Chart afgański to majestatyczny pies o długiej i gęstej sierści, a także znaczących rozmiarach. Rasa nieraz sprawia wrażenie poważnej i stonowanej, jednak w kontakcie z ludźmi czworonogi te są niezwykle wrażliwe i czułe, a co za tym idzie – wymagają stosunkowo dużych ilości uwagi. Chart afgański będzie także potrzebował prawidłowej diety oraz skrupulatnej pielęgnacji. To właśnie dlatego przed zakupem przedstawiciela tej rasy zdecydowanie warto zapoznać się z jej specyfiką oraz najważniejszymi wymogami.
Zobacz również: Niezwykłe rasy psów – zbiór
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Chart afgański – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla charta afgańskiego
- Chart afgański – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Chart afgański – ciekawostki
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 15-25 kg wzrost: 68-74 cm |
maść | biała, czarna, ruda |
długość życia | od 12 do 14 lat |
główne cechy | dostojne, spokojne, niezależne |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), charty afgańskie zaliczane są do grupy X – Charty, a także sekcji 1, która obejmuje rasy długowłose.
Czworonogi te cechują się znaczącymi rozmiarami, gdyż samce mierzą od 68 do 74 cm w kłębie, natomiast u suczek przedział ten wynosi 63-69 cm. Waga charta afgańskiego jest uzależniona przede wszystkim od jego płci, tym samym mieszcząc się w granicach od 15 do nawet 25 kg.
Rasa wyróżnia się niezwykle smukłą i elegancką sylwetką. Kończyny czworonoga są długie, mocne i wyraźnie umięśnione, a grzbiet prosty. Średniej długości ogon jest stosunkowo nisko osadzony, tym samym cechując się niezbyt obfitym włosem. Głowa charta afgańskiego jest niewielka, natomiast kufa znacznie wydłużona i zakończona (najczęściej) czarnym nosem. Oczy zwierzęcia przyjmują nieco trójkątny kształt i są osadzone ukośnie. Najbardziej pożądaną ich barwą okazują się ciemne kolory, jednak akceptowany jest również złoty odcień. Uszy zwierzęcia są osadzone z tyłu czaszki i ściśle przylegają do głowy charta. Jednocześnie są one porośnięte długim i jedwabiście gładkim włosem.
Okrywa rasy jest długa, delikatna i miękka w dotyku. Co ciekawe, niegdyś sierść chartów afgańskich była wykorzystywana do produkcji wyjątkowych szali.
Wzorzec dopuszcza zasadniczo wszystkie możliwe umaszczenia, jednak białe znaczenia (szczególnie w obrębie głowy) nie należą do pożądanych.
Szczeniaki i hodowla
W Polsce charty afgańskie zdecydowanie nie należą do nadmiernie popularnych ras psów, przez co zakup czworonoga może okazać się nieco utrudniony. Na terenie kraju funkcjonuje bowiem zaledwie kilka profesjonalnych hodowli, a po szczenięta nieraz trzeba ustawić się w kolejce.
Przed zakupem charta afgańskiego należy dokładnie sprawdzić, czy wybrany hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), gdyż jedynie wówczas potencjalni nabywcy zyskują pewność, że ich psiak posiada wszelkie niezbędne dokumenty świadczące między innymi o jego pochodzeniu, czy też zdrowiu.
Ceny szczeniąt
Koszty związane z zakupem charta afgańskiego przeważnie mieszczą się w przedziale od około 35000 aż do 6000 zł. Warto przy tym pamiętać, że każdy hodowca ma prawdo do indywidualnej wyceny oferowanych szczeniąt, przez co kwoty te mogą być również znacznie wyższe. Wpływają na to między innymi takie czynniki, jak chociażby renoma hodowli, osiągnięcia i pochodzenie rodziców, a nawet wygląd szczeniaka.
Podejrzenia powinny jednocześnie wzbudzać tańsze psiaki oraz oferty mówiące o szczeniakach „w typie rasy”. Bardzo często jest to bowiem sygnał mówiący o pseudohodowli, przy czym zakup czworonoga z takiego miejsca może wiązać się między innymi z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi u zwierzęcia.
Historia rasy
Jednoznaczne określenie genezy chartów afgańskich okazuje się niezwykle skomplikowanym zadaniem. Rasa jest bowiem uznawana za jedną z najstarszych na świecie, przez co jej pochodzenie wiąże się z istnieniem rozmaitych teorii i założeń. Najstarsze szczątki czworonogów w typie charta afgańskiego, jakie zostały odnalezione przez badaczy, są datowane nawet na około 6000 lat. Niektórzy twierdzą jednak, że mogły one należeć do chartów perskich, zwanych również saluki, które są spokrewnione z afganami.
