Chin japoński to niezwykle sympatyczna rasa małych psiaków o charakterystyczntm wyglądzie. Psy te są radosne, przyjazne i wyjątkowo łagodne. Co ciekawe, przejawiają też pewne kocie nawyki. Poznaj lepiej tę uroczą rasę oraz jej historię i potrzeby.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 1,4–6,8 kg wzrost: 20-27 cm |
maść | cytrynowo-biała, czarno-biała, czerwono-biała, trójkolorowa |
długość życia | od 12 do 14 lat |
główne cechy | łagodne, towarzystkie, radosne |
Wygląd i wzorzec rasy
Chin japoński widnieje w klasyfikacji FCI pod postacią grupy dziewiątej, zawierającej psy ozdobne i do towarzystwa. Jest to zwierzę o niewielkich rozmiarach i szerokim, „spłaszczonym” pysku. Cechą niezwykle charakterystyczną jest długa, jedwabista sierść. Dominującą jej barwą jest biel, której towarzyszą odcienie czerni, brązu lub rudości. Łaty powinny być rozmieszczone symetrycznie zarówno w okolicach oczu, uszu, jak i reszty ciała zwierzęcia. Pieski te osiągają wzrost w kłebie w granicach 20-27 cm, natomiast ich waga leży w przedziale pomiędzy 1,4 a 6,8 kg.
Szczeniaki i hodowla
W związku z tym, że rasa jest oficjalnie uznawana przez FCI, decydując się na zakup szczeniaka warto brać pod uwagę tylko i wyłącznie hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym. I choć ceny szczeniąt z pseudohodowli mogą wydawać się kuszące, takie zwierzęta będą cechować się podwyższonym ryzykiem wystąpienia poważnych i zagrażających życiu chorób.
Ceny szczeniąt z rodowodem FCI wahają się w granicach 4-5 tysięcy złotych. W Polsce istnieje wiele dobrych hodowli, na które warto będzie zwrócić uwagę jeśli na względzie mamy dobro zwierzęcia. Cena szczeniaka jest uzależniona od stanu zdrowia i osiągnieć jego rodziców, a także od jego maści.
Historia rasy
Chin japoński to rasa, której pochodzenia nie da się jednoznacznie określić. Istnieją bowiem co najmniej trzy wersje dotyczące tego, skąd wywodzą się czworonogi.
Pierwsza z nich mówi o tym, że przodkami rasy były psy żyjące na terenach Chin jeszcze przed naszą erą. Druga zakłada, że zwierzęta mają koreańskie korzenie, a do Japonii trafiły jako podarunek dla ówczesnego cesarza. Trzecia natomiast twierdzi, że rasa przyjechała do Japonii wraz z buddyjskimi mnichami około 520 roku.
Jednak niezależnie od tego, która z wersji jest najbardziej prawdopodobna, niezaprzeczalnym jest fakt, że czworonogi zyskały powszechne uwielbienie nie tylko w Chinach, ale i Japonii. W Chinach jego skala była tak ogromna, że psy stały się bohaterami przeróżnych baśni oraz obrazów. Ponadto ich posiadanie wiązało się z wielkim zaszczytem, a każdy właściciel otrzymywał precyzyjne wytyczne dotyczące tego, jak obchodzić się z pupilem.
Co ciekawe, w Japonii rasa była uznawana za pewnego rodzaju skarb narodowy, dlatego też zarówno kradzież, jak i próby nielegalnego wywozu czworonoga wiązały się z niezwykle surowymi karami.
Pomimo tak długiej historii, pierwszy chin japoński pojawił się w Polsce dopiero w 1977 roku. Od tego momentu zyskał on niezwykle szerokie grono miłośników.
Chin japoński – charakter i usposobienie
Psy te cechują się bardzo dużą łagodnością, okazywaną zarówno względem ludzi, jak i innych czworonogów. Z natury są one przyjazne, radosne i pozytywnie nastawione do otaczającego świata. Są to zwierzęta inteligentne, przez co nieraz wykazują swoje odmienne zdanie w konkretnych kwestiach. Nie oznacza to jednak, że pies nie przestrzega zasad panujących w domu – a wręcz przeciwnie!
Pieski cechują się również ogromną wrażliwością, przez co nie znoszą zbyt dobrze stresujących oraz frustrujących sytuacji. Swoich właścicieli kochają ponad wszystko, a ich lojalność jest na wagę złota. Czworonogi uwielbiają spędzać czas w towarzystwie ludzi, przez co rozłąka może być odbierana jako bardzo przykre przeżycie.
Mówi się, że chin japoński to pies o kocim charakterze. Jako jedna z nielicznych, rasa ta czyści swoją sierść przy pomocy łapek. Ponadto wykazuje ona silne zamiłowanie do przebywania na wysokościach, przez co zamiast miejsca na fotelu wybiera raczej jego oparcie.
Ogromnym atutem jest cierpliwość psów, którą okazują względem każdego z domowników, dlatego też czworonogi doskonale dogadują się z dziećmi, ale też osobami starszymi, bawiąc się i przytulając.
Wychowanie i tresura
Szkolenie rasy przebiega łatwo i bezproblemowo, ponieważ pieski chętnie wykonują wszelkie polecenia i z dużym zainteresowaniem uczą się coraz to nowych rzeczy. Niejednokrotnie trening traktują jako idealną okazję do spędzenia czasu z uwielbianym właścicielem, natomiast na pochwały reagują ogromną radością. W szkoleniu pieska zalecamy na cierpliwe, ale stanowcze podejście oraz stosowanie pozytywnych wzmocnień, aby pies utrwalił sobie pożądane zachowania. W tym celu doskonale sprawią się przysmaki dla psa.
Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w związku z dużą wrażliwością rasy, powinna ona być poddawana dokładnej socjalizacji, gdyż jej brak może skutkować pojawieniem się różnorodnych lęków, które z czasem będą ulegały znacznemu pogorszeniu.
Zabawki dla chinów japońskich
Przy wyborze akcesoriów dla pieska zalecamy wybrać zabawki odpowiednie do ich małych rozmiarów. Psiaka z pewnością ucieszą zabawki takie, jak pluszaki oraz piłki, a także gryzaki i zabawki sznurowe. Natomiast zabawki interaktywne oraz gryzaki typu Kong skłonią psiaka do myślenia przy zabawie i zaktywizują go. Takie zabawki doskonale wypełnią czas pupila pod nieobecnosć właściciela.
Chin japoński – pielęgnacja
Pomimo swojej długiej i gęstej okrywy, chin japoński nie wymaga zbyt zaawansowanej pielęgnacji. Głównym jej elementem jest bowiem regularne rozczesywanie, jednak z uwagi na niewielką ilość podszerstka proces ten przebiega całkowicie bezproblemowo.
Co ciekawe – rasa nie wymaga systematycznych kąpieli. Jej sierść ma właściwości samoczyszczące, przez co mycie pozostaje opcją awaryjną, często w przypadku niekorzystnej pogody powodującej spore zabrudzenia.
Należy jednak zaznaczyć, że chin japoński ma niezwykle wrażliwe oczy, które podczas pielęgnacji będą wymagały szczególnej uwagi oraz precyzji. Niezbędnym może więc okazać się specjalistyczny płyn do przemywania okolic oczu, a w razie konieczności – preparat do ich nawilżania.
Dieta i żywienie
Dla psów tej rasy polecamy w szczególności wysokiej jakości karmy komercyjne, zarówno suche, jak i mokre. Karma powinna być odpowiednia dla psów małych ras, a także dostosowana do wieku pupila.
Pieski te wykazują tendencje do nadmiernego przybierania na wadze, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i w razie nadwagi karmić pupila karmą typu light. Można również stosować dietę typu BARF opartą na samodzielnie przygotowywanych posiłkach, jednak wymaga to doskonalej znajomości potrzeb żywieniowych psów oraz odpowiedniej suplementacji.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla chinów japońskich
Zdrowie i długość życia
Rasa z natury jest uznawana za zdrową, jednak ze względu na bardzo specyficzną budowę czaszki często wykazuje problemy z oczami. Dlatego też pies będzie wymagał szczególnej uwagi oraz dostępu do specjalistycznej opieki, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Najczęstszym obserwowanym zjawiskiem jest zespół suchego oka, charakteryzujący się nadmiernym wysychaniem gałki ocznej ze względu na niewystarczająco dużą ilość łez. Zdarzają się również choroby takie jak otarcia rogówki, katarakta czy też entropion.
Na uwadze należy mieć również to, że rasa bardzo ciężko znosi upały. W związku z tym po stronie właściciela leży obowiązek zapewnienia możliwie najbardziej komfortowych warunków swojemu pupilowi.
W niektórych przypadkach obserwuje się również problemy kardiologiczne, często będące dziedziczonymi od przodków. To właśnie dlatego wybór dobrej i sprawdzonej hodowli jest kwestią tak istotną, ponieważ pozwala na uniknięcie cierpienia zwierzęcia.
Zobacz: Upały a zachowanie i pielęgnacja psa
U kogo sprawdzi się rasa?
Chin japoński to rasa, która dostosuje się do praktycznie każdych warunków – niezależnie od tego, czy przyszły właściciel posiada już doświadczenie w obchodzeniu się z psem, czy też nie.
Te małe, pozytywne pieski nie sprawiają problemów podczas treningu, szybko się uczą i są stosunkowo ciche. Jednak pomimo tego, że przebywanie w towarzystwie ludzi czyni je niezwykle szczęśliwymi, wszelkie zabawy z dziećmi powinny odbywać się pod stałym nadzorem osoby dorosłej. Są to bowiem czworonogi niezwykle delikatne, co czyni je podatnymi na różnego rodzaju zranienia.
Chin japoński uwielbia wszelkie aktywności, w których może brać udział wraz ze swoim właścicielem. Pomimo tego nieraz potrzebują one udać się w spokojniejsze miejsce, gdzie nikt ani nic nie będzie im przeszkadzało. Hałaśliwe otoczenie często wprawia czworonoga w zakłopotanie, a zbyt duża ilość ludzi może powodować dyskomfort i wycofanie, dlatego też warto uszanować potrzeby zwierzęcia i w razie, gdy zajdzie taka potrzeba – zaoferować mu ciche i bezpieczne miejsce odpoczynku.
Rasa doskonale sprawdzi się w domu, w którym przebywają inne zwierzęta. Chiny nie mają bowiem problemów zarówno z psami, kotami, jak i innymi domownikami.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Teddy, Shiro, Mochi, Leo, Tosiek Charlie, Gizmo, Cosmo, Dyzio, Rocky, Toto, Tofi. | Daisy, Lola, Lucy, Coco, Mochi, Ichiko, Minnie, Beza, Tola, Tosia, Lady, Kropka. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy te kosztują 4000-5000 zł.
Psy te żyją 12 do 14 lat.
Psy te posiadają sierść.
Psy te są łagodne, radosne i towarzyskie, ale jednocześnie niezależne.
Psy te ważą do 6,8 kg.
Rasa nie jest skomplikowana w pielęgnacji, ale wymaga regularnego rozczesywania sierści. Psy te mają bardzo wrażliwe oczy, dlatego należy często kontrolować ich stan.
Data publikacji: 03.11.2021