Cavapoo – krzyżówka cavaliera i pudla

Cavapoo – krzyżówka cavaliera i pudla

Cavapoo to kolejna współczesna rasa hybrydowa, która powstała na skutek skrzyżowania ze sobą pudla miniaturowego oraz cavalier king charles spaniela. Czworonogi te nazywane są również cavoodle lub cavadoodle, a ich niezwykłe usposobienie oraz rozczulający wygląd sprawiają, że rasa cieszy się coraz większym zainteresowaniem w obrębie niemal całego świata.

Jak w rzeczywistości wygląda opieka nad cavapoo? Co należy wiedzieć przed zakupem przedstawiciela tej rasy? Jakie potrzeby wykazuje psiak na porządku dziennym? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań dotyczących cavapoo, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 5-9 kg

wzrost: 30-35 cm

 maść ruda, biała, kremowa, morelowa, czarna, srebrno-beżowa
długość życia  od 10 do 15 lat
główne cechy  przyjazne, energiczne, towarzyskie

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec

Ze względu na fakt, iż cavapoo nie jest oficjalnie uznaną rasą, czworonogi te mogą cechować się nieco odmiennym wyglądem w zależności od tego, jak prezentują się ich rodzice. Nie istnieje również wzorzec, który określałby najważniejsze cechy wyglądu psiaków. Wiadomo jednak, że cavapoo należą do drobnych i niewielkich czworonogów, które nieraz porównywane są do pluszowych maskotek. Rasę wyróżnia bowiem urocza aparycja, duże oczy, a także przyjazny wyraz pyszczka oraz niezwykle miękka i gęsta sierść. Dorosłe osobniki przeważnie osiągają od 30 do 35 cm w kłębie, a ich waga mieści się w przedziale od 5 do 9 kg.

Sierść psiaków może przyjmować loczkowatą lub falistą postać w zależności od tego, czy szczenięta odziedziczą odpowiednie geny od pudla, czy też raczej od cavaliera. Ponadto niektóre osobniki cechują się skróconą kufą, natomiast inne wydłużoną i znacznie smuklejszą.

Jasno określone reguły nie istnieją również w kontekście barwy czworonogów. Mogą one więc cechować się rudym, białym, kremowym, morelowym, czarnym lub srebrno-beżowym odcieniem sierści, a także rozmaitymi łatami i znaczeniami. Jeśli u szczeniąt dominują geny cavaliera, można trafić nawet na trójkolorowe psiaki.

I choć cavapoo wydaje się drobnym i kruchym pieskiem, tak w rzeczywistości budowa jego ciała okazuje się solidna i umięśniona.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Choć cavapoo nie należy do nadmiernie popularnych psów, w Polsce istnieje co najmniej kilka hodowli tej rasy. Osoby zainteresowane kupnem szczeniaka nie mogą jednak liczyć na rodowody, gdyż, jak już zostało wspomniane, cavapoo nie jest rasą uznaną przez FCI ani ZKwP.

Dlatego też podejmując decyzję o zakupie należy kierować się przede wszystkim warunkami panującymi w danym miejscu, a także rodowodami rodziców szczeniąt oraz dokumentacjami medycznymi. Profesjonalni hodowcy bez problemu udostępniają zainteresowanym wszelkie kluczowe informacje dotyczące posiadanych psiaków. Podejrzenia powinny natomiast wzbudzać osoby, które ukrywają wszelkie dokumenty dotyczące czworonogów i nie udostępniają ich do wglądu.  

Osoby zainteresowane kupnem psa tej rasy muszą mieć świadomość, że rodzice szczeniąt nie zawsze są psami rasowymi, a hodowcy nie zawsze mówią w tej kwestii prawdę. W trakcie zakupu warto więc zachować szczególną ostrożność, a także niezachwianą dociekliwość.

Ceny szczeniąt

Ceny szczeniąt rasy cavapoo mogą być niezwykle zróżnicowane. Dostępne ogłoszenia mówią zarówno o kwotach sięgających 5 000 zł, jak i o takich, które wynoszą nawet 10 000 zł. Wszystko to zależy między innymi od renomy danego hodowcy, pochodzenia i osiągnięć rodziców szczeniaków, czy też chociażby wyglądu oferowanych psiaków. Potencjalni nabywcy powinni więc mieć świadomość, że ich nowy pupil nie będzie małym wydatkiem.

Historia rasy

Historia cavapoo

Początki rasy cavapoo przypadają na lata 90-te XX wieku. Wówczas po raz pierwszy skrzyżowano ze sobą miniaturowego pudla oraz cavalier king charles spaniela. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż miało to miejsce w Australii, choć Amerykanie twierdzą, iż to oni powinni być uznawani za twórców hybrydy.