Rasa afgańska prawdopodobnie powstała na skutek rygorystycznej selekcji wśród psów o najdłuższej okrywie. Dawniej ich sprzedaż oraz transport przez cudzoziemców był całkowicie zakazany, dlatego też dopiero w XX wieku pierwsi przedstawiciele rasy zawitali na obszarze Europy i Stanów Zjednoczonych.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych osobników był chart perski o imieniu Zardin, a na podstawie jego wyglądu stworzono pierwszy wzorzec rasy. W 1926 roku założono pierwszy klub hodowców. Wydarzenie to miało miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie rasa spotkała się z ogromnym zachwytem. Co więcej, na chwilę obecną to właśnie Wielka Brytania sprawuje patronat nad chartami afgańskimi.
Chart afgański – charakter i usposobienie
Chart afgański niezaprzeczalnie wzbudza nie tylko podziw, ale i duże zainteresowanie. Rasę cechuje jednak żywiołowe i niezależne usposobienie, a także stosunkowo silny i trudny do ułożenia charakter. Pomimo tego, że czworonogi te nieraz sprawiają wrażenie nieprzystępnych, w rzeczywistości nawiązują one z opiekunem bardzo silną więź, choć nie komunikują tego w tak wylewny sposób, jak robią to inne rasy psów. Chart afgański jest bowiem o wiele bardziej stonowany, tym samym nieraz odmawiając pieszczot lub wspólnych zabaw. Jak niemal wszystkie inne czworonogi, pies ten będzie jednak potrzebował bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz odpowiedniego podejścia.
We wnętrzu każdego charta afgańskiego drzemie silny instynkt myśliwski, dlatego też pupil nie zawaha się przy okazji pogoni za uciekającą sarną, czy też zającem. Podczas spacerów może on więc wymagać zwiększonej uwagi opiekuna, szczególnie w obrębie ruchliwych ulic.
Dawniej rasę wykorzystywano między innymi do pełnienia roli psa stróżującego, jednak chart afgański stroni od agresji, czy też zupełnie nieprzewidywalnych zachowań. W kontakcie z całkowicie obcymi ludźmi może jednak zachowywać bezpieczny dystans i pewną dozę nieufności.
Chart afgański to niezwykle żywiołowy i ruchliwy psiak, dlatego też na porządku dziennym potrzebuje on stosunkowo dużych dawek aktywności fizycznej. Spacery w pobliskiej okolicy okazują się przy tym jednak całkowicie niewystarczające, gdyż rasa wymaga możliwości swobodnego „wybiegania się” na otwartej przestrzeni.
Wychowanie i tresura
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż charty afgańskie nie należą do nadmiernie inteligentnych psów. W rzeczywistości jednak okazuje się to całkowitą nieprawdą. W ojczyźnie tych czworonogów wymagano od nich przede wszystkim sprytu i zaradności, gdyż zasadniczo musiały one pracować na swoje utrzymanie. Dlatego też na dzień dzisiejszy rasa wykazuje się stosunkowo dużą samodzielnością, co z kolei może przekładać się na upór w podejmowanych działaniach, który ludzie niejednokrotnie interpretują jako nieposłuszeństwo.
Charty afgańskie zdają sobie sprawę z tego, czego się od nich oczekuje, a nowe umiejętności nabywają w szybkim tempie. Rasa nie będzie jednak całkowicie uległa względem opiekunów, dlatego też od zwierzęcia nie należy wymagać szybkiego wykonywania każdego polecenia lub komendy. Osoby, które dotychczas nie miały do czynienia z przedstawicielami tej rasy, bardzo często ulegają irytacji, tym samym wymuszając na czworonogu natychmiastowych reakcji. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu działania jedynie spowalniają zwierzę, jednocześnie wzbudzając w nim niechęć do dalszej współpracy.
Szkolenie charta afgańskiego powinno odbywać się w przyjaznej, łagodnej i akceptującej atmosferze. Nie należy więc stosować rozmaitych metod awersyjnych, w tym krzyku, karania, a także przemocy fizycznej oraz psychicznej. O wiele lepszą motywacją okazują się nagrody w postaci pochwał, pieszczot oraz ulubionych przysmaków zwierzęcia.
Trening warto rozpocząć już od okresu szczenięcego. Jednocześnie nie należy zapominać również o prawidłowej socjalizacji, gdyż jej brak może sprawić, że w obliczu nowych sytuacji lub nieznanych bodźców psiak będzie reagował lękiem.
Zabawki dla charta afgańskiego
Chart afgański to niezwykle żywiołowy i radosny pies, który bardzo chętnie spędza swój czas na świeżym powietrzu. W celu urozmaicenia codzienności zwierzęcia warto więc zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane zabawki, w tym chociażby piłki, frisbee, akcesoria sznurkowe oraz gryzaki. Przydatnym rozwiązaniem może także okazać się zakup produktów interaktywnych oraz zabawek typu Kong, które nie tylko są w stanie zachęcić czworonoga do podejmowania aktywności, ale również zająć jego uwagę na dłuższy czas.
