Boston terrier to sympatyczny, aktywny mały pies, który doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Jest skory do zabaw i ceni sobie towarzystwo, źle natomiast znosi samotność – dowiedz się więcej o historii i potrzebach tej niezwykle sympatycznej rasy.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Boston terrier – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla boston terriera
- Boston terrier – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Popularne imiona dla boston terriera
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 4,5–11 kg wzrost: 38-43 cm |
maść | czarno-biała, focza z białymi znaczeniami, pręgowana z białymi znaczeniami |
długość życia | od 13 do 15 lat |
główne cechy | inteligentne, towarzyskie, aktywne |
Wygląd i wzorzec rasy
Psy tej rasy są niewielkich rozmiarów, a także nieco przypominają wyglądem buldogi francuskie. Dorosły osobnik osiąga od 25 do 40 centymetrów wysokości. Psy tej rasy można spotkać w trzech kategoriach wagowych:
- lekka – do 6,8 kilograma,
- średnia – do 9,1 kg,
- ciężka – do 11,4 kg.
Psy mają krótkie, kwadratowe pyski i stojące uszy, natomiast ich sylwetka jest proporcjonalna, są dobrze zbudowane i mają silne łapy, a ich oczy są duże i szeroko rozstawione. Sierść jest krótka – występuje ona w różnych kolorach, przy czym najczęściej jest czarno-biała, focza z białymi znaczeniami lub też pręgowana z białymi znaczeniami.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na adopcję szczeniaka zawsze powinno się brać pod uwagę wyłącznie renomowane, zarejestrowane hodowle. Tylko w ten sposób masz pewność, że hodowla odbywa się w sposób etyczny, a także poznasz stan zdrowia rodziców szczeniaka, co pomoże juniknąć w przyszłości niemiłych niespodzianek związanych z wysokimi kosztami leczenia.
Cena szczeniaka z hodowli wynosi pomiędzy 4000 a 8000 zł – jest ona zależna od hodowli i jej renomy, stanu zdrowia rodziców psiaka, a także ich ewentualnych osiągnięć.
Historia rasy
Historia rasy sięga XIX wieku, kiedy to w Beacon Hill w Bostonie (Stany Zjednoczone) imigranci z Wysp Brytyjskich zaczęli dążyć do wyhodowania rasy idealnej dla ich potrzeb. Psy miały być inteligentne, towarzyskie, niedrogie w utrzymaniu, a także odpowiednie do walk, które wówczas cieszyły się dużą popularnością.
Rasa powstała w wyniku krzyżowania ras takich, jak angielski bulterrier, pitbulterier, bokser i buldog angielski. W wyniku tych krzyżówek powstały też inne rasy. Początkowo wyróżniano dwa typy osobników – terrierowate i buldogowate. Te drugie początkowo wykorzystywano do łapania gryzoni, lecz później również jako psy do towarzystwa. Pierwszy osobnik ważył ponad 20 kg, jednak później wyhodowano mniejsze osobniki.
Rasa została zaprezentowana w 1878 roku jako amerykańskie bulteriery. W 1891 roku utworzony został klub rasy – Boston Terrier Club of America, natomiast nazwę rasy zmieniono na obecną.
Boston terrier – charakter i usposobienie
Elegancki wygląd czworonoga, a także przyjazne usposobienie sprawiają, że nierzadko nazywa się go amerykańskim gentlemanem. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i wymaga dużej ilości uwagi, ponadto nie jest agresywnie nastawiony do gości, których zawsze wita entuzjastycznym szczekaniem.
Pies ten ceni sobie kontakt i obecność opiekunów, dlatego ich dłuższa nieobecność może przynieść niepożądane skutki, gdyż poszukując różnych aktywności i chcąc umilić sobie czas, pies zaczyna niszczyć przedmioty w najbliższym otoczeniu.
Psiak dobrze czuje się nie tylko w towarzystwie swojej rodziny i dzieci. Dogaduje się również z innymi zwierzętami, natomiast podczas spacerów chętnie się bawi z innymi psami. Warto zwrócić uwagę, aby jego towarzysze nie byli dużo więksi i silniejsi – tak, aby nie zrobili mu krzywdy.
Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania
Wychowanie i tresura
Pies tej rasy jest inteligentny, bardzo szybko się uczy, a także sprawnie przystosowuje się do nowych sytuacji i środowisk. W trakcie wychowania należy pamiętać o tym, że bywa uparty – sposobem na poradzenie sobie z tą cechą charakteru jest systematyczność i konsekwencja w trakcie nauki. Postaw na metody pozytywnego wzmocnienia, a także nagradzaj psa pochwałami oraz smakołykami. Pamiętaj przy tym, że rasa szybko się nudzi, więc lekcje powinny być krótkie i urozmaicone.
Zadbaj ponadto o odpowiednią socjalizację psa już od jego najmłodszych lat – odpowiednio socjalizowany psiak idealnie odnajdzie się wśród innych zwierząt.
Zabawki dla boston terriera
Są to psy wyjątkowo aktywne, która uwielbiają zabawę i spacery, dlatego też warto zaopatrzyć pupila w zabawki takie, jak piłki, gryzaki, zabawki sznurowe czy też frisbee.
