Błędy w wychowaniu szczeniąt – poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów

Błędy w wychowaniu szczeniąt – poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów

Każdy miłośnik psów chciałby zostać opiekunem uroczego szczeniaczka – urokowi małych psiaków wprost trudno się oprzeć. Szczenięta zachwycają nas swoją radosną energią, uroczą niezdarnością i czułością. Jednak warto mieć na uwadze, że pies, podobnie jak człowiek, musi zostać odpowiednio wychowany. Brak odpowiedniego wychowania może prowadzić nie tylko do problemów z posłuszeństwem, ale także do poważniejszych problemów behawioralnych, złego samopoczucia psa, braku porozumienia pomiędzy psem a właścicielem, a nawet do wycofania lub agresji. Jak wychować szczeniaka, by tego uniknąć? Jakie są najczęstsze błędy w wychowaniu szczeniąt?

Poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów w wychowaniu szczeniąt i dowiedz się, jak ich uniknąć.

Brak konsekwencji w szkoleniu lub cierpliwości

Najczęstsze błędy w wychowywaniu szczeniąt biorą się z braku cierpliwości lub nadmiernemu ulegania pupilowi. Każdy z nas wie, jak psotne i urocze szczenięta potrafią być, gdy rozpiera je energia lub bardzo o coś proszą. Słodkie zachowanie i przymilanie się do właściciela potrafią skłonić opiekuna do robienia częstych wyjątków. Właściciel powinien być jednak asertywny i jasno określić zasady panujące w nowym domu. Wprowadzenie jasnych zasad, a także konsekwentne ich egzekwowanie są kluczowe do odpowiedniego wychowania psa. W przeciwnym razie szczeniak może być zdezorientowany, co jest dozwolone, a co nie. Co więcej, psiak może wykorzystywać brak konsekwencji w postępowaniu właściciela, by postawić na swoim.

Warto jednak mieć na uwadze, by na początku nie wymagać od pupila zbyt wiele. W końcu szczeniak to maluch, który nadal uczy się świata. Należy podchodzić do niego cierpliwie, lecz stanowczo. Pamiętaj, że pies dopiero uczy się rozumieć Ciebie i swoje otoczenie. Złość, podniesiony głos lub krzyk, a także kary wpłyną negatywnie na więź pieska z właścicielem. Co więcej, mogą go niczego nie nauczyć – piesek może nie zrozumieć, dlaczego został ukarany. Należy postawić na nagradzanie pożądanych zachowań i pozytywne wzmocnienia – na przykład nagradzanie pieska pochwałami lub przysmakami.

Sprawdź też: Szczeniaki w domu – jak opiekować się nowonarodzonymi szczeniakami?

Niedostateczna socjalizacja

Socjalizacja z ludźmi i innymi zwierzętami, a także zapoznawanie pupila z nowymi sytuacjami jest niezbędna w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Brak odpowiedniej socjalizacji może prowadzić do strachu lub agresji – zarówno w obliczu nieznanej sytuacji lub nowo napotkanego zwierzęcia lub osoby, a także na dłuższą metę. Pies nieodpowiednio socjalizowany nie tylko nie będzie wiedział, jak należy się zachować – może także stać się nerwowy, wycofany lub lękliwy. Pamiętaj o tym, by już od najmłodszego oswajać pupila z coraz to nowymi sytuacjami, osobami czy innymi zwierzakami – poprzez spacery, wycieczki i spotkania.

Warto przy tym mieć na uwadze, że socjalizacja powinna zacząć się bardzo wcześnie. Z tego powodu warto wybierać sprawdzone, renomowane hodowle, w których hodowca już od początku zapewnia szczeniakowi kontakt z innymi psiakami.

Zobacz: Dom przyjazny dla szczeniaka

Zaniedbanie treningu posłuszeństwa

Podstawowe komendy, takie jak „siad”, „waruj” czy też „do mnie” nie tylko pomagają Ci zadbać o bezpieczeństwo Twoje i pupila, ale także wzmacniają więź między Tobą a szczeniakiem. Pamiętaj, by zacząć ich naukę wcześnie, ale podchodzić do niej stopniowo, jako że bardzo mały szczeniak dopiero poznaje otaczający go świat. Pomocne będą w tym na przykład przysmaki treningowe – można nagradzać psa za posłuszeństwo, utrwalając pożądane wzorce zachowań.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pies posłucha Cię w sytuacji, kiedy może od tego zależeć bezpieczeństwo jego lub innego zwierzaka czy też obcej osoby. Miej przy tym na uwadze, że jeśli Twój pies jest psiakiem myśliwskiej rasy, należy nauczyć go przywołania awaryjnego. Dzięki temu pupil posłucha Cię nawet wtedy, gdy jego instynkt weźmie górę i pies puści się w pogoń za potencjalną zwierzyną.

Sprawdź: Pies myśliwski – co czyni psa dobrym towarzyszem polowania?

Utrwalanie niewłaściwych zachowań

Błędy w wychowaniu szczeniąt

Nie warto liczyć na to, że szczeniak „wyrośnie” z niepożądanych zachowań bez ich korygowania. Niewłaściwe zachowania powinny być korygowane od razu, aby szczeniak wiedział, co jest akceptowalne. Na przykład szczenięta są z natury bardzo ciekawskie i aktywne, a ze względu na rosnące im ząbki miewają one tendencje do częstego gryzienia. Może to być bolesne dla opiekuna lub skutkować zniszczeniami w domu. Już na samym początku należy stanowczo reagować na niepożądane zachowania i wyznaczać pupilowi granice.