Chart afgański – pielęgnacja
Pielęgnacja chartów afgańskich zdecydowanie nie należy do szybkich i przyjemnych. Specyfika sierści rasy sprawia bowiem, że z łatwością powstają na niej uporczywe kołtuny, co z kolei sprawia, że dbanie o odpowiedni wygląd czworonoga może okazać się niezwykle czasochłonne, tym samym wymagając dużej systematyczności.
Młode osobniki są pokryte charakterystycznym puchem, który z czasem wypada, a na jego miejscu wyrasta długa i jedwabista sierść. Już od okresu szczenięcego należy jednak przyzwyczajać pupila do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dorosłe charty afgańskie należy czesać średnio raz na dwa dni. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak szczotki, grzebienie oraz odżywki ułatwiające rozczesywanie sierści. Po każdym spacerze warto jednocześnie sprawdzać okrywę czworonoga pod kątem różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak trawa, drobne gałązki, czy też rzepy, a następnie precyzyjnie je usuwać.
Charty afgańskie będą wymagały również systematycznych kąpieli, które należy dostosować do indywidualnych potrzeb oraz trybu życia czworonoga. Niezbędnym okazuje się przy tym odpowiednio dopasowany szampon o możliwie najbardziej naturalnym składzie, a także hipoalergicznej formule. Rasa wykazuje bowiem pewne skłonności do występowania alergii skórnych, które bardzo często okazują się niezwykle uciążliwe dla samego zwierzęcia.
Bieżącej kontroli wymagają między innymi pazury charta, które raz na jakiś czas będą potrzebowały skrócenia. Na porządku dziennym warto również monitorować stan jamy ustnej zwierzęcia, a także jego oczu oraz uszu, których specyficzna budowa stwarza warunki do rozwoju różnego rodzaju infekcji.
Dieta i żywienie
Przedstawiciele rasy afgańskiej niejednokrotnie wykazują skłonności do łakomstwa, a w konsekwencji również szybkiego przybierania na wadze. Z tego względu każdy opiekun powinien zadbać o odpowiednio zbilansowaną, a także pełnowartościową dietę swojego czworonoga.
Najpopularniejszą formą żywienia charta afgańskiego jest podawanie zwierzęciu wysokiej jakości karmy komercyjnej, najlepiej dedykowanej psom ras dużych i olbrzymich. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku szczeniąt, gdyż wymagają one prawidłowo dopasowanych ilości poszczególnych składników, które będą wspierać ich szybki wzrost.
Drugą możliwością okazuje się samodzielne przygotowywanie posiłków dla czworonoga w oparciu do dietę BARF. Wówczas koniecznym będzie jednak wzbogacanie pokarmów o niezbędne preparaty witaminowe i mineralne, które zagwarantują psu możliwość prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania na każdym z życiowych etapów. Decydując się na taką formę żywienia zdecydowanie warto zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie dietetyki lub weterynarii, gdyż błędnie dopasowane proporcje danych składników mogą wywierać negatywny wpływ na samopoczucie oraz dobrostan zwierzęcia.
Po każdym posiłku chart afgański powinien mieć możliwość odpoczynku przez co najmniej godzinę. Nie należy również zapominać o stałym i nieograniczonym dostępie do świeżej oraz czystej wody pitnej.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla chartów afgańskich
Zdrowie i długość życia
Charty afgańskie są uważane za odporne i wytrzymałe psy, których średnia długość życia wynosi od 12 do 14 lat. W obrębie rasy spotykane są jednak poszczególne dolegliwości, wśród których wyróżnia się przede wszystkim:
- Choroby oczu (np. zaćma),
- Infekcje uszu,
- Alergie,
- Problemy z uzębieniem i dziąsłami,
- Dolegliwości kardiologiczne,
- Wysięki w opłucnej,
- Nowotwory.
Przedstawiciele tej rasy stosunkowo dobrze radzą sobie nawet w przypadku utrudnionych warunków atmosferycznych, jednak latem opiekunowie powinni zadbać o to, aby psiak miał możliwość schronienia się w chłodnym i zacienionym miejscu. Zbyt wysokie temperatury mogą bowiem przynosić zwierzęciu znaczący dyskomfort, a nieraz również odbijać się na jego zdrowiu.
Charty afgańskie bardzo źle znoszą różnego rodzaju ból. Są one również szczególnie nadwrażliwe na środki wykorzystywane podczas narkozy, przez co bardzo często jest ona całkowicie niewskazana.
U kogo sprawdzi się rasa?
