ujadaniem, bichon frise nie jest szczekliwy. Dźwięki wydaje głównie wtedy, gdy mają ku temu logiczne powody, takie jak zbyt mała ilość poświęcanej mu uwagi.
W naszej ofercie – smycze i szelki dla psów małych ras:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów dla psów ras małych
Wychowanie i tresura
Od początku stworzenia rasy, bichony były hodowane w celu dotrzymywania towarzystwa człowiekowi. Pieski cechuje duża inteligencja, a także zadziwiające posłuszeństwo, przez co czworonogi są chętne do nauki oraz skłonne do podporządkowywania się panującym w domu zasadom.
W wychowywaniu pupila kluczowym okazuje się podejście właściciela. Pieski są bowiem niezwykle wrażliwe i uczuciowe, dlatego też nawet zwracanie się do nich podniesionym głosem będzie skutkowało dużym stresem. Szkolenie powinno więc opierać się o techniki nagród i pochwał, a nie zbędnego karania. Idealnie nadadzą się do tego przysmaki dla psa.
Biszony uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy i aktywności, co również może zostać wykorzystane w treningu. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, pieski są wyjątkowo sprawne. Nie mają także problemów z zapamiętywaniem różnego rodzaju komend i poleceń, o ile będą one prawidłowo wprowadzane.
Warto wspomnieć, że rasa nie wykazuje nawet najmniejszych skłonności do ucieczek, ponieważ najlepszym, a zarazem najbezpieczniejszym miejscem dla psa jest to w pobliżu właściciela.
Zabawki dla bichon frise
Jest to bardzo psotna, aktywna i skora do zabaw rasa, dlatego też zapewnienie psu odpowiednich zabawek to podstawa. Poleca się akcesoria takie, jak pluszaki, piłki, frisbee oraz zabawki sznurkowe. Przydatne są również aktywizujące zabawki typu Kong, a także zabawki interaktywne. Zapewnią one psiakowi zabawę na długo i zaabsorbują go, jednocześnie rozwijając jego zdolności intelektualne.
Pielęgnacja bichon frise
Należy zaznaczyć, że biszony wymagają regularnej i precyzyjnej pielęgnacji, ponieważ ich sierść ma skłonność do bardzo szybkiego wzrostu. W związku z tym systematyczne podcinanie jest zabiegiem koniecznym, mającym na celu przeciwdziałanie tworzeniu się niewygodnych dla zwierzęcia kołtunów. Powinny być one strzyżone co 6-8 tygodni.
Pupila powinno się codziennie szczotkować. Kąpiel powinna się odbywać z użyciem szamponu przeznaczonego dla psów.
Istotnymi miejscami wymagającymi szczególnej uwagi są okolice oczu pupila. Biszony mają bowiem skłonność do niedrożności kanalików łzowych, co skutkuje powstawaniem brunatnych zacieków. Nieraz widoczne są również niewielkie grudki w kącikach oczu, które należy regularnie oczyszczać.
Przeczytaj więcej: Dlaczego warto skorzystać z usług groomera?
Sprawdź ofertę kosmetyków i akcesoriów pielęgnacyjnych dla bichon frise:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji dla Bichon Frise
Dieta i żywienie
Tak jak każdy pies, bichon frise wymaga odpowiednio dobranej i zbilansowanej diety, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rasa nie jest wybredna, a wręcz bywa łakoma, dlatego też wybór odpowiedniej karmy nie powinien sprawiać problemów.
Decydując się na zakup gotowego pokarmu, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość oraz skład. Zbyt duża ilość węglowodanów zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku biszona. Może bowiem przyczyniać się do zwiększania masy jego ciała, a w rezultacie nadwagi. Głównym składnikiem powinno być oczywiście mięso, ponieważ pomimo pluszowego wyglądu pies to wciąż pies, a jego żywienie musi opierać się o białko zwierzęce.
Warto mieć na uwadze to, że bichony mają stosunkowo małe pyszczki, przez co zbyt duże kawałki karmy mogą stanowić spore utrudnienie w jej spożywaniu. Najlepiej sprawdzą się dla nich karmy dla psów małych ras.
Aby utrzymać sierść pupila w odpowiednim stanie, polecane są karmy z obniżoną zawartością miedzi i beta-karotenu. Psy te miewają też skłonności do alergii – jeśli dotyka ona Twojego psa, zapewnij mu odpowiednią hipoalergiczną karmę.
