Buldog angielski – pies rodzinny

Buldog angielski – pies rodzinny

Buldog angielski to przyjazny, towarzyski pies średniej wielkości o charakterystycznym niezdarnym chodzie. Buldogi są zrównoważone, lecz także uparte. Ich masywna postura i pysk budzą respekt, jednak oprócz psów obronnych stanowią one także doskonałych towarzyszy. Dowiedz się więcej o tej sympatycznej rasie.

Sprawdź: Małe psy – rasy do mieszkania

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 23–25 kg

wzrost: 31-40 cm

 maść biały, płowy, srokaty, pręgowany, płowy z białym, rudy
długość życia  od 8 do 10 lat
główne cechy  przyjazne, uparte, towarzyskie

Wygląd i wzorzec rasy

Buldog angielski to średniej wielkości psy z grupy molosowatych o mocnej, zwartej budowie ciała. Dorosłe psy tej rasy osiągają wagę 23–25 kg i wzrost 31–40 cm, natomiast samice zwykle ważą około 18–23 kg i mierzą 31–40 cm.

Buldog angielski ma masywną i muskularną budowę ciała, o krótkich nogach i dużej głowie. Mają krótką kufę i kanciaste, mocne szczęki, a także wysuniętą dolną żuchwę. Oczy są szeroko rozstawione, natomiast ich nos jest czarny i ma szerokie nozdrza. Uszy są małe i wysoko osadzone, natomiast ogon buldoga jest krótki i nisko noszony. Mają krótką i sztywną, ale delikatną sierść. Występują w wielu rodzajach maści, przy czym najczęściej występuje płowa z białymi znaczeniami.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na adopcję buldoga angielskiego pamiętaj, żeby zakupić pieska wyłącznie w zarejestrowanej, renomowanej hodowli. Jest to kluczowe, abyś mógł mieć pewność, że psy są hodowane w odpowiednich warunkach i należycie socjalizowane, a także że ich rodzice nie mieli poważnych problemów zdrowotnych. Rasa jest niestety obarczona wieloma chorobami genetycznymi, dlatego też hodowla przebiegająca w ściśle określonych warunkach jest kluczowa dla ich dobrobytu.

Ceny szczeniąt z hodowli wahają się od 5500-7000 zł. Cena jest uzależniona od stanu zdrowia oraz osiągnięć rodziców szczeniaka, jego stanu zdrowia i umaszczenia, a także od renomy hodowli.

Historia rasy

Początki rasy związane są z walkami psów, jednak współczesny buldog angielski odziedziczył niewiele po swoich przodkach. Pies cechuje się przyjaznym nastawieniem i umiarkowanym temperamentem. Buldog angielski przywiązuje się do swojego właściciela i jest mu całkowicie oddany. Na co dzień buldog angielski jest łagodny, chętnie spędza czas z dziećmi, spaceruje i wyleguje się na kanapie.

Najprawdopodobniej przodkami buldoga angielskiego były molosy – czworonogi wykorzystywane do polowań na zwierzynę, jednak psy te nie odziedziczyły po swoich pierwowzorach agresywnego usposobienia. Pierwsza wzmianka na temat rasy pojawiła się w XVIII wieku w Anglii. Wtedy też w wyniku krzyżówek powstały psy nieprzypominające wyglądem dotychczasowych buldogów. Połowa XIX wieku przyniosła kolejne zmiany w wyglądzie reprezentantów rasy. Buldog angielski stał się masywniejszy, wyższy i szerszy.

Pies został po raz pierwszy pokazany na wystawie w Birmingham w 1860 roku. Psy tej rasy zyskali popularność nie tylko wśród  zwykłych obywateli, ale także znanych osobistości, jak na przykład Winston Churchill czy politycy z Partii Pracy.

Pierwsze buldogi angielskie pojawiły się w naszym kraju już w XIX wieku.

