Choć w Polsce rasa jest słabo znana, burmilla jest atrakcyjnym i wesołym czworonogiem, który stanowi doskonałego towarzysza. Kot należy do grupy ras azjatyckich. Kojarzony jest ze spokojnym charakterem, a także łatwą pielęgnacją. Duże oczy czworonoga są be zwątpienia jego znakiem rozpoznawczym. Poznaj lepiej tę urokliwą rasę.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 4-6 kg wzrost: 20-35 cm |
maść | srebrnobiała, złota (dopuszczalne końcówki sierści w wielu kolorach) |
długość życia | od 10 do 12 lat |
główne cechy | łagodne, ciekawskie, rozmowne |
Wygląd i wzorzec rasy
Rasa zalicza się do kotów azjatyckich. Dorosły kot tej rasy osiąga od 23 do 35 centymetrów i waży od 4 do 6 kilogramów, natomiast dorosła kotka mierzy od 20 do 30 centymetrów, a jej waga waha się między 4 a 5 kilogramami. Sierść tych kotów jest srebrnobiała lub złota, o dopuszczalnych końcówkach sierści w wielu kolorach. Jest także jedwabista w dotyku, krótka i gęsta, przylegająca gładko do podszerstka.
Głowa kota ma lekko zaokrąglony kształt na szczycie. Oczy kota występują w różnych odcieniach zieleni, przy czym wzorzec preferuje odcień czysto zielony. Uszy są natomiast średniej wielkości. Sylwetka kota jest smukła i harmonijna, o silnych kościach, a także lekko dłuższych tylnych łapach.
Kocięta i hodowla
Decydując się na adopcję kociaka należy brać pod uwagę wyłącznie zakup w renomowanej, zarejestrowanej hodowli aby mieć pewność, że kotki są hodowane w sposób etyczny. Dzięki temu otrzymasz również komplet informacji o zdrowiu ich rodziców. Rasa dopiero zyskuje na popularności, jednak w Polsce można już znaleźć jej hodowle.
Ceny kociąt tej rasy przeważnie wynoszą od 3000 do 5000 zł – są one uzależnione od hodowli i jej renomy, a także maści kociaka i stanu zdrowia jego rodziców. Warto jednak mieć na uwadze, że rasa jest nadal mało popularna, więc na kociaka tej rasy często trzeba dłużej poczekać.
Historia rasy
Historia rasy jest stosunkowo krótka, gdyż pierwsze koty burmilla pojawiły się w 1981 roku. Przodkowie rasy to koty burmskie oraz perskie, jednak rasa wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Jest wynikiem przypadkowego skrzyżowania osobników dwóch ras – kota perskiego szynszylowego oraz kota burmskiego, które należały do baronowej Mirandy Bickford-Smith i jej męża. Chęć utrwalenia ich czarującego wyglądu zaowocowała powstaniem nowej rasy czworonogów o zielonych oczach, a także sierści, której końcówki odznaczają się kolorem od reszty, tworząc uroczy efekt poświaty.
Nazwa rasy odnosi się do jej pochodzenia – pochodzi od słów „burmese” i „chinchilla” odnoszących się do kotów burmskich i perskich szynszylowatych. Rasa została uznana przez FIFe w 1990 roku – obecnie rasa nadal jest mało popularna w Polsce, ale zyskuje coraz więcej miłośników.
Burmilla – charakter i usposobienie
Czworonóg bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów. Choć jest bardzo aktywny i potrzebuje odpowiedniej dawki stymulacji, nie wykazuje skłonności do ucieczek, dlatego jego rodzina może być o to spokojna. Uwielbia spać ze swoim opiekunem w łóżku i potrafi rozpoznać, kiedy doskwiera nam ból lub złe samopoczucie – wtedy nie opuszcza nas na krok.
Koty te są bardzo psotne i energiczne oraz uwielbiają zabawę, a także odznaczają się ciekawskim sposobem bycia. Lubią przebywać blisko właściciela, dlatego ich charakter wielu osobom przywodzi na myśl psy. Są to ponadto koty bardzo rozmowne, które chętnie komunikują się z właścicielem.
Wychowanie burmilli
Kotki tej rasy są bardzo inteligentne, przyjazne i chętne do współpracy, także odpowiednie wychowanie nie sprawi właścicielowi problemu. Warto mieć na uwadze, że są ciekawskie i skore do zabawy, dlatego warto urozmaicać ich lekcje. Stosuj metody pozytywnych wzmocnień – nagradzaj pupila pochwałami, a także przysmakami za pożądane zachowania. Koty powinno się przede wszystkim nauczyć korzystać z kuwety już od małego, a także można je nauczyć chodzenia na smyczy.
Sprawdź: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?