Ideą, która przyświecała krzyżówce, było uzyskanie niewielkiego czworonoga o towarzyskim i przyjaznym usposobieniu, ale także wysokiej inteligencji. Rasa miała przede wszystkim sprawdzać się w roli psów rodzinnych, które doskonale wpasują się w domy i mieszkania na całym świecie, a przy tym ich sierść nie będzie nadmiernie uczulająca. Tak też się stało – cavapoo to niezwykle przyjazny zwierzak, który praktycznie nie linieje, co znacznie ogranicza transmisję alergenów. Nie oznacza to jednak, że rasa ta będzie odpowiednia dla wszystkich alergików, gdyż w rzeczywistości nadal może ona uczulać.

Obecnie cavapoo spotyka się przede wszystkim w Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Hodowle mieszczą się również w Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak inne rasy hybrydowe, w tym chociażby goldendoodle i labradoodle, cavapoo nie jest uznawany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), a w konsekwencji również przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Nic nie wskazuje również na to, że uznanie cavapoo będzie miało miejsce w najbliższych latach, gdyż wymagałoby to długotrwałych oraz intensywnych prac nad ujednoliceniem tych czworonogów. 

Cavapoo – charakter i usposobienie

Cavapoo - charakter i usposobienie

Podobnie jak w przypadku wyglądu, cavapoo niejednokrotnie znacznie różnią się od siebie pod względem charakteru i usposobienia. Zasadniczo rzecz biorąc, psiaki te są przyjazne, towarzyskie, radosne i energiczne, choć zdarzają się również przypadki, w których opiekunowie mają do czynienia ze spokojniejszymi czworonogami zachowującymi pewien dystans. Cavadoodle zdecydowanie nie przepada jednak za samotnością i pozostawaniem bez opiekunów przez długi czas.

Niezaprzeczalnym jest, że rasa uwielbia rozmaite aktywności, a przy tym jest również bardzo żywiołowa. Ponadto w cavapoo drzemią również silne instynkty łowieckie, które wynikają zarówno z genów cavaliera, jak i pudla. Warto więc mieć na uwadze fakt, iż psiak niejednokrotnie może oddać się pogodni za napotkanym kotem, zającem lub myszą.

W obrębie cech rasy, na które natykają się hodowcy i opiekunowie, można wyróżnić także upór, szczekliwość, odwagę oraz lękliwość. W przypadku cavapoo charakter czworonoga jest więc w pełni uzależniony od tego, jakie cechy wykazują jego rodzice. Ważną rolę odgrywa jednak również odpowiednie podejście do psiaka, a także szkolenie i socjalizacja.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura cavapoo

Cavapoo to inteligentna rasa, która z powodzeniem nabywa nowe umiejętności i chętnie współpracuje z opiekunami, szczególnie jeśli podczas szkolenia uwzględnione zostały ulubione przysmaki czworonoga. Nieraz cavadoodle wykazuje się jednak uporem i własnym zdaniem, przez co szkolenie zwierzęcia może przybierać zróżnicowane formy.

Zasadniczo uważa się, że rasa, podobnie jak niemal każda inna, potrzebuje konsekwentnego, a przy tym wyrozumiałego opiekuna. W tresurze całkowicie niewskazanym będzie jednak wykorzystywanie jakichkolwiek metod awersyjnych, w tym również krzyku i karania. Zamiast tego warto postawić na pozytywne wzmocnienia, które okazują się znacznie bardziej efektywne.

Cavapoo będzie wymagał również odpowiedniej socjalizacji. Już od okresu szczenięcego psiaka należy więc zapoznawać zarówno z innymi ludźmi oraz zwierzętami, jak i rozmaitymi sytuacjami lub bodźcami. W przeciwnym razie pupil może okazać się nadmiernie lękliwy.

Zaleca się, aby podejmowane działania konsultować z psim behawiorystą. Specjalista będzie bowiem w stanie dopasować program szkoleniowy indywidualnie pod danego czworonoga, co znacznie ułatwi pracę z cavapoo.

Zobacz: Kto to jest behawiorysta?

Zabawki dla cavapoo

Zabawki dla cavapoo

Cavapoo to radosny i zabawowy psiak, który z chęcią podejmuje się rozmaitych aktywności. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których bierze udział również ukochany opiekun zwierzęcia. Z tego względu z pewnością warto wyposażyć się w jakościowe i wytrzymałe zabawki, wśród których wyróżnia się między innymi różnego rodzaju piłki, frisbee, gryzaki, pluszaki oraz akcesoria sznurkowe. Należy przy tym pamiętać, że cavapoo to drobny i mały psiak, przez co jego zabawki powinny cechować się odpowiednio dopasowanymi rozmiarami.

