Cała prawda o życiu z kotem – czy zgadzasz się z nią?

Cała prawda o życiu z kotem – czy zgadzasz się z nią?

Życie z kotem ma niezaprzeczalnie swoje uroki – stale towarzyszy nam uroczy, psotny zwierzak, który uspokaja nas swoim mruczeniem i bawi swoimi figlami. Jednocześnie każdy kociarz zna sytuacje, kiedy to kot powoduje w domu nieopisany chaos albo bezwzględnie stawia na swoim – właściciel może jedynie się podporządkować! Ślady mokrych kocich łapek, rozsypany żwirek, kapryszenie przy jedzeniu i rozmaite humorki, asysta przy każdym wyjściu do toalety… To w pełni zrozumie tylko drugi kociarz! W poniższym artykule opisujemy, jaka jest cała prawda o życiu z kotem.

Kot – pan Twojego domu

Każdy właściciel kota prędzej czy później musi pogodzić się z faktem, że w domu niepodzielnie rządzi mruczek. Choć każdy kot jest inny, nie ulega wątpliwości, że w kocim charakterze leży stawianie na swoim – koty chodzą własnymi drogami. Życie właściciela jest z tego względu w wielu aspektach podporządkowane kotu. To Ty pracujesz na utrzymanie Twojego kota, karmisz go, bawisz się z nim, dbasz o niego i go pielęgnujesz, a także sprzątasz po jego wybrykach, natomiast kot cieszy się Twoją uwagą.

Sprawdź: Gdy kot nie chce jeść – przyczyny braku apetytu i porady

Przestrzeń osobista? To nie dla kota!

Każdy kociarz zna sytuacje, w których mruczek towarzyszy opiekunowi krok w krok, bez względu na to, czym się próbujemy zająć. Czas na drzemkę? Kot może Cię uznać za wygodną poduszkę do siedzenia. Wybierasz się do toalety? Tylko z eskortą – a jeśli nie wpuścisz kota ze sobą do łazienki, może się głośno tego domagać! Praca przy komputerze? Szykuj się na gościa na klawiaturze. Niejeden przypadkowo wysłany mail lub dokument tekstowy zapełniły opowieści prosto spod kocich łapek.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy kot mnie kocha? Sygnały i wskazówki

Prawda o życiu z kotem a kocie humorki

Czasem Twój kot uroczo się do Ciebie przytuli i zaśnie na kolanach, czasem zacznie się łasić… Innym razem natomiast czeka Cię pacnięcie kociej łapki, bliskie spotkanie z pazurkami lub ugryzienie. Czasem z kolei na poduszce albo za meblami czeka na Ciebie niemiła niespodzianka. Takie już są kocie humorki – nad niektórymi trudno zapanować i trzeba się z nimi po prostu pogodzić.

Kocia sierść w całym domu

Właścicielowi mruczka trudno uciec od kociej sierści w całym domu. Bez względu na to, czy jest akurat okres linienia czy nie, pojedyncze włosy albo kłębki sierści łatwo mogą się dostać wszędzie – na nasze ubrania, tapicerkę, czy wręcz… Do naszych posiłków. Rolka do ubrań, program typu „pupil” w pralce i dobry odkurzacz to niezbędniki każdego kociarza. Pamiętaj przy tym, by zwracać uwagę, czy kot nie gubi zbyt dużych ilości sierści – w razie wątpliwości zwróć się do weterynarza.

Kocie posiłki – jak dla lorda

Niektóre koty trudniej nakarmić, niż kapryśne dziecko – potrafią wybrzydzać z iście arystokratyczną wyniosłością. Sytuację komplikuje fakt, że należy stale dbać o to, by koty wystarczająco dużo jadły i piły. Koty niechętnie piją, ponadto jeśli pupil nie je dłużej niż dobę, może to mieć niebezpieczne konsekwencje dla jego zdrowia! Z tego względu należy szczególnie starannie dbać o dietę kota i pilnować, by otrzymywał wysokiej jakości karmę oraz miał stały dostęp do świeżej wody. W dodatkowym nawodnieniu kota może pomóc mokra karma lub też fontanna dla kota. Koniec końców nieraz wydajemy na jedzenie naszego mruczka niemałe sumy – jadają jak królowie!