Zabawki dla burmilli
Koty tej rasy są z natury ciekawskie i aktywne, dlatego doskonałym pomysłem będą dla nich zabawki dla kota takie, jak piłeczki, myszki, a także wędki. Burmille bardzo chętnie angażują do zabawy właściciela, a także domagają się jego uwagi. Zabawki interaktywne natomiast zajmą uwagę kotka pod nieobecność właściciela, zaabsorbują go na długi czas i skłonią go do myślenia przy zabawie. To także doskonały trening dla ich naturalnych kocich instynktów. Przydatny dla kotka będzie również drapak, najlepiej odpowiednio wysoki, by pupil mógł się po nim wspinać.
Burmilla – pielęgnacja
Krótka sierść kota sprawia, że jego pielęgnacja jest łatwa i nieskomplikowana – właściciel nie musi codziennie szczotkować włosia, powinien natomiast regularnie sprawdzać kondycję uszu i oczu. Czworonóg nie wymaga częstych kąpieli, jednak należy zaznaczyć, że w trakcie tego zabiegu pielęgnacyjnego czuje się dobrze i swobodnie.
Poza czasem linienia kot nie traci sierści, dlatego będzie odpowiedni dla osób ceniących sobie czystość i porządek w domu.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów do pielęgnacji kotów
Dieta i żywienie
Kot tej rasy wykazuje skłonności do nadwagi, dlatego sposób żywienia powinien być dobrany pod rodzaj i intensywność aktywności. Karma dla kota powinna pokrywać całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne, a także dostarczać wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Powinna być również dostosowana do wieku – w zależności od etapu życia karm kota pokarmem dla kotów dorosłych lub też dla kociąt. Kotu będzie odpowiadać zarówno sucha karma, jak i mokra, która nie tylko jest mniej kaloryczna od karmy suchej, lecz także polecana dla kotów, które mało piją.
Koty można również karmić samodzielnie przygotowaną surową dietą BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości kocich wymogów żywieniowych, a także regularnej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla burmilli
Zdrowie i długość życia
Koty te odziedziczyły po swoich przodkach pewne predyspozycje do problemów zdrowotnych i schorzeń. Częstym problemem u kotów tej rasy są alergie, ponadto może wystąpić również cukrzyca lub schorzenie nerek, zwłaszcza u kotów starszych. Miewają one również tendencję do nadwagi i otyłości. U burmilli występują także takie schorzenia, jak kardiomiopatia przerostowa, wielotorbielowatość nerek, problemy z zębami czy też infekcje dróg oddechowych.
Koty tej rasy nie zaliczają się do szczególnie długowiecznych mruczków – żyją one około 10 do 12 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Jest to przyjazna, łagodna, ciekawska, a także rozmowna rasa, która potrzebuje dużo uwagi ze strony właściciela. Dobrze znosi obecność innych zwierząt, również psów, jednak lepiej czuje się w towarzystwie innych ras niż swoja. Natomiast po odpowiedniej socjalizacji i zaznajomieniu się z mruczkiem tej samej rasy koty również znajdą wspólny język.
Kot ten potrzebuje rozładować swoja energię poprzez zabawę, a także eksplorację otoczenia. Choć może przebywać z dziećmi, powinny one wiedzieć, jak obchodzić się ze zwierzęciem, a każdy kontakt powinien być nadzorowany przez dorosłych. Czworonóg będzie odpowiednim wyborem dla rodzin aktywnych, dlatego tryb życia osoby starszej nie będzie odpowiedni dla zwierzęcia.
Zalety:
- przywiązany do właściciela,
- aktywny,
- inteligentny,
- łatwy w pielęgnacji,
- nie gubi dużej ilości sierści,
- odpowiedni dla rodzin z dziećmi,
- akceptuje inne zwierzęta, w tym psy.
Wady:
- gadatliwy,
- ma skłonności do nadwagi,
- potrzebuje dużo uwagi od właściciela.
Popularne imiona dla burmilli
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Aslan, Leo, Tygrys, Mochi, Lucek, Puszek, Frugo, Ptyś, Homer, Kokos, Zenek, Elvis. | Elsa, Daisy, Nutka, Kropka, Figa, Diana, Myszka, Beza, Mela, Kitty, Tania, Lola. |
Najczęściej zadawane pytania
Kosztują ok. 3000-5000 zł.
Jest to dość nowa rasa i nie zyskała jeszcze dużej popularności, jednak można znaleźć zarejestrowane hodowle tej rasy. Zaleca się adopcję kota wyłącznie z zarejestrowanej, legalnej hodowli.
Koty te nie występują w czarnej maści.
Koty te nie występują w jednolicie rudej maści.
Koty te są z natury ciekawskie, przyjazne i rozmowne – przypominają charakterem psy.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Data publikacji: 30.11.2020