W związku z tym, że rasa zdecydowanie nie przepada za samotnością, opiekunom zaleca się zakup akcesoriów interaktywnych oraz Kongów, które z powodzeniem zajmą uwagę czworonoga i sprawią, że nieraz lepiej zniesie on konieczność rozłąki. Tego typu zabawki rozwijają również zdolności intelektualne psiaków, ale i zapewniają im odrobinę rozrywki.

Cavapoo – pielęgnacja

Pielęgnacja rasy

Specyfika cavapoo sprawia, że czworonogi te wymagają regularnej i dokładnej pielęgnacji. Jej podstawę powinno stanowić systematyczne wyczesywanie sierści psiaka przy użyciu odpowiednio dopasowanej szczotki. Dzięki temu opiekunowie są bowiem w stanie zapobiec powstawaniu uciążliwych kołtunów, które z czasem utrudniają czworonogom bieżące funkcjonowanie. Co więcej, po spacerach z sierści pupila należy wybierać wszelkie zanieczyszczenia, w tym chociażby drobne gałązki.

Kąpiele psiaka powinny odbywać się w miarę jego indywidualnych potrzeb, czyli wtedy, gdy skóra i sierść są wyraźnie zabrudzone. W tym celu warto wyposażyć się w dopasowany szampon, a także odżywkę ułatwiającą rozczesywanie i zapobiegającą powstawaniu kołtunów. Nie należy zapominać również o tym, że rasa wymaga regularnego podcinania sierści. Wówczas wskazanym jest skorzystanie z usług zaufanego i doświadczonego groomera, który odpowiednio zadba o okrywę czworonoga.

Systematycznej kontroli wymagają przede wszystkim uszy cavapoo, gdyż ich budowa sprawia, że rasa może wykazywać predyspozycje do rozmaitych infekcji. Ponadto należy monitorować także stan jamy ustnej pupila i długość jego pazurków.

Osobniki ze skróconą kufą mogą doświadczać problemów z prawidłowym oddychaniem, co zdarza się przede wszystkim podczas upałów. Dlatego też w ciepłe dni cavapoo nie powinien zbyt długo przebywać na zewnątrz.

Jeśli w wyglądzie lub zachowaniu zwierzęcia zaobserwowane zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, opiekunowie powinni niezwłocznie konsultować je z lekarzem weterynarii.

Zobacz: Strzyżenie psa – dlaczego warto skorzystać z usług groomera?

Dieta i żywienie

Dieta i żywienie cavapoo

Odpowiednio zbilansowana i dopasowana dieta stanowi absolutną podstawę opieki nad każdym czworonogiem, niezależnie od jego rasy. Mając jednak na uwadze fakt, iż cavapoo może wykazywać skłonności do wielu rozmaitych chorób i dolegliwości, opiekunowie powinni zapewnić swojemu pupilowi wysokiej jakości pokarmy.

W żywieniu psów można postawić na zakup karmy komercyjnej, która cechuje się pełnowartościową formułą opracowaną w oparciu o jakościowe składniki. Wówczas jedynym zadaniem opiekunów jest serwowanie zwierzęciu odpowiednich porcji karmy w kilku odrębnych posiłkach dziennie.

Alternatywą dla karm komercyjnych jest samodzielne przygotowywanie posiłków czworonoga z wykorzystaniem zasad diety BARF. I choć takie rozwiązanie wymaga czasu, zaangażowania oraz nabycia odpowiedniej wiedzy, dieta BARF sprawdza się u psów na całym świecie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości w kwestii żywienia domowego pupila zdecydowanie warto zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki. Takie osoby są bowiem w stanie indywidualnie dopasować dietę czworonoga tak, aby stanowiła ona odpowiednie wsparcie na każdym z życiowych etapów.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla cavapoo

Zdrowie i długość życia

Cavapoo - zdrowie i długość życia

Hodowcy i opiekunowie cavapoo twierdzą, iż czworonogi te żyją przeważnie od 10 do około 15 lat. I choć powszechnie zakłada się, że „psy wielorasowe”, zwane również kundelkami lub mieszańcami, są zdrowsze niż wiele innych czworonogów z rodowodami, w przypadku cavapoo wygląda to nieco inaczej. Psiaki te są bowiem hybrydą powstałą na skutek skrzyżowania dwóch psów rasowych – pudla i cavaliera. Niestety, cavaliery bardzo często nie cieszą się dobrym zdrowiem, a w obrębie tej rasy wyróżnia się między innymi dolegliwości układu naczyniowego (w tym serca), układu nerwowego oraz oczu. Pudle natomiast mogą wykazywać skłonności do takich schorzeń, jak padaczka i cukrzyca.

