Biegunka u psa – jak zapobiec jej występowaniu?

Biegunka u psa – jak zapobiec jej występowaniu?

Biegunka, zwana również rozwolnieniem, sama w sobie nie stanowi choroby. Jest ona jednak symptomem klinicznym, który może doprowadzić do poważnych komplikacji, jak chociażby odwodnienie organizmu zwierzęcia, czy też jego wyczerpanie. W związku z tym, że każdy opiekun powinien dbać o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie swojego czworonoga, istotne jest znanie jej możliwych oraz zapobieganie biegunkom u pupila.

W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czym jest biegunka, jakie mogą być jej przyczyny oraz co zrobić, aby pomóc psu i zapobiec rozwolnieniom.

Zobacz: Karmienie psa – fakty i mity

Biegunka u psa – na czym polega?

Biegunka u psa – na czym polega?

Rozwolnienie jest objawem, który może świadczyć o rozmaitych dolegliwościach towarzyszących psom. Biegunki charakteryzują się dużą częstotliwością wypróżnień o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Kał czworonoga może wówczas przyjmować rozmaite barwy, jednak sygnałem alarmującym powinna być zawartość w nim krwi, śluzu lub specyficznej ropy.

Co więcej, biegunce nieraz towarzyszą również symptomy takie, jak chociażby ogólne osłabienie organizmu, gorączka, a nawet wymioty.

Należy również zaznaczyć, iż rozwolnienie powoduje szybkie odwodnienie organizmu, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia psa. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczeniąt, schorowanych lub starszych czworonogów, a także wrażliwych podopiecznych. Nie oznacza to jednak, że na pozór zdrowe i silne osobniki zawsze uporają się z biegunką samodzielnie, gdyż zwierzę traci wówczas nie tylko wodę, ale i wartościowe elektrolity, a ich ponowne uzupełnienie może okazać się problematyczne.

Sprawdź: Karma dla psa z wrażliwym żołądkiem? [TOP 5]

Rodzaje biegunek u psów

Rodzaje biegunek u psów

W związku z tym, że każdy pies jest inny, a jego organizm może wykazywać niezwykle zróżnicowane reakcje na dane sytuacje, opisanie wszystkich możliwych objawów i przyczyn biegunek jest trudne. Zasadniczo wyróżniane są jednak cztery główne typy rozwolnień, a każdemu z nich towarzyszą nieco inne symptomy. Warto jednak pamiętać o tym, że pupil nie musi wykazywać poszczególnych z nich, gdyż jest to kwestia niezwykle indywidualna.

Biegunka pasożytnicza

W momencie, gdy organizm zwierzęcia zmaga się z pasożytami, często towarzyszą mu długotrwałe biegunki. Wówczas obserwowany jest także znaczący spadek wagi, a nieraz również wymioty, wzdęcia, bóle brzucha, apatia oraz wycofanie. W takiej sytuacji szybka reakcja ze strony opiekunów jest wręcz niezbędna, a zwierzę będzie wymagało konsultacji z lekarzem weterynarii.

Zobacz: Robaki u psa – jak rozpoznać i leczyć?

Rozwolnienie wynikające z zatrucia pokarmowego

Rozwolnienie wynikające z zatrucia pokarmowego

Biegunki po spożyciu konkretnych, przeważnie niewskazanych pokarmów, są bardzo częste wśród czworonogów. Towarzyszącymi im objawami są wówczas obniżone samopoczucie zwierzęcia oraz apatia. Tego typu rozwolnieniom najczęściej nie wtórują wymioty, a kał przyjmuje luźną formę.

Sprawdź: Czego nie może jeść pies?

Biegunka wywołana bakteriami

Rozwolnienia, które są spowodowane obecnością szkodliwych bakterii, przeważnie są łatwe do rozpoznania. Takiej biegunce towarzyszy znacznie podwyższona temperatura, obniżony apetyt, ale również obecność krwi w kale zwierzęcia. Nieraz spotykane są również wymioty, choć przeważnie nie mają one miejsca.

Biegunka wywołana wirusami

Biegunki wirusowe przeważnie występują wraz z wymiotami, silnymi gorączkami, a także znaczącym obniżeniem samopoczucia czworonoga i osłabieniem jego organizmu.