Ze względu na silny charakter i bardzo specyficzne wymagania, chart afgański zdecydowanie nie będzie psem dla każdego. Rasa nie odnajdzie się przede wszystkim w niewielkim mieszkaniu w bloku, gdzie najzwyczajniej nie będzie dysponowała wystarczającą ilością przestrzeni. Ponadto afgany wymagają również przestrzeni do swobodnego „wybiegania się”, których przeważnie brakuje w centrum miasta.
Charty afgańskie potrzebują systematycznej i precyzyjnej pielęgnacji, a także odpowiedniego treningu i socjalizacji. Nie będą to więc czworonogi dla całkowicie niedoświadczonych oraz początkujących opiekunów, którzy nie są w stanie w pełni zrozumieć natury i potrzeb czworonoga.
Co więcej, rasa będzie również potrzebowała konsekwentnego, a zarazem przyjaznego nastawienia. Chart afgański nie będzie przy tym nadmiernie wylewnym psiakiem, który towarzyszy właścicielowi na każdym kroku i skrupulatnie wypełnia każde jego polecenie.
Chart afgański a dzieci
Hodowcy chartów afgańskich zaznaczają, że w kontakcie z dziećmi wykazują się one łagodnym nastawieniem oraz stosunkowo dużą cierpliwością. Granice wytrzymałości czworonoga mogą jednak okazać się cienkie, przez co nie należy nadmiernie go niepokoić, czy też traktować jako żywą maskotkę. Wszelkie interakcje z dziećmi powinny więc odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych, które w razie konieczności będą w stanie zapanować nad temperamentem zwierzęcia.
Chart afgański a inne zwierzęta domowe
Zasadniczo rzecz biorąc, charty afgańskie dobrze radzą sobie w towarzystwie innych zwierząt domowych, a w szczególności psów. Uciekający kot może jednocześnie obudzić w afganie silny instynkt myśliwski, co z kolei będzie skutkowało pogonią. Nieraz tego typu sytuacje mogą jednak przynosić tragiczne skutki. Kluczową rolę w tym aspekcie odgrywa więc odpowiednia socjalizacja obejmująca zapoznawanie charta nie tylko z innymi ludźmi, ale również zwierzętami, bodźcami oraz sytuacjami. Opiekunowie powinni przy tym zachowywać zwiększoną uwagę podczas spacerów.
Chart afgański – ciekawostki
Charty afgańskie pierwotnie wykorzystywano do polowań na górzystych i pustynnych obszarach Afganistanu. Niejednokrotnie towarzyszyły one zarówno łowcom, jak i kłusownikom, tym samym polując nawet na lamparty. Co ciekawe, rasa zaliczana jest do tzw. „wzrokowców”, dlatego też w trakcie pogoni kieruje się ona wyłącznie zmysłem wzroku.
Prędkość, jaką charty afgańskie osiągają podczas biegu, niejednokrotnie jest porównywana z wynikami osiąganymi przez konie wyścigowe. Afgan jest w stanie biec z prędkością nawet 64 km/h, a najlepszy zanotowany wynik konia wyścigowego to nieco ponad 70 km/h.
Rasa wyróżnia się nie tylko zaskakującą prędkością biegu, ale również niesamowitą zwinnością. Specyficzne ułożenie bioder afgana sprawia bowiem, że pies jest w stanie niemal natychmiastowo skręcać i wykonywać różnorodne manewry w trakcie pogoni.
Charty afgańskie są znane ze specyficznego, piżmowego zapachu, który jest wydzielany przez gruczoły znajdujące się w policzkach psów.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Chaos, Cezar, Lobo, Taimur, Nadim, Tazi, Cyan, Magnum, Bruno, Jumbo, Tytan, Hulk, Saturn, Apollo, Brutus, Clyde, Ragnar, Zeus. | Rita, Lola, Daisy, Kali, Tara, Tasha, Misty, Zuri, Rina, Zia, Molly, Willow, Vesta, Diana, Luna, Lady, Flora, Dixie, Sierra. |
Zobacz: Chart perski (saluki) – ulubieniec faraonów
Najczęściej zadawane pytania
Kosztują ok. 3500-6000 zł.
Ważą 15 do 25 kg.
Odmiana jest niespotykana – charty afgańskie są długowłose.
Żyją one 12-14 lat.
Pielęgnacja wymaga regularnego czesania – co dwa dni. Po spacerze należy oczyścić sierść pupila z zabrudzeń. Regularne kąpiele należy dostosować do potrzeb psa, używaj do nich hipoalergicznego szamponu. Sprawdzaj regularnie stan jamy ustnej, uszu, oczu i pazurów.
Psy te mają sierść w wielu kolorach, w tym białą, rudą, czarną i srebrną.
Dorosłe psy mierzą 68-74 cm.