Warto również rozważyć zakup zabawek interaktywnych i gryzaków typu Kong, które zajmą pupila na długi czas oraz skłonią go do myślenia przy zabawie, aktywizując psa.
Boston terrier – pielęgnacja
Sierść psa jest delikatna lśniąca i krótka, dlatego pielęgnacja nie należy do trudnych i skomplikowanych. Aby utrzymać włos w dobrej kondycji wystarczy regularne szczotkowanie. Ponadto właściciel powinien kontrolować stan uszu i oczu czworonoga, a razie konieczności przemywać je przy użyciu specjalnych preparatów.
Pies na wiosnę i jesienią linieje mocniej. Wtedy też opiekun powinien szczotkować psa codziennie. Systematyczne wyczesywanie pozwoli na pozbycie się podszerstka, a także na utrzymanie sierści w dobrej kondycji.
W okresie linienia warto zadbać również o odpowiednią suplementację kwasów tłuszczowych oraz substancji mineralnych odpowiednich za prawidłową kondycję skóry i sierści.
Dieta i żywienie
Psy tej rasy mają dobry apetyt, dlatego zadowoli ich niemal każdy rodzaj karmy. Doskonale sprawdzą się produkty dedykowane małym rasom lub też posiłki przygotowywane samodzielnie, na przykład w ramach diety BARF. W drugim przypadku należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji witamin i substancji mineralnych, jednak jest to metoda zalecana wyłącznie osobom o doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych psów. Jeśli Twój pies zalicza się do bardzo aktywnych, pamiętaj także, by dostosować jego dietę do stopnia jego aktywności.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla boston terrierów
Zdrowie i długość życia
Rasa ta ma predyspozycje do pewnych chorób. Najczęściej są to problemy z oczami – na przykład owrzodzenie rogówki, zaćma młodzieńcza czy jaskra. Duże gałki oczne psa są ponadto podatne na urazy.
Jak na rasę brachycefaliczną, psy te nie mają problemów z oddychaniem, jednak ich budowa stanowi predyspozycję do wielu innych schorzeń. Psy te dotykają schorzenia takie, jak:
- wydłużenie podniebienia miękkiego,
- zapadnięcie tchawicy,
- alergie,
- problemy z układem trawiennym,
- martwica główki kości udowej,
- wypadanie rzepki kolanowej,
- spondyloza,
- dysplazja stawów biodrowych.
Psy tej rasy są wrażliwe na zmiany temperatur, dlatego zadbaj o to, by pies nie przegrzewał się w lecie i miał chłodny kąt do schronienia się przed upałem. W mrozy zabieraj pupila na krótsze spacery, a w razie potrzeby zapewnij mu też ubranko i buty.
Zdrowe psy tej rasy żyją 13 do 15 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Boston terrier będzie się dobrze czuć przebywając zarówno w dużym mieście, jak i na wsi. Mieszkając w mieszkaniu należy dostarczać czworonogowi odpowiednią ilość aktywności, a także bodźców intelektualnych. Choć pies z wyglądu sprawia wrażenie psa leniwego, kanapowego, to wcale taki nie jest! Pies potrzebuje regularnych spacerów, które nie tylko zadbają o jego kondycję fizyczną, ale także dostarczą mu odpowiedniej dawki stymulacji węchowej czy wzrokowej.
Boston terrier doskonale sprawdzi się w roli psa towarzyszącego – świetnie odnajduje się w otoczeniu zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Zadomowi się w każdej rodzinie, jednak warunkiem do pełni szczęścia jest częsta obecność opiekunów, dlatego że pies nie lubi pozostawać przez długi czas sam.
Zalety:
- doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego,
- odnajduje się w kontaktach z dziećmi,
- przywiązuje się do właściciela,
- cechuje się pozytywnych i radosnym usposobieniem,
- aktywny,
- inteligentny i szybko się uczy,
- dobrze czuje się w towarzystwie innych zwierząt.
Wady:
- mało odporny na niskie temperatury,
- bywa uparty,
- źle znosi nieobecność właściciela.
Popularne imiona dla boston terriera
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Charlie, Harry, Leon, Tom, Lord, Tobi, Otis, Cosmo, Bruno, Rocky, Figiel. | Lady, Lola, Lucy, Coco, Regina, Tosia, Minnie, Psota, Nutka, Kropka, Łatka. |
Najczęściej zadawane pytania
Uszy przeważnie stają do 4. miesiąca.
Cena wynosi 4000 do 8000 zł.
Żyją od 13 do 15 lat.
Osiągają one do 43 cm wzrostu.
Rasa ta szybko się nudzi, dlatego lekcje powinny być krótkie i urozmaicone. Postaw na stanowcze, ale cierpliwe podejście i odpowiednią socjalizację. Stosuj metody pozytywnego wzmocnienia.
Zalecamy adopcję szczeniaka z renomowanej hodowli, by poznać stan zdrowia rodziców pieska i upewnić się, że hodowla przebiega etycznie.
Postaw na wysokiej jakości karmę dla małych psów. Jeśli pies jest bardzo aktywny, dostosuj dietę do stopnia jego aktywności.
Psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Są jednocześnie towarzyskie, przyjazne i bardzo aktywne, a także skore do zabawy. To doskonałe psy dla rodzin.
Data publikacji: 18.11.2020