Sprawdź wybór karm odpowiednich dla psów rasy bichon frise:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla ras małych
Zdrowie i długość życia
Biszony pochodzące ze sprawdzonych hodowli są pieskami o dużej odporności. Średnia długość ich życia wynosi około 15 lat, jednak niektóre osobniki mogą żyć jeszcze dłużej. Należy jednak mieć na uwadze kilka istotnych aspektów, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie pupila.
Ze względu na delikatną i cienką sierść rasa nie jest przystosowana do niskich temperatur, co skutkuje skłonnością do przeziębień. W związku z tym w sezonie jesienno-zimowym koniecznym zakupem może okazać się odpowiednie ubranko, którego zadaniem będzie zapewnienie ochrony przed chłodem.
Najczęściej występującym problemem wśród bichonów jest wspomniana już niedrożność kanalików łzowych. I choć pies nie doznaje wówczas dyskomfortu, obserwowanie stanu jego oczu ma bardzo duże znaczenie. Wszelkie nieprawidłowości, takie jak zaczerwienia czy ropienie, powinny być konsultowane ze specjalistą, ponieważ zignorowanie objawów może skutkować rozwinięciem się poważniejszych chorób. Pomimo tego, że schorzenia takie jak zaćma występują w rasie sporadycznie, to przecież wciąż występują.
Pieski wykazują bardzo duże zainteresowanie pożywieniem, przez co podjadanie często stanowi element ich codzienności. Należy jednak zaznaczyć, że biszony są niezwykle podatne na wszelkie alergie pokarmowe, a także wykazują skłonność do nadmiernego przybierania na wadze. Warto więc zadbać o odpowiednią dietę pupila, która przyczyni się do utrzymania prawidłowej wagi, a także zdrowia.
U kogo sprawdzi się rasa?
Idealnym właścicielem dla biszona będzie osoba, która jest w stanie wygospodarować wystarczająco dużo czasu oraz uwagi na zaspokajanie wszystkich potrzeb zwierzęcia. Jak już wspomnieliśmy, rasa uwielbia towarzystwo człowieka i nie toleruje samotności, przez co pies nie może być zostawianym na zbyt długi okres czasu. Pupil bardzo doceni aktywne spędzanie czasu i zabawy na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że nie polubi również wylegiwania się na łóżku i sypiania na puchatych poduszkach, ponieważ zwierzę jest w stanie dostosować się do stylu życia właściciela.
Bichon bardzo dobrze sprawdzi się u osób starszych, a także w domach z dziećmi i innymi zwierzętami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pies doskonale zdaje sobie sprawę ze słabości człowieka, jednocześnie wykorzystując je do swoich własnych celów, takich jak dodatkowy smakołyk albo miejsce na łóżku. Właściciel powinien więc wykazywać pewną stanowczość w sytuacjach, w których pupil pozwala sobie na odrobinę za dużo.
Pomimo tego, że rasa odnajduje się w praktycznie każdych warunkach, nie każdy człowiek będzie odpowiedni dla psa. Sierść bichonów jest bowiem niezwykle silnym alergenem, przez co osoby ze skłonnościami do alergii nie powinny decydować się na wybór akurat tego zwierzęcia.
Sprawdź: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?
Bichon frise – popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Snow, Yeti, Puszek, Fluffy, Psotek, Shiro, Mochi, Figiel, Scotty, Maks, Amor, Toffi. | Elsa, Daisy, Lola, Fifi, Coco, Bryza, Chmurka, Dosia, Nela, Luna, Lady, Mimi, Gabi, Tosia. |
Najczęściej zadawane pytania
Kosztują one 3000-5000 zł.
Żyją 12-15 lat.
Psy te powinno się strzyc co 6-8 tygodni. Psy wystawowe powinny mieć dłuższą sierść, a nie biorące udział w wystawach można strzyc krócej. Fryzura zależy od preferencji właściciela, jednak nie powinna stanowić zagrożenia ani dyskomfortu dla psa. Strzyżenie bichona najlepiej zlecić groomerowi.
Dorosły pies waży 6-11 kg.
Dzienna dawka karmy dla szczeniaka powinna być podzielona na 4-5 posiłków w ciągu doby, a dla dorosłego psa na 2 posiłki.
Polecamy hipoalergiczne karmy dla psów małych ras o obniżonej zawartości miedzi i beta-karotenu, by utrzymać sierść w odpowiedniej kondycji.
Adoptuj szczeniaka wyłącznie z zarejestrowanej i renomowanej hodowli, by mieć pewność co do etycznych warunków hodowli i poznać informacje o zdrowiu jego i jego rodziców.
Data publikacji: 25.10.2021