Buda dla psa to stały element wielu ogrodów i podwórzy, na których nasi psi przyjaciele spędzają dużo czasu. Odpowiednia buda dla psa zapewni pupilowi schronienie przed deszczem, wiatrem i zimnem jesienią i zimą, natomiast latem i wiosną zapewni mu zacieniony, spokojny kąt, w którym będzie mógł odpocząć. Wybór odpowiedniej budy dla psa nie jest łatwy – należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak przeznaczenie budy i wielkość czworonoga.
Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią budę dla psa.
Spis treści
Jaka buda dla psa będzie najlepsza?
Przy wyborze odpowiedniej budy konieczne jest przede wszystkim ustalenie, jakiej powinna być wielkości – buda dla dużego psa musi mieć wielkość i otwór znacznie większe niż buda dla małego psa. Co więcej, jeśli pupil ma spędzać dużo czasu w ogrodzie, należy przywiązać szczególną uwagę do tego, by buda była odporna na warunki atmosferyczne i zapewniała mu suche, ciepłe schronienie w zimie, a latem – zacieniony kąt do odpoczynku podczas upałów.
Budy przeważnie są wykonane z drewna lub z tworzywa sztucznego. Każda z nich ma swoje zalety – buda drewniana będzie estetyczna i solidna pod warunkiem, że zostanie wykonana z odpowiedniego impregnowanego drewna. Natomiast buda z tworzywa sztucznego będzie łatwiejsza w czyszczeniu i nieprzemakalna.
Można zdecydować się na budę z tarasem, jeśli Twój pies lubi wylegiwać się na zewnątrz. Buda z tarasem to doskonałe rozwiązanie na dni, kiedy na zewnątrz jest ciepło i pupil chce się powygrzewać, ale ziemia jest wilgotna. Budy z tarasem są bardzo estetyczne i zapewniają pupilowi dodatkowe miejsce do ułożenia się w jego domku.
Doskonałym rozwiązaniem jest również buda z otwieranym dachem. To praktyczne rozwiązanie ułatwia utrzymanie porządku w budzie, a także ułatwia dostęp do pupila w sytuacji, w której musimy go wyjąć z budy. Jeśli zwierzakowi coś zacznie dolegać, wydostanie go z budy przez jej otwór nie będzie proste.
Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa?
Buda powinna być wygodna i komfortowa, by pupil dobrze się w niej czuł. To oznacza, że musi być na tyle duża, by pupil mógł swobodnie do niej wejść, ułożyć się i zmieniać pozycję w środku. Jednocześnie buda nie powinna być zbyt duża, aby pupil czuł się w niej bezpiecznie – warto też mieć na uwadze, że im większa buda i więcej w niej wolnej przestrzeni, tym trudniej będzie zapewnić w niej ciepło zimą.
Jak oszacować odpowiednie wymiary budy dla Twojego pupila?
- Wysokość – należy zmierzyć pupila od łap do uszu, a następnie pomnożyć otrzymany wynik przez 1,4. Przyjmuje się, że ten współczynnik zapewni pupilowi wystarczająco komfortu.
- Szerokość – zmierz pupila gdy jest zwinięty w kłębek i pomnóż wynik razy 1,4.
- Długość – zmierz długość pupila z ogonem i pomnóż razy 1,4.
Buda dla psa – jaki otwór?
Buda powinna być również dobrze dobrana do wielkości psa pod względem otworu, gdyż buda o zbyt dużym otworze będzie się zbyt szybko wychładzała zimą. Aby ocenić, jakiej wielkości powinien być otwór budy, zmierz pupila.
- Wysokość otworu – zmierz psa w kłębie i użyj otrzymanego wymiaru jako wysokości budy.
- Szerokość otworu – zmierz szerokość psa i dodaj kilka centymetrów.
Buda dla psa – jakie drewno?
Budy dla psa przeważnie wykonywane są z drewna, choć nie jest to jedyna opcja. Dobrej jakości buda powinna być wykonana z impregnowanego drewna odpowiedniego do użytku na zewnątrz, gdyż w przeciwnym razie szybko stanie się nieszczelna i zacznie się niszczyć. Drewno ma dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu pomaga utrzymać ciepło zimą, natomiast latem utrzymuje wewnątrz chłód. Dobrym wyborem jest drzewo świerkowe lub sosnowe, a także modrzewiowe.