Buldog angielski – charakter i usposobienie

Choć swoim wyglądem budzi respekt, to buldog angielski jest bardzo czuły i przyjazny. Uwielbia wspólne zabawy, a przy tym jest bardzo cierpliwy, dlatego doskonale będzie się czuł w towarzystwie dzieci. Należy jednak pamiętać, że pies jest masywny i ma dużo siły, dlatego każdy kontakt dziecka z czworonogiem powinien odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

Buldog ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt obronny. Szybko zaprzyjaźnia się z nieznajomymi, ale w obliczu zagrożenia jest czujny i odważny. Odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt, zwłaszcza jeśli był odpowiednio socjalizowany. Może jednak wykazywać tendencję do dominacji w grupie i chęć podporządkowania sobie innych czworonogów.

Psy te lubią ruch, aktywność i zabawę, jednak nie odnajdą się w sportach ani nie będą dobrymi towarzyszami do biegania. Wolą spacery, podczas których nie powinny mocno się męczyć. Specyficzna budowa pyska może sprawiać, że podczas zbyt intensywnej aktywności pojawią się u nich trudności z oddychaniem.

Wychowanie i tresura

Szkolenie psa tej rasy nie jest łatwe. Pies ten jest bardzo inteligentny, ale przy tym równie bardzo uparty i niezależny. Właściciel musi być cierpliwy, konsekwentny, a także systematyczny. Warto mieć na uwadze, że pies i właściciel muszą znaleźć równowagę pomiędzy wrodzonym uporem rasy a posłuszeństwem w kluczowych sytuacjach. Bądź asertywny, jednak nie spodziewaj się, że buldog zawsze zachowa absolutne posłuszeństwo. Najskuteczniejsza będzie metoda pozytywnego wzmocnienia oparta na pochwałach, a także smakołykach dawanych w nagrodę.

Socjalizacja i wychowanie powinny rozpocząć się już w pierwszych miesiącach życia, aby pies dobrze odnajdywał się w towarzystwie innych zwierząt.

Zabawki dla buldoga angielskiego

Psy te uwielbiają zabawę i lubią aktywność, nie powinny się jednak przemęczać. Pozwól pupilowi dostosować stopień aktywności do jego możliwości, a także samopoczucia. Idealne zabawki dla buldoga to zatem szarpaki i zabawki sznurowe, a także piłeczki. Zabawki interaktywne natomiast zaabsorbują psiaka na długo i zaktywizują go, skłaniając do myślenia przy zabawie.

Pielęgnacja

Pies ten ma krótką sierść, dlatego pielęgnacja zaliczana jest do łatwych. Wystarczy, aby właściciel wyczesał włosie raz w tygodniu. Szczotkowanie ma również na celu pobudzenie krążenia i masaż skóry.

Opiekun powinien również systematycznie czyścić pofałdowaną skórę na pysku. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do stanów zapalnych. Należy także zadbać o dobre wysuszenie fałdów skóry po każdej kąpieli. Dbaj także o przycinanie pazurów psa, ponieważ z uwagi na jego stopień aktywności nie ściera on ich przy zabawie.

Dieta i żywienie

Rasa może wykazywać tendencję do nadwagi, a to powoduje problemy ze stawami i z oddychaniem, dlatego wybór odpowiedniej karmy dla psa jest kluczowy. Podzielenie pokarmu na dwie porcje będzie rozsądnym wyborem. Karmy odpowiednie dla psów średnich ras w odpowiedniej dawce będą idealne dla buldoga.

Buldogi mają wysoki apetyt. Często również próbują wymusić kolejne dawki karmy. Takie zachowanie również może prowadzić do przybierania na wadze, dlatego opiekun powinien odpowiedzialnie dawkować pokarm. W przypadku psów z nadwagą warto postawić na karmy light.

Właściciel może również zdecydować się na samodzielnie przygotowanie posiłków w ramach diety BARF opartej na surowych składnikach, jednak wymaga to nie tylko doskonałej znajomości wymogów żywieniowych psów, ale i także suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla buldogów angielskich

Zdrowie i długość życia

Rasa niestety jest genetycznie obciążona wieloma chorobami i wadami, dlatego też zakup szczeniaka z renomowanej hodowli, która potwierdzi stan zdrowia jego rodziców jest kluczowy.