Niezależnie od tego, z jaką biegunką mamy do czynienia, stan zwierzęcia powinien być regularnie monitorowany. W momencie, gdy ulegnie on nawet minimalnemu pogorszeniu, wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna. Szczególną uwagę należy zwracać wówczas, gdy rozwolnieniu towarzyszą niepokojące objawy wspomniane we wcześniejszej części artykułu.

Biegunka u psa – jakie mogą być jej przyczyny?

Biegunka u psa – jakie mogą być jej przyczyny?

Wśród przyczyn występowania biegunki wyróżnia się szereg zróżnicowanych kwestii. Do najczęstszych z nich należy jednak spożycie nieodpowiedniego lub nieświeżego pokarmu, nietolerancje oraz alergie pokarmowe. Co więcej, rozwolnienie może być również skutkiem zbyt gwałtownej zmiany pokarmu, podawania psu przysmaków, których nie powinien spożywać, a także picie wody z kałuży lub zanieczyszczonego zbiornika wodnego. Przed wizytą u weterynarza warto określić, jakie pokarmy spożywał pupil w ostatnim czasie oraz gdzie przebywał. Nieraz konieczne może być również wykonanie testów mających na celu wykrycie możliwych nietolerancji lub alergii.

Warto jednak pamiętać o tym, że biegunka nieraz świadczy o poważniejszych dolegliwościach czworonoga takich, jak:

  • zatrucia,
  • stany zapalne jelit,
  • infekcje bakteryjne i choroby wirusowe,
  • podrażnienia przewodu pokarmowego.

Co więcej, rozwolnienie może być również spowodowane rozmaitymi środkami farmakologicznymi, do których zaliczane są chociażby antybiotyki.

Biegunki przyjmują nie tylko rozmaite formy, ale również są spowodowane zróżnicowanymi czynnikami. Z tego względu obserwacja i monitorowanie stanu psa odgrywają niezwykle istotną rolę. Ponadto wszelkie nieprawidłowości, a nawet drobne wątpliwości opiekunów, powinny być konsultowane ze specjalistą. Pozwala to na szybką reakcję lekarza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Co więcej, weterynarz podpowie również, w jaki sposób właściciele powinni zadbać o powrót psa do pełni sił.

Zobacz także: Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje

Jak zapobiec biegunkom u psa?

Jak zapobiec biegunkom u psa?

Częste lub długotrwałe biegunki osłabiają organizm zwierzęcia i wpływają negatywnie na jego ogólne samopoczucie. Z tego względu właściciele powinni zadbać o to, aby minimalizować ryzyko występowania rozwolnień.

Kluczową rolę zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce biegunek stanowi odpowiednio dopasowana dieta. Jeśli pies cierpi z powodu nietolerancji lub alergii pokarmowych, powinna ona przyjmować formę hipoalergiczną, czyli wykluczać wszelkie składniki, które negatywnie wpływają na stan psa.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wymagać zastosowania specjalistycznej diety. Spytaj weterynarza o karmy dietetyczne Hill’s – marka posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie weterynaryjnego żywienia zwierząt domowych. W ofercie znajdziesz szereg suchych i mokrych karm weterynaryjnych dla psów, które wspomogą jego układ trawienny i załagodzą występujące dolegliwości. Receptury zadbają o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit, wspomogą procesy trawienne oraz zapobiegną niedoborom wartości odżywczych. Dostępne są także niskotłuszczowe karmy dla psów wymagających kontroli tłuszczów w diecie. Powstają z wysoce strawnych, odżywczych surowców, dzięki czemu masz pewność, że dieta Twojego psa jest wartościowa, a jednocześnie łagodna dla jego wrażliwego układu trawiennego.

Nie należy jednak zapominać o tym, że oprócz odpowiedniej diety zwierzęta potrzebują również regularnych wizyt u lekarza weterynarii oraz badań kontrolnych. Karma weterynaryjna powinna być podawana na zalecenie weterynarza.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Hill’s dla psów z zaburzeniami układu trawiennego

Sprawdź również: Odrobaczanie psa – najważniejsze informacje

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografiki z podsumowaniem informacji – sprawdź!

Data publikacji: 24.08.2022

Udostępnij