Zobacz też: Żywienie kota – podstawowe zasady

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów

Z kartonami za pan brat

Możesz poświęcić wiele godzin na urządzenie kącika dla Twojego kota, w tym wybór idealnego legowiska i szeregu zabawek, a jednak często bardziej zainteresuje mruczka… Pudełko, w którym zostaną dostarczone. Legowisko i nowe zabawki mogą leżeć zapomniane – hitem dostawy i tak będzie pudełko. Nie walcz z tym – kot i tak wygra.

Brzdęk, trzask i koci wrzask

Masz w domu wysokie meble i półki pełne przedmiotów? Lubisz rośliny doniczkowe i bibeloty? Doskonale się składa – Twój kot zapewne też je lubi i chętnie zawiera z nimi bliższą znajomość! Choć nie wszystkie koty przepadają za wspinaczkami, w domu z kotem należy liczyć się z tym, że z niejednej półki zostanie strącona jej zawartość. Dzieje się tak nie tylko w wyniku niezdarnych kocich wspinaczek. Każdy właściciel kota przynajmniej raz widział puchatą łapkę wyciągającą się z jawną premedytacją w stronę przedmiotu na stole lub na blacie! Co więcej, koty mogą sobie szczególnie upodobać rośliny doniczkowe. Rośliny może czekać albo lot z wysokości, albo szczególna atencja łapek i ząbków kociego ogrodnika. Naucz się myśleć jak kot i zabezpiecz odpowiednie miejsca i przedmioty – dla świętego spokoju, ale i dla bezpieczeństwa pupila. Nie hoduj też roślin szkodliwych dla kotów.

Poranne pobudki

Koty przesypiają nawet do 16 godzin na dobę – nie oznacza to jednak, że w domu będzie panowała cisza i spokój! A przynajmniej niekoniecznie w ciągu dnia. Każdy opiekun mruczka wie, na jakie harce, miauczenie i biegi koty mogą nabierać ochoty w samym środku nocy. Czasem z kolei Twoja osoba posłuży im za wygodną poduszkę – twarz śpiącego właściciela idealnie się do tego nadaje. Co więcej, koty chętnie służą za nasz budzik, choć brakuje im precyzji zegarka. Z mruczkiem na pewno nie zaśpisz do pracy – obudzi Cię dużo wcześniej.

Kocie pazurki – żywioł nie do opanowania

Drapanie leży we wrodzonych instynktach każdego kota. Nieraz odbije się to na Twoich meblach czy wyposażeniu domu, a także na Tobie. Warto pupila wyposażyć w odpowiedni drapak już od małego, by uczył się, na czym może sobie ćwiczyć pazurki, a co powinien zostawić w spokoju.

Zobacz: Jak wytresować kota? Praktyczne wskazówki i porady

Przygody w kuwecie

W domu z kotem trudno zachować idealną czystość. Rozsypany żwirek to najmniejszy problem – zaradzi mu odpowiednia mata pod kuwetę. Niestety żwirek może się też roznosić po domu na kocich łapkach i sierści. Zdarza się też, że kot załatwia się poza kuwetą lub próbuje znaczyć teren – może Cię czekać niejedna niemiła niespodzianka. Upewnij się, że w domu jest wystarczająca liczba kuwet i zachowanie mruczka nie jest spowodowane chorobą.

Przeczytaj też: Dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą? Poznaj możliwe przyczyny

Koci kleptoman

W domu, w którym mieszka kot nieraz coś znika – główny podejrzany ma cztery łapki i skłonność do zabawy tym, co sobie akurat upatrzy. Kocia kleptomania, jak się okazuje, to powszechne, udokumentowane zjawisko. Twój pupil może naśladować zachowania dzikich kotów, które musiały chować upolowaną zwierzynę. Co więcej, do podkradania przedmiotów mają skłonność kotki, którym odebrano kocięta zbyt wcześnie – może ona starać się zastąpić kociątko pluszakiem. Przedmioty w domu giną? Zabezpiecz przed kotem wszystko, co może być dla niego niebezpieczne. Sprawdzaj przestrzenie pod łózkami, za meblami i wszędzie, gdzie może się zmieścić kot. Pamiętaj też, by poświęcać pupilowi wystarczająco dużo uwagi.

Taka jest cała prawda o życiu z kotem – na nudę nie można narzekać!

Sprawdź też: Dlaczego koty mruczą i jak to robią? Dowiedz się, co oznacza mruczenie kota!

Udostępnij