Choroby, na które najbardziej narażone są buldogi, to:

  • choroby serca,
  • problemy z układem oddechowym wynikające z ich krótkiej kufy,
  • problemy skórne związane z ich pofałdowaną skórą – zapalenia, otarcia, alergie, podrażnienia, grzybice,
  • choroby i wady kręgosłupa i stawów,
  • kłopoty z trawieniem,
  • choroby oczu,
  • krzywy zgryz i odkładanie się kamienia nazębnego.

Buldogi są bardzo łakome i mają tendencję do nadwagi, dlatego też kontroluj dawkowanie karmy i nie przekarmiaj pupila, nawet jeśli będzie się o to bardzo dopraszał.

Buldogi angielskie źle znoszą skrajne temperatury, dlatego też warto od małego przyzwyczaić psa do ubranek na wypadek mrozów, natomiast w trakcie upałów zapewnij psu matę chłodzącą, stały dostęp do wody oraz zacienione miejsce do odpoczynku.

Psy tej rasy zwykle żyją 8 do 10 lat.

Sprawdź: Otyłość u psów — przyczyny i przebieg leczenia

U kogo sprawdzi się rasa?

Psy te uwielbiają pieszczoty i są bardzo towarzyskie, a przy tym zrównoważone, dlatego stanowią idealnego towarzysza dla rodzin z dziećmi. Ich budzący respekt wygląd sprawia, że nadadzą się również na psy stróżujące. Nie są to jednak psy aktywne, choć jak każdy pies potrzebują ruchu. To doskonały pies dla domatora.

Należy mieć na uwadze, że psy te są uparte i wymagają konsekwentnego i stanowczego podejścia – właściciel nie może pozwolić, żeby buldożek wchodził mu na głowę. Są także wymagające pod względem zdrowotnym i wymagają dbałości o dietę.

Odpowiednio socjalizowane buldogi odnajdą się w towarzystwie innych zwierząt, jednak mogą wykazywać skłonności do dominacji.

Zalety:

  • inteligentny,
  • doskonale sprawdzi się zarówno w roli psa rodzinnego, jak i obronnego,
  • czuły,
  • oddany swojemu właścicielowi,
  • cierpliwy w stosunku do dzieci,
  • łatwy w pielęgnacji.

Wady:

  • niezależny,
  • wykazuje tendencje do dominacji,
  • bywa uparty,
  • może mieć skłonność do nadwagi.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Charlie, Teddy, Atos, Bingo, Otis, Dyzio, Gizmo, Baxter, Cezar, Gaston, Elvis. Dafne, Daisy, Lola, Lucy, Bella, Zuza, Saba, Beza, Klara, Diana, Tosia, Chrupka, Kropka.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje buldog angielski

Cena waha się od 5500 do 7000 zł.

Ile żyje buldog angielski

Żyją 8-10 lat.

Jak wygląda buldog angielski

To średniej wielkości pies o krępej, mocnej budowie i charakterystycznym krótkim pysku. Jego głowa jest duża i szeroka, a łapy krótkie.

Ile waży buldog angielski

Dorosły pies waży ok. 23–25 kg.

Dlaczego buldog angielski nie szczeka

Psy te potrafią szczekać, jednak robią to gdy czują się zagrożone.

Buldog angielski co trzeba wiedzieć

Psy te są wyjątkowo uparte, a przymus nie podziała. Od najmłodszego przyzwyczaj psa do zasad panujących w domu i bądź konsekwentny, ale nie spodziewaj się absolutnego posłuszeństwa.

Buldog angielski ile szczeniąt w miocie

W miocie zwykle rodzą się 3-4 szczeniaki.

Buldog angielski co jedza

Postaw na wysokiej jakości karmę, która będzie dostosowana do wieku i wagi psa. Buldogi mają duży apetyt i tendencję do nadwagi, więc pomocne mogą być karmy typu light.

Data publikacji: 28.10.2020

Udostępnij