Decydując się na zakup cavapoo nowi opiekunowie nie mają więc pewności, do jakich chorób rasa wykazuje predyspozycje, ani z czym może się to wiązać. Co więcej, cavadoodle to bardzo młoda krzyżówka, przez co na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy w jej obrębie nie mają miejsca poszczególne mutacje lub charakterystyczne schorzenia genetyczne.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Choć charakter cavapoo może być niezwykle zróżnicowany, rasa ta odnajdzie się zarówno wśród całkowicie początkujących, jak i doświadczonych opiekunów. Cavadoodle to bowiem radosny, przyjazny i towarzyski psiak, który może mieszkać w domu lub bloku. Przeważnie czworonogi te są również wyjątkowo podatne na szkolenie, a przy tym energiczne oraz zabawowe. Cavapoo wymaga jednak prawidłowej opieki, pielęgnacji oraz żywienia. Pomimo wyglądu pluszowego misia, rasa ta wykazuje własne potrzeby oraz preferencje, których nie należy ignorować. Ponadto opiekunowie muszą zadbać również o to, aby zapewnić pupilowi odpowiednie szkolenie i socjalizację.

Cavapoo a dzieci

Cavapoo niejednokrotnie określany jest mianem typowego psiaka rodzinnego. Wynika to bowiem z faktu, iż czworonogi tej rasy doskonale dogadują się ze wszystkimi domownikami, w tym również z dziećmi. Warto jednak mieć świadomość, że cavapoo to drobny i delikatny zwierzak, który posiada także własne granice cierpliwości. Wszelkie zabawy z dziećmi powinny więc odbywać się pod nadzorem osób dorosłych, gdyż najmłodsi domownicy mogą całkowicie nieświadomie wyrządzić psiakowi krzywdę.

Cavapoo a inne zwierzęta domowe

Cavapoo a inne zwierzęta domowe

Relacja cavapoo z innymi zwierzętami domowymi może przybierać różnorodne formy. Psiaki, które już od okresu szczenięcego były odpowiednio socjalizowane i miały regularny kontakt z rozmaitymi stworzeniami, w dorosłości nie powinny wykazywać żadnych problemów z towarzystwem zarówno psów, jak i kotów. Zdarzają się jednak przypadki, w których cavapoo zachowuje bezpieczny dystans w kontakcie z innymi zwierzętami, szczególnie jeśli chodzi o duże psy.

W związku z tym, że rasa wykazuje rozmaite instynkty łowieckie, cavapoo nieraz może zdecydować się na pościg za uciekającymi zwierzętami, w tym również kotami.

Ciekawostki o cavapoo

Ciekawostki o cavapoo

Przyjazne usposobienie oraz inteligencja cavapoo sprawia, że czworonogi te chętnie wykorzystywane są do roli psów towarzyszących dla osób z poszczególnymi chorobami lub niepełnosprawnościami.

Rasa zdecydowanie nie należy do wybrednych. Cavapoo z chęcią oddaje się fascynującej czynności, jaką jest jedzenie – niezależnie od rodzaju pokarmu. W wielu przypadkach może to stanowić nie lada problem, szczególnie jeśli psiak wykazuje skłonności do zjadania rozmaitych rzeczy na spacerach lub zbierania paprochów z domowej podłogi.

Choć cavapoo określany jest jako energiczna i żywiołowa rasa, czworonogi te nie przepadają za długotrwałym przesiadywaniem poza domem. Co więcej, niezbyt dobrze znoszą one ekstremalne temperatury, dlatego też w chłodne dni wymagają dopasowanego ubranka, a latem potrzebują chłodnego i zacienionego miejsca do odpoczynku, wraz z dostępem do świeżej wody.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Archie, Arlo, Baron, Baxter, Bentley, Boomer, Dexter, Finn, George, Hugo, Loki, Moose, Otis, Percy, Teddy, Winston. Bonnie, Chloe, Coco, Daisy, Dakota, Gigi, Evie, Holly, Lady, Lola, Lucy, Luna, Minnie, Missy, Molly, Poppy, Stella, Willow.

Najczęściej zadawane pytania

Cavapoo co to za rasa

Jest to krzyżówka ras pudel oraz cavalier king charles spaniel.

Cavapoo ile żyje

Żyją one 10-15 lat.

Cavapoo ile wazy

Ważą one 5-9 kg.

Cavapoo ile kosztuje

Psy tej rasy kosztują 5000-10000 zł.

Cavapoo gdzie kupić

Rasa nie jest jeszcze oficjalnie uznana, lecz w Polsce można znaleźć jej hodowle.

Cavapoo choroby

Psy te mogą cierpieć na choroby występujące u ras, których są krzyżówką, zwłaszcza u cavalierów. Są to problemy zdrowotne takie, jak choroby układu naczyniowego, układu nerwowego oraz oczu, a także padaczka czy cukrzyca.

Udostępnij