Chausie – domowy dziki kot

Chausie – domowy dziki kot

Równoczesne zamiłowanie do kotów domowych i dzikich sprawiło, że amerykańscy naukowcy postanowili stworzyć nowy gatunek. Chausie jest wynikiem skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem błotnym (felis chaus). Uwielbia duże przestrzenie, jest aktywny i pełen energii. Po swoich przodkach odziedziczył skłonności do polowań. Poznaj lepiej tę intrygującą rasę.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 6-11 kg

wzrost: 40-50 cm

 maść złocisto-brązowa, srebrzysto-czarna, czarna
długość życia  od 12 do 14 lat
główne cechy  inteligentne, odważne, aktywne

Wygląd i wzorzec rasy

Ciało dorosłego kota mierzy około 70 centymetrów bez ogona, którego długość oscyluje w okolicach 25 centymetrów. Czworonóg waży od 6 do 11 kilogramów, a także osiąga od 40 do 50 centymetrów wysokości – jest on znacznie większy od tradycyjnego kota domowego. Dorosłe wymiary osiąga w wieku dwóch lat, natomiast ostateczny kolor sierści pojawia się w trzecim roku życia.

Koty te są wysokie i smukłe, o stosunkowo dużej głowie w kształcie klina, a także o dużych uszach. Tułów jest wydłużony i muskularny, o szerokiej klatce piersiowej.

Sierść kotów tej rasy jest gęsta i krótka, a także przylegająca, o delikatnym podszerstku i twardym włosie okrywowym. U rasy dopuszcza się trzy rodzaje umaszczenia – złocisto-brązowe (brown ticked tabby), srebrzysto-czarne (silver tipped), a także czarne (solid black).

Kocięta i hodowla

Rasa ta nadal nie jest bardzo popularna w naszym kraju, jednak istnieją jej hodowle. Decydując się na adopcję kociaka należy szczególnie uważnie przemyśleć wybór hodowli, gdyż pomoże to uniknąć w przyszłości nieprzewidzianych problemów. Postaw na renomowaną hodowlę, w której otrzymasz komplet informacji o stanie zdrowia kota oraz jego rodziców – dzięki temu będziesz mieć pewność, że hodowla jest prowadzona w etyczny sposób.

Koty te osiągają zawrotne ceny – od kilku do nawet 20 tysięcy złotych lub więcej – cena kota jest uzależniona od czynników takich, jak hodowla i jej renoma, a także stan zdrowia rodziców kociaka czy jego maść.

Historia rasy

Rasa zalicza się do stosunkowo nowych – pierwsi reprezentanci rasy pojawili się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, natomiast rasa została zarejestrowana w TICA w 1995 roku. Nie jest jeszcze uznawana w FIFe.

Jej dziki przodek, kot błotny, zamieszkiwał dawniej tereny północnej Afryki, a także Azji Południowo-Zachodniej do Indii i Tajlandii. Rasa powstała w wyniku krzyżówki kota błotnego z kotem domowym – do podobnych krzyżówek w naturze dochodziło również naturalnie, jednak chausie zostały wyhodowane celowo. W Stanach Zjednoczonych postanowiono wychodować rasę będącą połączeniem dzikich kotów z domowymi mruczkami. Początkowo krzyżowano koty błotne z rozmaitymi rasami, jednak ostatecznie zostały dopuszczone jedynie krzyżówki z kotami abisyńskimi i kotami krótkowłosymi.

Do Polski rasa trafiła dopiero w 2008 roku.

Chausie – charakter i usposobienie

Chausie jest większy od tradycyjnego kota domowego, dlatego nie będzie odpowiedni dla wszystkich amatorów tych zwierząt. Kot jest bardzo aktywny i energiczny, ponadto dzięki mocnym tylnym kończynom potrafi doskonale skakać i biegać. Jest także bardzo odważny, dlatego wymaga właściciela, który będzie w stanie nad nim zapanować. Szybko się nudzi i nie lubi samotności, dlatego wymaga dużo uwagi.

Kot tej rasy bardzo lubi być w centrum uwagi – są one obecne zawsze, gdy coś się dzieje w domu. Choć są bardzo towarzyskie i cenią sobie kontakt z właścicielem, nie powinny być wypuszczane samotnie na zewnątrz, gdyż mogą niestety nie wrócić do domu. Mają także duże skłonności do ucieczek, więc należy zachować ostrożność i zaopatrzyć się w odpowiednie siatki zabezpieczające na okna i balkon.

Wychowanie i tresura

Koty te są odważne, ciekawskie i energiczne, a ponadto szybko się uczą i są wyjątkowo inteligentne. Sprawia to, że wymagają dużo uwagi – kot tej rasy z łatwością nauczy się otwierać drzwiczki, drzwi czy też szuflady, do których nie powinien mieć dostępu. Rasa zdecydowanie wymaga właściciela, który będzie w stanie poświęcić im odpowiednio dużo czasu, aby nad nimi zapanować. W razie problemów odwróć uwagę kota zabawą, pieszczotami lub też przysmakiem.