Kolejnym błędem, który właściciele często popełniają jest zupełnie nieświadome utrwalanie niewłaściwych zachowań. Dla przykładu psy bojące się burzy lub głośnych odgłosów nie powinny być głaskane i przytulane w celu ich pocieszenia – pupil utrwala sobie wówczas swoje zachowanie jako pożądane i powtarza je, oczekując czułości. Lepiej zamiast tego odwrócić uwagę pupila.

Jeśli coś kojarzy się Twojemu pupilowi wyłącznie z nieprzyjemnym doświadczeniem, nie będzie na to reagował pozytywnie. Na przykład jeśli za każdym razem przejażdżka samochodem kończy się stresującą dla psa wizytą u weterynarza, będziesz miał w przyszłości problem z zachowaniem psa w samochodzie, bez względu na cel podróży. Warto zamiast tego przyzwyczaić pupila, że podróż może kończyć się czymś innym – na przykład spacerem w nowym miejscu.

Zbyt mało lub zbyt dużo aktywności fizycznej

Błędy w wychowaniu szczeniąt

Szczeniaki bez wątpienia potrzebują ruchu do prawidłowego rozwoju, ale potrzebują także odpoczynku. Zbyt częsta i intensywna aktywność fizyczna może być szkodliwa dla rozwijających się stawów psiaka. Jest to zagrożenie w szczególności dla dużych i olbrzymich ras, które są bardziej podatne na problemy ze stawami. Znajdź złoty środek – zapewniaj pupilowi regularne spacery i zabawę, ale nie zachęcaj go także do ciągłych skoków i biegania. Co więcej, nie przeszkadzaj pupilowi w drzemkach ani w odpoczynku, zwłaszcza po intensywnej zabawie lub po jedzeniu.

Pamiętaj jednocześnie, że szczeniak pobudzony i rozbrykany może mniej chętniej słuchać właściciela – jeśli psiak przy zabawie ma tendencję do gryzienia albo niszczenia rzeczy, nie prowokuj go do dalszej aktywności, ale pozwól mu się wyciszyć.

Sprawdź też: Duży pies, duże wyzwanie – jak dbać o psa dużej rasy?

Ignorowanie potrzeb zdrowotnych

Błędy w wychowaniu szczeniąt

Nie zaniedbuj także stanu zdrowia swojego psiaka. Pamiętaj, że im wcześniej wykryty problem, tym większa będzie szansa, że uda się go całkowicie wyleczyć lub spowolnić rozwój choroby. Co więcej, bardzo wielu powszechnym problemom zdrowotnym u psów, takim jak nadwaga, problemy ze stawami lub też choroby spowodowane żerowaniem pasożytów, można zapobiec dzięki odpowiedniej opiece.

Regularne wizyty u weterynarza, terminowe szczepienia, ochrona przed pasożytami, odrobaczanie i dbanie o pielęgnację oraz higienę są kluczowe dla zdrowia szczeniaka. Nie zaniedbuj ich, gdyż niewykryte lub nieleczone problemy zdrowotne będą się pogłębiały wraz z wiekiem.

Sprawdź: Szczepienia psa – wszystko, co musisz wiedzieć

Niewłaściwa dieta

Błędy w wychowaniu szczeniąt

Odpowiednie żywienie jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu szczeniaka. Pamiętaj, że w pierwszych miesiącach życia organizm szczeniaka bardzo intensywnie się rozwija i potrzebuje do tego odpowiedniego żywienia. Nadmiar lub niedobór pokarmu, a także niewłaściwie dobrana dieta mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.

Jeśli Twój piesek był adoptowany od hodowcy lub przygarnięty od znajomej osoby, zapytaj, jakimi karmami był dotychczas żywiony. Dostosuj karmę nie tylko do preferencji pupila, ale także do jego potrzeb wynikających z wieku, wagi, rasy, stanu zdrowia, stopnia aktywności i innych indywidualnych potrzeb. Na samym wstępie nie warto zaopatrywać się w bardzo duże worki karmy lub pokaźny zapas mokrej karmy – sprawdź najpierw, czy dana karma odpowiada pupilowi, czy prawidłowo się po niej wypróżnia i czy nie pojawiły się po niej niepożądane reakcje, takie jak nadwrażliwość lub alergia. Nie przekarmiaj szczeniaczka przysmakami – nawet jeśli bardzo ładnie o nie prosi.

Wybierz karmy komercyjne wysokiej jakości, które zawierają odpowiednio zbilansowaną dawkę białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i minerałów. Karma powinna także być bogata w kwasy tłuszczowe dbające o rozwój mózgu psiaka, jego odporność, a także stan sierści i skóry. Wybierz wysoce strawne, jakościowe źródła białka – dla przykładu karmy z jagnięciną są doskonałym wyborem dla wrażliwych psiaków. Postaw na sprawdzonych producentów karm – w ofercie KrakVet znajdziesz doskonałe marki takie, jak Acana, Orijen, Farmina, Brit, Taste of the Wild czy Josera.

Sprawdź ofertę karm dla szczeniąt w KrakVet!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla szczeniaków

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!

Data publikacji: 20.03.2024 r.

Udostępnij