Buda może być również wykonana z płyt OSB lub z tworzywa sztucznego. Budy takie mają opinię mniej estetycznych niż drewniane, jednak nic bardziej mylnego – na rynku zoologicznym dostępny jest wybór estetycznych bud z tworzywa sztucznego, takich jak FERPLAST Dogvilla. To komfortowa, przestronna buda, w której pies będzie mógł wygodnie odpoczywać. Budy z tworzywa sztucznego mają dodatkową zaletę – będą bardziej szczelne od drewnianych. Wybierając budę ze sztucznego tworzywa dobrej jakości zapewniasz pupilowi doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
Ocieplana buda dla psa na zimę
Buda ocieplana dla psa to podstawa jeśli pies ma spędzać dużo czasu w ogrodzie jesienią lub zimą. Zadbaj o wybór budy z odpowiednią izolacją, by pies nie marzł podczas niskich temperatur. Odpowiednia buda powinna być wykonana z odpowiedniego tworzywa zapewniającego dobrą izolację albo dodatkowo ocieplona w środku.
Ocieplane budy są dodatkowo wyłożone styropianem od środka, który jest zabezpieczony odpowiednią płytą – z zewnątrz wyglądają jak standardowa buda. Bywają też wyposażone w kurtynę, która dodatkowo pomaga utrzymać ciepło w środku.
Należy przy tym pamiętać, że podczas niskich temperatur nawet dobrze ocieplona buda może nie wystarczyć – warto wyłożyć ją ciepłymi kocami. Co więcej, psy nie powinny przebywać na zewnątrz przez cały czas przy niskich temperaturach, więc zadbaj o miejsce dla pupila również w domu.
Ile kosztuje buda dla psa?
Gotowa buda dla psa to doskonale rozwiązanie dla właścicieli, którzy nie mają złotej rączki ani odpowiednich narzędzi do zrobienia jej własnoręcznie. Na rynku zoologicznym dostępny jest szeroki wybór zarówno drewnianych bud, jak i bud z tworzywa sztucznego, które wystarczy dobrać rozmiarem dla pupila. Ze względu na szeroką gamę wielkości oraz rozmaite materiały wykonania, trudno z góry doprecyzować, jaką cenę może mieć buda. Możesz znaleźć solidne modele już w granicach 300-500 zł.
W ofercie KrakVet znajdziesz budę FERPLAST Dogvilla – to wyjątkowo elegancka i praktyczna buda dla psa jak dom! Jej elegancki i cieszący oko design stanowi doskonały element wyposażenia ogrodu. Jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Buda jest dodatkowo izolowana od ziemi poprzez nóżki, odporna na warunki atmosferyczne. Bardzo łatwo utrzymać w niej porządek – jest odpowiednia dla alergików, a także bardzo łatwo ją rozmontować lub otworzyć. Ma zdejmowany dach i dodatkową otwieraną ścianę boczną, którą możesz zamontować z lewej lub prawej strony budy. Model jest bardzo solidny, a przy tym komfortowy dla pupila. Sprawdź jej aktualną cenę w KrakVet.
Buda dla psa – gdzie ustawić?
Buda powinna stanowić wygodne miejsce odpoczynku dla pupila, dlatego należy dobrze przemyśleć jej ustawienie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie miejsce do ustawienia budy.
- Zapewnij psu swobodny dostęp do budy – nie powinna w niej przeszkadzać żadna huśtawka, grill, czy też inny element wyposażenia ogrodu.
- Wybierz punkt, z którego pupil będzie mógł obserwować całe podwórze – ma to znaczenie zwłaszcza dla psów z predyspozycjami do stróżowania.
- Ustaw budę z dala od ulicy, ogrodzenia czy brzegu posesji – powinna ona stanowić spokojne miejsce na odpoczynek.
- Wybierz zacienione miejsce – najlepiej w cieniu drzew albo obok budynku, by pies mógł latem się w niej schronić przed upałem.