Koniecznie naucz pupila, jak korzystać z kuwety jak najwcześniej, by nie mieć później problemów z porządkami i higieną w domu. Koty te można także nauczyć chodzenia na smyczy, warto jednak zachować szczególną ostrożność podczas spacerów, gdyż rasa wykazuje dużą skłonność do ucieczek.

Zobacz także: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?

Zabawki dla chausie

Koty tej rasy zaliczają się do bardzo aktywnych i energicznych, dlatego warto im zapewnić odpowiednie zabawki – na przykład piłeczkimyszki czy też wędki, którymi będą mogły się pobawić z właścicielem. Natomiast zabawki interaktywne zaabsorbują uwagę pupila nawet na długi czas i odwrócą jego uwagę od wyposażenia domu. To doskonałe rozwiązanie w przypadku kotów tej rasy, gdyż szybko się one nudzą i potrzebują urozmaiconych zajęć oraz ciągłego aktywizowania. Sprawdzą się także pod nieobecność właściciela. Zaopatrz także kota w drapak – dzięki temu kot zaspokoi swój naturalny instynkt drapania, a Ty unikniesz zniszczeń w domu.

Chausie – pielęgnacja

Krótka sierść sprawia, że pielęgnacja kotów tej rasy jest łatwa i szybka. Wystarczy, że właściciel wyszczotkuje swojego podopiecznego raz w tygodniu. Gęsta sierść oraz podszerstek sprawiają, że czworonóg jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.

Należy również regularnie sprawdzać stan oczu i uszu kota, a także zadbać o odpowiednią higienę jego jamy ustnej. Pamiętaj także o przycinaniu pazurków kota, jeśli nie ściera on ich sam.

Dieta i żywienie

Kot tej rasy charakteryzuje się dużym apetytem, dlatego właściciel powinien rozsądnie dzielić pokarm. Karma przede wszystkim powinna pokrywać całkowite zapotrzebowanie energetyczne czworonoga, a także zawierać składniki, które będą wspierać kości i stawy kota. Koty te będą zajadać ze smakiem zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Można je także karmić surową dietą BARF, jednak wymaga to doskonałej znajomości żywieniowych potrzeb kotów, a także odpowiedniej suplementacji.

U niektórych osobników występuje nietolerancja na gluten, dlatego wybierając karmę powinniśmy unikać produktów, które go zawierają.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla chausie

Zdrowie i długość życia

Koty te zaliczają się do silnych i odpornych, nawet na zmienne warunki atmosferyczne. Rasa jest również stosunkowo zdrowa, jednak miewa tendencje do alergii pokarmowych i nietolerancji glutenu lub też podrażnień jelit, które to jednak wynikają raczej z niewłaściwej diety, a nie wrodzonych predyspozycji. Miewają one także tendencję do dysplazji stawów, dlatego należy im zapewnić dietę wspierającą układ ruchu. Występują u nich także choroby serca, takie jak kardiomiopatia przerostowa.

Osobniki od pierwszego do trzeciego pokolenia hybryd często bywają także bezpłodne, jednak bezpłodność zanika od czwartego pokolenia krzyżówek.

Koty te żyją około 12 do 14 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Chausie potrzebuje kontaktu ze swoim opiekunem, dlatego rasa nie jest odpowiednia dla osób, które przebywają większą część dnia poza domem. Pozostawione samotnie mogą próbować same szukać sobie zajęć i zacząć niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu.

Choć chausie jest kotem domowym, to odziedziczył po swoich przodkach zamiłowanie do skoków, biegania i polowań. W związku z tym koty te nie powinny przebywać same w towarzystwie dzieci. Każdy kontakt powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe, gdyż w innym wypadku może skończyć się podrapaniem.

Zalety:

  • aktywny,
  • inteligentny i szybko się uczy,
  • przywiązany do właściciela,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • towarzyski.

Wady:

  • nie nadaje się do kontaktów z dziećmi,
  • pozostawiony sam może niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu,
  • nie lubi być pozostawiony sam,
  • może wykazywać tendencję do ucieczek.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Klakier, Felix, Cezar, Rysiu, Gepard, Leo, Tygrys, Figiel, Psotek, Kleks, Behemot, Karmel. Iskra, Nutka, Psota, Fryga, Puma, Lola, Myszka, Merida, Pippi, Lila, Fanta, Inka.

Najczęściej zadawane pytania

Kot chausie cena

Cena może osiągnąć nawet do 20 000 zł.

Chausie hodowla

Koty te nadal nie cieszą się w Polsce dużą popularnością, jednak można w Polsce znaleźć hodowle tej rasy.

Chausie waga

Koty te ważą 6–11 kg.

Chausie umaszczenie

Koty te występują w maściach takich, jak złocisto-brązowa, srebrzysto-czarna i czarna.

Chausie charakter

Koty te są aktywne, odważne i inteligentne, bardzo szybko się uczą. Są towarzyskie i silnie się przywiązują.

Chausie długość życia

Koty te żyją 12 do 14 lat.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 21.10.2020

Udostępnij